Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładnia do potencjometru

28 Gru 2012 13:53 3480 8
  • Poziom 17  
    Tytuł troszkę przewrotny i celowo zadaje w tym dziale ponieważ jest tu dużo konstruktorów. Ale mam taki problem. Mierze położenie elementu mechanicznego przy pomocy potencjometru z przetwornikiem 4-20mA, problem polega na tym że dany element wykonuje mały ruch. Czy znacie koledzy jakiś sklep lub producenta gdzie można by było kupić różne przekładnie zwielokrotniając obrót potencjometru. Szukam po necie nic nie znajduje, nie chce stosować kółek ze starych magnetofonów i tym podobnych . Chciałbym to zrobić bardziej profesjonalnie a przede wszystkim tak że jak konserwator maszyny kiedyś odkręci przetwornik od maszyny i przykręci ponownie to nie trzeba będzie go ponownie kalibrować. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Witam !
    Wpisz na Allegro:
    Gałka do potencjometru precyzyjna Spectrol 10 obr

Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Gałka do potencjometru precyzyjna Spectrol 10 obr
    To nie jest przekładnia, albo też ja nie znam takich które by były przekładnią.

Jeśli kat obrotu jest mały, a ty potrzebujesz to przełożyć na większy, konieczna jest przekładnia z kasowaniem luzów, a i tak będą problemy ze stałością przełożenia i tarciem (małe przekładnie rzadko są precyzyjnie wykonane)

Jaki mały jest ten mały ruch i jaka ma być dokładność, jaki masz potencjometr, może znajdzie się inny sposób?

Cytat:
    nie chce stosować kółek ze starych magnetofonów i tym podobnych

W magnetofonie nie ma, konstrukcję przekładni z kasowaniem luzów możesz obejrzeć w kondensatorach zmiennych w starszych radiach, ale do pracy "w drugą stronę" raczej się nie nada.
  • Poziom 37  
    Jarek_lnx masz rację, ta gałka jest do potencjometru 10cio obrotowego i nie ma przekładni.

Może zamiast zwykłego potencjometru i przekładni lepiej byłoby zastosować potencjometr 10cio obrotowy i taką gałkę ?
  • Poziom 43  
    ->sp3ots Niech autor sprecyzuje co to jest i jak ma działać.
    Najciekawsze przekładnie widywałem u kolegów krótkofalowców, ale żadna nie pracowała w tą stronę.

Jeszcze chciał by wiedzieć jaki tam jest rodzaj ruchu i czy są miejsca gdzie można mierzyć co innego.
  • Poziom 17  
    Więc tak, odpowiadam. Nie będę robił żadnej tajemnicy urządzenie to aparat kierowniczy do turbiny wodnej w małej elektrowni wodnej. Dla nie wtajemniczonych aparat kierowniczy to element który reguluje i kieruje wodę na łopatki turbiny. Ruchomy element to wał o średnicy różnej od około 10 do 15 cm. W tej chwili to w środku wału montuje ośkę fi6 i poprzez specjalne elastyczne sprzęgło łącze ośkę potencjometru. Tylko że ten wał wykonuje jakieś 30 stopni obrotu, i jak mam na całym potencjometrze 4-20 mA to na tych 30 stopniach mam za małą różnice pomiędzy min a max otwarcia, dając to do sterownika mam za małą rozdzielczość dla określenia i sterowania mechanizmem.
    Jeden z kolegów pytał czy można mierzyć w innym miejscu, można tylko że to miejsce jest najbardziej bezpieczne ze względu na kręcącą się obsługę i inne osoby.
    Potencjometr 10-cio obrotowy nie jest tu potrzebny wystarczy że zwiększę obrót potencjometru nawet dwa razy to chyba było by już dobrze. Dokładność w okolicy 1% jest dobra. Takie przekładnie widziałem kiedyś przy niemieckim silniku było to ustrojstwo zamontowane z tyłu wałka i właśnie miało taka zwartą budowę też właśnie wskazywało obrót wałka o niewielki kąt.
    A może znacie jakiś sklep, producenta kółek pasowych to przekładnie sobie zrobię sam koło w stosunku 1:3 plus oring lub pasek od wideo/magnetofonu i powinno to wystarczyć.
  • Poziom 43  
    Najprościej to by było wzmocnić sygnał z potencjometru, jeśli jest to dobry potencjometr, dokładność może być lepsza niż przypadkowej przekładni.
    Druga możliwość to poszukać potencjometru o mniejszym kącie obrotu - np samochodowego czujnika położenia przepustnicy, ale to nadal ok 90°.
    Kolejna to zastosować enkoder.

Cytat:
    plus oring lub pasek od wideo/magnetofonu i powinno to wystarczyć.

Taką fuszerkę robić w elektrowni (nawet małej) trochę wstyd, taki pasek będzie się rozciągać i ślizgać, przekładnia z paskiem zębatym to lepsze rozwiązanie i możliwe do kupienia, zalecał bym dużą średnicę kół, żeby była większa dokładność i nie obciążać osi potencjometru, tylko dać porządne łożyska.
  • Poziom 17  
    jarek_lnx napisał:

Druga możliwość to poszukać potencjometru o mniejszym kącie obrotu - np samochodowego czujnika położenia przepustnicy, ale to nadal ok 90°.
    Kolejna to zastosować enkoder.

Tu mi nasunąłeś dobry pomysł muszę się temu czujnikowi przyjrzeć.
    Enkoder oczywiście jak najbardziej rozważałem takie rozwiązanie, tylko to niesie ze sobą sporo zmian w układzie. Pierwsza sprawa podraża bo to nie tylko koszt samego enkodera (musiał by być absolutny i na jednej maszynie mam 2 sztuki a maszyn czasami jest trzy) ale dodatkowe okablowanie, dodatkowe wejścia w sterowniku no i zmiany w programie.
    A tak przetwornik4-20mA robię sam na XTR115, potencjometr dobrej jakości bez strefy martwej 1% liniowy i to spełnia swoje zadanie. Tylko teraz trafiłem na obiekt gdzie producentem turbiny jest inna firma i te mechanizmy pracują inaczej. Ze ślizganiem się pasków nie byłoby problemów ponieważ ten ruch jest bardzo powolny, a starannie wykonany nie z materiałów przypadkowych to nie wstyd jak piszesz. Piszesz o przekładni z paskiem zębatym , znasz może źródło takich miniaturowych przekładni?
  • Poziom 43  
    Wpisanie w google paski i koła zębate zwraca dużo wyników - trzeba przejrzeć porównać.

Obawiam się że przy przekładni zwiększającej obroty potencjometru, niewielki luz czy elastyczność paska, mogła by dać histerezę i zepsuć cały efekt.
    Pasek gumowy, nie zbrojony przy bardzo wolnych ruchach też działał by bardzo kiepsko, szczególnie że w potencjometrach występuje spore tarcie.
    Pasek zębaty jest (prawie) nierozciągliwy i gdy będzie prawidłowo naciągnięty powinno to działać w miarę dokładnie.

Rozwiązanie z paskiem stalowym, jak w starych dyskach np ST225 Link
    Mogło by dać dobrą dokładność, może nawet nie było by potrzeby dodawania łożysk przy potencjometrze.