Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykorzystanie silnika DC do "wspomagania" kierownicy PC

ja_rek_ 28 Dec 2012 16:39 1617 5
    ja_rek_
    Level 10  
    Jestem w trakcie wykonywania kierownicy do komputera na mjoy16. Zależy mi by po skręceniu w prawo lub w lewo kierownica samoczynnie powracała do położenia 0 . Nie ma to być żadne Force feedback, tylko niezależny powrót. Chcę sie dowiedzieć jak będzie zachowywał się silnik gdy kierownice będe trzymał w jednej pozycji przez dłuższy czas i czy może on ulec uszkodzeniu. Mam zamiar wykorzystać mostek h którym steruje mikrokontroler, położenie zero będzie wyznaczał enkoder. Czy ktoś cos takiego kiedyś wykonał i czy jest moze jekieś inne rozwiązanie ?
    Silnik:
    http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-dc-6v-21-1-gw-tanio-i2892466639.html
    Benson000
    Level 14  
    Sprężyna z drutu - wyjdzie ci taniej i łatwiej.
    ja_rek_
    Level 10  
    tak to nie chce
    jarek_lnx
    Level 43  
    Silnik to nie problem oczywiście nie możesz na zatrzymany silnik podać nominalnego napięcia, ale jeśli nie przekroczysz nominalnego prądu, nic się nie stanie, mógł byś go zasilić stałym prądem (nie napięciem) miał byś stałą siłę.

Niestety problemem jest odpowiednio wytrzymała przekładnia, musi wytrzymać twoje kręcenie kierownicą, ta co podałeś nie wytrzyma, i żadna mała plastikowa nie wytrzyma. Może częściowo rozebrana przekładnia z silnikiem od wkrętarki. (cała da za duże opory)

Idealna była by kierownica z samochodu, z silnikiem z przekładnią od elektrycznego wspomagania, ;)

Czy teraz już chcesz sprężynę?
    ja_rek_
    Level 10  
    Głównie chodzi mi o sterowanie tym silnikiem, jak zreaizować. Z przekładnia sobie poradze. Kierownica ma sie kręcić 720 stopni, wykorzysatm mostek l298. Jak i czym terowac by silnik wracał do 0?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Moment obrotowy jest proporcjonalny do prądu, prędkość obrotowa do napięcia, jeśli ma dawać stały moment to zasil stałym prądem, źródło prądowe można zrobić też na PWM'ie, (coś jak chopper do silników krokowych).

Druga sprawa to wracanie do zera, przemyśl jak to ma działać, ogólnie wiadomo że blisko zera trzeba by stopniowo zmniejszać prąd silnika i powoli doprowadzać do pozycji 0. Problemy będą te same, co w automatyce przy regulatorach, sposoby są ogólnie znane.