Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centralne ogrzewanie - Jak oczyścić instalacje CO/ pytanie

diger87 28 Dec 2012 17:26 14556 12
 • #1
  diger87
  Level 9  
  Witam serdecznie
  Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem oczyszczenia instalacji CO
  Nie jest stara bo robiona 3 lata temu ale zapobieganie to też metoda żeby pózniej spać spokojnie.
  Chciałem ją oczyścić chemicznie tylko nie wiem jak wprowadzić środek czyszczący do obiegu...
  System miedziany z kotłem na paliwo stałe z wymuszonym obiegiem(pompka) i naczynkiem wyrównawczym.

  Ma ktoś pomysły jak wprowadzić środek do układu??A może są jakieś specjalne narzędzia/urządzenia do tego?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  W0jtek92
  Level 37  
  Można stosować pompy odkamieniające. Ale są one drogie. Najlepszym jak dla Mnie odkamieniaczem jest popularny kamix. Jeśli chodzi o odkamienienie instalacji.. ChoĆ powiem szczeże że widziałem przeszło 30 letnie instalacje które odkamieniania nie miewały. I chulają z całej pary;) więć. Radze się zastanowić nad pytaniem czy warto ruszać nową sprawną instalacje.. A jak często dopuszczasz wody do C.O?
 • #3
  diger87
  Level 9  
  Co parę dni troszkę bo jednak układ jest z naczynkiem i chyba coś odparowuje bo wycieków nigdzie nie mam. Dziś czyściłem filtr przy pompce no i osad był. Może nie ma sensu się tego czepiać ale ja lubię ulepszać ulepszone ^^
  Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie i nie wiem czy trzeba czy nie trzeba.
 • Helpful post
  #4
  W0jtek92
  Level 37  
  Jeśli często zagotowujesz wode w obiegu i do tego często jej dopuszczasz to szybciej zabijesz instalacje szlamem i kamieniem. Nie mam nic gorszego jak dopuszczenie wody o temp. 20 stopni do wody w układzie która może siągać 90 stopni.. Gdy jest to zbędne nie dopuszczaj wody tak długo jak tylko się da. Ja w Swojej instalacji dopuszczam raz na 3 miesiące. I to tylko profilaktycznie.
 • #5
  diger87
  Level 9  
  No u mnie na piecu obecnie 35 stopni, jak duże mrozy 40-45 wiec nie gotuję jej a dopuszczam bo myślałem że najlepiej jak instalacja jest pełna wody. Najwyżej teraz będę dolewał jak już będzie niedostatek na piętrze znaczy się jak będą chłodniały grzejniki. Ale jako takiej potrzeby okresowego czyszczenia układu to nie ma tak?
  Jeszcze na przyszłość chciałbym wiedzieć, w jaki sposób się dodaje środki czyszczące do układu? Odkręca się korek jakiegoś grzejnika i w niego się leje czy jak to wygląda?
 • #6
  W0jtek92
  Level 37  
  Najpraktycznie zdemontować grzejniki i zabrać je na myjnie samochodową karcher. To najlepszy sposób. Bo gdy zastosujesz do ukladu proszek kamix lub koncentrat kwasku cytrynowego to może Ci to uszkodzić pompe mimo to że masz filtr. A do tego jakiś odłamek kamienia oderwie się od instalacji i zablokuje w zaworze zasilającym grzejnik. I co wtedy??. Czyszczenie zawor:|.. A masz zbiornik na podłączeniu jedno czy dwu rurowym?
 • #8
  W0jtek92
  Level 37  
  Naczynie przelewowe. Czy przechodzi przez niego z góry zasilanie a z dołu powrót wraca do pieca? Czy może wchodzi tam jedna rura wzbiorcza od strony powrotu? Bo oczywiście w obu przypadkach musi być rura przelewowa oraz fajka zapowietrzająca przelew.
 • #9
  diger87
  Level 9  
  Nie wiem dokładnie z tym powrotem, bo naczynko jest w ścianie i nie pamiętam jak to było podczas montowania. Na pewno wychodzi rurka, którą wylewa się woda do wiaderka gdy przeleje układ.
 • #10
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Są takie wyciorki do małych butelek, tym wyczyść :D
  Czyszczenie/płukanie instalacji jesli nie jest potrzebne to lepiej nie robić.
 • #11
  diger87
  Level 9  
  Nikt mi nigdy nie wyjaśnił, co i jak z dbaniem u cały układ CO dlatego powstał temat. Mi się wydawało że jakieś serwisowanie jest potrzebne, bo wiadomo że bardzo dużo jest zanieczyszczeń które później mogą sprawiać problemy.
 • Helpful post
  #12
  W0jtek92
  Level 37  
  Dobrze że pytasz bo właśnie po to są fora.. Skoro nie masz potrzeby to nie dopuszczaj wody do układu. Gdy piętro przestanie Ci grzać to wtedy dopuść. Ale ogólnie nie musisz płukać instalacji. Skoro wszystko grzeje i nie stuka w rurach korozja...
  Pozdrawiam;)
 • #13
  arthur84
  Level 10  
  Witam,

  dołączę się do tematu. Chodzi o płukanie instalacji przed pierwszym uruchomieniem (zalecane przez producenta kotła gazowego). Jak to wykonać? Wystarczy odkręcić zawór w grzejniku i otworzyć zawór z uzupełnianiem wody?