Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody do kolumn OFC i z domieszką

pafni 28 Gru 2012 20:50 978 3
 • #1 28 Gru 2012 20:50
  pafni
  Poziom 9  

  podpiąłem się wcześniej pod inny podobny temat ale mnie usunięto z uwagi , że jest archiwalny, więc pisze w nowym.
  O przewodach do kolumn:
  Ponieważ dziś osłupiałem w sklepie strikte elektronicznym gdy miałem zakupić właśnie kable OFC . Otóż Pani zapytała się pierw jakiej muzyki słucham i czy kolumny mają za mało basu, odrzekłem ,że basu mają w sam raz a kable mam stare. I pani powiedziała, że aby słyszeć całe pasmo dźwięków z jej subtelnymi niuansami (muzyka klasyczna) OFC,,,się nie nadają! Bo bas będzie większy ale stracę tony średnie.Poleciła 2,5 kwadrat miedź z jakąś mieszanką.
  I co wy na to?

  0 3
 • #2 28 Gru 2012 23:28
  cj90
  Poziom 10  

  Powinieneś raczej zapytać Pani w sklepie o rzeczywiste parametry obu kabli, a mianowicie: Rezystancję, indukcyjność, pojemność i konduktancję. Wtedy znając powyższe parametry przewodów zależne od ich długości, przewody możesz traktować jako linię długą przenoszącą daną częstotliwość np. 1000 Hz. Możesz wtedy rozwiązać równania telegrafistów: dla danej częstotliwości i rzeczywistej linii długiej, która jest linią stratną, a następnie porównać obydwa przewody pod kątem tłumienia średnich i wysokich częstotliwości. Wtedy będziesz miał pewność, który przewód będzie lepszy. :)

  0
 • #3 29 Gru 2012 06:58
  petrus
  Poziom 24  

  pafni napisał:
  I pani powiedziała, że aby słyszeć całe pasmo dźwięków z jej subtelnymi niuansami (muzyka klasyczna) OFC,,,się nie nadają! Bo bas będzie większy ale stracę tony średnie.Poleciła 2,5 kwadrat miedź z jakąś mieszanką.
  I co wy na to?

  Z "jakąś" mieszanką ??
  Mógłbyś chociaż wysilić się i zapamiętać jaką. Kable OFC są bardzo dobre i nie ucinają żadnego pasma, faktem jest jednak, że bardziej wyraźnie średnicę i wysokie tony prezentuje kabel z domieszką srebra (silver). Jeśli ta pani miała taki kabel na myśli to OK, widać zna się na rzeczy (choć takie kable są droższe). Gorzej, jeśli chodziło jej o kabel z domieszką aluminium, oznaczany zwykle CCA-OFC - jest tylko miedziowany na zewnątrz. Takiego zdecydowanie unikaj, wtedy również od razu możesz podziękować tej miłej pani za więcej tego typu zbędnych porad.

  0
 • #4 29 Gru 2012 10:08
  pafni
  Poziom 9  

  Przewody tonsila 4mm na pewno nie ze srebrem, mówiła coś o cynku. Na kablach nie ma oznaczenia. W odsłuchu mam wrażenie, że faktycznie średnica jest bardziej słyszalna, na minus natomiast dynamika, jest "rozlazła" I mam pytanie, czy dynamika na OFC będzie lepsza? Wtedy po prostu kupie OFC. Poprzednio miałem przewody kilkunastoletnie 2mm które zaczęły już pokrywać się zielonym nalotem, ale nie mam pojęcia z czego.

  0