Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens SE59490EU/12 - Nie działa sterowanie rozdziałem wody góra/dół

netzmarl 28 Gru 2012 22:55 19704 60
  • #1 28 Gru 2012 22:55
    netzmarl
    Poziom 10  

Drodzy koledzy mam taki problem z w/w zmywarką. To model do tzw. zabudowy.

Historia była taka: zmywarka padła (już nie pamiętam dokładnie ale chyba zatrzymywała sie w pewnym momencie i dalej nie szła), przyszedł serwis i orzekł, że sterownik do wymiany za 800 stówek + czekanie do miesiąca. To było ze 4 lata temu... Minął miesiąc, drugi i trzeci a serwis ze sterownikiem się pojawić nie zechciał. Rozebrałem więc gada i znalazłem jakiś ujarany triak. Wymieniłem na taki sam. Zmywarka pochodziła dwa dni i znowu to samo (znowu padł). Wsadziłem triak trochę mocniejszy prądowo i zmywarka już się więcej nigdy nie zblokowała. Ale zmywarka też nigdy już nie zmywała jak nowa. Teraz żona zaczęła mnie już doprowadziła do pasji duszeniem o kupno nowej więc mnie to skuteczniej zmobilizowało do próby reanimacji, wiadomo lepiej kaskę przeznaczyć na ciekawsze rzeczy choć także płynne :-).

Oczywiście zacząłem od przestudiowania forum. Potem odpaliłem zmywarkę z otwartymi drzwiczkami żeby sobie poobserwować jak to tam działa. I mam takie efekty i związane z nimi pytania:

1) Oba ramiona górne i dolne obracają się zawsze równocześnie z jednakową prędkością (na oko 1 obrót na sek) i "sikają" także zawsze jednocześnie. Tzn nie ma żadnego zauważalnego efektu naprzemienności góra-dół o którym wyczytałem odnośnie innych zmywarek Siemensa (bo konkretnie o mojej ani słowa nie znalazłem). Pytanie: czy w moim modelu ramiona powinny pracować naprzemiennie czy nie?

2) Jak włączę na sterowniku mod "tylko kosz górny" to i tak oba ramiona się kręcą i sikają. Zgaduję, że chyba dolny powinien w tym wypadku być odcięty???

Czy w/w efekty mówią jednoznacznie, że mechanizm/silniczek kierujący wodę na górę bądź na dół stoi zablokowany w jakiejś "środkowej" pozycji i zamiast robić swoje jak powinien to puszcza wodę zawsze w oba kanały i w efekcie na pół mocy myjącej (bo w żaden kanał nie daje nigdy full ciśnienia)? Jeśli tak to gdzie go szukać, z boku, z tyłu, z dołu? Zmywarka wbudowana w ciąg meblowy, dostęp mam więc mocno utrudniony.

0 29
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 29 Gru 2012 12:22
    egon42
    Poziom 37  

netzmarl napisał:
    Jeśli tak to gdzie go szukać, z boku, z tyłu, z dołu
    Można szukać po kabelku podłączonym do uszkadzającego się triaka. Jakaś przyczyna uszkadzania się triaka była np. uszkodzony silnik sterujący rozdziałem wody założyłeś mocniejszy to triak wytrzymał spalił się całkowicie silnik.

0
  • #3 29 Gru 2012 13:00
    netzmarl
    Poziom 10  

egon42, całkowicie się z Tobą zgadzam, że niestety mogłem ubić ten silniczek. Ale czy tym samym potwierdzasz mi, że w tym modelu ramiona powinny być sterowane naprzemiennie a dół powinien być odcięty gdy włączona jest praca na połowę wsadu (czyli że takowy silniczek na bank w nim jest)?

Jak wspomniałem zmywarka jest zabudowana. "Pójście" po kabelkach to pomysł do zrealizowania ale po jej całkowitym rozbebeszeniu. Rozkręciłem już dojście od przodu poniżej klapy załadowczej ale tamtędy to widzę tylko pompę, zbiornik na sól i kawałek regulatora poziomu wody z czerwonym pływakiem - jest czyściuteńki do bólu o dziwo.
    Byłbym więc wdzięczny za jakąś podpowiedź od której strony do tego silniczka należy się dostawać? Może ktoś ma jakiś fragment serwis-manuala z rysunkami?

0
  • #4 29 Gru 2012 13:04
    wioletta92
    Poziom 17  

Mycie naprzemienne w tych zmywarkach zawsze było zintegrowane z grzałką. Musisz zdemontować dno wymontować grzałkę lub podpiąć się na krótko i sprawdzić. To że odparowywał ci triak mogło być spowodowane wyciekiem (zdarzało się przy tych grzałkach). Założenie mocniejszego triaka mogło spowodować głębsze uszkodzenie modułu. Nie mogę w tej chwili sprawdzić (bo wolne) ale nie jestem pewien czy zmywarka ta w ogóle posiada mycie naprzemienne. Jeśli ma to powinna mieć zamontowany do grzałki silniczek krokowy.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #5 29 Gru 2012 13:26
    netzmarl
    Poziom 10  

Czyli dostęp od dołu. Ja też wezmę się za to dopiero po Nowym Roku. Jak wrócisz do pracy to sprawdź mi tą naprzemienność w tym modelu bardzo Cię proszę. Również nawet jeśli nie ma naprzemienności mycia to czy dolne ramię nie powinno być wyłączone podczas pracy na "pół wsadu" - bo u mnie zawsze wiruje i polewa (tak powinno być?).

I jeszcze odnośnie hydrostatu. Patrząc od przodu zmywarki widzę w hydrostacie czerwony patyk który jak podnieść palcem powoduje słyszalne przełączenie jakiegoś switcha (jak się to zrobi po skończeniu mycia to włącza się jakaś pompka). Za tym patykiem widzę zamknięty w środku komory pomarańczowy element (pływak?) który nie przesuwa się również gdy zmywarka nabiera wody (wygląda, że zawsze stoi oparty o dno), pod nim pod koniec cyklu nabierania wody pojawił mi się sporawy pęcherzyk wody z 1cm średnicy. Między tym pomarańczowym elementem a obudową jednak zauważyłem sporo kamienia który chyba go blokuje. Czy ten element powinien się przesuwać do góry w czasie nabierania a więc i hydrostat mam także do reanimacji? Do czego służy switch B?
    Chodzi o element C na zdjęciu zapożyczonym z innego wątku elektrody: https://obrazki.elektroda.pl/87_1245959529.jpg
    (ilość wody na dnie wanny zmywarki wydaje się prawidłowa, ok 3cm od zakrętki filtra.)

0
  • #6 29 Gru 2012 18:48
    wioletta92
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o mycie naprzemienne to mylisz pojęcia. Jeśli ma opcję dodatkową 1/2 wsadu to musi mieć mycie naprzemienne, z tym tylko wyjątkiem że myje w jednym koszu. Faktycznie powinno kręcić się tylko jedno ze śmigieł. Jeśli zaś nie ma mycia naprzemiennego to myje obydwoma śmigłami jednocześnie, z tym że z myciem naprzemiennym domywa znacznie lepiej z racji większego ciśnienia na jednym ze śmigieł na przemian. W obydwu typach zmywarek montowana jest ta sama pompa myjąca więc ciśnienie to samo.
    Jeśli zaś chodzi o pływak (C) to ma się on unieść tylko i wyłącznie w przypadku przepełnienia urządzenia (zbyt wysoki poziom wody). Jest on połączony jednocześnie z popychaczem którego zadaniem jest załączyć mikrowłącznik (switch B) również w razie wycieku i w efekcie załączyć pompę odprowadzającą. Właśnie pod dźwignią aquastopu E jest styropian (pływak) który ma się unieść na wodzie w razie wycieku. Zasada działania jest prosta. Zarówno pływak C jak i dźwignia E załączają ten sam mikroswitch i pracują niezależnie od siebie.
    Jak już rozbierzesz urządzenie to zawsze możesz wyczyścić kubek hydrostatu i wąż karbowany łączący ten kubek z misą urządzenia. Efekt domywania na pewno się polepszy tym bardziej że zmywarka ma już kilka ładnych lat i na pewno coś tam się odłożyło.

0
  • #7 29 Gru 2012 19:07
    movzx
    Poziom 39  

wioletta92 napisał:
    Jeśli ma opcję dodatkową 1/2 wsadu to musi mieć mycie naprzemienne
    Nic podobnego. Opcja 1/2 wsadu jest właśnie w "biedniejszych" zmywarkach zamiast mycia strefowego/naprzemiennego.
    wioletta92 napisał:
    z myciem naprzemiennym domywa znacznie lepiej z racji większego ciśnienia na jednym ze śmigieł na przemian.
    Znów pudło. Ciśnienie na ramionach jest pomijalnie większe. Za to czas mycia na danym śmigle jest krótszy, więc myje znacznie gorzej w tym samym czasie.

netzmarl napisał:
    czy dolne ramię nie powinno być wyłączone podczas pracy na "pół wsadu" - bo u mnie zawsze wiruje i polewa (tak powinno być?).
    Tak ma być. Ogólnie opcja "pół wsadu" to pic na wodę - masz tylko gorzej dopłukane naczynia.

0
  • #8 29 Gru 2012 19:15
    wioletta92
    Poziom 17  

Więc kolego movzx co daje opcja 1/2 wsadu?

0
  • #9 29 Gru 2012 19:18
    movzx
    Poziom 39  

wioletta92 napisał:
    co daje opcja 1/2 wsadu?
    Uruchom zmywarkę, poobserwuj to zobaczysz :) Zresztą w Boschu wystarczy popatrzeć na czas programu, bez uruchamiania, żeby się domyślić.
    A tak zresztą-zresztą to napisałem w swoim poprzednim poście.

0
  • #10 29 Gru 2012 23:19
    netzmarl
    Poziom 10  

Panowie jak Was czytam to już nic nie zrozumiem.
    Mi się wydawało, że zmywanie naprzemienne polega na tym, że gdy mycie jest na dwa kosze to śmigła pracują naprzemiennie, tzn obracają się raz jedno a raz drugie po to żeby z max ciśnieniem zmywać z naczyń. Choć tym samym w o połowę krótszym czasie na cały proces. Tu rzecz dyskusyjna co jest skuteczniejsze czy słabiej a dłużej czy silnie a krócej - ale to filozofia i doświadczenia producenta. A przy myciu 1/2 wydawało mi się, że "psikanie" jest non stop na jeden kosz i tu o żadnej naprzemienności nie ma mowy - nonstop lejemy na jeden górny kosz.

Kurcze, dochodzę do wniosku, że mam wszystko ok oprócz tego, że mam zablokowany do niczego niepotrzebny (w moim aktualnym przypadku braku przyczyny zadziałania aquastopu) pomarańczowy pływak i że zmywarka zmywa do d***. Panowie, baba ma rację i maszyna na złom bo myje do bani mimo, że wszystko jest sprawne????

PS. movzx, uruchomiłem i poobserwowałem: Jak włączam zmywanie na 70st i 2/2 (oba kosze) to pokazuje mi total czas 98sec, a jak przełączam na 1/2 to zmienia się na 83sec.
    Pozostaje więc ciekawe pytanie wioletty92 "Więc kolego movzx co daje opcja 1/2 wsadu? ". Oba śmigła latają też w opcji 1/2, więc krótszy czas to tylko efekt krótszego płukania a śmigła zawsze "piorą" tak samo? Jeśli tak to idiotyczny algorytm, dużo lepiej myłby górę gdyby dół był odcięty w opcji 1/2.

wioletta92 sprawdź mi w dokumentacji jak wrócisz proszę czy w tym modelu jest water-switcher zintegrowany z grzałką podobny w działaniu do tego w załączniku.

0
  • #11 30 Gru 2012 00:36
    movzx
    Poziom 39  

netzmarl napisał:
    A przy myciu 1/2 wydawało mi się, że "psikanie" jest non stop na jeden kosz
    Czy w instrukcji obsługi masz tak napisane? I w dodatku że na górny? Jeśli tak to się nie upieram.
    netzmarl napisał:
    krótszy czas to tylko efekt krótszego płukania a śmigła zawsze "piorą" tak samo?
    Brawo! :)
    netzmarl napisał:
    Jeśli tak to idiotyczny algorytm, dużo lepiej myłby górę gdyby dół był odcięty w opcji 1/2.
    To kup sobie droższą zmywarkę, z lepszym algorytmem oferującym opcję mycia strefowego - będzie Ci lepiej myć górę.
    Nic za darmo - mimo że to zapewne tylko "myk" w oprogramowaniu.

0
  • #12 30 Gru 2012 00:58
    wioletta92
    Poziom 17  

Widzę że kolega movzx za wszelką cenę stara się być mądrzejszy od technika serwisu autoryzowanego tej marki. Jeśli zmywarka ma opcję "połowa wsadu" w tym modelu to musi mieć mycie naprzemienne, dlatego że będzie myć intensywnie tylko w jednym koszu i tylko w tym koszu. Dlatego też skraca czas dla tej opcji.
    Skoro tarczka mycia naprzemiennego rozdziela strumień na śmigła a pompa pracuje z tą samą prędkością to normalne jest że na jednym śmigle ciśnienie będzie większe niż na dwóch jednocześnie (czysta fizyka).

0
  • #13 30 Gru 2012 01:44
    movzx
    Poziom 39  

wioletta92 napisał:
    będzie myć intensywnie tylko w jednym koszu i tylko w tym koszu
    Ale w którym koszu - ciągle się nie dowiedziałem. Ja mały żuczek mogę tylko zacytować instrukcję obsługi:
    "W przypadku małej ilości naczyń do zmywania (np. szklanek, filiżanek, talerzy) można włączyć funkcję „połowa załadunku“. Dzięki temu oszczędzana jest woda, energia i czas. Do zmywania wsypać nieco mniej środka czyszczącego do pojemnika niż zalecane jest przy pełnym załadunku zmywarki."

1
  • #14 30 Gru 2012 02:07
    wioletta92
    Poziom 17  

Nie porównuj się kolego do małego żuczka. W żaden sposób nie ubliżam Tobie, ani nie powątpiewam w Twoje umiejętności czy wiedzę. Szanuję każdego, kto chce pomóc tu na forum. Czasami bywają naprawy, na których wykładam się nawet ja. Pracujesz w tym fachu to powinieneś to wiedzieć. Zazwyczaj jest to dolny kosz.

0
  • #15 30 Gru 2012 12:13
    netzmarl
    Poziom 10  

movzx, dałem za tą zmywarkę ponad 3tys zł ponad 10 lat temu, droższą trudno było znaleźć. Oczywiście wybór modeli do zabudowy był wtedy mizerny i nie kupowałem niemal najdroższej z wyboru tylko z przymusu. Przy okazji tak sobie z żoną myśleliśmy "trudno droga ale pewnie the best". A ty mi mówisz, że to "cienki" model...:-(.

Krótszy czas zmywania może ale nie musi przecież oznaczać jedynie krótszych procesów, przecież nie wyklucza naprzemienności czy odcinania dołu w opcji 1/2. Przy okazji to co piszą w instrukcji nie ma większego znaczenia w tym "sporze", to jak zawsze ogólne bla-bla dla usera a nie pełny opis algorytmów.
    A przycisk 1/2 pokazuje piktograficznie, że naczynia należy umieścić w górnym koszu - jeśli o to pytałeś pisząc "w którym koszu - ciągle się nie dowiedziałem".

Jedno wydaje mi się pewne: jeżeli kolega wioletta92 znajdzie w dokumentacji, że w tym modelu water-switch został wbudowany to przecież jakoś musi działać, albo tylko do naprzemienności albo tylko do odcinania dołu - lub do obu tych funkcji. U mnie nie działa żadna z nich więc jeśli switcher jest to jest co naprawiać a wtedy Wam powiem jak w tym modelu to w rzeczywistości działa :-).

0
  • #16 30 Gru 2012 16:04
    movzx
    Poziom 39  

netzmarl napisał:
    A ty mi mówisz, że to "cienki" model...
    Chodziło mi tylko o to że nie ma takiej czy innej opcji. Nie róbmy scen ;)
    netzmarl napisał:
    A przycisk 1/2 pokazuje piktograficznie, że naczynia należy umieścić w górnym koszu
    Skoro tak to może i tak jest - w mojej zmywarce opcja 1/2 skraca czas o 2 minuty i myje w obu koszach (tak samo jest zresztą w Whirlpoolach).
    Jak widać nawet u jednego producenta połówka połówce nierówna.

0
  • #17 30 Gru 2012 22:23
    netzmarl
    Poziom 10  

Nie robimy scen, oczywiście to żarty :-). Czekamy na kolegę wioletta92 i info o rodzaju mojej grzałki - bo już się dogrzebałem, że są modele grzałek z wbudowanym przełącznikiem i bez. Na razie więcej wskazuje na to, że moja zmywara ma wersję bez przełącznika stref a przynajmniej taką grzałkę do tego modelu pokazują strony oferujące części. Chyba, że ten przełącznik to oddzielnie kupowany element.

A póki co życzę wszystkim kolegom z forum Szczęśliwego Nowego Roku!

0
  • #18 30 Gru 2012 22:51
    wioletta92
    Poziom 17  

Do dokumentacji zajrzę po Nowym Roku, w środę i wieczorem dam znać. Patrząc od góry na grzałkę nie widać żadnej różnicy między tą z myciem naprzemiennym i bez. Silniczek krokowy jest umieszczany od spodu grzałki i może go być nie widać, więc nie wątp w swój sprzęt, gdyż na 95% masz grzałkę z myciem naprzemiennym. Powiem więcej, jeśli masz jeszcze program "auto" to twoja grzałka posiada dodatkowo czujnik zmętnienia wody.

0
  • #19 30 Gru 2012 23:19
    peter falk
    Specjalista AGD

Skrócę mękę: grzałka w tym modelu zmywarki nie ma przełącznika ramion.

netzmarl napisał:
    Rozebrałem więc gada i znalazłem jakiś ujarany triak

Znaczy jaki :?: Zdjęcie płytki mile widziane.

0
  • #20 31 Gru 2012 00:09
    netzmarl
    Poziom 10  

wioletta92, maszyny nie rozebrałem więc nic nie widzę, bazuję tylko na zdjęciach części oferowanej do tego modelu w necie. Wiem, że silnik jeśli jest to od dołu i bez wymontowania ani jego ani grzałki nie widzę. Daj znać jak wrócisz. Zmywara nie ma przycisku Auto, posiada 70,65,55,55,40,płukanie. I napis Aqua Sensor na środku panela (żaden przycisk tylko napis).

peter falk, dzięki za zainteresowanie, to co do tej pory znalazłem w sieci potwierdza to co mówisz. Teraz nie wiem już który to triak ale zaraz po nowym roku otworzę przedni panel i pstryknę fotkę. Na razie dodatkowo sprawdziłem, że grzałka przepływowa wodę grzeje. Pompy działają prawidłowo więc nie mam idei (ale też się na tym i nie znam) od czego mógł być ten triak. Jako wskazówka dodatkowa od czego mógł być: moja żona twierdzi, że po tej mojej "naprawie" z triakiem czasy procesów skróciły się sporo w stosunku do oryginalnych - ale nie wiem czy to można traktować na poważnie.

0
  • #21 31 Gru 2012 07:11
    skryn
    Admin grupy AGD

peter falk napisał:
    Skrócę mękę: grzałka w tym modelu zmywarki nie ma przełącznika ramion.

Potwierdzam:

0
  • #22 31 Gru 2012 11:43
    netzmarl
    Poziom 10  

Wszystko na to wskazuje. Sprawdzę więc który to był triak to może pomożecie za co był odpowiedzialny i co należałoby innego sprawdzić.
    Ogólnie jest tak, że zmywarka działa ale mało zadowalająco wg mojej żony (twierdzi tak po obejrzeniu efektów ze zmywarek u paru znajomych). Właściwie jedyny tryb którego możemy używać to 70st, ze wszystkich niższych naczynia wychodzą kompletnie nieakceptowalne. Oczywiście nikt nie próbuje zmywać kompletnego syfu w 50st, w zasadzie to wszystkie naczynia są zawsze myte wstępnie w zlewie przed włożeniem do zmywarki - trochę paranoja chyba.

Maszyna sól pobiera, nabłyszczacz pobiera, zmiękczacz działa (zmierzyłem twardość na wypływie jest 7d a na dolocie mam 27d), ramiona obydwa się kręcą i leją całkiem ostro wszystkimi dziurami - ciśnienie wydaje się dobre. Temperatura wody w wannie 70st, poziom ok 3cm od zakrętki filtra. Co jeszcze może mieć wpływ na słabe mycie?!

0
  • #23 31 Gru 2012 13:39
    wioletta92
    Poziom 17  

Najczęściej odparowywał triak od siłowniczka w dozowniku. W zasadzie jeśli ci nie domywa naczyń to obstawiłbym niedrożność kubka hydrostatu oraz wąż karbowany łączący ten hydrostat z misą. Jeśli przez 10 lat nikt się do niej nie dotykał to na pewno uzbierało się tam mnóstwo syfu. Temat był już przerabiany:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2384980&highlight=
    W każdym razie na pewno nie zaszkodzi.

0
  • #24 31 Gru 2012 14:10
    netzmarl
    Poziom 10  

Czytałem ten wątek. Wąż karbowany widzę doskonale i jest idealnie czysty. Poziom wody w wannie jest ok - a więc kubek hydrostatu jest teoretycznie (bo go nie widzę patrząc pod przednią klapą) czysty. Jedynie element zaznaczony w czarnym kółku wygląda na zakamieniony (załączone zdjęcie wzięte z neta a nie moje stąd on taki idealny). Ale z dedukcji mej wynika, że on nie ma z poziomem związku, zdaje się on uruchamia pompę drenażową dopiero w przypadku zbyt wysokiego poziomu, działa na ten sam switch co patyk od aquastopu.

Triak od siłowniczka w dozowniku: Dozownik od proszku (klapka) otwiera się prawidłowo. A ty masz na myśli może dozownik od nabłyszczacza? On ma oddzielne sterowanie? Na zdjęciach w sieci wygląda, że to wspólne, chyba, że coś tam się połamało i płyn źle dozuje (ubywa go ale może nie prawidłowo).

Jutro zrobię fotkę triaka a jak otrzeźwieję po NY to wybebeszę maszynę. Profilaktyczne oczyszczenie jak mówisz na pewno nie zaszkodzi.

Takie jeszcze pytanie: czy zmywarki Siemensa które miały wybierak natrysku to mają taką samą pompę jak u mnie jeśli chodzi o jej wydajność? Bo tak się zaczynam zastanawiać nad małą modyfikacją jeśli się okaże, że wszystko mam sprawne a kiepskie zmywanie to urok tego modelu. Zastosować grzałkę z wybierakiem mechanicznie da się a układ do jego sterowania to trywialna sprawa - i naprzemienność i góra/dół (dla 1/2) wydają się jak najbardziej do zrobienia. Wtedy 2x większe ciśnienie na naczynia i efektywność powinna podskoczyć. Mylę się?

0
  • #25 31 Gru 2012 18:07
    netzmarl
    Poziom 10  

Drodzy Koledzy są pewne konkrety. Nie wytrzymałem i rozkręciłem chociaż przód żeby dostać się do panela sterującego i triaka. Ujarany triak to TY4 w czerwonym kółku, jego out idzie do zaznaczonego zielonego przewodu (wioletta92 więc to nie przewód od dyspensera). Oczywiście siedzący na zdjęciu triak to nie oryginał lecz moja rzeźba sprzed lat. Niestety po wyciągnięciu płytki okazało się od drugiej strony, że ścieżka od triaka do tego przewodu poszła z dymem - więc ewidentnie coś gdzieś dalej jest upalone/zwarte i pytanie do Was czym steruje ten triak?

0
  • Pomocny post
    #26 01 Sty 2013 15:04
    peter falk
    Specjalista AGD

Znając niemieckie ordnung must sein przy projektowaniu modułów złączka VER10 jest od wszystkich Verschlußklappek, czyli zaworów. Pytanie: zielone przewody gdzie idą? No dole zmywarki pewnie będą kolejne, pośrednie złączki - tak więc po rozebraniu zmywarki trzeba dokładnie centymetr po centymetrze prześledzić bieg w/w przewodów - inaczej sie nie da - chyba, że ktoś dysponuje jakimiś planami - ja przejrzałem trochę swoich zbiorów od BSH - nie znalazłem pasujących :( .

0
  • #27 01 Sty 2013 16:12
    netzmarl
    Poziom 10  

peter falk dzięki za poświęcenie mi czasu w takim dniu :-). Ja znalazłem zaś w międzyczasie wątek który opisuje chyba dokładnie mój przypadek - ten sam triak ujarany i jest wskazówka na jakiś zawór.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1772250.html
    Szkoda trochę, że gość nie napisał na koniec jego numeru katalogowego. Kolega mrhari pisze tam, że to triak od sterowania jakimś zaworem związanym z funkcją "zmywania tylko w górnym koszu". Czyżby więc było jednak jakieś odcinanie spryskiwania dolnej części zrealizowane inaczej niż poprzez wybierak toru w grzałce? Ty pewnie już kojarzysz o co może chodzić, pewnie moja zmywarka nie jest jedyną która posiada podobne rozwiązanie, masz więc może pojęcie co ten zawór powoduje? Wieczorem może ją rozbebeszę to wstawię wtedy jego zdjęcie.

0
  • #28 02 Sty 2013 02:51
    peter falk
    Specjalista AGD

netzmarl napisał:
    Wieczorem może ją rozbebeszę, to wstawię wtedy jego zdjęcie.

A ja po cichu, od dawna na to liczę :) .
    netzmarl napisał:
    peter falk dzięki za poświęcenie mi czasu w takim dniu

Serwisant sprzętu wszelakiego na elektrodzie nie je, nie śpi - tylko czuwa w tym czasie :) - nawet na petardy znalazł czas, stosowne instrukcje - i takie tam pi znalazł czas :D
    Poza tym: Szacun wielki dla Autora tematu

0
  • #29 02 Sty 2013 22:02
    netzmarl
    Poziom 10  

A więc okazuje się, że to uszkodzenie elektroprzełącznika od zaworka odcinającego natrysk na dolny kosz (nr elementu BSH: 165271). Element made by Eltek-Italy. W oryginale część serwisowa jest sprzedawana tylko jako komplet wraz z z pośrednią obudową oraz dźwigienką z magnesikiem i kosztuje całość jakieś chore pieniądze jak na takie coś, pod 200zł.
    http://shop.euras.com/include/picture.php?picture=1597473&resize=200
    Jutro kupię identycznie wyglądający na zdjęciach goły elektroprzełącznik stosowany w pralkach Amiki, cena ~20-30zł (nr elementu 8010467).
    http://www.czesciagd.eu/environment/cache/ima...oductGfx_f8f8886801500e68de53861ed716629f.jpg
    Dam znać jeśli operacja się uda.

Element zamocowany jest do grzałki przepływowej w miejscu gdzie w innych wersjach siedzi wybierak strefy natrysku góra-dół. Tutaj chyba to jest tak, że albo jest myta całość albo tylko góra (czyżby wtedy pod dwa razy większym ciśnieniem czy też pompa jest dwubiegowa???). Więc żeby dokonać naprawy trzeba rozwalać zmywarkę od dołu.

Wygląda to ogólnie wszystko trochę tandeciarsko jak na niemiecką maszynę. Jakby Siemens dorobił to na siłę żeby się do eko-trendów dopasować. Obudowa trzymająca ten cały przełącznik jest zamocowana do grzałki przepływowej poprzez wtopienie w nią na gorąco narożnika plastiku (lutownicą pewnie). Czyżby wersja przejściowa zanim skonstruowali pełny wybierak natrysku? Swoją drogą to, że gnoje nie dali bezpieczników w szereg z wszystkimi outami podającymi na dół 230V to też o producencie świadczy słabo, pełne nastawienie na dojenie klienta - padnie byle co i podwójna kasata, w tym przypadku i za zaworek i za sterownik...

wioletta92, sprawdź mi bardzo Cię proszę, jeśli znajdziesz chwilę, te pompy natryskowe - chodzi mi o to czy zmywarka jak moja ma taką samą pompę jak jakiś zbliżony model ale z wybierakiem. To może pokuszę się o większą modyfikację jeśli pompy nie trzeba zmieniać. Ewentualnie także, jeśli to osiągalna informacja, czy w moim modelu pompa ma różne prędkości w zależności czy psika tylko na górę czy na całość.

peter falk, z jakiej okazji ten "Szacun wielki dla Autora tematu"??? Żartujesz sobie aby ze mnie??? :-).

0
  • #30 02 Sty 2013 22:51
    movzx
    Poziom 39  

netzmarl napisał:
    czyżby wtedy pod dwa razy większym ciśnieniem czy też pompa jest dwubiegowa?
    Proszę ponownie - dajmy sobie siana z tym "dwa razy większym ciśnieniem" - to NIE TAK działa. Ciśnienie na samych ramionach będzie może 20% wyższe.
    netzmarl napisał:
    Swoją drogą to, że gnoje nie dali bezpieczników w szereg z wszystkimi outami podającymi na dół 230V
    Pytałem już (retorycznie) w innym temacie - po co??
    Jaki interes ma w tym producent - który "gnój" konstruktor zaproponuje żeby wywalać pieniądze w takie rozwiązanie? Chyba żeby zrobić z siebie idiotę!
    Zanim zaczniesz obrzucać innych wyzwiskami, najpierw wysil się i pomyśl.

Co do reszty wypowiedzi, odnośnie "modyfikacji" - jeśli pompa ma kondensator i/lub do całości z modułu dochodzą 2 przewody to ma jedną i tylko jedną prędkość. Nie szukajmy dziury w całym.

0
  Szukaj w 5mln produktów