Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie

29 Dec 2012 12:59 17154 17
 • Level 9  
  Witam serdecznie wszystkich!

  2 miesi±ce temu mieli¶my przegl±d pieca i został wymieniony zawór trójdrogowy ponieważ nie potrafił utrzymać ci¶nienia, podobno przez to że był mało używany i się zakamienił. Kaloryfery były odpowietrzone odpowiednio.

  Id±c jednak do meritum:
  wszystko działało prawidłowo do momentu, aż zaczęło nam spadać ci¶nienie z 1.5 BARa na zakres czerwony poniżej 0.5 BARa i piec przestawał pracować. Trzeba było go wył±czyć i wł±czyć, by się obudził i zacz±ł podnosić ci¶nienie.

  Czy kto¶ mógłby mi podpowiedzieć co moze byc przyczyna spadku ci¶nienia ?


  Znalazlem na kaloryferze w lazience pewien defekt, nie wiem czy moze to byc powodem spadku cisnienia, ale zalaczam ponizej fotki.
  Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie


  Dziekuje uprzejmie za pomoc!
 • Level 37  
  jaki to model Beretta? bo jest to bardzo ważne w diagnozie.
 • Level 9  
  jest to Beretta Mynute 24i
 • Level 37  
  a czy podczas przegl±du serwisant demontował i czy¶cił nagrzewnice w kotle??
 • Level 9  
  Tak, czy¶cił.
 • Level 37  
  a czy z grzejnika mocno kapie? jak często dopuszczasz wodę do obiegu?
 • Level 9  
  z grzejnika nie kapie, po prostu spada ci¶nienie na piecu... teraz jest np. 1.5BARa, ale pewnie kolo godziny 20-22 spadnie nie wiadomo czemu poniżej 0.5 BARa.

  Mam ustawiony program 18.5 stopnia od godziny 22-8 i 19.5 stopnia 9-21, wiec wtedy woda jest odpowiednio podgrzewana w obiegu. Nic więcej z woda nie robię...
 • Level 37  
  więc na 99% kapie Ci nagrzewnica. nie widać wycieku ponieważ woda płynie z niej na panele izolacyjne po czym odparowywuje do komina. je¶li Jeste¶ w stanie to zdejmij obudowe, następnie odkręć 5 ¶rub z przedniego panelu izolacyjnego a następnie zdemontuj boczne panele izolacyjne (oczywi¶cie przed operacj± wył±cz kocioł z pr±du.) a po tym jak go wł±czysz do pr±du odpal go na C.O i zaobserwuj czy słychać na wymienniku syczenie gotuj±cej się wody. lub co gorsza krople bo obu bokach wymiennika...
 • Level 9  
  ok, dziękuje bardzo - zrobię to i napisze rezultaty :)

  Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

  Po rozebraniu pieca okazało się, że problemem jest ciekn±cy wymiennik ciepła z lewej strony (nagrzewnica). Pozostaje mi j± wymienić.

  Poniżej zał±czam zdjęcie:
  Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie


  DZIĘKUJE ZA POMOC!
 • Level 10  
  Witam. Od kilku dni nagle zaczęło spadać ci¶nienie w piecu beretta mynute 13/20. Muszę dopuszczać wody praktycznie codziennie, w ci±gu doby ci¶nienie spada z 1,5 bar do 0,5. Dzi¶ rozebrałem piec wg porad znalezionych na forum i wygl±da że przerdzewiała nagrzewnica. Nawet boczny panel izolacyjny jest przerdzewiały. Poniżej zamieszczam zdjęcia, prosiłbym o potwierdzenie b±dĽ nie czy diagnoza jest trafna.

  Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie Piec dwufunkcyjny Beretta - spada ci¶nienie

  Czy opłaca się w takim przypadku montować używan± nagrzewnicę? Zakładam że napraw± obecnej lepiej dać sobie spokój. (Koszt nowej to prawie 700zl) Czy lepiej wymienić piec?

  Pytanie 2: czy aby wymienić nagrzewnicę wystarczy odkręcić podł±czenia po obu jej stronach i wysun±ć do przodu? czy jest gdzie¶ jeszcze co¶ mocowane?
 • Level 36  
  Z do¶wiadczenia wiem że lepiej zainwestować w nowy kocioł.
  Żeby wymienić nagrzewnice wystarczy odkręcić dwie nakrętki na bokach.
 • Level 10  
  czyli diagnoza potwierdzona. Dzięki za info.
 • Level 11  
  Dlaczego lepiej wymienić cały piec zamiast uszkodzonej nagrzewnicy?
  Różnica w kosztach jest przecież kolosalna.
 • Level 36  
  Je¶li z tego grzejnika Enix nie leje się woda, to znaczy, że odchodzi lakier a metal nie jest uszkodzony (te kaloryfery s± fabrycznie malowane wielowarstwowo).
 • Level 27  
  _pYthon_ wrote:
  Dlaczego lepiej wymienić cały piec zamiast uszkodzonej nagrzewnicy?
  Różnica w kosztach jest przecież kolosalna.


  Pytanie czy jest sens inwestować w stary kocioł atmosferyczny, gdzie za chwilę padnie pewnie co¶ innego ze staro¶ci. Dla jednego tak, dla innego lepsz± opcja jest wymiana, mimo większych kosztów (koszt kotła, robocizna, komin) na np kondensat.
 • Level 38  
  _pYthon_ wrote:
  Dlaczego lepiej wymienić cały piec zamiast uszkodzonej nagrzewnicy?
  Różnica w kosztach jest przecież kolosalna.

  Koszty to jedno ale potem pozostaje sens takiej wymiany.
  Stary kocioł to jest otwarta komora spalania z moc± minimaln± zapewne na poziomie 9-10kW.

  Owszem wymiana na nowy kocioł oznacza dużo większe koszty, bo trzeba dopasować przył±cza pod nowy kocioł, trzeba dołożyć rurkę z odpływem kondensatu do kanalizy, której nie potrzebował stary kocioł, trzeba wymienić wkład kominowy na odpowiedni dla kotła kondensacyjnego.
  Ale finalnie możemy kupić kocioł 2-funkcyjny o mocy minimalnej 3-4kW zamiast obecnych 9-10kW, co poprawi komfort cieplny, bo palnik kotła będzie mógł dłużej pracować bez przerwy zapewniaj±c stale ciepłe grzejniki przy niższych temperaturach.
  Kocioł kondensacyjny z racji większej sprawno¶ci da trochę niższe rachunki za gaz ale też wzrosn± rachunki za serwisowanie kotła, bo stare kotły mogły pracować kilka lat bez wizyty serwisanta, a nowe już s± bardziej wymagaj±ce i kilku letni brak serwisowania, czyszczenia wymienników może skończyć się bardzo kosztownie.

  Jak też słusznie zwrócił uwagę Wojewoda82 jest ryzyko, że za chwilę padnie co¶ innego, a moim zdaniem ten kocioł nie oferuje niczego co byłoby warte poniesienia tych ekstra kosztów na przedłużenie jego żywota.
  Ale to kowal99 musi się zastanowić co daje mu stary kocioł i czy jest on warty naprawy, czy już jest pora na nowy kocioł i czy w ogóle stać go teraz na zakup nowego i dopasowanie reszty instalacji do nowego kotła. Nie każdy z dnia na dzień może sobie pozwolić na wydatek kilku tysięcy je¶li go wcze¶niej nie brał pod uwagę.

  Dodano po 6 [minuty]:

  i warto wzi±ć pod uwagę, że jeste¶my w trakcie sezonu grzewczego, więc dostępno¶ć fachowców może być ograniczona, a ogrzewanie jest potrzebna na teraz.
  Więc może teraz na przetrwanie sezonu grzewczego sprawdzi się jaki¶ wymiennik z demobilu, a wymianę kotła lepiej zrobić na wiosnę/latem przyszłego roku.
 • Level 1  
  Witam.
  Podł±czę się pod temat spadaj±cego cisnienia CO w piecu Beretta Ciao 2. Podobnie jak kilku z Was miałem objaw spadajacego ci¶nienia z 1,5 Bar do poniżej 0,5 Bar. Ta sytuacja zaczęła sie pojawiać ok 3 lata temu. Piec montowany w roku 2008. Dwa lata temu już zjawisko przybrało na sile. Fachowiec zdiagnozował o wymienniku. Kupiony nowy i wymieniony (koszt ok 1000 pln). Niestety po 2-3 miesi±cach sytuacja wróciła i teraz jest tak, że raz, dwa razy na dobę trzeba dopełniać układ do ci¶nienia 1,5 Bar. Zdaje sobie sprawe, że z racji na wiek urz±dzenia (13 lat) dodatkowo bardzo tward± wodę (18 dH) kocioł już powinien byc wymieniony. Jednak jako wynajmujacy (jeszcze kilka miesięcy) nie bedę kruszył kopii o usprawnienie pieca. Zastanawia tylko, że fachowiec szybko zdiagnozował i przyst±pił do wymiany a szybko sie okazała, że nie jest to definitywne rozwi±zanie tematu. Niebawem przesiadka na now± lokalizację (stan deweloperski) z nowym piecem i na własn± rękę instalowanym zmiękczaczem wody. Czy poza tymi sugestiami zamieszczonymi wyżej Koledzy macie jakie¶ sugetie w temacie aby "dojechać" te kilka miesięcy? Pozdrawiam. Tomek
 • Level 36  
  Ten "defekt" to może być jedynie odpadaj±ca emalia. Niestety, taki odprysk może spowodować korozję, a to grozi przeciekiem.