Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator na tranzystorach dla cewki zapłonowej

29 Gru 2012 13:15 3234 20
  • Poziom 15  
    Witam,
    Chciałbym wykorzystać multiwibrator dwustanowy astabilny do generowania impulsów dla cewki samochodowej, problem polega na tym ze nie wiem jak zaprzęgnąć do pracy ten generator, cewkę mam podłączona do tranzystora (+dioda dla zabezpieczenia) i mogę ręcznie sterować impulsami na cewce(tranzystor ogranicza mocno samowyładowanie się cewki), ale jak połączyć ten generator do tranzystora aby wyładowania na cewce zachodziły samoistnie?
    Zasilanie cewki i generatora to aqu 12V
    Generator mam już zrobiony i działa na 2 diody LED.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    karas44 napisał:
    tranzystor ogranicza mocno samowyładowanie się cewki

Nie ma aby za małego Ucemax?

karas44 napisał:
    ale jak połączyć ten generator do tranzystora aby wyładowania na cewce zachodziły samoistnie?

A to zależy jaki to tranzystor - bipolarny, MOSFET?

karas44 napisał:
    Generator mam już zrobiony i działa na 2 diody LED.

Sugeruję zainteresować się układem 555 - będzie lepszy w tym zastosowaniu, wymagającym optymalizacji czasów załączenia i wyłączenia.
  • Poziom 15  
    Może być mosfet mam irf 640, 555 raczej odpada, bardziej mi chodzi o prostotę i niezawodność.
    karas44 napisał:
    Może być mosfet mam irf 640

No to możesz bezpośrednio z kolektora tranzystora w multiwibratorze sterować bramką.
    Warunek - zasilanie multiwibratora odpowiednio wysokim napieciem.

karas44 napisał:
    555 raczej odpada, bardziej mi chodzi o prostotę i niezawodność.

555 prosty w zastosowaniu, niezawodność też nie będzie mniejsza niż przy układach na elementach dyskretnych.

Co do IRF640 - Vds tylko 200V, napięcie samoindukcji w uzwojeniu pierwotnym może być większe...
  • Poziom 27  
    Jeśli sterowanie tranzystorem cewki już masz zrobione i działa , generator też, to nie widzę problemu.
    Myślę że ten generator masz na tranzystorach, które w kolektorach mają rezystory i diody LED. Proponuje ci dać tranzystor pnp np coś w stylu BD140, i jego bazę przez rezystor np 10k podłączyć do kolektora tranzystora do którego podłaczona jest LEda, emiter tego BD140 daj do zasilania, a kolektor przez 1k do tranzystora mocy którym sterujesz cewką wysokiego napięcia.
    Jaką diodę użyłeś do tłumienia przepięć z cewki? A jaki tranzystor kluczuje Ci cewkę? Przyznam że ten fragment sterowania cewki nie jest trywialny.
  • Poziom 15  
    Dioda FMG-G2CS szybka na 1000v 3A, ale tranzystor przy sterowaniu cewki to będę musiał chyba zmienić bo przy 100om na bramce już nie daje napięcia na cewkę ma za małe wzmocnienie? dobrze rozumiem?
    a można by do tego wykorzystać układ flyback ?
    Tranzystor na Cewce C5411
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Dioda FMG-G2CS szybka na 1000v 3A,
    Zwykłą diodą zgasisz przepięcie po stronie pierwotnej prawie do zera, tak samo na wtórnej.
    Żeby mieć wysokie napięcie na wyjściu trzeba pozwolić na powstanie przepięcia na wejściu - tranzystory w układach zapłonowych daje się na 600V lub więcej, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe też się daje, ale takie które pozwolą na wykorzystanie możliwości tranzystora, ograniczając przepięcie nieco poniżej maksymalnego Uce

Cytat:
    a można by do tego wykorzystać układ flyback ?

Nie wiem co masz na myśli, ale z zasady działania to jest flyback.
  • Poziom 15  
    Zapomniałem dodać ze generator jest na tranzystorach S8050 NPN i S9012 PNP. i teraz pod który kolektor się włączyć i jaki tranzystor tam dać NPN czy PNP?
    flyback miałem na myśli układ scalony np: KA2142, lub TDA8172

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

A może dałoby się jakoś odseparować sygnał? może transoptorem?
    karas44 napisał:
    Zapomniałem dodać ze generator jest na tranzystorach S8050 NPN i S9012 PNP. i teraz pod który kolektor się włączyć i jaki tranzystor tam dać NPN czy PNP?

A to pokaż schemat twojego wynalazku bo standardowa implementacja multiwibratora ma oba tranzystory tej samej przewodności (dwa PNP albo dwa NPN).

karas44 napisał:

Na tranzystorach chciałeś, nawet 555 cię odrzucał...

karas44 napisał:
    A może dałoby się jakoś odseparować sygnał?

Pytanie - po co?
  • Poziom 15  
    Udało mi się to zrobić pieknie działa, tylko jest problem z regulacja częstotliwości, ten moj wynalazek musi mieć co najmniej jeden pnp bo zawiera diode (konkretnie nie wiem w jakim celu ale bez tego nie działa) i 2 kondensatory elektrolityczne, ponieważ (tak mi się wydaje) kiedy podłączam pod emiter, bazę drugiego tranzystora który ma sterować tym który jest pod cewkę, to to nie działa :( ale kiedy podłączam się pod inny emiter to działa elegancko :P dzięki koledze Fredy (dałem zamiast rezystora diode Led)

Teraz jak tym sterować? wiem że jak zmienię 1 kondensator to częstotliwość też się zmienia, ale jak tam zastosować coś w rodzaju potencjonometru?
    karas44 napisał:
    dało mi się to zrobić pieknie działa, tylko jest problem z regulacja częstotliwości

Temu 555 sugerowałem.

karas44 napisał:
    Teraz jak tym sterować? wiem że jak zmienię 1 kondensator to częstotliwość też się zmienia, ale jak tam zastosować coś w rodzaju potencjonometru?

Bez schematu dalsza dyskusja bezcelowa.
  • Poziom 15  
    Dobra, a gdybym spróbował na układzie scalonym KA2142 lub innym? jak by to miało wyglądać?
    555 odpada bo nie mam do niego dostępu aktualnie.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Dobra, a gdybym spróbował na układzie scalonym KA2142 lub innym? jak by to miało wyglądać?
    Słyszałeś o zupie z gwoździa, KA2142 pełnił by tu rolę gwoździa. Nie sposób znaleźć tu dla niego jakiekolwiek sensowne zastosowanie.

Cytat:

Widzę że wymyśliłeś własną nazwę na wzmacniacz odchylania pionowego, dlatego nikt nie wiedział o co chodzi, nie nadużywaj słów których nie rozumiesz.

Pokaż schemat tego co masz.
  • Poziom 15  
    Nie mam schematu tego co aktualnie mam :(, dałem potencjometr zamiast rezystora który ładował kondensator, regulacja jest, częstotliwość całkiem spora, kiedy przyłożę żarówkę zamiast świecy to świeci na niebiesko, jedynie to co mi się nie podoba to straty na iskrze.
    Schemat samego multiwibratora bym dal ale jest to po prostu kawałek płytki z starej latarki która z tylu miała czerwone coś co mrugało :) tylko ze tu diody nie mrugają na przemian tylko raz i wszystkie(4ledy) tak samo.
    postaram się mniej więcej ten schemat jakoś przerysować, lub wrzucę fotkę płytki i ktoś to oceni i wytłumaczy jak działa.
    karas44 napisał:
    regulacja jest, częstotliwość całkiem spora, kiedy przyłożę żarówkę zamiast świecy to świeci na niebiesko, jedynie to co mi się nie podoba to straty na iskrze.

Jakie straty - na jakiej iskrze.
  • Poziom 15  
    Bez żadnego układu, czyli takie najprostsze, cewka i kondensator i podłączam to do aqu, iskra ma około 2cm maks, teraz z układem około 1cm
    karas44 napisał:
    Bez żadnego układu, czyli takie najprostsze, cewka i kondensator i podłączam to do aqu, iskra ma około 2cm maks, teraz z układem około 1cm

Najpeniej za małe Udsmax tranzystora kluczującego.
  • Poziom 15  
    Zmieniło by to coś jak by tam może dał mosfeta? jest jak jest ale oba tranzystory nie grzeją się wcale, czy na mosfecie było by inaczej(grzałby się)?