Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Beko WML25080 - po nabraniu wody nie kreci, nie mozna skasowac programu

29 Gru 2012 13:28 6066 7
 • Poziom 12  
  Pralka WML 25080 po włączeniu, ustawieniu programu, napompowała wody i ....... nic. Silnik nie kręci. Nie można skasować programu. Pralka ma 5 lat, niedawno wymieniane szczotki w silniku.

  Zawiozłem do serwisu. Fachowiec następnego dnia kazał zabierać bo zrobiona.
  W domu po podłączeniu jest to samo, nabiera wody i stoi. Nadal nie można skasować programu. Pralka jest normalnie zimny głaz. Nie pomaga wyłączanie z sieci. Nie rusza i koniec.
  Ktoś ma jakiś pomysł?

  Acha i najważniejsze. Nabiera wody, ale tylko trochę. Czyżby hydrostat?
 • Poziom 12  
  Pralka naprawiona. 38 stopni gorączki ale rozgryzłem ją.

  To co niżej to moje spostrzeżenia w czasie prac nad pralką.

  Pierwsze: jak kontrolka (praca) się świeci, pralka nie pracuje i nie można skasować programu. Należy ją wyłączyć z sieci (przyciskiem), włączyć i jak tylko zapali się kontrolka "PRACA-PAUZA" natychmiast ją wcisnąć na 5 sekund. Kasuje się program.
  U mnie tak działało, nie wiem jak u innych.

  Szczotki silnika kupiłem w sklepie z częściami do AGD, kosztowały tylko 10 zł, były 3 mm za długie, ale że tu są umieszczone pod pewnym kątem w stosunku do komutatora, należało je zeszlifować do tego kąta na kawałku papieru ściernego. Ja zrobiłem to na 80-ce bo taki mi syn przytargał z warsztatu.

  Podejrzewałem hydrostat, najpierw przedmuchałem rurkę, potem dmuchałem w hydrostat. Słychać było, że chodzi. Zmierzyłem miernikiem ale przejścia były między skrajnymi a środkowym nie, nawet w czasie dmuchania. Szczęśliwy, że znalazłem przyczynę rozmontowałem go i się zdziwiłem, cewka, magnes. Aha tu mamy 21 wiek, nie ma styków, to nie to.
  Włączyłem pralkę bez podpiętego węża do hydrostatu. Powinna nalać wody pod korek a tu nic.
  Ki grzyb?

  Rozmowa z kolegą wyjaśniła mi trochę zasady działania pralek końca 20 wieku (z programatorem elektronicznym).
  Pralka realizuje poszczególne przedsięwzięcia i jak któregoś nie zrealizuje staje (wydaje mi się, że to jest jakiś tryb awaryjny lub serwisowy).
  No to tak. Woda się leje, czyli zawory ok. Teraz czy silnik kręci. Przełączam na wirowanie a ten kręci jak powinien. Ale co jest, nie słyszę pompki od wody?
  Miernik, nurkowanie pod pralkę, mierzę napięcia na przewodach a tam 1,5 V. No fajnie. Programator poległ - myślę sobie.
  Wyciągam wszystkie wtyczki z programatora, wyciągam programator a tam przy gniazdku do silnika jedna ścieżka PRZERWANA.
  Lutownica, składanie i pralka śmiga.

  Przy naprawie należy przeanalizować jak działa pralka. U mnie w przypadku prania. Po włączeniu do sieci, najpierw blokują się drzwi, potem załącza na chwilę pompka potem nalewa się woda, potem włącza silnik, dalej grzałka. W międzyczasie pracują czujniki (hydrostat, temperatury i ch..ra wie jakie).
  I to było na tyle.

  Może to się komuś przyda. :) Powodzenia, a ja jutro jadę do mechaniora odzyskać kasę. A teraz mogę chorować dalej.
 • Poziom 8  
  Cześć.
  Też mam problem z tą pralką.
  Ciągle świeci sie lampka startu, ale nic poza tym. Po wybraniu programu, slychac pewien charakterystyczny dzwiek, wydaje mi sie ze od pompki wody, ale nie jestem pewien, bo jeszcze nie naprawiałem pralek :D
  Poniżej załączam w linku do dropboxa wideo, słychać tam ten hałas. Link
 • Poziom 12  
  U ciebie świeci się kontrolka która mówi, że pranie się kończy.
  W tle słychać pracującą pompę, która wypompowuje wodę.

  Po włączeniu zasilania musisz skasować praogram, w tym celu musisz przytrzymać dłużej ten przycisk (ty wciskasz na chwilę - potrzymaj z 10 sekund, trzymaj go aż zgasnie) pod trójkątem i pauzą (ten duży pierwszy po lewej).
  Następnie ustawić program od nowa.
 • Poziom 8  
  Właśnie próbowałem kasować program, ale to nic nie działa. Udało mi się też wejść do trybu serwisowego i napełnić zbiornik,ale wtedy też była zwiecha i nie mogłem już jej odpompowac. Dopiero po wielu podobnych próbach udało mi się ją odpompowac.
 • Poziom 12  
  Nie wiem, dziwne, że nie chce ci skasować programu.
  Zawodowo nie naprawiam pralek, tylko jak coś nie działa to siadam nad nią i rozgryzam, poprzednio mieliśmy polara Dafne to ją dosyć dobrze poznałem, w tej (Beko) była awaria opisana wyżej i dwa razy szczotki silnika wymieniałem.
  Może jakiś fachowiec się wypowie.

  Moim zdaniem, moze być wiele problemów. Jak pisałem wyżej, ważna jest zasada działania i kolejność wykonywania czynności przez pralkę. W momencie jak jest jakiś problem to pralka zatrzymuje się.
  Po włączeniu zasilania powinna przez chwilę pracować pompa wypompowujaca wodę (u ciebie słychać, że pracuje), potem powinna się wyłączyć i włączyć zawór otwierający dopływ wody.
  Moim skromnym zdaniem problem jest z odpływem lub hydrostatem.
  Sprawdź czy filtr na dole jest czysty i czy jest drożna rurka do hydrostatu. Rurkę po prostu zdejmij z hydrostatu i dmuchnij. W bębnie powinno być bulgotanie.
  Resztki proszku i fragmenty tkanin potrafią zapchać tę rurkę.
  HYdrostat, dmochnij w to miejsce gdzie wchodzi rurka, powinno kliknąć w środku, przy lżejszym dmuchnięciu powinno kliknąć, jak dalej dmiesz powinno kliknąć jeszcze raz.

  jak to nie pomoże to wzywaj fachowca, tylko nie speca z programu "Usterka".
  :)
 • Poziom 8  
  Dobra, sprawdziłem tak jak mówiłeś.
  1. filtr był w fatalnym stanie, tyle syfu i kilka monet, że nie przepuszczałbym, że może się tam znaleźć. Wyczyszczone, ale nic nie zmieniło niestety
  2. hydrostat działa, rurka także jest drożna.
  3. Po dniu wyłączonym od prądu i ponownym włączeniu, program się skasował i możliwe było ustawienie nowego. Włączyłem napełnianie zbiornika-napełnił się. Potem ustawiłem na wirowanie. Rozpoczął dobrze. Chwilę poobracał w prawo i w lewo, czyli jest ok. Tutaj wyszedł dodatkowy problem-mianowicie skwierczenie od szczotek silnika, ale to drobiazg. Skończył wolno obracać, odpompował pozostałą wodę i przechodzimy do wirowania. I tutaj znowu jest problem. Pralka za cholerę nie chce odwirować i w tym też momencie nie można ani zapauzować ani usunąć programu, gdzie wcześniej było to możliwe.
 • Poziom 8  
  Problem rozwiązany. Wystarczyło wymienić szczotki ;) Pralka działa jak nowa ;)
  Pozdrawiam :)