Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

excel VBA - Microsoft MonthView Control - wstawianie kalendarza jak to zrobić??

uklad_dw 29 Gru 2012 18:41 25911 20
 • #1 29 Gru 2012 18:41
  uklad_dw
  Poziom 9  

  Witam

  Chciałem wstawić kalendarz do arkusza, a raczej opcję wyboru daty przy pomocy UserForm - MonthView tylko jest jeden problem - nie mogę tego znaleźć. szukałem info na ten temat ale nie mogę znaleźć, wiem że powinienem zainstalować jakiś dodatek zawierający Microsoft MonthView Control. Dodatek nazywa się mscomct2.ocx - nie jestem pewien.
  problem polega na tym że nie wiem co o gdzie szukać, jeśli się nie mylę z tym dodatkiem to jak i gdzie go zainstalować??
  pracuję na win7 32bit, Excel 2007  excel VBA - Microsoft MonthView Control - wstawianie kalendarza jak to zrobić??

  0 20
 • #2 29 Gru 2012 23:08
  101pawel
  Poziom 26  

  uklad_dw napisał:
  ...szukałem info na ten temat ale nie mogę znaleźć...
  Nie szukałeś. Gdybyś szukał (Google w zależności od sformułowanego pytania podaje od kilkuset do kilku mln odsyłaczy), - to w najgorszym wypadku miałbyś problem z zastosowaniem tej kontrolki. Od jakiegoś czasu kontrolka ma nazwę "Microsoft Date and Time Picker Control" a jej plik to jak napisałeś mscomct2.ocx. Jeśli masz Office w wersji Professional, to jest on w instalce i winieneś go mieć w katalogu system32. jeśli masz go w innej lokalizacji, to nic nie szkodzi, natomiast jeśli go nie masz, to po prostu go ściągnij w właściwej do Twojego Excela wersji. Kontrolka mimo obecności na dysku może nie działać, wtedy musisz ją zarejestrować w systemie.
  W wierszu poleceń lub z menu "Uruchom..." wpiszesz:
  regsvr32 c:\windows\system32\mscomct2.ocx
  po uruchomieniu polecenia otrzymasz stosowny komunikat o powodzeniu (lub nie) rejestracji.
  Kolejnym krokiem jest spowodowanie, by [kalendarz] znalazł się na pasku narzędzi VBA i byś mógł go dodać do UserForm. Otworzysz edytor VBA --> Tools --> Additional Controls i postawisz ptaszka na liście okna dialogowego obok nazwy tej kontrolki.

  Pozdrawiam

  0
 • #3 30 Gru 2012 15:39
  uklad_dw
  Poziom 9  

  witam

  szukałem, dotarłem do info na temat Microsoft MonthView Control oraz dodatku mscomct2.ocx, oraz o sposobie jego instalacji, ale oczywiście nie działało więc szukałem pomocy tutaj
  wiem gdzie szukać tego w VBA - "Otworzysz edytor VBA --> Tools --> Additional Controls i postawisz ptaszka na liście okna dialogowego obok nazwy tej kontrolki."
  bo gdybym nie wiedział to skąd miałbym wiedzieć że czegoś brakuje, a gdybym to znalazł to pewnie bym nie zakładał tego tematu. wszystko wydaje się proste....ale niestety nie dla wszystkich, google....oczywiście ale większość wyników które naprowadziły mnie na jakieś konkretne info była w języku angielskim albo dotyczyła innego sys operacyjnego lub MSoffice 2010 no i niestety są różnice a po polsku to tylko beznadziejne fora na których zamiast pomocy znalazłem odpowiedzi typu - poszukaj w google!!!niech ktoś na elektrodzie dokładnie opisze ten problem a nie tylko odsyła do google!!!! jeśli ktoś ma trochę czasu i chęci to proszę w imieniu wszystkich, którzy nie mogą sobie z tym poradzić o instrukcje krok po kroku co, skąd to wziąć i gdzie to zainstalować??

  pozdrawiam

  0
 • #4 30 Gru 2012 22:32
  101pawel
  Poziom 26  

  uklad_dw napisał:
  ... wszystko wydaje się proste....ale niestety nie dla wszystkich, google....oczywiście ale większość wyników które naprowadziły mnie na jakieś konkretne info była w języku angielskim albo dotyczyła innego sys operacyjnego lub MSoffice 2010 no i niestety są różnice a po polsku to tylko beznadziejne fora na których zamiast pomocy znalazłem odpowiedzi typu - poszukaj w google!!!
  Nie gorączkuj się, - jak zobaczyłem Twój temat, spojrzałem do Excela, na liście kontrolek ocx znalazłem mscomct2.ocx, zaptaszyłem, dodałem do userForm, odpaliłem, zadziałało. Koniec, kropka. Nie potrzebowałem niczego gdziekolwiek szukać - mam toto i działa. Myślę, że podobnie jak ja, ma tak 99% potencjalnych użytkowników tego kalendarza. Jakbym natomiast nie miał, to wpisałbym w Google - bo gdzie indziej? - właściwą frazę. Jakbym już "to" miał i mi mimo usilnych starań nie działało, to chyba napisałbym na elektrodę.
  Wracając do meritum sprawy, krok pierwszy: masz ten plik w komputerze albo nie? Jeśli go nie masz, to skopiuj go z instalki. Jeśli nie masz go na instalce to musisz go kupić bo nie jest to ocx darmowy. Napisz jak plik będzie na dysku, dalej pójdzie nam gładko.
  Pozdrawiam

  0
 • #5 31 Gru 2012 00:34
  23844
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 31 Gru 2012 06:12
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  Przeczytałem uważnie wszystkie posty jako moderator i jednocześnie jako średnio zaawansowany użytkownik Excela.

  W zasadzie temat nadaje się do kosza. Jeszcze to rozważę ;)

  Jako Excel'owiec nie spotkałem jeszcze dodatku w postaci kalendarza, który nie powodowałby mniejszych lub większych problemów. Przetestowałem kilka gotowych pomysłów opartych o UserForm i od dobrych kilku lat używam waśnie takiego, zmodernizowanego o kilka dodatkowych, opcjonalnych rzeczy. Dotyczy to zarówno zleceń, jak i arkuszy dla własnych potrzeb.

  Pewnie znajdą się i minusy, ale stabilność jest dla mnie atutem decydującym.

  Dużym plusem takiego rozwiązania jest również to, że plik może "wędrować" po świecie i bez względu na jakim komputerze się znajdzie - działa.

  Oczywiście trzeba nauczyć się instalować i wykorzystywać dodatki, ale może warto rozejrzeć się uważniej po Internecie?

  0
 • #7 31 Gru 2012 11:40
  101pawel
  Poziom 26  

  e-mega napisał:
  ...już płaczę, że mi to tyle czasu zajęło...
  Z drugiej strony gdyby ludek nie był laikiem to by sobie poradził nawet bez googla.
  Nie obraź się, napisałeś homilię i na koniec dodałeś obrazki. Przeczytaj posty kolegi uklad_dw. Przecież on to wszystko co napisałeś i zobrazowałeś wie! Przecież pisze:
  uklad_dw napisał:
  . "wiem gdzie szukać tego w VBA - "Otworzysz edytor VBA --> Tools --> Additional Controls i postawisz ptaszka na liście okna dialogowego obok nazwy tej kontrolki." bo gdybym nie wiedział to skąd miałbym wiedzieć że czegoś brakuje, a gdybym to znalazł to pewnie bym nie zakładał tego tematu."
  Kolega uklad_dw nie widzi w oknie dialogowym [Additional Controls] kontrolki kalendarza. Nie widzi, bo albo mu jej -zarejestrowanej - brakuje w systemie.
  Pozdrawiam

  Dodano po 17 [minuty]:

  adamas_nt napisał:
  W zasadzie temat nadaje się do kosza. Jeszcze to rozważę ;)
  Jako moderator masz taką możliwość, choć jako niemoderator nie widzę powodu; - wątek w wyczerpujący sposób objaśnia dodanie kontrolki ocx do zestawu narzędzi Excela.
  adamas_nt napisał:
  Oczywiście trzeba nauczyć się instalować i wykorzystywać dodatki, ale może warto rozejrzeć się uważniej po Internecie?
  Od kilkunastu lat, ogólnie nazywane dodatki, w tym ActiveX (tu ocx), mogą być stosowanie w pakiecie Office poprzez zaimplementowany VBA. Oczywistość i umiejętność stosowania jest oczywista ;)
  Pozdrawiam

  0
 • #8 02 Sty 2013 19:58
  uklad_dw
  Poziom 9  

  witam, nie mogę doinstalować tego dodatku;/ muszę chyba jeszcze raz zainstalować MS office. chyba, że ktoś ma jakiś pomysł dlaczego nie mogę tego zainstalować;/

  Dodano po 26 [minuty]:

  witam
  a czy mógłby ktoś wrzucić plik z takim kalendarzem??? chciałbym sprawdzić tylko czy działa taki plik jeśli na kompie nie jest zainstalowany mscomct2.ocx

  0
 • #9 02 Sty 2013 21:14
  101pawel
  Poziom 26  

  uklad_dw napisał:
  witam, nie mogę doinstalować tego dodatku;/ muszę chyba jeszcze raz zainstalować MS office. chyba, że ktoś ma jakiś pomysł dlaczego nie mogę tego zainstalować;/
  W przypadku instalacji kontrolek ocx słowa "instalacja" nie musisz brać dosłownie. W systemie posiadasz narzędzie regsvr32 umożliwiające ich rejestrację w systemowym rejestrze. Kalendarz mscomct2.ocx jest formalnie zwykłym plikiem, więc posiada wszystkie jego atrybuty. Przekopiuj go pod adres który podałem Ci w wcześniejszym poście i zarejestruj z linii poleceń, używając składni którą Ci również napisałem. Być może tyle już namieszałeś w rejestrze, że trzeba najpierw cofnąć to co nabroiłeś.
  Nim przystąpisz do kolejnej próby rejestracji - odrejestruj kontrolkę poprzez użycie regsvr32 z parametrem /u Tu o tym poczytaj: Link
  uklad_dw napisał:
  ...czy mógłby ktoś wrzucić plik z takim kalendarzem??? chciałbym sprawdzić tylko czy działa taki plik jeśli na kompie nie jest zainstalowany mscomct2.ocx
  Szkoda zachodu, nie będzie działać.

  0
 • #10 02 Sty 2013 21:48
  uklad_dw
  Poziom 9  

  mając na myśli instalacja mscomct2.ocx miałem na myśli uruchomienie tego, ale teraz to już w ogóle zwraca mi kod błędu.
  "moduł...został załadowany, ale wywołanie funkcji DllRegisterServer nie powiodło się i został zwrócony kod błędu 0x8002801c"

  u kumpla na kompie udało się wstawienie tego kalendarza, bez żadnego problemu
  no i rzeczywiście nie działa u mnie


  excel VBA - Microsoft MonthView Control - wstawianie kalendarza jak to zrobić??

  0
 • #11 03 Sty 2013 11:24
  arnoldziq
  Moderator Programowanie

  Na 99% masz 64bit wersję Windows 7.
  1. Skopiuj MSCOMCT2.OCX do katalogu c:\windows\sysWOW64.
  2. Musisz użyć regsvr32 jako administrator, a nie jako zwykły użytkownik.
  3. Przy rejestrowaniu komponentu podaj pełną ścieżkę do pliku który rejestrujesz. Jeżeli w nazwie znajdują się znaki spacji, to cała nazwa powinna znajdować się pomiędzy znakami cudzysłowia : " .

  1
 • #12 03 Sty 2013 19:33
  23844
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 03 Sty 2013 20:54
  101pawel
  Poziom 26  

  arnoldziq napisał:
  Na 99% masz 64bit wersję Windows 7.
  Nie napisaleś z czego to wnioskujesz? Błąd 0x8002801c jest w zasadzie (dotyczy wszystkich komponentów ActiveX) jednoznacznie zdefiniowany na technecie MS a lekarstwo na niego wielokrotnie potwierdzona na forach programistycznych: "użytkownik próbuje zarejestrować bibliotekę nie mając uprawnień administratora". Błąd o tym kodzie jest komunikowany niezależnie czy system jest 32 czy 64 bitowy. Nie mam czasu na przeprowadzenie testu, ale podejrzewam, że oprócz braku uprawnień może się koledze uklad_dw (do tego) nakładać jeszcze drobnostka, drobne niuanse w rejestracji komponentów 32/64 bitowych w zależności od systemu. By nie pisać nowego posta wklejam tu Link dla kol. uklad_dw. Jest po angielsku, ale napisane bardzo prosto i przejrzyście. No nie ma cudów - ten kalendarz musi odpalić ;)
  Pozdrawiam

  0
 • #14 07 Sty 2013 20:28
  uklad_dw
  Poziom 9  

  Witam

  nie wiem jak mam to powiedzieć bo brakuje mi już sił, męczę się już z tym od jakiegoś czasu, cieszę się bardzo że mój temat wywołał dyskusje ale, poddałem się i odinstalowałem ms office 07, zainstalowałem no i oczywiście idąc z duchem czasu zainstalowałem 2010, zadowolony z siebie włączam Excela 2010 włączam developer no i ku memu zdziwieniu jest to samo co było do tej pory!!!!!!!!!!!!!!! gdzie jest ten p****** kalendarz!!!!!!!!!!!!!!

  Windows 7 (na 100%) 32bit, office 2010.

  co teraz robić??

  0
 • #15 07 Sty 2013 21:02
  marcinj12
  Poziom 40  

  Obserwuję ten wątek od pewnego czasu i utwierdza mnie on w przekonaniu, że moim skromnym zdaniem, najlepszej jak do tej pory rady udzielił adams_nt w poście #6. W tematach Excelowych nie ma sobie równych ;), nie na darmo został też moderatorem (ależ słodzę, aż głupio... ;P).

  Moja opinia o tej kontrolce,oparta na złych z nią doświadczeniach, jest taka sama - jeżeli zależy Ci na stabilności i "wypuszczasz" plik na zewnątrz, to najlepiej tych dodatkowych kontrolek nie używać.

  Sam zaczynając pracę popełniłem ten sam błąd, co Ty - zacząłem używać niestandardowych kontrolek (kalendarz, pasek postępu). Od kiedy firma przeszła z Excela 2003 na 2007, a nawet wcześniej, zaczęły się problemy - pliki "same z siebie" przestawały się uruchamiać, wyrzucały nic nie mówiące wyjątki, które znikały, jeśli wyrzucić niestandardową kontrolkę.
  Czarę goryczy przelał moment, kiedy po którejś z rzędu automatycznej aktualizacji Windowsa posypały się pliki korzystające z tej kontrolki w połowie zakładu, w kilkunastu różnych plikach - chyba w tym dniu odebrałem najwięcej telefonów w życiu ;) Akurat ta biblioteka lubi być jakoś wyjątkowo często aktualizowana. A gdzie przesiadka na Windows 7, Office 2010 czy kolejne, systemy 32 a 64 bitowe??

  Można zrobić instalator tej biblioteki automatycznie rejestrujący ją w systemie (też to kiedyś przerabiałem), ale nie dość że musisz "wlec"za plikiem instalkę i pamiętać, żeby ją odpalać na każdym komputerze z plikiem, to jeszcze w ten sposób zastąpisz "oryginalną" bibliotekę .ocx z Offica - dasz głowę, że to nie spowoduje żadnych błędów w systemie?? Zdaje mi się, choć nie mogę tego potwierdzić, że jest ona współdzielona z innymi aplikacjami i Windowsem.

  Od tego momentu podziękowałem za wszystkie niestandardowe kontrolki - Excel sobie z tym nie radzi zbyt dobrze. Zamiast pasku postępu napisałem sobie swoja własną User Formę z rozszerzanym niebieskim labelem, a kalendarz zastąpiłem zwykłym texboxem,w którym funkcją IsDate() sprawdzam, czy na pewno podano datę.
  Użytkownikowi zwykle rybka, czy wybierze sobie datę z coolerskiego kalendarza, czy wpisze ją z palca do textboxa - grunt, żeby program działał.

  Jak adams_nt sugerował, można poszukać na necie lub, wykorzystując naprawdę podstawowe funkcje operacji na datach, samemu napisać swój własny kalendarz ze standardowych kontrolek - przyciski, labele.

  Może do czegoś Ci się te informacje przydadzą. Ja proponuję użyć odpowiednio sformatowanego labela + sprawdzanie poprawności daty. Wybór, oczywiście, należy do Ciebie.
  Pozdrawiam

  0
 • #16 07 Sty 2013 22:04
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  :arrow: marcinj12 Do pięt Ci nie dorastam, a Ty takie rzeczy...

  Ale to właśnie chciałem przekazać. Również zostałem "wyleczony" z większości super-dodatków przez kilka nieprzespanych (z nosem przy ekranie) nocy.
  Oczywiście nie wszystko jest "be". Kalendarz jest jednak (jak widać) "nieznośnie uparty"...

  Od moderatora: Dział poświęcony jest programowaniu, nie problemami z instalowaniem dodatków Excela. Stąd moje, "służbowe" wątpliwości.

  Do Autora: gratuluję charakteru, nie poddajesz się tak łatwo ;) Korzyść taka, że nauczysz się sporo. Ale spróbuj, dla własnej satysfakcji (o nerwach nawet nie wspomnę), stworzyć coś własnego...

  0
 • #17 08 Sty 2013 20:07
  uklad_dw
  Poziom 9  

  :) dzięki adamas_nt za "Do Autora: gratuluję charakteru, nie poddajesz się tak łatwo"
  a problem chyba wiąże się z programowaniem gdyż kontrolki są niejako składnikiem VBA i raczej nie są od tak sobie stosowane w Excelu.

  Niestety nie jestem biegłym programistą a raczej świerzakiem w VBA i mam taka prośbę - czy ma ktoś jakąś instrukcję jak krok po kroku zrobić taki kalendarz??? nie proszę o gotowca (no chyba że ktoś jest bardzo życzliwy i pozwoli zaoszczędzić mi kilka dni a raczej nocy pracy) chodzi mi o instrukcje miło by było z jakimś screenem albo coś.

  Fajnie by było żeby się otwierał po kliknięciu na komórkę albo na mały button przy komórce do której ma zwrócić zaznaczoną w kalendarzu datę.

  0
 • Pomocny post
  #18 08 Sty 2013 23:37
  marcinj12
  Poziom 40  

  uklad_dw napisał:
  czy ma ktoś jakąś instrukcję jak krok po kroku zrobić taki kalendarz??? nie proszę o gotowca (no chyba że ktoś jest bardzo życzliwy i pozwoli zaoszczędzić mi kilka dni a raczej nocy pracy) chodzi mi o instrukcje miło by było z jakimś screenem albo coś.
  A proszę, kilkadziesiąt minut pracy i cierpliwości ;) - może żadna francja-elegancja, ale coś podobnego do kalendarza - forma, oparta głównie na labelach, pozwalająca na wybór daty myszą. Łatwo możesz sobie ją wystylować lub przerobić zachowanie na swój sposób. Proponuję przeanalizować kod - można by było tworzyć labele z dniami dynamicznie oraz dynamiczni przypisywać im zdarzenia, ale przy 42 jeszcze dało się wyklikać ;)

  Kod poniżej oraz w załączniku:
  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Formę pokazujesz tak, jak normalną. Ma dwie publiczne właściwości: Wybrano (True lub False, pokazuje czy użytkownik kliknął jakąś datę) oraz WybranaData, czyli data którą użytkownik wybrał. Wywołujesz ją np. tak:
  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  0
 • #19 09 Sty 2013 18:33
  uklad_dw
  Poziom 9  

  Piękne dzięki marcinj12 o TO chodziło:)

  Mając na myśli instrukcja myślałem o napisaniu dlaczego i po co wstawiamy poszczególne elementy kodu:) przy każdej linijce kodu opis co jest co, ale i tak dziękuję:)

  0
 • #20 10 Sty 2013 21:11
  uklad_dw
  Poziom 9  

  Witam

  W sumie to temat już chyba zamknięty?!
  kalendarz marcinj12 jest prawie identyczny jak ten z Microsoft MonthView Control a raczej jak zaznaczył 101pawel Microsoft Date and Time Picker Control
  jest prosty i ładny

  Dziękuję wszystkim uczestnikom dyskusji na tym forum
  oraz moderatorowi za to, że nie usunął tego postu:)

  pozdrawiam Wszystkich

  P.S. Dzisiaj stworzyłem okno powitalne ze zdjęciem oraz muzyką:)

  0
 • #21 10 Sty 2013 21:37
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  uklad_dw napisał:
  P.S. Dzisiaj stworzyłem okno powitalne ze zdjęciem oraz muzyką
  Cała kupa satysfakcji po naszej stronie :)
  Do "zobaczenia" w takim razie w następnych tematach. Ten zamykam...

  0