Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Berlingo 1.4b - silnik gaśnie na biegi jałowym po rozgrzaniu silnika

dughi 29 Dec 2012 19:31 6972 4
    dughi
    Level 10  
    Witam

Sytuacja wygląda następująco - samochód wrócił z wymiany uszczelki pod głowicą i rozrządu. Początkowo zauważyłem brak hamowania silnikiem na LPG i benzynie. Objaw ten występował sporadycznie w trasie, podobnie jak "zawieszenie" wolnych obrotów na 2200 na kilkanaście sekund.

Ostatecznie po nagrzaniu silnika i wyłączeniu go, po ok 5-10 minutach postoju i zapaleniu na gorącym silniku samochód podczas jazdy traci chwilowo moc a na biegu jałowym gaśnie - obroty nagle zaczynają spadać i się podnosić końcowo spadają i silnik się dusi.

Zasilanie jest ok - nowa listwa i świece, problem występuje na lpg i benzynie. Czyściłem przepustnicę, krokowiec pracuje jak powinien (po zdjęciu filtra widać jak steruje przepływem, do tego sam. trzyma obroty niemal idealnie - można na 2ce ruszać bez gazu).

Zauważyłem że po odpięciu czujnika położenia przepustnicy TPS - silnik się nie dusi na wolnych obrotach - lecz raczej trudno bez niego jeździć :), podobnie w momencie gdy zaczyna się opisana dyskoteka z obrotami odpięcie tps ratuje sytuację.

Czujnik sprawdzałem ma rezystancję 800ohm do ok. 2.5kohm nie przerywa - podobno ma w środku 4 ścieżki więc raczej jest trudno uszkadzalny. Stąd też moje podstawowe pytanie:
    1. czy po zdjęcia klemy z aku w ecu (SL96) mogło coś się przestawić ?
    2. Czy fakt że odpięcie czujnika ratuje sytuacje oznacza że to on jest winowajcą czy ecu przechodzi po prostu w tryb awaryjny (co prawda engine check się nie świeci) a przyczyna leży gdzieś indziej?
    ruleczka
    Level 17  
    A gdzie diagnostyka tego auta?,tak to można do wróżki, może ktoś źle rozrząd ustawił i auto głupieje.
    User removed account
    User removed account  
    dughi
    Level 10  
    wczoraj odwiedziłem mechanika, po diagnostyce komputerowej wyszedł błąd Sonda Lamba - przerwa, po oczyszczeniu złącz na wtyczce zaczęła podawać dobry sygnał, napięcie wskazuje że sonda pracuje.

Przez ostatnie 200km było wszystko ok, dzisiaj podjechałem zatankować i znowu to samo po odpaleniu silnika.
    AUTOSTAN
    Level 14  
    No to jeszcze raz diagnostyka i jeżeli ten sam błąd to chyba sprawdzenie sondy (ew. wymiana) i instalacji elektrycznej. Często przetarcie przewodów w osłonie plastikowej (peszlu) i zawilgoceniu ładuje mnóstwo usterek.