Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen Berlingo 1.4b - silnik gaśnie na biegi jałowym po rozgrzaniu silnika

29 Gru 2012 19:31 5217 4
  • Poziom 9  
    Witam

Sytuacja wygląda następująco - samochód wrócił z wymiany uszczelki pod głowicą i rozrządu. Początkowo zauważyłem brak hamowania silnikiem na LPG i benzynie. Objaw ten występował sporadycznie w trasie, podobnie jak "zawieszenie" wolnych obrotów na 2200 na kilkanaście sekund.

Ostatecznie po nagrzaniu silnika i wyłączeniu go, po ok 5-10 minutach postoju i zapaleniu na gorącym silniku samochód podczas jazdy traci chwilowo moc a na biegu jałowym gaśnie - obroty nagle zaczynają spadać i się podnosić końcowo spadają i silnik się dusi.

Zasilanie jest ok - nowa listwa i świece, problem występuje na lpg i benzynie. Czyściłem przepustnicę, krokowiec pracuje jak powinien (po zdjęciu filtra widać jak steruje przepływem, do tego sam. trzyma obroty niemal idealnie - można na 2ce ruszać bez gazu).

Zauważyłem że po odpięciu czujnika położenia przepustnicy TPS - silnik się nie dusi na wolnych obrotach - lecz raczej trudno bez niego jeździć :), podobnie w momencie gdy zaczyna się opisana dyskoteka z obrotami odpięcie tps ratuje sytuację.

Czujnik sprawdzałem ma rezystancję 800ohm do ok. 2.5kohm nie przerywa - podobno ma w środku 4 ścieżki więc raczej jest trudno uszkadzalny. Stąd też moje podstawowe pytanie:
    1. czy po zdjęcia klemy z aku w ecu (SL96) mogło coś się przestawić ?
    2. Czy fakt że odpięcie czujnika ratuje sytuacje oznacza że to on jest winowajcą czy ecu przechodzi po prostu w tryb awaryjny (co prawda engine check się nie świeci) a przyczyna leży gdzieś indziej?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 17  
    A gdzie diagnostyka tego auta?,tak to można do wróżki, może ktoś źle rozrząd ustawił i auto głupieje.
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    wczoraj odwiedziłem mechanika, po diagnostyce komputerowej wyszedł błąd Sonda Lamba - przerwa, po oczyszczeniu złącz na wtyczce zaczęła podawać dobry sygnał, napięcie wskazuje że sonda pracuje.

Przez ostatnie 200km było wszystko ok, dzisiaj podjechałem zatankować i znowu to samo po odpaleniu silnika.
  • Poziom 14  
    No to jeszcze raz diagnostyka i jeżeli ten sam błąd to chyba sprawdzenie sondy (ew. wymiana) i instalacji elektrycznej. Często przetarcie przewodów w osłonie plastikowej (peszlu) i zawilgoceniu ładuje mnóstwo usterek.