Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

KKonradev2 29 Dec 2012 20:08 56175 69
Ochrona Domu
 • Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

  Pragnę wam przedstawić prostownik, który powstał dzięki pomocy kolegi MM47 z tej strony oraz dzięki jego materiałom (schematy, e-maile, zdjęcia, itp). Zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja elektroniczna, jaką wykonałem w swoim życiu. Jestem aktualnie w ostatniej klasie technikum elektronicznego, prostownik powstawał w styczniu tego roku. Od czegoś trzeba było zacząć. Postanowiłem, że będzie to ładowarka do akumulatorów, sprzęt przydatny i niezbyt trudny w budowie. Głównym zamierzeniem był prąd ładowania akumulatorów. Posiadając aktualnie samochód z silnikiem benzynowym wystarczyłoby 5A, jednak jak już coś robić to na przyszłość i na lata. Prostownik daje 11A prawdziwego prądu, a nie "wymarzonego" jak w tych sprzętach z marketu. Ale po kolei.

  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

  Podstawę prostownika stanowi sklejka o wymiarach 230x270x10mm. Mogłaby być mniejsza, ale bałem się, że nie upchnę wszystkiego, a jak się potem okazało - miejsca jest aż za dużo.
  Przednią i tylną ścianę wykonałem z plexi o wymiarach 230x125x4mm. Jest to materiał, który bardzo łatwo się obrabia i ładnie wygląda.

  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

  Wszystkie potrzebne elementy znajdziecie w temacie u ww. Pana, dlatego nie będę wstawiał tutaj schematów, itp. rzeczy. Pochwalę się tylko tym, co ja sam zrobiłem.

  Diody prostownicze dużej mocy oraz tyrystory zamocowałem na dwóch radiatorach o wymiarach 5x7x2. Sprawują się one bardzo dobrze. Przy prądzie 10A i włączonym wentylatorze 80x80mm temperatura jest w porządku.

  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

  Transformator toroidalny zamówiony w internecie ma moc 200VA, napięcie 17V pod obciążeniem, prąd 11,1A i wagę 2kg. Grzeje się znacznie, ale jest umieszczony na przelocie zimnego powietrza do radiatorów, więc żadna krzywda mu się nie stanie.

  Metalowa obudowa została wykonana z blachy ocynkowanej grubości 0,5mm.

  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

  Prostownik posiada przewód zasilający o długości 2m (0,75mm^) oraz przewody wyjściowe o długości 1,5m (2,5mm^)

  Całość waży ok. 3,5 kg. Metalowa obudowa została uziemiona.
  Koszt całości, ponieważ nie posiadałem żadnych elementów elektronicznych był dość duży, bo ok. 300zł, ale frajda i uciecha niesamowita.

  Posiada zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, zabezpieczenie przeciwzwarciowe, zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora, zabezpieczenie termiczne transformatora na 85 stopni Celsjusza.

  Jeszcze kilka zdjęć z montażu:

  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

  Nie będę udostępniał schematu, ponieważ jest on już na elektrodzie, więc po co dwa razy to samo?
  Wole taką obudowę niż te kruche plastiki.

  Link do schematu (nie jest mój)

  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.


  Proszę o zamieszczeniu linku do schematu!
  Jest zbyt mało informacji, żeby go odnaleźć.
  androot

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  KKonradev2
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika, elektrotechnika
  KKonradev2 wrote 223 posts with rating 34, helped 1 times. Live in city Pabianice. Been with us since 2011 year.
 • Ochrona Domu
 • #2
  bogi
  Level 29  
  Obawiam się,że plexy z radiatorami szbko przestanie być takie ładne.
  Po za tym to nie najlepszy materiał do takiej eksploatacji.

  Pochwalam porządek z przewodami.
 • #3
  KKonradev2
  Level 15  
  Ładowałem już tym ustrojstwem 3 akumulatory po 10 godzin i plexy ma się w świetnej formie. Lubie porządek i czystość :D
 • Ochrona Domu
 • #4
  Sheut
  Level 10  
  Plexi nie lubi temperatury(i garażu :) )- po kilku ładowaniach zrobi się żółto-zakurzona.
  Zamiast 300zł mogłeś wydać 301zł i zrobić naprawdę ładną płytkę termotransferem.
  Jaka będzie temperatura wewnątrz po dwugodzinnym ładowaniu prądem 11A w temperaturze otoczenia hmmm... 30*C?
  W jakim celu stosujesz po dwa przewody na zacisk [krokodylka]?
 • #5
  KKonradev2
  Level 15  
  Druga para przewodów o przekroju 0,5mm^ doprowadza do układu kontroli napięcia napięcie i do woltomierza napięcie z akumulatora . Dziwnie to brzmi:D Jak dotknie się obudowy po ok. 4 godzinach to jest przyjemnie ciepła jak kołderka rano :D Zadowolony jestem z tego projektu.
 • #6
  noel200
  Level 25  
  Plexi zanim zżółknie to trochę czasu minie, ale przez ładną przezroczystą plexi będziesz miał za rok widok na wielką kupę kurzu.
  Załóż szybko na wentylator i otwory wentylacyjne filtry.
  Ja kiedyś założyłem do kompa, bo znalazłem jakiś nikomu niepotrzebny i po 3 miesiącach pojawił się na nim ładny szary okrągły kożuch z kurzu. A nikt by nie powiedział, że kurzy się w domu tak bardzo. Poza tym kurz utrudnia chłodzenie, więc wskazane po wtóre.
  A rączkę jakąś tam przykręciłeś co by się łatwiej nosiło?
  Poza tym na prawdę ładne i pożyteczne, pozdrawiam
 • #7
  KKonradev2
  Level 15  
  Jak wynajdę gdzieś filtr to założę. Rączki nie potrzeba. Prostownik ma od spodu cztery 1,5 cm nóżki więc palce idealnie tam wchodzą.
 • #8
  zelkolektor
  Level 11  
  Witam co trzeba wpisać aby dojśc do schematu
 • #9
  KKonradev2
  Level 15  
  Wpisz w google: prostownik auto tyrystorowy i pierwsza pozycja od gory. Temat ma cztery strony z tego co pamietam.
 • #10
  neoswat
  Level 14  
  Kiedyś sam dojdziesz do wniosku, że robienie płyt czołowych z pleksi jest do d*** :D Ja w moim prostowniku zastosowałem diody prostownicze i tyrystory w obudowach metalowych z gwintem. Dzięki temu jestem pewny, że sprzęt jest dobrze wykonany "na lata".
 • #11
  KKonradev2
  Level 15  
  Dobra tylko, że ja nie potrzebuje prądów rozruchowych a jedynie lekkie ładowanie. Kiedyś pewnie dojdę do takiego wniosku. Chłodzenie jest wystarczające.
 • #13
  elektryku5
  Level 38  
  Największy podziw należy się chyba za PCB, bo w erze komputerów takie PCB to niezłe wyzwanie.
  No i zapewne taniej dałoby się to zrobić na starym zasilaczu do komputera, lecz wtedy awaryjność mogłaby nieco wzrosnąć. (Wiadomo że kondensatory z zasilacza impulsowego mają ograniczoną żywotność.)


  PS Przy tego typu konstrukcjach warto pomyśleć o niepalnych materiałach, bo niestety pleksa i sklejka do nich nie należą, a bezpieczeństwo jest dość ważne.
  Na postawę dobry byłby tekstolit.
 • #14
  kambal
  Level 12  
  Witam,
  jako, że kiedyś też byłem w ostatniej klasie tech. elektronicznego nie podoba mi się te pcb. Kolega powinien choć trochę znać obsługę programów typu eagle, w szkole powinna być możliwość wykonania termotransferu, prowadzący zajęcia na pracowni elektronicznej powinnien w tym pomóc i pokazać jak to prawidłowo zrobić:)
 • #15
  elektryku5
  Level 38  
  Termotransfer w sumie trudny nie jest. Jak się znajdzie kogoś z laserówką, to można bez problemu sobie poradzić, a papier kredowy czy żelazko do "trudnozdobywalnych" towarów nie należą, z papierem kredowym mogą być drobne problemy, ale warto popytać jakiegoś grafika lub kogoś z biura, czasem mogą mieć.


  Do postu wyżej, no nie jest źle, wręcz należy się podziw, kiedyś też robiłem lakierem i zazwyczaj było strasznie słabo, i mało kiedy działało. (Większość czasu to szukanie błędów, kiedy z malowanek przeszedłem na Eagle, to podczas robienia płytki z schematu błędy nie są takie częste.)
 • #16
  HSWG
  Level 21  
  Funkcjonalnie całkiem przyzwoity sprzęt. Też podziwiam zapał i wkład pracy w ręczne malowanie płytki, no ale takie są początki. Koszt faktycznie wyszedł dosyć spory. Idealny byłby tutaj transformator z UPSa komputerowego - napięcie na wtórnym jest bardzo zbliżone, można go zdobyć za grosze i znacznie obniżyłby wydatki na całość.

  elektryku5 wrote:
  Termotransfer w sumie trudny nie jest. Jak się znajdzie kogoś z laserówką, to można bez problemu sobie poradzić, a papier kredowy czy żelazko do "trudnozdobywalnych" towarów nie należą, z papierem kredowym mogą być drobne problemy, ale warto popytać jakiegoś grafika lub kogoś z biura, czasem mogą mieć.

  Papier kredowy bez większego problemu jest do kupienia w sklepach papierniczych w cenie 5-15 groszy za arkusz. Ja teraz wyrywam z kolorowych gazet i drukuję na laserówce - jakość taka sama a papier za darmo.
 • #18
  superhiro2
  Level 15  
  KKonradev2 wrote:
  ... Zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja elektroniczna jaką wykonałem w swoim życiu. Jestem aktualnie w ostatniej klasie technikum elektronicznego...

  Co? 4 klasa technikum i nawet migacza na ne555 nie zrobiłeś? Jak byłem w 4 klasie podstawówki to sie kabelkami i zasilaczem antenowym, a jak byłem w 1 gimnazjum to zrobiłem migacz (kupiłem sobie lutownice). Teraz jestem w 3 gim i wybieram się do ZSE Kielce, a zrobiłem już kilka konstrukcji tylko nie wstawiałem na elektrode (termometr Attiny2313, stylophone itd).

  A prostownik bardzo fajny zmotywował mnie do zrobienia czegoś podobnego tylko z prądami do 10A-20A (ciągniki rolnicze). Mam pytanie do czego służą te dwa potencjometry montażowe (jeden to regulacja napięcia a drugi).
 • #19
  Dreamer93
  Level 14  
  superhiro2 wrote:
  KKonradev2 wrote:
  ... Zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja elektroniczna jaką wykonałem w swoim życiu. Jestem aktualnie w ostatniej klasie technikum elektronicznego...

  Co? 4 klasa technikum i nawet migacza na ne555 nie zrobiłeś? Jak byłem w 4 klasie podstawówki to sie kabelkami i zasilaczem antenowym, a jak byłem w 1 gimnazjum to zrobiłem migacz (kupiłem sobie lutownice). Teraz jestem w 3 gim i wybieram się do ZSE Kielce, a zrobiłem już kilka konstrukcji tylko nie wstawiałem na elektrode (termometr Attiny2313, stylophone itd).


  Ale Ty jesteś fajny. Dasz się potrzymać za palca?

  Obudowa bardzo fajna. Zobaczymy co będzie z plexą.
  Porządek w środku, ładnie i schludnie.
  Koszt tylko trochę duży ale tak to jest jak wszystko trzeba kupić. Oby C służyła jak najdłużej i nie zbrzydła obudowa od ciepła i użytkowania.
 • #20
  KKonradev2
  Level 15  
  superhiro2 ciesze, że jesteś tak idealnym człowiekiem. Może teraz pracujesz w NASA? :D Jednak zawsze trzeba od czegoś zacząć.

  Odnośnie tych dwóch potencjometrów jeden jest od kąta załączania tyrystorów a drugi służy do ustawienia napięcia, które blokuje układ CD4538 i prostownik nie puszcza dalej napięcia, takie zabezpieczenie.

  Płytkę rysowałem od ręcznie i bardzo dobrze wyszła więc czego tu się czepiać:) Teraz przejdę na termotransfer i będzie ok.

  Przygotowuje też zasilacz warsztatowy, podstawę stanowią dwie warstwy sklejki 0,7cm, testowałem, bardzo ciężko jest zapalić sklejkę, więc myślę, że będzie ok. Poza tym jest to materiał lekki i łatwo można wkręcać różne wkręty itp.
 • #21
  superhiro2
  Level 15  
  Przepraszam, że to tak zabrzmiało. Szkoda że wcześniej nic nie robiłeś (mogł być to też brak funduszy sam coś o tym wiem).

  Konstrukcja jak najbardziej. Dobrze, że nie na jakimś µC co ma x Flash i x RAM'u. Po co wstawiać µC do wykonywania pracy niewiele trudniejszej od świecenia żarówki (pomijając "wodotryski").
  Najważniejsze, że działa, a po konstrukcji widać że będzie działać jeszcze długo zanim obudowy "szlak" nie trafi.

  Edit. Co do termotransferu. Jak umiesz zrobić coś lepiej ręcznie to wykonuj. Ja nie miał bym do tego nerwów.
 • #22
  gryzzly
  Level 22  
  Czemu ganicie Pleksę ?

  Miałem właśnie w naprawie taki sobie prostownik, miał z 10 lat, cała obudowa z Pleksi + otworki.
  Ale to nie było żółte ani mocno zakurzone, bardzo fajnie wyglądało, awarię było widać już przez obudowę ;-)

  Po tym prostowniku, można zmienić zdanie.
  Fajna estetyczna obudowa, i widać co się dzieje w środku.
  Sam chyba następną obudowę zrobię właśnie z Pleksi :)
 • #23
  stayout
  Level 14  
  Prawdziwy "hand made". Jeśli którymś z tych wielkich załączników na płycie czołowej załączasz napięcie sieciowe to w trosce o własne życie zaopatrz go w gumowy kapturek.
  BTW. Projektowałem do tego prostownika płytkę w EAGLE;
  Link(załącznik na dole strony)
 • #24
  KKonradev2
  Level 15  
  Ale czemu? Wyłączniki posiadają CE.
 • #25
  gryzzly
  Level 22  
  Jeśli jest na 220V/230V - nie trzeba nic kombinować.
 • #26
  stayout
  Level 14  
  KKonradev2 wrote:
  Ale czemu? Wyłączniki posiadają CE.

  Wyłączniki te są bardzo awaryjne i nie trzeba wiele by na metalowym króćcu kołyski znalazło się napięcie sieciowe. Zwłaszcza, że urządzenie takie jak prostownik użytkowane jest czasami w skrajnych warunkach. W takiej sytuacji te dwie literki nie uratują Ci życia. Życzę Ci by działały bezawaryjnie jak najdłużej ale sam mam z nimi "pieszczotliwe" doświadczenia. Taki kapturek kosztuje grosze.
 • #27
  KKonradev2
  Level 15  
  Tak są na 230V i 6A. Widziałem kapturki w postaci takiej rurki, która zakrywa tylko brzegi tego bolca do przełączania ale takiego, żeby też koniec to nie. Jeśli takie są w sklepie lispol.pl to zamówie je z przyjemnością.
 • #28
  gryzzly
  Level 22  
  Wydaje mi się że jeśli już to prościej będzie kawałek rurki termokurczliwej wykorzystać (dowolna długość) ;)
 • #29
  stayout
  Level 14  
  KKonradev2 wrote:
  Widziałem kapturki w postaci takiej rurki, która zakrywa tylko brzegi tego bolca do przełączania ale takiego, żeby też koniec to nie.

  Chodzi o coś takiego;
  Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.
 • #30
  k124l
  Level 20  
  superhiro2 wrote:
  Mam pytanie. Jak nazywa się taki czujnik temperatury? Pod jakimi nazwami znajdę go w sklepach?


  Witam .
  Jest to bezpiecznik termiczny .