Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyczyszczenie końcówek przewodu miedzianego.

30 Dec 2012 19:22 22527 54
 • #31
  KGS
  Level 23  
  Witam !
  1. Możliwość lutowania Al używając jako topnika aspiryny (kwasu salicylowego) i najgorszej możliwej margaryny -kiedyś "mleczna" na prawdę działa. Robię sobie z tego "pastę lutowniczą" i ładnie pobielam Al. Pewnie wielu krótkofalowców pamięta tą metodę przy lutowaniu anten. Tak też czyniliśmy i działało. Do dziś stosuję tę metodę.

  2. Elektrolityczne czyszczenie w zwykłej solance też daje niezły efekt.
  3. Widziałem czyszczenie mocno zapaskudzonych, aż szczerniałych elementów miedzianych za pomocą płynu "Copper/Brass Cleaner" => http://www.rosik.pl/copper-brass-cleaner,41.html . Dawało to owszem piękny efekt, ale nikt tego nie lutował po wyczyszczeniu. Pozdrawiam !
 • #32
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  KGS wrote:
  Witam !
  1. Możliwość lutowania Al używając jako topnika aspiryny (kwasu salicylowego) i najgorszej możliwej margaryny -kiedyś "mleczna" na prawdę działa. Robię sobie z tego "pastę lutowniczą" i ładnie pobielam Al. Pewnie wielu krótkofalowców pamięta tą metodę przy lutowaniu anten. Tak też czyniliśmy i działało. Do dziś stosuję tę metodę.


  Takie zabawki można robić tam, gdzie w grę nie wchodzą kwestie bezpieczeństwa. Antenę można lutować. Bo jak nie wyjdzie, to najwyżej odbiór będzie kiepski. Ale w instalacjach, gdzie mamy do czynienia z napięciami powyżej bezpiecznego, nie jest możliwe stosowanie protez i "wynalazków".
 • #33
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tzw. niepewny styk jest gorszy niż zwarcie, czy brak styku - iskrzenie powoduje pożar - przed tym żadne zabezpieczenie nie uchroni.
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  mar_cik
  Electrician specialist
  retrofood wrote:
  ZAZ-y wrote:

  Kwas salicylowy zawarty w proszkach oczyszcza, cyna pobieli.

  A wiesz, co się później dzieje z takim zakwaszonym połączeniem?

  Zmywa się wodą z użyciem szczoteczki do zębów. :D
  Lutowanie z topnikiem w postaci kwasu salicylowego to stara metoda stosowana kiedyś w elektrotechnice, zarzucona jak większość metod kwasowych bo pojawiły się nowe topniki, modyfikatory do kalafonii itp. Użycie tabletek z krzyżykiem czy aspiryny to tylko przejaw sprytu krótkofalowców z czasów kiedy nic nie można było kupić.
  A co do przewodów oponowych, w czasach peerelu produkowano takiej jakości przewody że z nowych nie szło ściągnąć gumowej izolacji a miedź często była czarna. Lutownicy (i kwasy salicylowego) używało się do czyszczenia a pobielanie robiło się przez zanurzanie końcówek w naczyńku z roztopioną cyną. Przez zanurzanie ze znakomitym efektem pobielało się też końcówki zaciskane, nawet dziś są elektrycy, którzy to robią.
 • #36
  kwantor
  Level 38  
  mar_cik wrote:
  pojawiły się nowe topniki, modyfikatory do kalafonii itp
  Te służą do pokrycia lutowia i niedopuszczania do powstawania tlenków utrudniających metaliczne przenikanie cząsteczek cyny do lutowanego metalu, nie zaś do usuwania tlenków i czyszczenia czarnych przewodów.
  Ameryka jest już dawno odkryta.
 • #37
  mar_cik
  Electrician specialist
  kwantor wrote:
  Ameryka jest już dawno odkryta.

  Tak dawno że już nikt nie pamięta kto i co odkrył.
 • #38
  Darom
  Electrician specialist
  Witam

  Jeśli odcinek przewodu jest krótki i łatwo go wymienić to ja raczej skłaniał bym się do wymiany niż czyszczenia skorodowanej linki, bo proces czyszczenia linki jest stosunkowo złożony.

  Ale bywają przypadki, kiedy nie mamy wyjścia i końcówkę przewodu należy oczyścić. Jeśli jest to żyła jednodrutowa - to sprawa jest raczej banalna. Proste czyszczenie mechaniczne np. drobnym papierem ściernym załatwia sprawę.

  W przypadku żył wielodrutowych - już nie jest to takie proste. Osobiście preferuję czyszczenie chemiczne jako dokładniejsze niż mechaniczne. Przy oczyszczeniu mechanicznym - nie mamy możliwości oczyszczenia wszystkich drutów - więc do lutowia /czy zaciśniętej tulejki/ mają dobre połączenia tylko druty zewnętrznej warstwy. Nie mam wiedzy jaką rezystywność mają tlenki/chlorki Cu więc trudno mi się wypowiadać co do rozpływu prądu w przekroju żyły. Podejrzewam, ze może on być przy końcówce utrudniony. Stąd moja preferencja dla czyszczenia chemicznego.

  O sposobie z kwasem acetylosalicylowym słyszałem, ale nie praktykowałem. Ja kiedyś użyłem kwasu mrówkowego, bo taki miałem i dobrze redukuje chlorki. Sole (mrówczany) dobrze rozpuszczają się w wodzie. Azotowy też mógłby być (kiedyś wytrawiałem PCB). Należy pamiętać, że są to kwasy przy których należy zachować ostrożność.


  I tak na koniec. Wszystkie topniki są nośnikami kwasów i opierają się na zasadzie wiązania tlenków:
  kwas+tlenek = woda + sól.
  Z tego wynika, że są zawsze mniej lub bardziej korozyjne. Po zabiegu należy dokonać spłukania pozostałości (kwas i sole). O każdym topniku można sobie przeczytać w internecie.

  Po oczyszczeniu linkę można zalutować używając standardowego topnika (np.kalafonii) (z pewnych powodów nie lubię lutowania) lub zacisnąć tulejkę Cu (preferowany przez ze mnie sposób - dający lepszej jakości połączenie). Chciałem napisać, ale wyszła mi z głowy nazwa kwasu będącego aktywatorem w kalafonii.

  pzdr
  -DAREK-
 • #39
  User removed account
  Level 1  
 • #40
  Darom
  Electrician specialist
  15kVmaciej wrote:
  Rurki miedziane z nalotów czyściłem z powodzeniem poprzez kilkuminutowe gotowanie w roztworze kwasku cytrynowego :)


  W kwasie octowym też może dałoby radę (nie próbowałem). Przypomniało mi się że w szafce mam trochę przewodu słuchawkowego, którego żyła jest na całej długości pokryta chlorkiem. Jak będę miał chwilkę czasu to wypróbuję ten sposób na Polopirynę :-)

  Natomiast gotowania - są bardzo uciążliwe. Lepiej na chwilę zanurzyć w kwasie azotowym aby rozpuścić chlorki, zneutralizować roztworem sodki, i wypłukać w czystej wodzie. Pozostaje tylko wysuszyć.

  pzdr
  -DAREK-
 • #41
  User removed account
  Level 1  
 • #42
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  15kVmaciej wrote:

  Polopiryna jutro też będzie w użyciu.. :)


  U bardzo wielu!
 • #43
  romanhoks
  Level 16  
  Przeczytałem wszystkie posty z uwaga i nie znalazłem dobrej odpowiedzi.Jedyna to propozycja wymiany przewodu.No fajna rada.Tylko kto miał do czynienia z Chrysler to wie ze trzeba by było tak na dobre to wymienić cała instalacje.Robisz np w modelu RG przycisk otwierania tylnej klapy i nie wiem gdzie trzeba by było obciąć przewody aby nie były czarne. To może i będzie śmieszne ale ratuje się zwykłym Fosolem. Trochę lepiej ale sensacji nie ma. Pracuje w Norwegi i wałkowałem temat z wszystkimi dostawcami narzędzi łącznie z WURTH. Zero odpowiedzi i rozkładają ręce. A może ktoś ma inny patent? O sklepach typowo chemicznych można zapomnieć. Klienta i majstra nie interesuje ma działać. Norwedzy też wyzywają na tę super miedź.

  Polskie litery są po lewej stronie, pod symbolami inżynierskimi. Następny post z taką pisownią zostanie usunięty. [retrofood]
 • #44
  elektryku5
  Level 39  
  Jeśli jeszcze z kablami nie jest tragicznie, to dobry okazuje się mocznik, jak jest ciut gorzej, to można chlorkiem cynku, no ale jak przewód jest czarny, to wypada go oczyścić i potem dopiero wspomnianymi substancjami. Tylko że chlorek cynku wypada spłukać, bo jest żrący dla metali.


  Swoją drogą mocznikiem da się nawet lutować nawet przewody emaliowane (ze słuchawek itp), a zapach mimo że nie do końca przyjemny, jest jednak do zniesienia, bo zapach aspiryny z pod lutownicy to masakra.
 • #45
  romanhoks
  Level 16  
  No ok tylko gdzie go tu dostać?Nie wiem czy czytałeś gdzie Brewik ten co zastrzelił ludzi na wyspie Utoja w Norwegi kupował odczynniki chemiczne? Nie tu tylko w Polsce .W tym cały problem.Tutaj nic takiego nie kupisz prywatnie. :D Życze moderatorowi aby miał przed soba klawiature z fajnymi literami z obcego kraju i pisał posty po Polsku.Np å æ ø :cry:

  Kolego, nie filozofuj tylko czytaj co się do Ciebie pisze:
  Polskie litery są po lewej stronie, pod symbolami inżynierskimi.
  Więc proszę poprawić pisownię w swych postach. [kkas12]
 • #46
  kwantor
  Level 38  
  Mocznik jest obecny w moczu. :|

  Wracając do instalacji, to w naczepach obwody świateł obrysowych mają w każdej naczepie jedna żyłę czarną, a druga jest dziewicza, nie pamietam, która jest plus, a która minus jakaś elektroliza? i tam trzeba by było wymieniać 40 m kabla, a na naprawę jednego punktu nieraz jest 20 min. a punktów chyba 16. :D
 • #47
  romanhoks
  Level 16  
  To mam nasiusiac przed lutowaniem do kubka :D
 • #49
  romanhoks
  Level 16  
  Oj fajnie by to wygladalo :D Tylko pod pulpitem było by trochę cieżko.No i potem zapach :D To tak w żartach, ale na serio to jest naprawde cieżko to czym kolwiek dobrze polączyć aby sie nie wrocił.

  Poprawisz kolego pisownię czy nie poprawisz?[kkas12]
 • #50
  Darom
  Electrician specialist
  Twój sposób z kwasem fosforowym (Fosol) wygląda ok chociaż osobiście mam tylko doświadczenie z usuwanie korozji Fe a nie Cu kwasem fosforowym. Niczego tu się już nie wymyśli. Po potraktowaniu kwasem należy przemyć:
  kwantor wrote:
  i myję roztworem mydła i wody gorącej, szczoteczką- bez umycia nie zlutuje się- jest to metalicznie czyste, lutuję jak nowy z użyciem kalafonii.

  Sposób z mydłem jesk b. dobry. Mydło neutralizuje kwas. Niektóre mydła natłuszczają - więc w razie potrzeby można użyć benzyny czy acetonu do odtłuszczenia i mamy czystą linkę jak z nowego przewodu. Potem lutujemy bądź zaciskamy tulejkę w zależności od tego co chcemy uzyskać.

  Jeśli chcemy szybciej - to można spróbować silniejszym kwasem np. azotowym. Trzeba pamiętać, że azotowy szybko trawi miedź - więc ekspozycja na jego działanie musi być krótka - szczególnie jeśli mamy elastyczną linkę wielodrutową, gdzie druty (a w zasadzie druciki - mają małą średnicę).

  Najlepiec wypróbować na jak długo należy zanurzyć przewód w roztworze (np. Fosolu) i tego się trzymać.


  Czytałem, że niektórzy koledzy rekomendują mocz czy mocznik.
  Mocznik, jak pamiętam ze szkoły średniej, zawiera grupy aminowe, które z reguły nie wiążą trwalszych wiązań niż halogenki (chlor0 - więc trochę wątpię w czyszczenie mocznikiem.
  Pod drugie mocz a mocznik to nie to samo. Mocznik jest tylko jednym ze składników moczu i wcale nie jest go tak dużo. Aby skutecznie zwiększyć jego zawartość należało by dwie godziny przed czyszczeniem przewodów pojeść dużo mięsiwa (białko - aby było dużo aminokwasów) i przepłukać gardło - 2l Warki lub Lecha aby pobudzić mocz. Potem mogą się nam trząść ręce - więc w pojedynkę nie da rady tak pracować.

  Życzę Udanych prób czyszczenia linek Cu w 2013 roku.
  -DAREK-
 • #51
  kwantor
  Level 38  
  Darom wrote:
  Potem mogą się nam trząść ręce

  Właśnie, to może ultradźwiękami..
 • #52
  User removed account
  Level 1  
 • #53
  partyzancik
  Level 21  
  mam również podobny problem
  Przewody siłowe kilkunastoletnie w bardzo dobrym stanie (guma miękka tylko ta na żyle od środka to czarna) podłączone we wtyczce aluminiowej do płaskich miedzianych bolców (żyła się zaczerniła > pogorszył się styk na złączu i rozgrzał przewód > stopiła się izolacja i wywaliło bezpiecznik (ale dobrze że silnik został w całości i nie stracił uzwojeń)
  Czym czyścić taką miedz na linkach (szukałem coś o płynie LEUCHTTURM - do czyszenia biżuterii i dla numizmatyków ale perspektywa trzymania przewodu w płynie przez kilka minut mnie nie rajcuje)
  Szukam czegoś szybkiego po czym nie będę musiał czyścic dokładnie przewodu ale żebym tylko mógł przetrzeć do sucha i zacisnąć tulejkę albo konektor ( wsuwkę do zawijania ) na wierzchu wyczyszczonego odcinka przewodu przewodu.
 • #54
  Darom
  Electrician specialist
  Witam

  Jeśli poświęcenie na oczyszczenie końcówki kilku minut jest za dużo dla kolegi. to pozostaje tylko oczyszczenie mechaniczne.

  pzdr
  -DAREK-
 • #55
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zamykam.