Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór pomiędzy dyskiem SSD, a HDD

Oximon 29 Gru 2012 23:15 1701 14
  • #1 29 Gru 2012 23:15
    Oximon
    Poziom 27  

Witam!

Mam pewien mały dylemat, dlatego zwracam się do Was o pomoc. Posiadam obecnie dysk 500GB na stare SATA II. Postanowiłem dorzucić jeszcze jeden z dwóch powodów:
    1. Dość długie "stawianie systemu na nogi"
    2. Brak miejsca

Postanowiłem na nowy dysk przeznaczyć 300-400zł. W tej cenie mogę kupić (oczywiście na Sata III) albo jakiś SSD 64GB (ew. gorszej jakości ~100GB), bądź dysk twardy 1TB. Co więc wybrać? Osobiście bardziej skłaniam się do dużego dysku twardego, jednakże w takim wypadku jak porobić partycje, aby system chodził szybciej? Lepiej instalować go na starym dysku, który będzie tylko pod system i małe programy? A może wydzielić partycję na system na nowym twardzielu, a reszta, czyli gry, duże programy, materiały na filmy na drugiej partycji z nowego i cały stary jako jedna wielka partycja?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Oximon

• #2 30 Gru 2012 11:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Jak potrzebne miejsce, to kupić szybki dysk 1TB (np. WD1002FAEX).
    Na system zakładamy partycję do 100GB (oczywiście na szybszym dysku jeśli mamy więcej niż 1 dysk). Gdy mamy dużo pamięci RAM to możemy wyłączyć pamięć wirtualna, Folder plików tymczasowych możemy przerzucić na inną partycję.

• #3 30 Gru 2012 13:09
    Oximon
    Poziom 27  

Mam 8GB RAM'u o prędkości 1600Mhz z Cl9 - można wyłączyć pamięć wirtualną?

• #4 30 Gru 2012 13:21
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Do większość zastosowań można, no chyba, jakaś aplikacja będzie zużywała bardzo dużo RAMu i fizycznie jej braknie, to wtedy jakaś aplikacja może przestać odpowiadać. U mnie nawet gdy miałem 4GB to nigdy w normalnych warunkach pamięci RAM nie zabrakło.

• #5 30 Gru 2012 14:16
    patrykpeczek1
    Poziom 24  

Nawet jak kupisz HDD na sata III to i tak nie będziesz z tego korzystał.
    Dyski HDD nie są w stanie wykorzystać w pełni nawet sata II.
    Więc jeżeli coś na sata III to tylko półprzewodnikowe, czyli SSD.

• #6 30 Gru 2012 14:36
    Oximon
    Poziom 27  

No tak, tylko w tej cenie mam wybór pomiędzy SSD ~100GB, a HDD ~1000GB, więc różnica w pojemności niebagatelna...

Dodano po 45 [sekundy]:

patrykpeczek1 napisał:
    Dyski HDD nie są w stanie wykorzystać w pełni nawet sata II.

Więc jak to wszystko popartycjować, aby system na HDD chodził jak najszybciej?

• #7 30 Gru 2012 14:41
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Tak jak pisałem. Pierwsza partycja około 100GB (wszystko zależy jaki system i co się będzie instalowało - u mnie dysk 60GB (55GB dostępne) i mam wolne 25GB.
    Resztę dysku też można podzielić na partycje, Tak by mniej więcej mieć poukładane. Jeżeli jest kilku użytkowników komputera, to dla każdego użytkownika można przypisać partycję, by tam trzymał swoje dane. Możliwości jest dużo.
    Należy pamiętać, że im dalsze miejsce na dysku, tym transfer spada.

• #8 30 Gru 2012 14:42
    patrykpeczek1
    Poziom 24  

Jeżeli masz taki budżet to może skuś się na Western Digital Caviar Black.
    Pojemność już sobie sam wybierzesz. Ten dysk jest jednym z szybszych HDD.

• #9 30 Gru 2012 14:50
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

patrykpeczek1 napisał:
    Jeżeli masz taki budżet to może skuś się na Western Digital Caviar Black.
    Pojemność już sobie sam wybierzesz. Ten dysk jest jednym z szybszych HDD.

Podałem mu przykład takiego dysku. Nowy około 340zł (poniżej 300zł to dyski po naprawach fabrycznych (Karen / Komputronik)).

• #10 30 Gru 2012 17:30
    Oximon
    Poziom 27  

Użytkownik jest tylko jeden. System obecnie o Windows 7, w przyszłości może Windows 8.

• #11 31 Gru 2012 17:37
    452387
    Usunięty  
  • #12 31 Gru 2012 18:08
    daavid117
    Poziom 42  

A RAMdysk kolega rozważał? Potrzeba więcej RAMu, ale to przyspiesza start systemu.

• #13 31 Gru 2012 18:28
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

daavid117 napisał:
    A RAMdysk kolega rozważał? Potrzeba więcej RAMu, ale to przyspiesza start systemu.

Są jakieś programy, które przy starcie systemu ładują go już go do RAMu a nie na HDD?

• #14 31 Gru 2012 18:39
    Oximon
    Poziom 27  

daavid117 napisał:

Hm... A czy 8Gb by wystarczyło na coś takiego?

Czy przy czymś takim po starcie systemu zużycie RAM'u jest w normie, czy jest większe, niż np. mam obecnie? (Chwilowo 2,26Gb)

• #15 31 Gru 2012 18:44
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Ja miałem Zainstalowany RAM Dysk, ale był dostępny dopiero po uruchomieniu systemu. W wersji darmowej szło ustawić max 4 GB ( w moim przypadku połowę dostępnego RAMu ). Jakiś czas testowałem - ustawiłem tam folder TEMP itp dla innych programów. W normalnym użyciu nie zauważyłem zmian.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME