Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik LG iG5A - programowanie

denis2010 30 Dec 2012 09:55 6195 10
 • #1
  denis2010
  Level 9  
  Witam, na początku chcę pozdrowić wszystkich - jestem nowy ale już od dawna korzystam z porad tego forum - jest naprawdę przydatny.

  Mam pytanie odnośnie falownika LG iG5A - otóż znajomy poprosił o podłaczenie do silnika, który napędza przenośnik kubełkowy zbożowy, silnik o mocy 2,2 KW 3-fazowy (dokładnie nie wiem bo nie byłem na miejscu montażu - ale to narazie nie istotne), niestety nie miałem jeszcze styczności z falownikami więc proszę o poradę jakie parametry wprowadzić na początek aby za dużo nie kombinować i jak wygląda sprawa z częstotliwością - jaką mogę ustawić na taki silnik?
 • #2
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  denis2010 wrote:
  proszę o poradę jakie parametry wprowadzić na początek aby za dużo nie kombinować i jak wygląda sprawa z częstotliwością - jaką mogę ustawić na taki silnik?


  Na początek napisz po co znajomy chce montować falownik do przenośnika kubełkowego?
  Bo to jest zastanawiające.
 • #3
  denis2010
  Level 9  
  nie wiem dlaczego - wiem tylko tyle że chce regulację obrotów silnika czyli chce mieć rekulację prędkości przenosnika
 • #5
  denis2010
  Level 9  
  dziękuję za szybką odpowiedz - widzę że znasz się na tym sprzęcie - konkretnie odnośnie sterowania to doczytałem się że są różne sposoby o których piszesz - a mi konkretnie chodzi o wprogramowanie podstawowych danych by uruchomić silnik na początek z klawiatury falownika - jest tam przycisk START i STOP a później jak już będzie chodził to zdecydujemy jak docelowo ma być sterowany -
 • Helpful post
  #6
  elektrocyber
  Level 14  
  Jak masz nowy falownik z ustawieniami fabrycznymi to większość zmian ustawień w grupie Drive grup i Function group2-te z literką H. Na postoju silnika zmienić:
  drv- zmienić z 1 na 0
  Frq – Jak klawiatura to powinno być 0 jak masz nowy z ustawieniami fabrycznymi
  H30 zmienić na 2.2.
  H31- zależy czy na tabliczce znamionowej jest około 1450obr/min – to 4 lub 2910obr/min to 2 ( pewności nie mama bo bardzo mylące w dokumentacji jest słowo par biegunów)
  H33 – z tabliczki silnika coś około 4 – 4,5A
  Na koniec zrób Autotuning to falownik przemierzy ci silnik - H41 zmienić z 0 na 1 i zatwierdzić.

  Gdyby nie miał siły szarpnąć windy przy starcie to warto zwiększyć forsowanie momentu F28 z 5 na 10 lub 15 i F27 z 0 na 1.
 • #7
  denis2010
  Level 9  
  ok, silnik i falownik pracują znakomicie - teraz kwestia rozbudowy o potencjometr.
  Proszę o pomoc jaki potencjometr zastosować - czy musi to byc jakiś specjalny?
 • #8
  pawelradomsko
  Automation specialist
  Witam!
  Potencjometr 5 lub 10kom - tylko przy założeniu, że będzie tym kręcił operator o mało delikatnych palcach to wybierz coś wytrzymałego mechanicznie.
 • #9
  kejkson
  Level 13  
  o ile pamiętam do LG potencjometry 10kOHM. Z autotuningiem ostrożnie, kiedyś przy skorzystaniu z tej funkcji poszedł mi dym z silnika - całe szczęście się nie spalił.

  Dodano po 2 [minuty]:

  solidne ale drogie potencjometry to "M22-R1K MOELLER" - takowy kosztuje 100-150 zł. U elektronika kupisz zwykły za 10 pln.
 • #10
  v3st
  Level 1  
  Witam
  Mam identyczny falownik i sytuację z podłączeniem. Na początek chciałem podłączyć falownik tak aby sterować obrotami silnika z klawiatury na falowniku a przełącznik mający na celu zmianę obrotów prawych na lewe i odwrotnie jest podłączony pod zaciski P1, P2, CM. Jednak po ustawieniu parametrów silnika i próby przełączenia H41 na 1 (automatyczny pomiar rezystancji i induktancji silnika) występuje błąd TUN (w tłumaczeniu ze znaków na wyświetlaczu). Jaka może być tego przyczyna?
 • #11
  pafciowaw
  Automation specialist
  To nie błąd! - falownik "wchodzi" w tuning - po odczekaniu minuty-dwóch wyświetlacz wraca do poprzedniego stanu a wartości silnika są wpisywane do falownika.