Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu RGB - sprawdzenie poprawności

piotr8605 30 Gru 2012 11:11 2280 5
  • #1 30 Gru 2012 11:11
    piotr8605
    Poziom 14  

Witam,
    chciałem zapytać czy przy takim schemacie ideowym na 12V:

mogę zastosować diody RGB?

Poniżej umieszczam schemat PCB, w którym pady lutownicze nie są fizycznie połączone do masy, tylko przy lutowaniu końcowym trzeba będzie połączyć.
    Czy istnieje opcja, aby zamiast diod 5050 i nie wykorzystywaniu GND sterować diodami RGB? Jeśli nie można połączyć szeregowo 3 diod RGB, to wówczas byłaby możliwość, aby dać po jednej diodzie RGB w jednym polu? Jedno pole ma normalnie 3 diody LED SMD 5050.

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Sty 2013 11:21
    piotr8605
    Poziom 14  

Wklejam zdjęcie standardowej listwy RGB, którą można kupić:

Jeśli ktoś wie, jak ona jest fizycznie połączona lub ma taką listwę i mógłby porównać
    połączenia ścieżek do mojego projektu, to byłbym bardzo wdzięczny.
    Jedynie co na pierwszy rzut oka widać, to też 3 diody RGB połączone w jednym pasku do odcięcia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 05 Sty 2013 16:37
    oj
    Poziom 42  

Standardowe diody 5mm RGB mają wspólna anodę lub katodę - więc szeregowo ich nie połączysz.

Te pokazane SMD to niezależne trzy diody LED RGB i takie można/trzeba łączyć szeregowo do 3 szt (kolorami) + rezystor do napięcia 12V. Potem te szeregi równolegle.

Sterowanie szeregami równoległymi RGB łatwiej jest wykonać od strony masy; np ULN2803; tranzystory MOSFET kanał "N"

0
  • #4 05 Sty 2013 19:50
    piotr8605
    Poziom 14  

Dzięki za informacje

Na jednym pasku ledowym mam 5 niezależnych części po 3 diody LED.

Czyli teoretycznie mogę na takim pasku dać 3 diody RGB na pierwszej części
    (odpowiednio dobierając rezystory dla 3 kolorów),
    a jeśli chciałbym wykorzystać 4 kolejne części, to do kolejnych części musiałbym
    prowadzić przewodami równolegle zasilanie od początku paska ledowego?

0
  • #5 05 Sty 2013 20:15
    oj
    Poziom 42  

Przy wersji 12V:
    Przy projekcie na laminacie dwustronnym z jednej strony kładzie się ścieżki do połączeń szeregowych ( po 3 LED RGB) a z drugiej strony grube cztery ścieżki do połączeń zbiorczych równoległych - kolory RGB + wspólny

0
  • #6 06 Sty 2013 12:29
    piotr8605
    Poziom 14  

Cytat:
    Przy projekcie na laminacie dwustronnym z jednej strony kładzie się ścieżki do połączeń szeregowych ( po 3 LED RGB) a z drugiej strony grube cztery ścieżki do połączeń zbiorczych równoległych - kolory RGB + wspólny

Ja w swoim projekcie mam jedynie laminat jednostronny i mogę zrobić połączenia równoległe za pomocą przewodów od początku zasilania, tak aby zasilić kolejne części (po 3 w szeregu) diod RGB?

0