Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Update Frirmware do Seagate 7200.11- jak zrobić terminal z kabla RS232.

cichy88 30 Dec 2012 12:00 6165 21
 • #1
  cichy88
  Level 12  
  Witam, potrzebuję zrobić update softu dysku Seagate 1TB o numerze:ST31000340AS. Czy do aktualizacji potrzebuję terminal diagnostyczny czy wystarczy przez kabel sata?
  Jeśli potrzebuję ten terminal to może ktoś mi napisać które piny w kablu RS232 muszę wykorzystać?Posiadam kabel RS232-RS232, dlatego mógłbym go obciąć i wykorzystać go do podłączenia, jednak muszę wiedzieć które piny to właśnie TX, RX oraz GND w kostce RS232?
 • #2
  Kasek21
  Level 43  
  Do aktualizacji Firmware nie jest potrzebny terminal.

  Oczywiście dysk sprawny?
 • #4
  cichy88
  Level 12  
  Kupiłem kabelek z Allegro pod port Rs232 do naprawy dysków z czarnej serii. W moim dysku nie słychać żeby kręciły się talerze. Czy jest jakaś szansa wgrać nowy soft i dysk ruszy?
 • #5
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Najpierw podaj historie awarii. Czy jestes pewny, że nie rozpędza talerzy? Co się z nim działo, że przestał kręcić talerzami? Pod jakim zasilaczem pracował? Czy wadaje z siebie jakieś odgłosy po włączeniu? Jak to bylo z pojemnością, czy faktycznie nie miał żadnej pojemności i dopiero przestał być widoczny czy może był w ogóle niewykrywany?
 • #6
  cichy88
  Level 12  
  Dysk generalnie pracował jako dysk zewnętrzny w obudowie MAXTOR. Dysk przestał działać po tym jak zawisnął na kablu podczas przenoszenia(był wtedy podłączony), dosłownie dotknął ziemi. Nie pamiętam dokłądnie czy zaraz był nie wykrywalny czy dopiero za którąś próbą podłączenia ale w każdym bądź razie teraz nie słychać kompletnie żeby talerze się kręciły, w biosie też go kompletnie nie widzi. Są szanse odpalić go za pomocą tego terminala czy jakimś innym sposobem?
 • #7
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Co można sprawdzić we własnym zakresie, to uszkodzenia elektroniki oraz rezystancje uzwojeń silnika.
  Ja jednak stawiam na uszkodzenie głowic lub zablkowane łożysko silnika.
  Jak sprawdzisz, czy uzwojenie silnika nie zostało spalone przez jego zablokowanie, oraz czy dochodzi do niego zasilanie oraz że elektronika jest sprawna (brak zwarć na transilach itp), oraz, że z dysku w istocie nie wydobywają się żadne niepokojące dźwięki wtedy podłącz terminal i zobacz co wyświetli w logu.
  Jeśli zależy ci na naprawie tego dysku a nie na odzysku danych to sobie odpuść.
 • #8
  cichy88
  Level 12  
  A jakąś informację dostanę jak to sprawdzić?
 • #9
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  O transilach jest napisane na forum. Możesz wrzucić zdjęcie elektroniki dysku to ci zaznaczymy. Wykonaj pomiar zwarcia między +5v a masą oraz +12v a masą.
  Żaden z układów na PCB nie grzeje się nadmiernie? Możesz to sprawdzic przy zdemontowanej elektronice żeby nie katować dysku.
  Pomiar uzwojenia silnika oczywiście przy zdemontowanym PCB, rezystancja względem pinów.
  Napięcie silnika sprawdzasz na zamontowanym PCB na wszystkich pinach względem masy, przy zdemontowanej płycie na niej samej pomiar wyniesie 0 (słowem musi być podłączone uzwojenie).
  Do wykonania pomiarów musisz użyć multimetru. Pamiętaj, żeby się uziemić, bo kilka osób już tak załatwiło sobie sprawną elektonikę w dysku.
 • #10
  cichy88
  Level 12  
  Mój multimetr chwilo się rozleciał ale w sobotę będę miał nowy, więc odezwę się jeszcze raz i będę dalej męczył temat,a póki co wielkie dzięki kolego.
 • #11
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Doszło najprawdopodobniej do zaparkowania lub zakleszczenia osi. Jeśli nie doszło do uderzenia a jedynie wypięcia podczas zawiśnięcia na kablu to jest prawdopodobne że to zaparkowanie. Jakie odgłosy wydaje dysk (przystaw ucho kolego lub mikrofon np. telefonu po podłączeniu napięcia.
 • #12
  cronics
  Level 11  
  No właśnie czy do Seagate st360021A wystarczy sam kabel z wtykiem rs232C bedzie to działać? Czy jednak musi być kabel nokia lub terminal z układem max232.
 • #14
  cronics
  Level 11  
  Było blisko uszkodzenia na zawsze czyli sam kabel rs232 nie starczy.Mam nadzieję że na przyszłość wszyscy początkujący nie zrobią błędu podpinając sam kabel rs232 do dysku. :D
 • #15
  cronics
  Level 11  
  Dobra mam terminal z kabla CA42 dysk tylko zadymił i po ptokach nie NIE MA NA CAŁEJ ELEKTODZIE instrukcji co i jak po kolei i jak podpiąć terminal do Seagate st360021A.Że jestem zły to mało powiedziane bo to był jedyny dysk jaki miałem
 • #16
  kiko80
  Level 27  
  Podłączenie dla dysków Seagate 3.5"
  [:::::::::::::IDE:::::::::::::] [::: :] [POWER]

  Tak się podłącza w 3,5 dyskach z tego co pamiętam oraz ważna jest kolejność rx góra tx dół
  Pogrubione kropki pokazują gdzie powinno się podpiąc terminalem
 • #18
  Kolobos
  IT specialist
  :arrow: cronics
  Instrukcje sa i to nie tylko na elektrodzie, jednak trzeba je przeczytac ze ZROZUMIENIEM, zamiast podlaczac bezmyslnie tak jak to mialo miejsce w Towim przypadku.
 • #19
  cronics
  Level 11  
  Dyski 3.5"
  Podłączenie dla dysków Seagate 3.5"
  [:::::::::::::IDE:::::::::::::] [::: :] [POWER] gdzie tu widzicie oznaczone RX TX bo ja nie widzę.Dysk poszedł na złom i po sprawie trochę nerwów było i luzik.Rozkręciłem sprawdziłem w środku porysowane talerze nie ma co płakać.Odkopałem inny dysk 10gb i na nim postawię win2k bo dysponuje słabym sprzętem i tak właśnie system docelowo jest mi potrzebny.Proponuje wstawić instrukcję obrazkową dla początkujących by na przyszłość nie było przypadków upalenia elektroniki HDD.Dodatkowo przydadzą się też zestawy komend w hyper terminal dla dysków seagate.Mój przypadek proszę przypiąć na elektrodzie na stałe jako przestrogę dla początkujących.
 • #20
  krakarak
  Level 41  
  cronics wrote:
  Dyski 3.5"
  Podłączenie dla dysków Seagate 3.5"
  [:::::::::::::IDE:::::::::::::] [::: :] [POWER] gdzie tu widzicie oznaczone RX TX, bo ja nie widzę...Proponuje wstawić instrukcję obrazkową dla początkujących by na przyszłość nie było przypadków upalenia elektroniki HDD. Dodatkowo przydadzą się też zestawy komend w Hyper terminal dla dysków Seagate. Mój przypadek proszę przypiąć na elektrodzie na stałe jako przestrogę dla początkujących.

  A ja widzę w poście owe pogrubione kropki. I nie zwalaj winy na Elektrodę i instrukcje bez zdjęć, bo to jest żałosne tłumaczenie twego pośpiechu bez dobrego przygotowania. Kogo to jest wina, że ty nie masz wiedzy ? Poza tym, Elektroda nie jest jedynym miejscem gdzie można się dowiedzieć jak montować terminal sprzętowy do HDD. Trzeba tylko wykazać się chęcią do nauki.
 • #21
  kiko80
  Level 27  
  I nie zobaczysz bo to są kabelki rx i tx które tam się wpina

  PS
  Kabel ca42 to przypadkiem nie jest do tel komórkowych ??