Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS nie widzi Seagate Barracuda 7200.11 500Gb

30 Gru 2012 13:35 2781 2
  • Poziom 2  
    Po ponad 4 latach pracy bez większych zarzutów (i bez żadnego grzebania we wnętrznościach komputera) ekran zrobił się czarny a po restrarcie BIOS nie widzi dysku twardego. Dysk Barracuda 7200.11 500Gb, płyta MSI P45 Neo.
    1. Dysk pracuje miarowo i cicho czyli kabel zasilania wpięty prawidłowo. Byłoby mi trudno go nagrać bo jest dużo cichszy niż wentylatory
    2. BIOS dałem "load defaults", BIOS wykrywa tylko CD ROM na gnieździe SATA2 -primary master jest "not detected"
    3. przepiąłem kabel HDD z gniazda SATA1 na różne inne, bez skutku. Zamieniłem kabelami dysk HDD i CD również bez skutku
    4. uruchomiłem programy Seatools graficzny i tekstowy. Programy nie wykryły żadnych dysków
    5. zworki są ustawione na 1,5 Gb/s -nie ruszałem ich. zresztą zgodnie z instrukcją płyta powinna obsługiwać 3 Gb/s
    6. od pewnego czasu komputer zwieszał się coraz częściej. Sądziłem że to wina systemu opracyjnego, ale zakładam że dysk mógł się psuć stopniowo.

Rozumiem że:
    1. uszkodzony jest dysk a nie przewody (rozumiem że przewody SATA są takie same dla CD i HDD i można je przepinać) ani zasilanie bo dysk pracuje ani gniazda bo próbowałem różnych łącznie z SATA 2 na którym BIOS wykrywa CD (też rozumiem urządzenia można wpinać w różne gniazda SATA). Zakładam że uszkodzenie gniazda SATA w HDD który od uruchomienia 4 lata temu nie był ruszany jest mało prawdopodobne
    2. to nie jest wina firmware o którym się dużo pisze w necie bo programy Seagate by to naprawiły
    3. nie ma sensu wpinać do go innego komputera bo nie daje sygnału do płyty głównej

Pytania:
    1. czy moja analiza jest prawidłowa? Z ciekowości pytam również o kwestie kabli i gniazd żeby na przyszłość wiedzieć
    2. czy jest metoda na samodzielne odzyskanie danych z dysku? Zakładam że przyszedł jego czas i trzeba kupić nowy, chcę tylko przerzucić dane
    3. czy warto uruchamiać inne programy naprawiające dyski skoro programy Seagate (Seatools) nie wykryły dysku?
    4. znalazłem program Seagate HDD Backup -czy używanie go (na działających prawidłowo) dyskach ma sens? Czy praktyczniej jest kopiowanie istotnych danych na inny nośnik?
  • Poziom 43  
    Wujek Cięta Riposta napisał:
    1. czy moja analiza jest prawidłowa? Z ciekowości pytam również o kwestie kabli i gniazd żeby na przyszłość wiedzieć

Tak i nie. To nie wina kabli/złącz - wpisz w wyszukiwarce "terminal".

2. czy jest metoda na samodzielne odzyskanie danych z dysku? Zakładam że przyszedł jego czas i trzeba kupić nowy, chcę tylko przerzucić dane

Patrz wyżej.

3. czy warto uruchamiać inne programy naprawiające dyski skoro programy Seagate (Seatools) nie wykryły dysku?

Nie.

4. znalazłem program Seagate HDD Backup -czy używanie go (na działających prawidłowo) dyskach ma sens? Czy praktyczniej jest kopiowanie istotnych danych na inny nośnik?

Nie. jest dużo innego oprogramowania do tworzenia kopii konkretnych plików, całych partycji/dysków.
  • Poziom 2  
    zaopatrzony w kabel RS232 postepowalem zgodnie z instrukcjami z netu. Na terminalu wyskoczyl blad i zgodnie z instrukcja mialem odlaczyc zasilanie glowicy przez wsuniecie pod plytke elektroniki dysku plastiku a po zatrzymaniu sie dysku mialem przy wlaczonym zasilaniu wyjac plastik i dokrecic plytke zeby przywrocic zasilanie glowicy.
    Kiedy to zrobilem poczulem swąd i zaczal sie wydobywac spod plytki dym. Odlaczylem zasilanie dysku i zaczalem od nowa, ale dysk nie kreci i terminal go nie widzi (jest autodetekcja i daje ctrl+z).
    domyslam sie ze zrobilem zwarcie elektroniki dociskajac plytke gdy chcialem przewrocic zasilanie glowicy, sa jakies opcje? Czy w tym dysku jest sens wymienic elektronike?