Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP DV 9770EW - Paski pionowe i przebarwienia na matrycy

30 Gru 2012 16:12 3339 10
  • Poziom 9  
    Witam,

Wiem, że podobne tematu już były opisywane, ale mam nadzieję że w moim przypadku będzie to coś innego i uda się usunąć usterkę.

Tak jak w temacie jestem posiadaczem ww. laptopa 17" HP dv9 z dedykowaną kartą graficzną o ile się nie mylę GeForce 8600GS z 128 MB pamięci własnej. Jest laptop rodziców więc trudno mi podać wszystkie szczegóły (chyba że jakaś informacja będzie potrzebna to spróbują podać).

Problem polega na tym, iż ( z tego co rodzice mówili) po włączeniu laptopa przestała działać myszka więc wyłączyli komputer z sieci. Później uruchomiono go w trybie normalnym i zaczęły się problemy z ekranem.

Teraz gdy się włącza komputer od razu pojawiają się kolorowe pionowe paski i po chwili pojawiają się przebarwienia i ekran przygasa (ale jest tak jakby dalej podświetlany) i tak już do końca. Wspomnę że system windows się uruchamia (słychać dźwięk windowsa) i tyle. Komputer przy ciemnym ekranie wyłączam ctrl+F4 i to działa.

Próbowałem podłączyć monitor zewnętrzny fn+F4 ale brak obrazu (w sumie to nigdy nie próbowałem czy to działa jak laptop był sprawny).

Ruszając matrycą do przodu i do tyłu, ściskając - brak efektu.

Mam nadzieję, że to niewielka usterka np. wymienić taśmę lub grafikę (podobno wada tych modeli).
    Podaje link do filmiku z komórki - nagrano uruchomienie laptopa (słaba jakość).

http://www.youtube.com/watch?v=p7dxf0-Lr2U&feature=youtu.be

Jeszcze nigdy nie rozkręcałem laptopa, ale jeżeli da się to naprawić wymieniając jakąś część, co nie wymaga lutowania, mierzenia napięcia to myślę że dam radę to zrobić. Chciałbym jeszcze go móc naprawić mieszcząc się w niewielkiej kwocie.
    Dodam jeszcze, że laptop kupiony był jako używany (i patrząc na plombę pod baterią już rozkręcany)

proszę o pomoc
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Brak obrazu na zewnętrznym monitorze wskazywałby w stronę uszkodzonej grafiki ale jeżeli mówisz że nie wiesz czy przedtem to działało to dalej nic nie wiadomo. Może masz możliwość podmiany grafiki w celu sprawdzenia to by mogło wiele wyjaśnić.
  • Poziom 9  
    Niestety nie posiadam innej karty graficznej by sprawdzić czy działa. Nie sprawdzałem ale mam nadzieję, że ta która obecnie jest w laptopie da się po prostu wykręcić i nie trzeba jej wylutować bo w tym drugim przypadku to nie dam sobie sam z tym rady.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Do wymiany chipset graficzny.
  • Computer Controls
  • Poziom 25  
    Odepnij jeszcze taśmę LVDS i zobacz co się dzieje na VGA, ale to raczej chip graficzny.
  • Poziom 21  
    Układ G86-770-A2 do wymiany. Nie dasz rady. Serwis cena ok 400 zł.
  • Poziom 9  
    Pisząc zapytania do serwisów w sprawie naprawy laptopa (opis mailowy + link do filmiku) wystarczył aby każdy potwierdził, że padła karta.

Odpowiadając że koszt naprawy to od 350 do 700 zł (ceny w Katowicach) i to właściwie była cała ich odpowiedź. Nie podawali czy polega to na wymianie czy to reballing. I niektórzy nie odpisali też czy dają gwarancję.

Czytając artykuł:
    http://www.purepc.pl/notebooki/zepsuty_laptop...ta_graficzna_uwazaj_na_reballing_bga?page=0,0

Podejrzewam, że w tej cenie to raczej nie chodziło o wymianę.
    Chciałem prosić o poradę, o co się zapytać w serwisie w sprawie sposobu naprawy np. czy robią to przez wygrzewanie, czy może wymieniają wszystkie kulki na ołowiane i czy np przy wymianie układu BGA na nowszy ten np. z 2011 roku konieczna jest aktualizacja BIOSU? (nie mam zaufanego serwisu i nie chciałbym aby zrobili to byle jak i po miesiącu powtórka).

I czy w ogóle opłaca mi się to robić, a może lepiej go sprzedać np na części?
    Dzisiaj go rozkręcę i sprawdzę jaki jest rok i nr karty - ewentualnie rozważam kupić układ BGA z 2011 r na allegro - były ceny w granicach 130 (nowy? - w serwisie coś wspomnieli że to koszt od 250 -... zł) zł i wtedy zlecić wymianę (wyjdzie może trochę taniej).

Zastanawiałem się też czy nie użyć suszarki do włosów i trochę podgrzać kartę, na filmikach to podziałało (przynajmniej na jakiś czas)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Podgrzewanie wystarcza na ok. 2 tygodnie. Przy czym możesz uszkodzić bezpowrotnie płytę główną. W tym modelu reballing nic nie da. W grę wchodzi jedynie na nowy BGA z pewnego źródła. Co do serwisu to na forum znajdziesz ludzi, którzy zajmują się tym zawodowo i nawet dają gwarancję na rok. Tak jak wspomniałem wymiena BGA to koszt ok. 400-450 zł+ewentualny koszt wysyłki. W razie czego inne info na pw.
  • Poziom 9  
    Po dłuższej przerwie chciałem kontynuować wątek.

Tak jak w podanym wyżej filmiku , było widać objawy padniętej karty, to kolejnym objawem był podzielony ekran tzn. tak ok. 4/5 ekranu było czarne, a tylko w górnej części pojawił się nie wielki pasek z obrazem takim jak na filmiku.

Zaniosłem laptopa do serwisu - wymiana BGA na ten pozbawiony wad z 2011 roku. koszt wykonania usługi 400 zł i 12 miesięcy gwarancji.
    Na odbiór czekałem ponad 2 tygodnie - w serwisie powiedzieli, że karta graf. była już wcześniej naprawiana - rebailling - chociaż poprzedni własciciel twierdził, że nic nie robił. Serwis ponadto miał problem z usunięciem poprzedniego topnika (podobno był zbyt agresywny).

W końcu odebrałem laptopa. Następnego dnia włączam go, uruchamiam przeglądarkę a tu żółte krateczki opanowały cały ekran (artefakty) i komp się zawiesił. po restarcie przy uruchamianiu (jeszcze gdy jest bios) wyskakują pionowe i poziome paseczki (myślniki '-') ale gdy potem wyskakuje ekran uruchamiania windowsa i wszystko się uruchamia. Na początku się kilka razy wieszał, a po rozgrzaniu było ok.

Artefaty przy uruchamianiu dało by się jakoś przeżyć gdyby nie fakt, że w menadżerze urządzeń przy karcie graf. pisze: "System windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (kod 43).

Gdy chce otworzyć ustawienia karty nvidia : "Użytkownik nie korzysta obecnie z monitora podłączonego do karty graficznej Nvidia."

W związku z powyższym nie działają mi aplikacje bardziej wymagajace jak. np. gry 3d, 3D mark 2003 i inne. (filmy avi adtwarza, ale czasami z błędami). Czyli tak naprawdę laptop działa tylko na VGA.

Usuwanie i instalowanie starszych i nowszych sterowników nie pomaga.

Gdzieś wyczytałem, że to uszkodzenie karty graficznej a dokładnie połączeń lutowanych łączących GPU/pamieci z płytką drukowaną.

Dzisiaj jadę zawieść laptopa z reklamacją - mam nadzieję że to się da naprawić, a jak nie to przynajmniej dostanę zwrot pieniędzy.

Poniżej link do filmiku z pojawiającymi się artefaktami przy uruchamianiu (chociaż nie zawsze się pojawiają).

http://www.youtube.com/watch?v=cQSj7LgYYr0&feature=youtu.be

Jakieś sugestie co do rozwiązania tego problemu? (trochę się rozpisałem)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Reklamuj, ewidentnie spaprana robota. Z drugiej strony nie dałbym się więcej nic w ich ręce.
  • Poziom 9  
    Temat naprawy tego laptopa uważam za zamknięty.

Dzisiaj go odebrałem z serwisu. Naprawa zakończona niepowodzeniem.
    Próbowali 2 razy z wymianą BGA i było to samo - artefakty. Stwierdzili, że coś jest nie tak z pł. główną i dlatego wymiana BGA nic nie daje. Proponowali w tej cenie podmienić płytę główną na inną używaną - ale gwarancja obejmowała by tylko grafikę (bez płyty). Po 1,5 miesiąca w serwisie już mi się odechciało naprawy i odebrałem niedziałającego laptopa (bez BGA) i pieniądze za naprawę.

Uszkodzonego Laptopa sprzedam na części lub w całości - w tym serwisie zaproponowali mi 280 zł za całość + zasilacz. Myślę, że chyba go sprzedam im, bo na allegro niewiele więcej bym dostał, a więcej byłoby problemów.

Dzięki wszystkim za pomoc i radę, ale wyszło na to, iż będzie trzeba kupić nowego.

Pozdrawiam