Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz do 2 kolumn i subwoofera Tonsila

gabir115 30 Gru 2012 20:36 5166 31
  • #1 30 Gru 2012 20:36
    gabir115
    Poziom 7  

Witam, mam pytanie dotyczące wyboru wzmacniacza. Otóż posiadam subwoofer pasywny firmy Tonsil i ostatnio nabyłem dwie kolumny Unitra Tonsil Altus 75. Chciałbym do tego dokupić jakiś wzmacniacz a w przyszłości korektor graficzny. Na wzmacniacz mam do wydania maksymalnie 350zł. Myślałem nad jakimś wzmacniaczem z Yamahy, Sony lub Pioneer'a, 4 kanałowym o mocy około 50-75W. Jeszcze przy okazji ktoś może mi doradzić jaki kupić kabel do podłączenia tego wszystkiego, nie musi być jakiś najtańszy tylko żeby było coś dobrego w rozsądnej cenie. Specyfikacja kolumn to moc muzyczna 100W, moc znamionowa 65W, impedancja 8Ohm (dane nie były podane więc sugerując się tym samym modelem podaje te które udało mi się znaleźć). Na dole dołączam specyfikacje subwoofera. Chciałbym dodać że wolałbym amplituner niż sam wzmacniacz ale wszystkie propozycje mile widziane.
    Jaki wzmacniacz do 2 kolumn i subwoofera Tonsila

0 29
  • #2 05 Sty 2013 00:23
    cj90
    Poziom 10  

Mogę Ci zaproponować Fisher CA-876 lub Pioneer A-616. Do napędzenia tych głośników potrzebujesz mocnego pieca lub najlepiej jakiejś końcówki mocy.

0
  • #3 06 Sty 2013 00:00
    gabir115
    Poziom 7  

No dobra, tylko chciałbym jeszcze wiedzieć czy jak kupię mocny wzmacniacz pod subwoofer to przy mocniejszym podkręceniu głośności nie spali mi tych kolumn które są o prawie połowę słabsze ? Ogólnie chciałbym aby ktoś mi podpowiedział czy po kupieniu wzmacniacza z tymi kolumnami będzie to jakoś grało? I czy da się do tego dobrać jakiś wzmacniacz żeby kolumny jak i subwoofer dobrze grały ? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

0
  • #4 06 Sty 2013 01:52
    alexhawk
    Poziom 11  

większa moc wzmacniacza to nawet wskazana sytuacja, gdyż w 99% przypadków przy podanej mocy na głośniki będzie miał mniejsze zniekształcenia niż jakaś słaba pierdziawka (o mocy mniejszej niż Twoje kolumny). Nie sugeruj się mocą wzmacniacza, że jest większa od mocy głośników, gdyż przecież nie grasz z maksymalną mocą wzmacniacza. Do regulacji mocy służy pokrętło volume, którym należy operować we współpracy z mózgownicą, przecież wzmacniacz nie podaje CI na "dzień dobry" całej dostępnej mocy z końcówki... Z tych trzech firm do Altusów najlepszy będzie Pioneer - mocny i miękki bas, Yamaha jest twardsza (i szybsza), Sony eksponuje głównie średnicę - to tak w skrócie. Ja lubię jak gra Yamaha, ale lubię też jak gra mój Harman PM655Vxi :) Co do suba - jeśli rzeczywiście masz taki apetyt na niskie tony to przydałaby się jakaś końcówka mocy do niego lub dedykowany wzmacniacz (Tonsil posiada takowe). Co do korektora to już chyba troche przeginasz :) Korektor moim zdaniem degraduje tor audio, lepiej przeznacz tą kwotę na wzmacniacz i kup za całość jeden porządny klocek, wtedy korektor będzie zbędny.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

1
  • #5 06 Sty 2013 09:07
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Witam, większość wzmacniaczy stereo mimo że ma cztery wyjścia na głośniki działające szeregowo(choć są wyjątki) więc będziesz musiał podłączyć woofer do wzmacniacza ,a od woofer-a do kolumn. I tu pojawia się pytanie po co takie duże satelity(tak będą działać altusy podłączone do suba ponieważ woofer ma wbudowaną zwrotnocę). Znowu gdy podłączysz suba i kolumny równolegle(wzmacniacz musi działać od 4 ohmów) pojawi się problem z basem. A co do wzmacniacza zależy jakie brzmienie chcesz uzyskać,dużo niskiego dudniącego basu, czy raczej wyraźnego dźwięku? Jak lubisz podbity dźwięk to poszukaj diory ws504,mocy dużo i korektor będzie zbyteczny.

0
  • #6 06 Sty 2013 15:06
    gabir115
    Poziom 7  

Co do basu to chciałbym uzyskać raczej wyraźny mocny dźwięk a nie jakieś głośne pierdzenie. Czyli tak dla mojej wiedzy jak podłącze szeregowego kolumny i suba to co otrzymam ? I co otrzymam jeżeli subwoofer będzie podłączony do wzmacniacza a od niego głośniki ? Nie chce się domyślać więc pytam.

0
  • #7 06 Sty 2013 16:09
    cj90
    Poziom 10  

Podłączając Altusy przez subwoofer będą grały średnimi i wysokimi tonami, ponieważ zwrotnica w subwooferze stłumi niskie częstotliwości, jeśli podłączysz głośniki i subwoofer oddzielnie to Altusy będą grały całym pasmem, a sub wesprze je w zakresie niskich częstotliwości.

Kolega winien zaznaczyć jeszcze o jaki konkretnie model subwoofera chodzi. Powyższe stwierdzenie jest słuszne jedynie w wypadku subwooferów tak skonstruowanych, ze mają wewnątrz wbudowane zwrotnice bierne do podłączenia satelit.
    Co prawda wynika to pośrednio z pierwszego postu Autora, ale dla kogoś, kto nie zwróci na to uwagi jest to mylące...
    (dj-MatyAS)

0
  • #8 06 Sty 2013 16:40
    alexhawk
    Poziom 11  

czyli tak jak napisałem - altusy pod wzmacniacz, wyprowadzasz sygnał z wzmacniacza (np. subwoofer out jeśli wzmacniacz coś takiego przewiduje) do osobnej końcówki na subwoofer, ewentualnie np. z tape out do dedykowanego wzmacniacza subwoofera (z regulacją głośności)... Tylko to mi przychodzi do głowy. Podłączanie przez zwrotnicę subwoofer - niskie, altusy - średnie i wysokie, tylko zniszczy brzmienie altusów... Zastanawiam się ile Ty tego basu chcesz, bo jeśli kupisz porządny wzmacniacz z dużą ilością basu (dlatego poleciłem z tych trzech co wybrałeś Pioneera) to subwoofer może być zbyteczny. Jeśli chciałbyś mocny i wyraźny dźwięk to ta większa moc wzmacniacza jest wręcz wskazana (duży zapas). Mam nadzieję, że temat korektora sobie odpuściłeś :)

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #9 06 Sty 2013 17:19
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Moim zdaniem największym zepsuciem dźwięku są właśnie altusy, osobiście bym je sprzedał i kupił jakieś sensowniejsze małe kolumienki i podłączył do suba właśnie przez zwrotnicę i bedzie to grało o niebo lepiej niż altusy.

Dodano po 27 [minuty]:

A jakiej muzyki kolega słucha? To może mieć kluczowe znaczenie jeśli chodzi o dobór sprzętu.

0
  • #10 06 Sty 2013 18:34
    alexhawk
    Poziom 11  

CO do wyboru muzyki to raz a dwa, jak podłączysz kolumny i suba przez zwrotnice, to na kolumny pójdzie pasmo odcięte np. przy 100Hz - to w ogóle ma sens co radzisz? Altusy mają dosyć basu tylko trzeba czymś konkretnym je napędzić z dużym zapasem.

Zobacz tu: http://www.youtube.com/watch?v=vHg6Hox35G8

0
  • #11 06 Sty 2013 19:07
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Altusy posiadałem kiedyś i te kolumny nie grają tylko hałasują i powodują wstrząsy,a wysokie tony z tej tubki są tragiczne,podłączajac małe monitorki np. jamo(da sie kupić naprawde tanio)zyska czysty i wyraźny dźwięk a niedobór basu da subwoofer,proste rozwiązanie,w przypadku altusów żaden wzmacniacz nie pomoże,dla mnie to są beznadziejne kolumny i tyle.

0
  • #12 06 Sty 2013 19:41
    alexhawk
    Poziom 11  

bo to nie są kolumny do delektowania się muzyką tylko do łupania :) dla mnie to takie mini-estradowe brzmienie, ale basu mają sporo. Może miałeś źle je ustawione albo jakimś słabym wzmacniaczem napędzałeś. Ja miałem Altus 100 chyba i nie jedną imprezę obsłużyły, ale to dawne czasy :D

(dj-MatyAS)

0
  • #13 06 Sty 2013 20:02
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Akurat do imprez lepiej nadawały się polaris 300,a altusy to były moje pierwsze duże kolumny które marnie wspominam,choć imprezy też się na nich robiło.A bas z tego suba co ma kolega jest bardzo dobry jeśli nie lepszy niż w altusach. Ba znakomicie się słucha dubstepów i d'n'b, mam podobny sub tyle że stx na dwóch głośnikach w tandemie i niech się altusy schowają z tym pudlastym basem.

0
  • #14 06 Sty 2013 21:52
    gabir115
    Poziom 7  

Najczęściej słucham rock'u i różnych rodzai muzyki techno. Na razie sprzedaż tych kolumn nie wchodzi w grę, muszę je wykorzystać przynajmniej na razie. Alexhawk jeżeli chodzi o ten bas to nie potrzebuje go jakoś mega dużo tak żeby mi wszystko w pokoju podskakiwało, tylko żeby był on dość wyraźny i mocny. Korektor na razie sobie odpuściłem.

0
  • #15 06 Sty 2013 21:54
    alexhawk
    Poziom 11  

ok więc tak jak sądziłem od początku, a ile chcesz przeznaczyć na wzmacniacz (dodając kwotę przeznaczoną na korektor)?

(dj-MatyAS)

0
  • #16 06 Sty 2013 22:04
    gabir115
    Poziom 7  

Liczyłem że na wzmacniacz przeznaczę około 350 a za korektor dam około 200 jeżeli bym teraz go kupował, więc około 550zł ale gdybym poczekał do lutego to mogę mieć więcej do wydania.

0
  • #17 06 Sty 2013 22:37
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Za 550 masz naprawdę szeroki wybór,omijaj jvc, technicsa,yamahę mi nie podoba się jak grają,warto poszukać onkyo i denona, szczególnie starsze i wysokie modele, choć kiedyś widziałem w komisie sony esprit za taką kasę a taki wzmak można w ciemno brać.

(dj-MatyAS)

0
  • #18 06 Sty 2013 23:31
    Jingiel
    Poziom 21  

Tonsil to najlepsza firma meblowa w PL. Nic poza tym. Do czasu jak się nie usłyszy czegoś innego to produkty mogą sprawiać wrażenie dobrze grających.

0
  • #19 06 Sty 2013 23:49
    alexhawk
    Poziom 11  

550 zł to dobra kwota na wzmak.. Parę dni temu zastanawiałem się czy nie kupić Pioneera 676 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2448017.html w sensownej cenie, ale jednak zabrakło funduszy :) Za to polecam tego klocka, nie będziesz żałował.

(dj-MatyAS)

0
  • #20 06 Sty 2013 23:54
    gabir115
    Poziom 7  

Nabyłem te dwie kolumny okazyjnie i od czegoś trzeba zacząć, na razie sobie trochę u mnie pograją a później z biegiem czasu jak będę miał troszkę więcej pieniędzy to wymienię je na coś lepszego. A co do firmy Denon to nie wiem czy dobrze słyszałem ale kolega mówił żeby nie kupować nic z tej firmy bo ponoć to jedna wielka lipa, czy to prawda ? Myślałem nad jakąś straszą yamahą lub pioneerem. Jakie modele polecacie ? Najlepiej prosiłbym o modele lub linki.

0
  • #22 07 Sty 2013 08:47
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Alexhawk przedstawił dobry wzmak w dobrej cenie, jeśli tylko nie przeraża kogoś pobór prądu śmiało można kupić...

0
  • #23 07 Sty 2013 23:36
    gabir115
    Poziom 7  

Jeszcze chciałbym zapytać jakie kable do podłączenia kupić ?

0
  • #24 07 Sty 2013 23:42
    Jingiel
    Poziom 21  

Solidne. Jakieś 2,5 mm2. Reszta nie ma znaczenia. Estetyczne :D

0
  • #25 07 Sty 2013 23:47
    sparewov
    Poziom 7  

Ja posiadam Technics SU-VX920 i 2 głośniki Tonsil Altus 140 I śmiga aż miło :)

0
  • #26 08 Sty 2013 01:07
    Disconect
    Poziom 12  

Witam

sparewov napisał:
    Ja posiadam Technics SU-VX920 i 2 głośniki Tonsil Altus 140 I śmiga aż miło

Raczej nie narzekasz na brak mocy tego wzmacniacza to chyba najwyższy z serii VX model .
    Ja posiadam SU-V900 roznosił moje Altusy 140 . (subwoofer jest zbędny) .
    Przez funkcje (Direct z pominięciem jego przedwzmacniacza) na przedwzmacniaczach SU-C1000M2
    lub SU-A40 gra jeszcze lepiej (bez korektora) choć przyznam ze w połączeniu z SH-8065 jest również ciekawie .
    Funkcja „Direct: w tym wzmacniaczu jak dla mnie jest idealna do bezpośredniego połączenia z SL-PS840
    od razu z OUT sterownie wzmocnieniem odbywa się z pilota CD .

0
  • #27 08 Sty 2013 16:57
    gabir115
    Poziom 7  

Te dwa wzmacniacze: SU-V900 jak i SU-V920 są na prawdę wzmacniaczami z wyższej półki ale niestety cenę też trzymają :D Gdyby nie moje ograniczenia budżetowe to chętnie bym kupił któryś z nich. Ja poszedłem za podpowiedzią i kupuje tego Pioneer'a a-676. Na razie sobie ten korektor odpuściłem ale w przyszłości będę polował na Pioneer'a SH-8065 i jakieś lepsze kolumny. Jeszcze gdybym mógł zapytać, bo chcę kupić zwykły kabel cca-ofc, miedź beztlenowa, przekrój 2,5mm2 ale ostatnio wyczytałem coś o podobnym kablu tyle że posrebrzanym i chciałbym zapytać czym się te dwa kable różnią w odsłuchu ?

0
  • #28 08 Sty 2013 18:21
    alexhawk
    Poziom 11  

trochę nadgorliwi Panowie moderatorzy jesteście...
    dj-MatyAS jak czegoś nie zrozumiałeś w moim poście to nie znaczy , że inni również. Pozdr!

Moderowany przez dj-MatyAS:

Zrozumiałem wystarczająco dużo, aby wyciągnąć właściwe wnioski. |
    Kolega "olewa" sobie regulamin.
    3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Urlop na czas potrzebny do zapoznania się z w/wym. Regulaminem, oraz zasadami @-tykiety.
    Miesiąc wystarczy?

0
  • #29 08 Sty 2013 20:30
    wojtas wolf
    Poziom 10  

Gabir115 jeśli nie masz dużej odległości od wzmacniacza do kolumn to nie widzę sensu kupować kabli o tak dużym przekroju,lepiej postawić na jakość kabla i wybrać jakiś markowy kabelek uplastyczniający górne pasmo, w specjalistycznych sklepach będą wiedzieć o co chodzi.

0
  • #30 08 Sty 2013 23:18
    gabir115
    Poziom 7  

Jedna kolumna będzie oddalona od wzmacniacza o 5-6 metrów, natomiast druga o 2-3 metry. Myślę że to ani dużo ani mało.

0