Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niewielki układ chłodzenia cieczą - jaką wybrać pompę?

piotrek101092 30 Dec 2012 21:11 1959 4
    piotrek101092
    Level 10  
    Witam wszystkich.
    Zwracam się do Was z pomocą w rozwiązaniu mojego problemu. Chciałbym uruchomić mały układ chłodzenia cieczą ale nie mam pojęcia jakiej pompy użyć.
    Myślałem o pompie wody z pralki/ zmywarki. Tylko mam obawę, że będzie miała bardzo krótką żywotność.
    Potrzebuję pompy która może pracować w sposób ciągły, powiedzmy przez 10 - 30 minut za jednym razem, z cieczą o temperaturze do ok. 80 - 90°C.
    Nie musi być superwydajna.
    Każdy pomysł może być cenny. Zasilana najlepiej z sieci 230V, w ostateczności 12V.
    Proszę o pomoc, z góry dzięki za wszelkie formy zainteresowania tematem :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    gilus1
    Level 28  
    Co planujesz chłodzić? Jaki przepływ Cię interesuje? Kiedyś rozbierałem uszkodzoną pompkę paliwa w polonezie i wiem, że może ona pracować z wodą. Jeśli miałaby pracować dłużej niż kilkanaście minut to trzeba ją zanurzyć w czymś chłodnym (najlepiej w oleju). Silnik jest w zupełności odizolowany od przepływającej cieczy).
    Verter
    Level 12  
    Może pompa obiegowa do c.o? Myślałem jeszcze o pompkach do chłodzenia wodnego komputerów (np w sklepie cooling.pl), jednak dopuszczalna temperatura cieczy jest za niska do Twoich wymagań.

Edit, Zostałem uprzedzony :(
    piotrek101092
    Level 10  
    Udało się mi zrobić sprężarkę z silnika 126p. Do testów podłączone miałem rury stalowe w ocynku. Wtedy na mosiężnym kolanku blisko głowicy temperatura maksymalna po jakiejś 1 minucie pompowania wynosiła 152°C.
    Mojej sprężarki chciałbym okazyjnie używać do piaskowania małym pistoletem.
    Gdyby piaskować bez przerwy, sprężarka zatrzymała by się raz na jakiś czas ale raczej trzeba się liczyć z pracą ciągłą. Dlatego właśnie chcę zapewnić dobre chłodzenie aby to mogło sprawnie funkcjonować. Teraz sprężone powietrze jest tłoczone przez miedzianą instalację (rura Φ15mm).
    Mam w planach 2 rozwiązania:

1. Chłodzenie wodne (płyn chłodniczy): zbiornik wyrównawczy/ nagrzewnica z Seicento z wentylatorami od PC 120x120mm/ przewody z tworzywa sztucznego/ spirala wykonana z giętkiej rurki miedzianej o małym przekroju wokół moich rurek Φ15mm/ elektryczna pompa wody. Układ byłby uruchamiany manualnie poprzez wyłącznik, ewentualnie w przyszłości czujnik temperatury + przekaźnik.

2. Zastanawiam się również nad zastosowaniem oleju ze skrzyni korbowej jako wymiennika ciepła w tym układzie. Ilość oleju trzeba by było zwiększyć o objętość układu. Ale tutaj również mam wątpliwości: czy pompa oleju będzie w stanie wypompować olej na większą wysokość? Przy obrotach jakie ma sprężarka (zmodyfikowany silnik 126p) które wynoszą ok. 700 obr/min ciśnienie w układzie smarowania nie będzie raczej powalające a smarowanie jest ważne.

Dzięki za propozycje. Pompa od C.O. może... tylko cena mnie trochę zniechęca :D

Sprawdziłem ciśnienie w układzie smarowania - przeszło 3,5 bara.