Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewielki układ chłodzenia cieczą - jaką wybrać pompę?

piotrek101092 30 Gru 2012 21:11 1749 4
  • #1 30 Gru 2012 21:11
    piotrek101092
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Zwracam się do Was z pomocą w rozwiązaniu mojego problemu. Chciałbym uruchomić mały układ chłodzenia cieczą ale nie mam pojęcia jakiej pompy użyć.
    Myślałem o pompie wody z pralki/ zmywarki. Tylko mam obawę, że będzie miała bardzo krótką żywotność.
    Potrzebuję pompy która może pracować w sposób ciągły, powiedzmy przez 10 - 30 minut za jednym razem, z cieczą o temperaturze do ok. 80 - 90°C.
    Nie musi być superwydajna.
    Każdy pomysł może być cenny. Zasilana najlepiej z sieci 230V, w ostateczności 12V.
    Proszę o pomoc, z góry dzięki za wszelkie formy zainteresowania tematem :)

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Gru 2012 22:19
    gilus1
    Poziom 28  

Co planujesz chłodzić? Jaki przepływ Cię interesuje? Kiedyś rozbierałem uszkodzoną pompkę paliwa w polonezie i wiem, że może ona pracować z wodą. Jeśli miałaby pracować dłużej niż kilkanaście minut to trzeba ją zanurzyć w czymś chłodnym (najlepiej w oleju). Silnik jest w zupełności odizolowany od przepływającej cieczy).

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 30 Gru 2012 22:40
    Verter
    Poziom 11  

Może pompa obiegowa do c.o? Myślałem jeszcze o pompkach do chłodzenia wodnego komputerów (np w sklepie cooling.pl), jednak dopuszczalna temperatura cieczy jest za niska do Twoich wymagań.

Edit, Zostałem uprzedzony :(

0
  • #5 31 Gru 2012 09:28
    piotrek101092
    Poziom 10  

Udało się mi zrobić sprężarkę z silnika 126p. Do testów podłączone miałem rury stalowe w ocynku. Wtedy na mosiężnym kolanku blisko głowicy temperatura maksymalna po jakiejś 1 minucie pompowania wynosiła 152°C.
    Mojej sprężarki chciałbym okazyjnie używać do piaskowania małym pistoletem.
    Gdyby piaskować bez przerwy, sprężarka zatrzymała by się raz na jakiś czas ale raczej trzeba się liczyć z pracą ciągłą. Dlatego właśnie chcę zapewnić dobre chłodzenie aby to mogło sprawnie funkcjonować. Teraz sprężone powietrze jest tłoczone przez miedzianą instalację (rura Φ15mm).
    Mam w planach 2 rozwiązania:

1. Chłodzenie wodne (płyn chłodniczy): zbiornik wyrównawczy/ nagrzewnica z Seicento z wentylatorami od PC 120x120mm/ przewody z tworzywa sztucznego/ spirala wykonana z giętkiej rurki miedzianej o małym przekroju wokół moich rurek Φ15mm/ elektryczna pompa wody. Układ byłby uruchamiany manualnie poprzez wyłącznik, ewentualnie w przyszłości czujnik temperatury + przekaźnik.

2. Zastanawiam się również nad zastosowaniem oleju ze skrzyni korbowej jako wymiennika ciepła w tym układzie. Ilość oleju trzeba by było zwiększyć o objętość układu. Ale tutaj również mam wątpliwości: czy pompa oleju będzie w stanie wypompować olej na większą wysokość? Przy obrotach jakie ma sprężarka (zmodyfikowany silnik 126p) które wynoszą ok. 700 obr/min ciśnienie w układzie smarowania nie będzie raczej powalające a smarowanie jest ważne.

Dzięki za propozycje. Pompa od C.O. może... tylko cena mnie trochę zniechęca :D

Sprawdziłem ciśnienie w układzie smarowania - przeszło 3,5 bara.

0
  Szukaj w 5mln produktów