Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewielki układ chłodzenia cieczą - jaką wybrać pompę?

30 Gru 2012 21:11 1836 4
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich.
  Zwracam się do Was z pomocą w rozwiązaniu mojego problemu. Chciałbym uruchomić mały układ chłodzenia cieczą ale nie mam pojęcia jakiej pompy użyć.
  Myślałem o pompie wody z pralki/ zmywarki. Tylko mam obawę, że będzie miała bardzo krótką żywotność.
  Potrzebuję pompy która może pracować w sposób ciągły, powiedzmy przez 10 - 30 minut za jednym razem, z cieczą o temperaturze do ok. 80 - 90°C.
  Nie musi być superwydajna.
  Każdy pomysł może być cenny. Zasilana najlepiej z sieci 230V, w ostateczności 12V.
  Proszę o pomoc, z góry dzięki za wszelkie formy zainteresowania tematem :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 28  
  Co planujesz chłodzić? Jaki przepływ Cię interesuje? Kiedyś rozbierałem uszkodzoną pompkę paliwa w polonezie i wiem, że może ona pracować z wodą. Jeśli miałaby pracować dłużej niż kilkanaście minut to trzeba ją zanurzyć w czymś chłodnym (najlepiej w oleju). Silnik jest w zupełności odizolowany od przepływającej cieczy).
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 11  
  Może pompa obiegowa do c.o? Myślałem jeszcze o pompkach do chłodzenia wodnego komputerów (np w sklepie cooling.pl), jednak dopuszczalna temperatura cieczy jest za niska do Twoich wymagań.

  Edit, Zostałem uprzedzony :(
 • Poziom 10  
  Udało się mi zrobić sprężarkę z silnika 126p. Do testów podłączone miałem rury stalowe w ocynku. Wtedy na mosiężnym kolanku blisko głowicy temperatura maksymalna po jakiejś 1 minucie pompowania wynosiła 152°C.
  Mojej sprężarki chciałbym okazyjnie używać do piaskowania małym pistoletem.
  Gdyby piaskować bez przerwy, sprężarka zatrzymała by się raz na jakiś czas ale raczej trzeba się liczyć z pracą ciągłą. Dlatego właśnie chcę zapewnić dobre chłodzenie aby to mogło sprawnie funkcjonować. Teraz sprężone powietrze jest tłoczone przez miedzianą instalację (rura Φ15mm).
  Mam w planach 2 rozwiązania:

  1. Chłodzenie wodne (płyn chłodniczy): zbiornik wyrównawczy/ nagrzewnica z Seicento z wentylatorami od PC 120x120mm/ przewody z tworzywa sztucznego/ spirala wykonana z giętkiej rurki miedzianej o małym przekroju wokół moich rurek Φ15mm/ elektryczna pompa wody. Układ byłby uruchamiany manualnie poprzez wyłącznik, ewentualnie w przyszłości czujnik temperatury + przekaźnik.

  2. Zastanawiam się również nad zastosowaniem oleju ze skrzyni korbowej jako wymiennika ciepła w tym układzie. Ilość oleju trzeba by było zwiększyć o objętość układu. Ale tutaj również mam wątpliwości: czy pompa oleju będzie w stanie wypompować olej na większą wysokość? Przy obrotach jakie ma sprężarka (zmodyfikowany silnik 126p) które wynoszą ok. 700 obr/min ciśnienie w układzie smarowania nie będzie raczej powalające a smarowanie jest ważne.

  Dzięki za propozycje. Pompa od C.O. może... tylko cena mnie trochę zniechęca :D

  Sprawdziłem ciśnienie w układzie smarowania - przeszło 3,5 bara.