Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz JVC JA-S22, gdzie i jakie kolumny podłączyć ?

KrystianZ. 31 Gru 2012 04:01 2469 6
  • #1 31 Gru 2012 04:01
    KrystianZ.
    Poziom 2  

Witam serdecznie!

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że nie wiedziałem w jaki dział można "wcisnąć" mój problem, dlatego jeśli coś jest nie tak, bardzo proszę o przeniesienie tematu tam, gdzie powinien się znajdować.

A teraz przejdę do istotnych dla mnie spraw. Zacznę od tego, że jestem posiadaczem starego, ale "jarego" wzmacniacza firmy JVC, model JA-S22. Posiada on dość dziwną (jak dla mnie) impedancję, podzieloną na dwa systemy. Pierwszy system (1+2) przeznaczony jest dla kolumn w zakresie od 8-16 ohm, natomiast drugi system, opisany jako (inne/pozostałe) przeznaczony jest dla kolumn od 4-16 ohm.

I tu rodzą się pierwsze pytania. Czy ktoś z Szanownych forumowiczów mógłby mi wyjaśnić co może oznaczać system (1+2) ? Czy to jakaś opcja dla dwóch kolumn i subwoofer-a ? Bo osobiście, wydaje mi się że w czasach kiedy produkowano te wzmacniacze nie istniały jeszcze subwoofer-y.

Oraz co mogę rozumieć pod pojęciem "inne/pozostałe" ? Wiem tylko, że opcja 1 bądź 2 kolumn zalicza się do tego drugiego systemu w przedziale 4-16 ohm dlatego, że już to na własne ryzyko wypróbowałem z kolumnami 6 ohm-owymi, ze starej wieży firmy Panasonic. Ale co by się stało gdybym podłączył 3 bądź 4 kolumny ? oczywiście o tych samych ohm-ach.

Kolejna ważna sprawa związana z moim wzmacniaczem to jego moc. Z tyłu wzmacniacza mogę się doczytać informacji (AC. 110/120/220/240V.-50Hz. 330W) Domyślam się, że "110/120/220/240V" to napięcie prądu ele. w domowych gniazdkach i chociaż napięcie w naszych gniazdkach zmieniło się z 220V na 230V to wydaje mi się, że nie wpływa to zbytnio na funkcjonalność wzmacniacza, na którym ustawione mam 220V, jeśli się mylę i bardziej optymalne będzie ustawienie go na 240V to proszę mnie oświecić.
    Ale najważniejsza dla mnie informacja to "330W", co mogę przez to rozumieć ? Zaznaczę, że wzmacniasz ma wejścia na 4 kolumny i po prostu nie znam się na tym... Nie wiem ile "W" powinna najmniej, a ile najwięcej posiadać kolumna ?

Nie chcę uszkodzić wzmacniacza bo to pamiątka po mojej babci, dlatego bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam,
    Krystian Zawadzki.

0 6
  • #2 31 Gru 2012 07:56
    marekhab
    Poziom 31  

Dane techniczne:

- 4 x 100W mocy muzycznej (4x40 W RMS) / przy 8 Ohm na kanał

- Impedancja 4 - 16 Ohm

- 4 wyjścia na kolumny pracujące razem lub osobno

- Wejścia audio:TUNER,AUX, PHONO, TAPE 1

- PŁYNNA REGULACJA TONÓW NISKICH I WYSOKICH

- SYSTEM LOUDNESS

- - SUBSONIC FILTER

- MODE (STEREO / MONO)

PRZEDNI PANEL I POKRĘTŁA WYKONANE Z ALUMINIUM

- Wbudowane gniazdo słuchawkowe 6,3 mm

- Moc - 330W - Pobór mocy

- Wymiary : 420 / 320 / 145mm

- WAGA : 9 kg

0
  • #3 31 Gru 2012 15:30
    KrystianZ.
    Poziom 2  

Witam.

Zacznę od tego, że skopiowane przez Ciebie informację z internetowej aukcji, pomogły mi tylko rozwikłać problem z mocą wzmacniacza, teraz już wiem, że 330W to pobór.

Nadal jednak nie wiem nic o systemach, czy można podłączyć 3 kolumny i czy jedną z nich mógłby być subwoofer pasywny ? nie wiem również co z ustawieniem "V" czy lepiej 220V czy 240V, jak i informacja "4x40 W RMS/8 ohm na kanał" dużo mi nie pomogła, zrozumiałem z tego, że przy zestawie składającym się z 4 kolumn 8 ohm-owych, każda z nich może mieć 40W RMS.

Jeśli maksymalnie 40W RMS to odważę się powiedzieć, ze musi to być jakaś bzdura... Przy moim teście z 2x kolumna Panasonic o mocy 60W RMS, regulację głośności w skali 1-100 mogłem maksymalnie rozkręcić na około 20, a bass musiał być ustawiony prawie na "-10" bo gdybym dał więcej, wzmacniacz "wyplułby bassowca", a średnie i wysokie poszły by z dymem. Dlatego proszę o 100%-ej wiarygodności informację, najlepiej poparte swoimi, bądź znajomego doświadczeniami z tym wzmacniaczem.

PS
    "- 4 wyjścia na kolumny pracujące razem lub osobno " można to zrozumieć tak, że każda kolumna może "grać sobie coś innego" bo przecież ma wybór, może grać razem, ale może też "strzelić foszka" i zagrać coś osobno ^^

0
  • #5 31 Gru 2012 19:26
    KrystianZ.
    Poziom 2  

[Do Pablo1964] Czyli mam rozumieć, że przy kolumnach 8 ohm, moc musi wynosić 40 wat RMS minimalnie, na każdy z 4 kanałów ? Mogę przez to rozumieć, że wzmacniacz poradzi sobie z mocniejszymi głośnikami ? np o mocy 60, 80, czy nawet 100 wat RMS ?

Jeśli to źle zrozumiałem to bardzo proszę wytłumaczyć mi to jak małemu dziecku, czyli jeśli chce podłączyć 2 kolumny (8ohm), to ile mogą mieć RMS min/max na kanał, a jeśli będę posiadał 4 kolumny (8ohm) to ile mogą mieć RMS min/max na kanał ?

I jeszcze jedno ważne pytanie, skoro wzmacniacz ma 4 wejścia to czy można podpiąć do niego 4 kolumny o tych samych ohm-ach, ale o różnych mocach RMS ?
    Na przykład 2x kolumna 40W RMS i do tego 2x kolumna 60W RMS ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Krystian

0
  • Pomocny post
    #6 07 Sty 2013 22:37
    Pablo1964
    Moderator

Powtarzam: ten wzmacniacz ma nie 4 lecz 2 kanały: L i P. Do każdego można teoretycznie podpiąć dwie kolumny (A i B), wtedy moc 40W rozłoży się na nie. Mocy nie przybędzie dlatego taka konfiguracja jest sensowna jedynie w przypadku gdy wzmacniacz nagłaśnia dwa różne pomieszczenia.

Kiedyś obowiązywała szkoła, ze moc kolumny powinna być nieco wyższa od mocy wzmacniacza. Inna szkoła mówi, że wzmacniacz lepiej wysteruje słabszą niż mocniejszą kolumnę. Podsumowując - nie tyle istotna jest moc kolumn co rozsądek użytkownika, który powinien zapobiegać przesterom czyli tak wysterować wzmacniacz aby nie były słyszalne zniekształcenia harmoniczne, gdyż to one są najczęstszą przyczyną uszkodzenia kolumn.

0
  • #7 09 Sty 2013 22:53
    KrystianZ.
    Poziom 2  

Teraz już wiem wszystko, bardzo dziękuję za pomoc. Temat można zamykać.

Pozdrawiam serdecznie !
    KrystianZ.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo