Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa dipola. Kilka pytań.

31 Gru 2012 13:29 1305 3
 • Poziom 10  
  Mam pytanie: jeśli zrobię dipola np na pasmo 173 MHz to czy ta antena będzie też zbierać niższe pasma czy tylko te na które została przycięta że się tak wyrażę. Mam też kilka pytań:
  >lepsze aluminiowe czy miedziane?
  >kabel H155 czy RG58?
  >jaka średnica rurek będzie najlepsza?
  Mam jedną już taką antenę i tam rurki mają średnicę 15 mm i jestem z niej zadowolony, ale czuje pewien niedosyt. Antena jest pod dachem ale i tak słyszę stacje kolejowe odległe o około 50 km. Tą antenę którą chcę zrobić teraz, chcę wystawić poza strych i chcę to zrobić najdokładniej jak się tylko da i dlatego mam takie a nie inne pytania.
  Co do tego co chcę nasłuchiwać to jest to głównie kolej, ewentualnie lotnictwo. Mieszkam w terenie średnio zalesionym na wsi.
 • Poziom 23  
  Za dużo pytań , na raz. niestety brak precyzji w określeniach. Polecam książkę Pana Janusza Batora p.t. Anteny i instalacje antenowe. stron 391. Mam, więc mogę coś zeskanować w granicach rozsądku. RK-58 to chyba nie to pasmo, a przekrój rurek , czy też prętów, podaje się w jednostkach długości, do potęgi drugiej. Przynajmniej mnie tak uczono.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  przemek19840 napisał:
  Mam pytanie, jeśli zrobię dipola np na pasmo 173 to czy ta antena będzie też zbierać niższe pasma czy tylko te na które została przycięta


  Jakoś tam zbierać będzie, "jakoś tam" można rozwinąć jak będzie wiadomo o jakiej antenie mówimy (ilość elementów,smukłosć itp.).

  przemek19840 napisał:
  >lepsze aluminiowe czy miedziane?


  Miedziane cięższe i droższe, aluminiowe mogą być bardziej podatne na korozję (zwłaszcza na połączeniu z innymi metalami).

  przemek19840 napisał:
  >kabel H155 czy RG58?


  RG58 ma większe tłumienie, ale jest o wiele tańszy. Decyzja zależy od tego jaki długi ten kabel.

  przemek19840 napisał:
  Jeszcze jaka średnica rurek będzie najlepsza?
  Mam jedną już taką antenę i tam rurki mają przekrój 15 mm jestem z niej zadowolony ale czuje pewien niedosyt antena jest pod dachem ale i tak słyszę stacje kolejowe odległe o około 50 km tą antenę którą chcę zrobić teraz chcę wystawić poza strych i chcę to zrobić najdokładniej jak się tylko da i dlatego mam takie a nie inne pytania.
  Co do tego co chcę nasłuchiwać to jest to głównie kolej ewentualnie lotnictwo mieszkam w terenie średnio zalesionym na wsi.


  Jeśli idzie o kolej to 150MHz i polaryzacja pionowa.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic688624.html
 • Poziom 10  
  Czyli z tego wychodzi że lepsze są rurki miedziane takie jakie mam w antenie której obecnie używam i kabel H155 z którym też problemu nie mam bo kolega pracuje w sklepie z takimi kablami. No kabla teraz mam jakieś 8m ale jeśli będę chciał wyprowadzić antenę na zewnątrz to wtedy kabla będzie około 12 metrów. zaciskarkę mam także z zarobieniem problemu nie będzie. Co do tego jaka antena to biorę pod uwagę albo dipol pół falowy lub GP ale dipol by bardziej pasował i na moje skromne potrzeby wystarczył.
  Jak już wspomniałem interesuje mnie nasłuch Kolei lotnictwo nie jest konieczne no i może fajnie by było czasem posłuchać panów policjantów.