Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem WD 80Jd SATA

08 Lut 2005 22:38 1580 8
  • Poziom 11  
    Mam problem z ... no właśnie że nie wiem dokładnie zczym :] Podczas ladowania systemu (WinXP) przez ok 30 sekund świeci
    się dioda użycia dysku, poczym zaczyna mrugać i system ładuje się. Niepokoje się tym, ponieważ kiedyś nie miałem tego problemu.
    Dysk jest nowy (WD 80Jd SATA). Na początku system ładował się ok 6-8 sek. Dysk pracuje na kontrolerze Silicon Image Sil3512 zintegrowanym z płytą główną.
    Płyta to Gigabyte ga-7n400 pro2(rev. 2.0) na nforce2. Problem powstł spontanicznie. Dysk sprawdzałem chyba wszystkimi możliwymi programami włącznie z Fix-it Ontracka,
    ale nie znalazły one żadnych błędów na nim. Robiłem także kilka formatów całego dysku, włącznie z low level-formatem a problem dalej istnieje.
    Sprawdzałem chyba wszystkie wersje biosów ale to nic nie dało. Zkończyły mi się pomysły. Może ktoś z Was miał podobny problem i wie jak go rozwiązać?
    Ze swojej strony podejżewam winę kontrolera SATA choć mogę się mylić. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Tytuł tematu zmieniłem.
    ankuch.
  • Spec od komputerów
    Nie podlaczales moze w miedzyczasie jakiegos innego dysku, ktorego juz nie ma?
    I czy masz moze karte sieciowa i czy ta karta ma przydzielony adres ip?
  • Poziom 12  
    to moze byc problem z siecia, sprawdz tak jak wczesniej pisal Kolobos, czy wszystko z karta sieciowa i ustawieniami zwiazanymi z siecia jest ok. U mnie wystepuje podobny problem, gdy komputer ma przydzielany ip przez serwer dhcp, a sam serwer jest wylaczony. Moze byc tez tak, ze jakis dysk sieciowy jest zmapowany, ale adres jest juz nieaktualny i system przy kazdym starcie go szuka.

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Adres IP wprowadzałem sam (192.168.0.1) na drugim kompie jest też prawidłowy(192.168.0.2).
    Faktycznie mapowałem kiedyś dysk sieciowy, ale to było kilka reinstalek temu. Dla pewności wyjołem
    też kabelek od LAN, ale nic to nie dało. Zapomniałem dodać że problem pojawia się nawet po pierwszym
    uruchomieniu kompa z nowym systemem (bez żadnych sterów). Nawet podczas używania WIN_PE (bootowalny z CD) dzieje się to samo, a on (WIN_PE)
    nie może przecież wiedzieć jak mam zkonfigurowaną sieć pod XP...Opiszę dokładnie zachowanie dysku podczas bootowania.
    -...(bios itp.)
    -Pojawia się ekran startowy Windows.
    -(pasek się przesówa ale dioda od dysku nie świeci przez jakieś 8 sekund)
    -Zapala się dioda od dysku na ok 25 sekund i świeci cigle tak jak by komp "wisiał" ( Pasek startowy Windows ciągle sie rusza)
    -Dioda zaczyna migać przez ok 4-6 sek. i winzgroz się ładuje.

Według mnie poprawne załadowanie systemu powinno wyglądać jak wyżej z pominięciem 3 i 4 linii po myślnikach (tak też kiedyś wyglądało...).
  • Poziom 32  
    Witam, spr dysk pqmagiciem (Masz tam opcję "Check For Errors") UWAGA. to co napisałem na dole robisz to na swoja odpowiedzialność. MOZESZ STRACIĆ DANE: Jeżeli pqmagic wyswietli error 1516 no to uruchom instalke xp z CD do momentu naprawy systemu wciskając "r" i wybierz polecenie "Fixmbr"
  • Poziom 11  
    Sprawdzałem już kiedyś p.q. particion magicem ale też nic nie wykrył. Pisałem już że to raczej nie jest wina dysku, tylko kontrolera lub jakiegoś konfliktu. Co do Fixmbr - z tego to wiem co to polecenie naprawia sektor rozruchowy dysku, który jest na 100% prawidłowy. Przyszło mi jeszcze do głowy że problem może wynikać z ustrojstwa zwanego 2Gb boot boundary (zaznaczony strzałką na załączonym obrazku). Być może jest on żle ustawiony??
  • Poziom 26  
    Ja radzę 3 rzeczy.
    1 zdejmij partycje i założ jeszcze raz, jak nie pomoże:
    2 podłacz inny dysk jak masz możliwosć do kontrolera SATA i zobacz czy dzieje sie to samo jak nie pomoże:
    3 oddaj dysk na reklamcję bo pada w nim elektronika.
    miałem kilka takich dysków w ręku, we wszystkich padła elektornika. Może taka seria,mi się trafiła nie wiem. Ale rzeczy działy się podobne. Teraz już stronie od WD.
  • Poziom 15  
    mozesz jeszcze wyczyscic mbr ranish partition, ew. zdjac pierwsza partycje i zalozyc ponownie tez ranishem, czasmi pomaga, najlepiej bedzie uruchomic wdclear i wyzerowac caly, zalozyc nowe partycje i wtedy sprawdzic. ale wtedy stracisz wszystkie dane
    sorki strzelilem gafe: wdclear nie dziala na dyskach s-ata
    jeszcze raz przepraszam
  • Poziom 11  
    Otrzymałem maila z prośbą o zakończenie tematu, więc zakańczam. Problem okazał się błachy, poprostu miałem źle ustawione zworki w CD-ROM'ie i dlatego podczas startu systemu komp tak mulił :P Temat do zamknięcia, pozdrawiam!

Moderowany przez jankolo:

Temat zamykam