Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AS 206S - Instalacja antenowa do tunera

Abdulw 31 Gru 2012 18:28 2949 8
  • #1 31 Gru 2012 18:28
    Abdulw
    Poziom 11  

Witam serdecznie.
    Jakiś czas temu sprezentowałem tacie wieżę segmentową Unitry która gra do dzisiaj i wszystko jest OK ale potrzebuję teraz podłączyć do tego dobrą antenę FM ponieważ na kawałku drucika który jest włożony w miejsce gdzie powinna być antena nie łapie stacji na której mojemu tacie najbardziej zależy. Dodam że zwykłe radyjko jedno głośnikowe od siostry łapię tę stację. Moje pytanie brzmi jak stworzyć dobrą instalację antenową i jak ją podłączyć do Unitra AS 206S ponieważ tam jest specyficzne złącze antenowe (szczerze mówiąc nawet nie wiem jak się nazywa i jak wygląda wtyczka do tego gniazda antenowego).
    Zdjęcia jak to wygląda poniżej. Dodam tylko że tuner jest przestrojony i najpopularniejsze stacje radiowe łapie bez problemu. Pozdrawiam Abdulw

AS 206S - Instalacja antenowa do tunera AS 206S - Instalacja antenowa do tunera

0 8
  • #2 01 Sty 2013 13:50
    _cheetah_
    Poziom 37  

Abdulw napisał:
    ale potrzebuję teraz podłączyć do tego dobrą antenę FM ponieważ na kawałku drucika który jest włożony w miejsce gdzie powinna być antena nie łapie stacji na której mojemu tacie najbardziej zależy. Dodam że zwykłe radyjko jedno głośnikowe od siostry łapię tę stację.
    To normalne, radyjka przenośne mają zwykle dużo większe czułości od odbiorników stacjonarnych. Radyjka przenośne mają za zadanie odbierać w każdych warunkach, nie zwracając specjalnie uwagi na jakość odbioru, a sprzęty stacjonarne mają odbierać z wysoką jakością, ale to powoduje konieczność posiadania anteny, czasami bardzo dobrej.

Abdulw napisał:
    Moje pytanie brzmi jak stworzyć dobrą instalację antenową
    Musisz na początek wiedzieć, czy stacje, które was interesują nadawane są w polaryzacji V czy H i z jakiego kierunku. Możesz to sprawdzić na radiolpolska.pl

Potem, albo spróbujesz zastosować jakąś antenę wewnętrzną FM, albo, tak jak być powinno, dasz antenę zewnętrzną.

Przy polaryzacji V i nie za dużej odległości od nadajnika (kilkanaście km) może być SV Total, ewentualnie pojedynczy dipol lub pojedynczy dipol prosty lub dookólny. Przy większej odległości może być konieczność założenia dipola wieloelementowego.to dipol dookólny z anteną do odbioru polaryzacji V.

Przy odbiorze stacji z różnych kierunków i polaryzacji

Abdulw napisał:
    jak ją podłączyć do Unitra AS 206S ponieważ tam jest specyficzne złącze antenowe (szczerze mówiąc nawet nie wiem jak się nazywa i jak wygląda wtyczka do tego gniazda antenowego).
    To gniazdo chyba nie miało jakiejś specjalnej nazwy. Do podłączenia anteny FM służy lewe, prostokątne czarne gniazdo.

Problemem w obecnych czasach jest to, że to jest wejście symetryczne o impedancji 300Ω.

Więc tak, jeśli używa się anteny z wyjściem 75Ω (wszystkie wewnętrzne, SV Total) to trzeba zastosować przy odbiorniku symetryzator odbiornikowy FM pracujący w paśmie 88MHz...
    umożliwiający przejście z kabla antenowego koncentrycznego o impedancji 75Ω na kabel antenowy symetryczny o impedancji 300Ω.

Przy antenie dipolowej można się podłączyć bezpośrednio do odbiornika kablem symetrycznym o impedancji 300Ω, ewntualnie zastosować w dipolu symetryzator antenowy FM, potem kabel koncentryczny, a potem symetryzator odbiornikowy FM.

Kabel symetryczny (płaski) o impedancji 300Ω można kupić, co do symetryzatora odbiornikowego FM, to nie wiem, trzeba szukkać po sieci. W ostateczności, przy braku firmowego symetryzatora odbiornikowego, można zastosować normalny symetryzator antenowy (np.) podłączony odwrotnie. Trochę trzeba pokombinować tylko z podłączeniem kabla symetrycznego do niego.

Wtyczki antenowej do tej wieży to chyba już nie dostaniesz, musisz coś pokombinować (najprościej - zapałki...;))

1
  • #3 01 Sty 2013 17:10
    miś12345
    Poziom 10  

Witam,

Odpowiadając autorowi na pytanie o instalacje antenową, to polecam wykonanie własnoręcznej 3 el. Yagi na UKF CCiR (87,5 MHz - 108 MHz) i zainstalowanie jej na około 3 metrowym maszcie zainstal. nad dachem domu.

Oto przepis jak ją wykonać:

WYMIARY ANTENY YAGI 3 ELEMENTOWEJ
    NA UKF CCIR (88 MHz – 108 MHz)

Zysk G: 3… 4 dBd
     F/B: 10 … 12 dBd
     SWR < 2 (dla 60 ohm ale też i dla 50 i 75 Ohm)

Elementy o średnicy 16 mm, dipol pętlowy (promień zgięcia niekrytyczny).
    Nośnik metalowy o średnicy niekrytycznej około 20 mm x 20 mm lub fi = 25 mm.

DŁUGOŚCI i ODLEGŁOŚCI (w centymetrach):

DŁUGOŚCI POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW:

ELEMENTY z rurek/prętów - fi = 16 mm:

R = REFLEKTOR = 175,6 cm cały,
    W = WIBRATOR = DIPOL = 147 cm cały,
    D1 = DIREKTOR NR 1 = 125 cm cały.

ODLEGŁOŚCI NA NOŚNIKU ANTENY:
    ODLEGŁOŚĆ R-D1 czyli REFLEKTOR - DIREKTOR NR 1 = 76,5 cm całość.
    ODLEGŁOŚĆ R-W czyli REFLEKTOR - WIBRATOR (DIPOL) = 49,5 cm całość.

a więc odległość między W-D1 tj. między WIBRATOR (DIPOL) a DIREKTOR NR 1 = 27 cm, bo 76,5 cm (odl. R-D1) minus odl. R-W to (49,5 cm) to się równa = 27 cm.

* Pomiar od śruby na nośniku mocującej element. Nośnik anteny musi być dłuższy o kilka centymetrów (w przypadku niniejszej anteny) i musi wynosić np 84,5 cm.

Nośnik metalowy o średnicy niekrytycznej około 20 mm x 20 mm. 2 cm „grubość nośnika” lub rurka okrągła o fi = 25 mm. Elementy i nośnik muszą być dobrze połączone elektrycznie, wzajemnie odpowiednio równoległe i prostopadłe, dokładność lepsza niż 1 centymetr.

Konstrukcja anteny oparta na 3 elementowych antenach typu Yagi-Uda produkowanych do upadku ZPHU POLKAT WOJCIESZÓW.

Jest to 3 el. Yagi-Uda na UKF CCIR (88 MHz - 108 MHz).

Jeśli nie może Pan z jakichś względów zainst. tej Yagi na dachu, bo np mieszka Pan w bloku, to od tzw. biedy, można - ale w tym wypadku trzeba koniecznie - zainstal. tę antenę na balkonie.

Pozdrawiam,

-Miś12345-

0
  • #4 01 Sty 2013 17:53
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

miś12345 napisał:
    Oto przepis jak ją wykonać:

Podaj wyliczenia źródłowe - bo coś tu chyba nie jest OK.

Cytat:
    Elementy o średnicy 16 mm, dipol pętlowy (promień zgięcia niekrytyczny).
    ....
    R = REFLEKTOR = 175,6 cm cały,
    W = WIBRATOR = DIPOL = 147 cm cały,
    D1 = DIREKTOR NR 1 = 125 cm cały.

Jak widać Wibrator przy współczynniku skrócenia k=1,03 będzie na częstotliwość około 209 MHz a nie około 100MHz. :cry:

Odległości R-W-D. :?:

Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Sty 2013 18:51
    miś12345
    Poziom 10  

Witam.

Przed chwilą jeszcze raz tę ant. mierzyłem i wymiary są jak powyżej.

Wibrator: 147 cm - cały czyli 147 cm podzielić na 2 = 73,5 cm każde z ramion dipola.

73,5 cm razy 4 = 1 długość fali czyli w tym przypadku = to 294 cm

Dla 100 MHz fala ma dokładnie długość 300 cm czyli 3 metry.

Czyli licząc to jak powyżej by pasowało.

Antena 3 el. UKF CCiR POLKAT-u - sprawdziłem i jest tak, jak powyżej - jeśli chodzi o wymiary zaprezentowane wcześniej.

300 : 100 MHz = 3 m - dipol
    300 : 101 MHz = 2,97 m - dipol
    300 : 101,7 MHz = 2,94 m - dipol

co do R-W-D, to jeszcze raz:

ELEMENTY z rurek/prętów - fi = 16 mm:

REFLEKTOR = 175,6 cm cały (2 połówki),
    WIBRATOR = DIPOL = 147 cm cały (2 połówki),
    DIREKTOR NR 1 = 125 cm cały (2 połówki).

ODLEGŁOŚCI NA NOŚNIKU ANTENY:

REFLEKTOR - WIBRATOR = 49,5 cm
    WIBRATOR - DIREKTOR = 27 cm
    więc:
    REFLEKTOR - DIREKTOR = 76,5 cm

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #6 01 Sty 2013 21:44
    Abdulw
    Poziom 11  

Witam serdecznie :)
    Raczej wolał bym gotowe rozwiązanie niż budowanie anteny samemu.
    Tak więc stacja która mnie najbardziej interesuje nadaje polaryzacji V (pionowej). Następna sprawa odległość jaka dzieli mnie od nadajnika to ok 32,5 km w linii prostej, oczywiście nadajnik nie widziany gołym okiem :P.
    Antenę chcę powiesić na maszcie tylko proszę powiedzieć jaka jest minimalna wysokość masztu nad dachem z blacho dachówki (proszę nie wchodźmy w skrajności 3 metry to mi się wydaje trochę za dużo - nie chce robić antenki do zbierania piorunów).
    Następnie chcę to połączyć kablem koncentrycznym 75 Ohm więc potrzebuję symetryzatory o ile przy antenie nie będzie to dla mnie kłopotu o tyle przy tunerze mam pytanie czy taki się nada:

Proszę więc o pomoc którą antenę powinienem kupić, najlepiej konkretny model może być ze strony dipol.pl

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję oraz pozdrawiam :)

0
  • #7 01 Sty 2013 22:55
    _cheetah_
    Poziom 37  

Abdulw napisał:
    Tak więc stacja która mnie najbardziej interesuje nadaje polaryzacji V (pionowej).
    W takim rzazie antena musi być odsunięta w płaszczyźnie poziomej od masztu na minimum 70cm. Jakiś wysięgnik w bok trzeba zastosować. Najlepiej ustawić antenę tak by maszt był po przeciwnej stronie niż nadajnik.

Możesz sprawdzić propagację - do końca kabla antenowego mocujesz dwa przewody, każdy o długości około 77cm (np. pojedyncze kable elektryczne). Możesz zamocować przy pomocy pojedynczych kostek elektrycznych. Jeden kabel mocujesz do żyły środkowej kabla antenowego, drugi do ekranu. Ekran z żyłą środkową nie mogą się stykać.. Potem musisz je jakoś usztywnić (np. zamocować na pasie tektury czy do jakiejś deski), tak aby uzyskać literę 'T' - ramiona to dołączone odcinki kabla, nóżka, to kabel antenowy.
    No i masz antenę gotową (zysk będzie w okolicach zysku pojedynczego dipola) - stawiasz to w poziomie i sprawdzasz odbiór... :D

Abdulw napisał:
    Antenę chcę powiesić na maszcie tylko proszę powiedzieć jaka jest minimalna wysokość masztu nad dachem z blacho dachówki (proszę nie wchodźmy w skrajności 3 metry to mi się wydaje trochę za dużo - nie chce robić antenki do zbierania piorunów).
    Zależy od ukształtowania dachu w stosunku do anteny i kierunku na nadajnik. Ogólnie, czym wyżej tym lepiej, raczej nie schodź poniżej dwu metrów.

Zawsze warto sprawdzić eksperymentalnie położenie anteny wokół masztu i po wysokości, w ramach dostępnej przestrzeni.

Abdulw napisał:
    o tyle przy tunerze mam pytanie czy taki się nada:
    Być może, ale przepisz, co na nim jest napisane albo zrób zdjęcie napisu, bo nie wiadomo w jakim paśmie pracuje.

Abdulw napisał:
    Proszę więc o pomoc którą antenę powinienem kupić, najlepiej konkretny model może być ze strony dipol.pl

Abdulw napisał:
    Następna sprawa odległość jaka dzieli mnie od nadajnika to ok 32,5 km w linii prostej, oczywiście nadajnik nie widziany gołym okiem :P.
    Może wystarczy pasywny dipol lub SV Total. ale to wszystko zależy od warunków propagacji w twojej lokalizacji.
    Dipol
    Dipol - wieloelementowa
    SV Total

Kabel antenowy daj czarny, np: Link

0
  • #8 01 Sty 2013 23:27
    miś12345
    Poziom 10  

Witam,

Ma to być zrobione porządnie - prawda? To już powiewdziałem jak to wykonać.
    Jeśli ma to być wykonane OK, to tak jak powiedziałem powyżej.

Skąd te 3 m od dachu - bo długość fali na częstotliwości środkowej pasma UKF CCiR to 100 MHz, a ze wzoru wiemy, że 300 : częstotliwość w MHz = długość fali w metrach, tak więc 300:100MHz=3m. Tak na prawdę powinno liczyć się dla najniższej częstotl. zakresu / pasma czyli w tym przypadku, dla 87 MHz, co wychodzi około 3,5 m - długość fali i taka powinna być minimalna wysokość zainst. anteny na maszcie ant. + oczywiście te 10 m npt.

Dla polaryzacji H to tyle.

Dla pol. V: wysięgnik trzeba zrobić, jak długi? już piszę... Minimum 1/4 długoś ci fali dla 87 MHz czyli około 90 cm. Tak - 90 cm, żadne 50 cm (to dla III pasma TV), żadne 75 cm (to dla UKF CCiR od 100 MHz do 108 MHz). Dla 100% częstotliwości UKF CCiR musi to być wysięgnik zainstalowany na szczycie w/w 3 m masztu o długości przynajmniej 90 cm. Po co - bo inaczej antena nie ma prawa z pkt. widzenia fizyki zadziałać prawidłowo (SWR anteny, jej charakterystyka kierunkowa itd.). Praw fizyki się nie da oszukać.

Dla pocieszenia powiem, że dla zakresu tzw. dolnego UKF OIRT, do 2004 r. funkcjonującego na terenie PL, wysięgnik musiał mieć do 3 el. Yagi na to pasmo nie 90 cm, a minimum 114 cm - ze wzoru: 300 : 65,9 MHz = 4,54 m, a 4:54 m :4 = około 114 cm - tzn. to 114 cm to jest w przybliżeniu 1/4 długości fali dla czestotl. 65,9 MHz (najniższej w UKF OIRT).

PS: A były też w PL używane kanały TV R1, oraz R2, leżące poniżej UKF OIRT, o jeszcze dłuższych długościach fal.

PS: W b. ZSRR TV dalej nadaje na k.R1, R2, R3, a radiofonia zaś dalej nadaje na UKF OIRT + też i na UKF CCIR, ale w zależności gdzie, gdzieniegdzie UKF CCIR w b.ZSRR np w Rosji i na Białorusi, jest od 87,5 MHz do 92 MHz, potem przerwa na TV k.5 (na telewizję) i potem 2 część UKF CCIR od 100 MHz do 108 MHz. W innym przypadku / w innych miastach b.ZSRR, gdzie k.R5 nie jest używany, za to używany jest k.R4 - to tam częstotliwości UKF CCIR, na których nadawane są sygnały stacji radiofonicznych to: 92 MHz - 108 MHz.

Co do piorunów i burz, to antenę się uziemnia / lub podłącza do istniejącej instalacji odgromowej. Bardzo rzadko piorun walnie w antenę, czy w dom - zapewniam Autora Tematu. Niemniej wypadało by uziemnić ant. i maszt, o ile takowe uziemnienie lub instalacja odgromowa są na budynku / w budynku (uziemnienie). PS: Ja osobiście nie mam instalacji odgromowej, Yagę mam na 14 m npt = 3 m nad poziomem dachu, i pioruny mnie, mój dom, jak i mnie omijają z daleka. (na szczęście).

Co do anten kupnych zaproponowanych przez Przedmówcę, to są to anteny dużo gorsze, o gorszych parametrach techn. z zza cieńkich rurek np, które w f-mie z (pozwólcie Sz.P., że jej nazwę przemilczę, zwłaszcza, że jest ona w linkach podanych przez Sz. Przedmówcę) - służą tylko do "sprzedawania". Ja bym zrobił na Pana miejscu Yag ę wg tego co podałem. Na prawdę będzie ona super się spisywać / działać.

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #9 03 Sty 2013 21:47
    Abdulw
    Poziom 11  

Tyle że ja nie mam żadnego doświadczenia w budowaniu anten i nie bardzo wiem jak się za to zabrać oraz jak zbudować ten wysięgnik? czy ma on być zbudowany w kształcie litery L przykręcony do komina 3m nad dachem ??? Czy możesz mi to zobrazować bo już się pogubiłem.
    Co do tego symetryzatora to pisze na nim:
    UHF / VHF / FM
    MATCHING
    TRANSFORMER
    Czyli raczej się nada teraz tylko zachodzi pytanie jak zbudować tę antenę z czego i gdzie to kupić oraz jak zbudować wysięgnik i jak go i gdzie umocować. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi oraz pozdrawiam :)

0
  Szukaj w 5mln produktów