Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena telewizyjna, jaka??

Kasiborek 01 Sty 2013 17:46 3546 28
  • #1 01 Sty 2013 17:46
    Kasiborek
    Poziom 8  

Witam serdecznie nie mam bladego pojęcia o antenach. Do chwili obecnej telewizje miałem z anteny satelitarnej ale opłaty za to co oferują to bezsens. Postanowiłem w związku z powyższym założyć antenę kierunkową lecz jaką nie mam pojęcia, zwracam się z prośbą o podpowiedz. Mieszka w Niedrzwicy Dużej pod Lublinem w związku z tym sygnał miałbym chyba z Piask ale tego też nie jestem pewny.

Mamy dość dużo wpisów i tematów z możliwościami odbioru w Lublinie i okolicy Lublina.
    Regulamin pkt 3.1.16.
    3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    [SP5ANJ]

0 28
  • #4 01 Sty 2013 19:03
    _cheetah_
    Poziom 37  

Kierunki na najbliższe nadajniki. Włącz opcję 'Satelita' i przesuń zieloną strzałę na swój dom.

Najbliżej masz nadajnik Lublin - Piaski i to stamtąd powinieneś odbierać mux-1 i mux-2. O mux-3 na razie to możesz raczej zapomnieć, bo nadajnik w Lublinie (Rabbego) ma mikroskopijną moc i do tego nadaje na wschód.
    Możliwe, że mógłbyś odebrać również mux-y z Ryk lub Świętego Krzyża.

Przy tej odległości do Piask odbiór powinieneś mieć na antenie pasywnej zamocowanej na zewnątrz, chyba, że masz jakieś duże przeszkody na kierunku nadajnika, wtedy być może wymagany byłby dodatkowy wzmacniacz. Możesz wziąć antenę w klimacie UHF-200 lub AX-1000 o zysku rzędu 16...18dB. Nie będzie to miało większego znaczenia.

Istotne jest, abyś użył dobrego kabla antenowego, o niskim tłumieniu i wysokim współczynniku ekranowania (>95dB), do zastosowań zewnętrznych, czyli w wykonaniu z PE, w kolorze czarnym. Przykładowo Triset-113PE, Digitsat-113PE.

0
  • #6 01 Sty 2013 19:15
    13adam13
    Poziom 29  

Z Piask jest bardzo dobry odbiór więc nie musisz zbyt wiele kombinować jak i z mux1, mux2 po 100 kW.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Sty 2013 19:18
    miś12345
    Poziom 10  

Odległość jest nie duża.

Zatem polecam:

antena ta:

http://www.masterantena.pl/antena-telewizyjna-16-21-69-dvb-t.html

oraz ta antena:

http://www.masterantena.pl/antena-telewizyjna-19-21-69-dvb-t.html

1. Yaga na Piaski, a 2 na Lublin / Raabatego.

Do puszki ant. w.w. anten trzeba włożyć tylko symetryzator, 0 wzmacniaczy lub przedwzmacniaczy, bo przesterujemy sygnał. Symetryzator do obu anten ma być taki jak ten:

http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Przewód koncentryczny, musi być bardzo dobry, o bardzo dobrych parametrach, najlepiej cały z Cu (z miedzi), polecam ten:

http://www.masterantena.pl/kabel-koncentryczny-triset-11-pe-cu-1-65-7-2-10-1m.html

- Tam w tej firmie jest on sprzedawany na metry, a nie tak jak w Dipolu np na szpule 200 metrowe.

Anteny zamocować należy na minimum 3 metrowym maszcie antenowym - nie niżej niż 10 metrów nad poziomem terenu. Jeśli są przeszkody terenowe w stronę nadajnika / nadajników, to - anteny należy umieścić minimum 1,5 metra nad powyższymi przeszkodami. Odległość pomiędzy antenami - tzn. anteną nr 1 a anteną nr 2 (na np 3 metrowym maszcie - licząc od poziomu dachu budynku / domu) musi być minimum 1 metr. Antena nr 1 musi być zamontowana minimum 1,8 m od podłoża dachu + 10 m nad poziomem terenu.

Wykaz DVB-T dla Lublina i okolic:

http://pl.wikipedia.org/wiki/RTON_Lublin-Raabego

oraz

http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Piaski

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #8 01 Sty 2013 19:24
    fidotp
    Poziom 22  

Jak polecasz dwie anteny to jeszcze do nich coś musi być, co z sumuje z nich sygnały.

0
  • #9 01 Sty 2013 20:08
    miś12345
    Poziom 10  

fidotp napisał:
    Jak polecasz dwie anteny to jeszcze do nich coś musi być, co z sumuje z nich sygnały.

Szczerze, ja u siebie mam 1 antenę na pasmo UHF (telewizyjną), która jest zamontowana na ręcznym maszcie obrotowym.

Co do sumowania, to prawda jest taka, że te zwrotnice i sumatory, które są w sprzedaży są "do sprzedawania a nie do użytku".

Szczerze polecam zrobić najprościej, czyli od każdej anteny Yagi puścić tyle metrów przewodu ile potrzeby, by antenę połączyć z STB lub TV (z odbiornikiem), a chcąc oglądać programy telewizyjne (stacje telewizyjne) przyporządkowane do konkretnych MUX-ów po prostu na zrobionej wcześniej przedłuższce przełączać przewody antenowe, raz od anteny nr 1, a innym razem od anteny nr 2.

Wtedy na pewno nie będzie nie potrzebnych problemów np z nakładaniem się sygnałów TV z obu anten i kłopotów z odbiciami sygnału, sygnałami dochodzącymi z opóźnieniem do odbiornika, interferencją sygnałów itp. problemami na własne życzenia, która na 99% nastąpi ą po zakupie i zastosowania zwrotnicy antenowej lub sumatora antenowego - z tych wszystkich, które to są w dzisiejszej, aktualnej sprzedaży.

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #10 01 Sty 2013 20:18
    fidotp
    Poziom 22  

miś12345 napisał:
    przełączać przewody antenowe, raz od anteny nr 1, a innym razem od anteny nr 2.

Żartujesz sobie chyba albo sylwester jeszcze cię trzyma.
    A jak będzie miał jeszcze satkę na astrę i hotbirda + antenę radiową to mu 5 kabli w pokoju będzie wisiało.I co,tak każdy przewód ma podłączać w zależności co chce oglądać ???
    Nie zarobiłbyś na montażu instalacji antenowych bo by cię pogonili i to bardzo szybko.

A na 2 anteny wystarczy "Zwrotnica antenowa".

0
  • #11 01 Sty 2013 20:27
    miś12345
    Poziom 10  

fidotp napisał:
    miś12345 napisał:
    przełączać przewody antenowe, raz od anteny nr 1, a innym razem od anteny nr 2.

Żartujesz sobie chyba albo sylwester jeszcze cię trzyma.
    A jak będzie miał jeszcze satkę na astrę i hotbirda + antenę radiową to mu 5 kabli w pokoju będzie wisiało.I co,tak każdy przewód ma podłączać w zależności co chce oglądać ???
    Nie zarobiłbyś na montażu instalacji antenowych bo by cię pogonili i to bardzo szybko.

A na 2 anteny wystarczy "Zwrotnica antenowa".

Ja to robię hobbystycznie a nie za kasę. A to prawda, "na 2 anteny wystarczy "Zwrotnica antenowa". - ale zwrotnica antenowa a nie to coś, co jest w sprzedaży. Dobrą zwrotnicę z np 2 wejściami UHF jest bardzo trudno zrobić. A te zwrotnice gdzie wejście jedno to k.21-39, a drugie to k.40-60 to zabawki.

Do odbioru UKF OIRT, lub CCiR wystarczy poza odpowiednią ant. odpowiednio zainst. i np w.w. przewodem ant. oddzielny maszt, tuner radiowy, głośniki komp. lub wzmacniacz dźwięku i oddzielny przewód ant. od ant. UKF do tunera. Nie radzę nigdy nikomu podłączać anteny UKF (II pasmo TV) do zwrotnicy razem z anteną TV na UHF.

Taka jest prawda.
    Proszę poszperać w literaturze, poczytać postów np Kolegi "kondensator".
    Wszystko tam pisze i się sprawdza.

Pozdrawiam.

0
  • #12 01 Sty 2013 20:56
    Josey
    Poziom 13  

Dobry temat. Ja mam antenę siatkową, do Św. Krzyża ok 50 km a sygnał łapę tylko na program TVP 2 a cyfrowego sygnału nie łąpę w ogóle, choć mam nowy telewizor...Kupiłem pokojową o jakimś mocnym sygnale za ponad 150 zł i też nic z tego, nie łapie cyfrowego sygnału tylko analogowe (TVP1 i TVP 2)....U mnie Piaski i Ryki nie wchodzą nawet w rachubą :)

0
  • #13 01 Sty 2013 20:59
    13adam13
    Poziom 29  

Ja mam 80 km do Piaski i odbieram Mux1 i Mux2 bez problemu na antenie siatkowej, nigdy nie było problemu zawsze te 80 % sygnału jest.

0
  • #14 01 Sty 2013 21:08
    miś12345
    Poziom 10  

Josey napisał:
    Dobry temat. Ja mam antenę siatkową, do Św. Krzyża ok 50 km a sygnał łapę tylko na program TVP 2 a cyfrowego sygnału nie łąpę w ogóle, choć mam nowy telewizor...Kupiłem pokojową o jakimś mocnym sygnale za ponad 150 zł i też nic z tego, nie łapie cyfrowego sygnału tylko analogowe (TVP1 i TVP 2)....U mnie Piaski i Ryki nie wchodzą nawet w rachubą :)

No to polecam zamienić tzw. "antenę siatkową" na antenę kierunkową Yagi na pasmo UHF na np jedną z tych, którą proponowałem autorowi tematu. Dać do niej dobry przewód ant. i sam symetryzator, zamiast badziewnego przedwzmacniacza i się cyfrowe DVB-T zjawi - na bank. Pozdrawiam.

0
  • #15 01 Sty 2013 21:09
    fidotp
    Poziom 22  

Josey napisał:
    do Św. Krzyża ok 50 km

Ze Starachowic masz 20 km.
    Do Piask 126 km dlatego nie masz szans.
    A spróbuj skierować na Przysuchę, od ciebie to 50 km tylko że na antenie zewnętrznej.

0
  • #16 01 Sty 2013 21:13
    miś12345
    Poziom 10  

13adam13 napisał:
    Ja mam 80 km do Piaski i odbieram Mux1 i Mux2 bez problemu na antenie siatkowej, nigdy nie było problemu zawsze te 80 % sygnału jest.

To jest tylko przypadek, w pobliżu musi być świetny teren propagacyjny i musi nie być dużych zakłóceń sygnałów choćby od BTS-ów GSM/UMTS/CDMA lub silnych sygnałów pochodzących od stacji transmisyjnych (RTCN-ów lub RTON-ów) dużej lub bardzo dużej łącznej mocy sygnału.

Dodano po 2 [minuty]:

fidotp napisał:
    Josey napisał:
    do Św. Krzyża ok 50 km

Ze Starachowic masz 20 km.
    Do Piask 126 km dlatego nie masz szans.
    A spróbuj skierować na Przysuchę, od ciebie to 50 km tylko że na antenie zewnętrznej.

Tak, antenę zewn. trzeba dać - i na Św. Krzyż i na Przysuchę / Kozłowiec - może udać się na tej samej załatwić 2 RTCN-y obracając antenę. Ant. z samym symetryzatorem. Oczywiście antenę kierunkową Yagi minimum 16, a najlepiej 19 el. na pasmo UHF, a nie pseudo-antenę siatkową z pseudo-g.-wzmacniaczem 30 a może 300 dB".

pamiętajmy:

Najlepszym wzmacniaczem jest sama antena (kierunkowa).

0
  • #18 01 Sty 2013 21:16
    fidotp
    Poziom 22  

No terenu nie znam.Patrzyłem jedynie na kilometry.
    Jak nie da rady to pozostaje zewnętrzna na Św.Krzyż

0
  • #19 01 Sty 2013 21:22
    miś12345
    Poziom 10  

fidotp napisał:
    No terenu nie znam.Patrzyłem jedynie na kilometry.
    Jak nie da rady to pozostaje zewnętrzna na Św.Krzyż

Zewnętrzna, kierunkowa, bez przedwzmacniacza, z przewodem ant. np TRISET 11 CU PE w 100 % z miedzi.

0
  • #20 01 Sty 2013 21:49
    Josey
    Poziom 13  

Fajnie. będę miał się teraz czym zajmować...a jakiej firmy polecacie symetryzator?

0
  • #21 01 Sty 2013 21:51
    fidotp
    Poziom 22  

Najtańszy sobie nieźle radzi.

0
  • #22 01 Sty 2013 22:36
    _cheetah_
    Poziom 37  

Josey napisał:
    .Kupiłem pokojową o jakimś mocnym sygnale za ponad 150 zł i też nic z tego, nie łapie cyfrowego sygnału tylko analogowe (TVP1 i TVP 2).
    Starachowice mają niezbyt szczęśliwą lokalizację, w niektórych rejonach mogą być rzeczywiście problemy z odbiorem.
    Zasięg mux-1 Święty Krzyż
    Zasięg mux-2 Święty Krzyż
    Zielone pola = odbiór na antenie zewnętrznej pasywnej (zysk >14dBi)
    Żółte pola = odbiór na antenie zewnętrznej pasywnej (zysk >14dBi) / ze wzmacniaczem.
    Pola białe = brak odbioru.
    Przy 20km to w zasadzie przy dużym szczęściu można jeszcze odebrać na dobrych antenach wewnętrznych silne nadajniki DVB-T, ale widocznie nie masz szczęścia, nie masz sygnału lub antena wewnętrzna która masz, kompletnie się do tego nie nadaje.

Spróbuj na początek, jak radzono wyżej, wymienić symetryzator w swojej siatce (wymieszasz przy tym wtyczkę antenową od zasilacza antenowego na zwykła wtyczkę antenową), ale najprawdopodobniej powinieneś wymienić przede wszystkim kabel antenowy na taki o niskim tłumieniu, wysokim współczynniku ekranowania i do zastosowań zewnętrznych, czyli w wykonaniu z PE, kolor czarny. Stare kable są w większości przyczyną braku odbioru.

Jeśli wymieniać antenę to nie na proponowane Yagi o niskich zyskach, a na coś o dużym zysku, rzędu 16...18dBi, np: coś w klimacie UHF-200, AX-1000+ czy jakiegoś ATX-a lub podobne, produkcji zagranicznej.

0
  • #23 01 Sty 2013 22:43
    Kasiborek
    Poziom 8  

Czyli z tego co zrozumiałem po zamontowaniu np. anteny Antena DVB-T 16/21-69 DVB-T 12dBi I skierowaniu jej na Piaski odbierać będę:
    MUX 2- TV 4, Polsat, TVN, TV Puls, TVN 7, Polsat Sport News, TV 6, TV Puls 2
    oraz
    MUX 1¬- TVP1 HD, TVP2, TVP Info/Lublin, TTV, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka

Więc sygnał z Rabego oferował by mi tylko dwa program więcej TVP Kultura, TVP Historia

MUX 3- TVP1, TVP2, TVP Info/TVP Lublin, TVP Kultura, TVP Historia

Jeżeli dobrze myślę to chyba z tą drugą anteną to nie ma sensu. Czyli wystarczy taka antena jak powyżej czy lepsza była by jakaś lepsza na przykład taka http://www.masterantena.pl/antena-telewizyjna-uhf-44-21-69-tri-digit.html czy nie ma większego kosztu ładować się koszta a pieniążki przeznaczyć na lepszy kabel.

0
  • #24 01 Sty 2013 23:09
    _cheetah_
    Poziom 37  

Kasiborek napisał:
    Więc sygnał z Rabego oferował by mi tylko dwa program więcej TVP Kultura, TVP Historia
    Raabego nie odbierzesz, niezależnie od anteny, którą użyjesz, pisałem wyżej.

Kasiborek napisał:
    czy nie ma większego kosztu ładować się koszta a pieniążki przeznaczyć na lepszy kabel.
    W instalacjach opartych o anteny pasywne zawsze najistotniejszy jest dobry, zewnętrzny kabel antenowy.

Na antenie też nie powinno się zbytnio oszczędzać, a zawsze warto powiesić antenę o większym zysku, bo zawsze mamy większą pewność stabilnego odbioru (zapas sygnału). W sumie warto wybierać dobre anteny ze średniej półki cenowej.

0
  • #25 01 Sty 2013 23:23
    Kasiborek
    Poziom 8  

Cytat:
    W sumie warto wybierać dobre anteny ze średniej półki cenowej.

więc co możecie polecić ?
    jaka antena ?
    jaki kabel?

0
  • #26 01 Sty 2013 23:30
    miś12345
    Poziom 10  

Zatem, ja polecam, to co poleciłem w POŚCIE NR 7, czyli: antena ta: http://www.masterantena.pl/antena-telewizyjna-16-21-69-dvb-t.html

oraz ta antena: http://www.masterantena.pl/antena-telewizyjna-19-21-69-dvb-t.html

1. Yaga na Piaski, a 2 na Lublin / Raabatego.

Do puszki anten w.w. anten trzeba włożyć tylko symetryzator: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Przewód koncentryczny: http://www.masterantena.pl/kabel-koncentryczny-triset-11-pe-cu-1-65-7-2-10-1m.html

- Tam w tej firmie jest on sprzedawany na metry, a nie tak jak w Dipolu np na szpule 200 metrowe.

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #27 02 Sty 2013 21:15
    Kasiborek
    Poziom 8  

Adam sygnał z Rabego jest niedostępny w związku z tym zostają tylko Piaski więc proszę cie o dobór jakiejś anteny może jakiejś lepszej, nie znam się na tym więc może będzie oki któraś z tych co ją poleciłeś.

0
  • #28 02 Sty 2013 21:19
    fidotp
    Poziom 22  

19-sto elementówka Yagi będzie odpowiednia.

0
  • #29 02 Sty 2013 22:39
    miś12345
    Poziom 10  

Kasiborek napisał:
    Adam sygnał z Rabego jest niedostępny w związku z tym zostają tylko Piaski więc proszę cie o dobór jakiejś anteny może jakiejś lepszej, nie znam się na tym więc może będzie oki któraś z tych co ją poleciłeś.

OK, No to wystarczy tylko 1 antena - może być ta Yaga 19 el., do której link podałem wcześniej. Ona jest bardzo OK.

Reszta instalacji bez zmian, tak jak napisałem powyżej.

Pozdrawiam.

-Adam-

0