Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter i świetlówki z monitora LCD jak podłaczyć bez monitora.

01 Sty 2013 23:05 9405 16
  • Poziom 26  
    Witam zdobyłem dwie świetlówki i inwerter z monitora LCD.
    Czy światło z takich świetlówek jest szkodliwe?
    Szukałem trochę na ten temat i do odpalenia ich potrzebny jest inwerter CCFL
    Znalazłem kilka schematów i są ona naprawdę różne.
    Pomógł by ktoś w ,,zbudowaniu'' chodzi mi o zrobienie nowej mniejszej płytki z czym nie bd miał problemu a chodzi mianowicie o podpowiedź które elementy są niezbędne i schemat Inwerter i świetlówki z monitora LCD jak podłaczyć bez monitora. :|
    Inwerter i świetlówki z monitora LCD jak podłaczyć bez monitora. Inwerter i świetlówki z monitora LCD jak podłaczyć bez monitora.
  • Zasilacze UPS
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    galica7 napisał:
    Pomógł by ktoś w ,,zbudowaniu'' chodzi mi o zrobienie nowej mniejszej płytki z czym nie bd miał problemu a chodzi mianowicie o podpowiedź które elementy są niezbędne

Przetwornice CCFL są na tej płytce dwie - z prawej (ewentualnie jedna przetwornica z dwoma transformatorami), tyle że zapewne zasilane są napieciem pochodzącym z przetwornicy napięcia sieciowego (po lewej).
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 26  
    jdubowski napisał:
    galica7 napisał:
    Pomógł by ktoś w ,,zbudowaniu'' chodzi mi o zrobienie nowej mniejszej płytki z czym nie bd miał problemu a chodzi mianowicie o podpowiedź które elementy są niezbędne

Przetwornice CCFL są na tej płytce dwie - z prawej (ewentualnie jedna przetwornica z dwoma transformatorami), tyle że zapewne zasilane są napieciem pochodzącym z przetwornicy napięcia sieciowego (po lewej).

wiem raczej są dwie osobne działają najprawdopodobniej na 12V. Chodzi mi o zmontowanie samych przetwornic na osobnych płytkach i zasilenia ich z osobnego 12V. Wszystko jest na pewno sprawne ponieważ po podłączeniu do sieci lampy zapalają się na kilka sekund :D
    Chodzi mi o zbudowanie takiego układu Inwerter i świetlówki z monitora LCD jak podłaczyć bez monitora.
  • Poziom 35  
    To nie jest takie proste zadanie, jak Ci się wydaje. Zamiast tłumaczyć Ci co i jak zdecydowanie polecam podjechać na Wolumen i kupić taki układzik, jak zapodałeś na ostatnim zdjęciu, kosztował on do niedawna 15zł./szt i działał wyśmienicie.

Jeśli nadal chcesz się bawić w przeróbkę Twojego ustrojstwa, to możesz posiłkować się także działaniem tego falownika z wolumenu - sam go kiedyś upaliłem, generalnie to jest tam trafko, dwa tranzystory, rezystory i jakieś filtry. Układ działa na prostej zasadzie - jeden impuls idzie na transformator, gdzie na drugim uzwojeniu w tym momencie pojawia się odpowiedź - indukcja, która generuje impuls na wejście tranzystora, który z kolei znowu wysyła impuls na trafo i tak w kółko - przetwornica samowzbudna.
    Twoje transformatorki najprawdopodobniej nie mają uzwojenia do wzbudzenia, więc pewnie klapa z tego, generują przebieg "sugerując się" przebiegiem sieciowym 50Hz.

Świetlówki CCFL nie są raczej szkodliwe dla zdrowia (inaczej nie byłoby ich w podświetleniu), choć lepiej w nie bezpośrednio nie patrzeć.

Szkodliwe były świetlówki w skanerach starej daty, gdzie tylko część szklanej bańki pokryta była luminoforem. Ostatnio popatrzyłem sobie na taki pracujący skaner (ScanJet IIc) i nie polecam ;-)
  • Poziom 26  
    Nie chodziło mi o zasadę działania tylko o jakiś schemat. :|
    Jak ma się to do standardowych świetlówek używanych na codzień w oświetleniu ??
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jak ma się to do standardowych świetlówek używanych na codzień w oświetleniu ??
    Różni się sposobem zapłonu, tu jest zimny zapłon, wysokim napięciem.
  • Poziom 26  
    Zwykłe świetlówki mają chyba taki sam zapłon.
    Mógłby ktoś narysować mi prosty schemat z elementów które zznajdują się na tym PCB ?? :cry:
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Mógłby ktoś narysować mi prosty schemat z elementów które zznajdują się na tym PCB ?? Crying or Very sad

To żmudna robota, przez którą każdy początkujący musi przebrnąć sam.
  • Poziom 26  
    Sam schemat bym sobie narysował ale nie wiem gdzie szukać zasilania układu. Chodzi mi o 12V które służy do zasilenia inwertera.
    Myślałem też nad podłączeniem do elektroniki z żarówki kompaktowej tak jak mam podłączone standardowe świetlówki 15W w akwarium
  • Poziom 43  
    Pisząc:
    Cytat:
    Masz rację, coś mi się pomyliło, czy wiesz może dlaczego świetlówka ma cztery "nóżki", bo czegoś nie kumam (;

Liczyłem na twoją dociekliwość i inteligencję, nie wyszło :(
  • Poziom 26  
    Teraz ja nie ,,kumam'' ciebie potrzebuje pomocy nie twoich uwag które i tak nic do tematu nie wnoszą
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Teraz ja nie ,,kumam'' ciebie potrzebuje pomocy nie twoich uwag które i tak nic do tematu nie wnoszą

Napisałem ci czym się różni zapłon CCFL od świetlówki, ty uważasz że jest inaczej, to co mam się kłócić, równie dobrze mogę się zgodzić z bzdurą którą napisałeś, jakbym się kłócił, to i tak nic by nie wniosło do tematu.

Cytat:
    Sam schemat bym sobie narysował ale nie wiem gdzie szukać zasilania układu. Chodzi mi o 12V które służy do zasilenia inwertera.
    Szukać diod prostowniczych i kondensatorów filtrujących w przetwornicy zasilającej, szerokich ścieżek zasilania, oraz tranzystorów kluczujących i pierwotnego uzwojenia transformatora przetwornicy CCFL, do których te ścieżki zasilania i masy dochodzą.

Cytat:
    Myślałem też nad podłączeniem do elektroniki z żarówki kompaktowej tak jak mam podłączone standardowe świetlówki 15W w akwarium
    Jeśli da wystarczająco wysokie napięcie do zapłonu (dużo wyższe niż dla świetlówek) i wystarczająco mały prąd żeby nie uszkodzić lampy - bez szans.
  • Poziom 26  
    Inwerter i świetlówki z monitora LCD jak podłaczyć bez monitora.
    Znalazłem tylko taki schemat . Przyjrzałem się moim świetlówką jek sie okazało tak naprawdę jest ich 4 . Tranzystor to C2804 chyba :/ i jest on tylko jeden .
    Napięcie mierzyłem na tym Kondensatorze 470uF napięcie w momencie zapłonu spada do 9V później kiedy lampy zgasną jest 12V . Z tyłu są jakieś układy scalone SMD może one zajmują sie wysterowaniem tego cuda :/
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Znalazłem tylko taki schemat

Można znaleźć znacznie więcej, np noty aplikacyjne Jima Williamsa jest tam bardzo dużo informacji o zasilaniu i właściwościach CCFL
    Np tą,
    Link
    ale są też inne.
  • Poziom 10  
    Kolego po co kombinować
    to co masz ci wystarczy masz już zasilacz na 220
    a teraz wyjaśnienia

dziś zrobiłem sobie takie świetlówki z monitora sony

odpiąłem płytkę od sterowania monitorem czyli tam gdzie podpina się kabel sygnałowy

na tym złączu zmierzyłem napięcia powinieneś mieć 12 v i 5 v oraz masę i sterowanie jasnością to ostatnie olej

najważniejsze jest znaleźć pin on/off / może masz podpisane aja miałem
    teraz z któregoś 5 v podłącz do on off
    i dział

zero problemów zasilacz gotowy bez dodatkowych kabli i bzdetów

jak coś to pisz co nie rozumiesz , pusze foty
  • Poziom 26  
    deathman000 napisał:
    Kolego po co kombinować
    to co masz ci wystarczy masz już zasilacz na 220
    a teraz wyjaśnienia

dziś zrobiłem sobie takie świetlówki z monitora sony

odpiąłem płytkę od sterowania monitorem czyli tam gdzie podpina się kabel sygnałowy

na tym złączu zmierzyłem napięcia powinieneś mieć 12 v i 5 v oraz masę i sterowanie jasnością to ostatnie olej

najważniejsze jest znaleźć pin on/off / może masz podpisane aja miałem
    teraz z któregoś 5 v podłącz do on off
    i dział

zero problemów zasilacz gotowy bez dodatkowych kabli i bzdetów

jak coś to pisz co nie rozumiesz , pusze foty

Tyle że ja nie posiadam ,,płytki od sterowania monitorem'' Posiadam tylko PCB na której jest przetwornica i wspomniany inwerter
  • Poziom 10  
    Właśnie to do sterowania monitorem jest ci niepotrzebne
    tylko przyglądnij się pinom gdzie się tą płytkę której nie masz podłącza