Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

Kubald 01 Sty 2013 23:54 10065 0
 • WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

  WEBSD to platforma rozwojowa dla mikroprocesorów z serii PIC24F, wyposażona w port USB, port ethernetowy oraz kartę pamięci SD. Płytka została zaprojektowana przez autora do nauki – więc z łatwością posłuży do rozwoju swojej wiedzy o wiadomości związane z programowaniem i użytkowaniem procesorów serii PIC24F. Dla autora problemem był fakt dobrej dostępności przykładów programów jedynie dla płytek rozwojowych od Microchipa – dlatego stworzył własną platformę i przykłady programów dla niej, z nadzieją, że następni użytkownicy skorzystają na tych rozwiązaniach – od prostego badania połączenia sieciowego do strony internetowej opartej o Ajaxa.

  Poniższe wideo prezentuje działanie platformy:

  Link


  W momencie publikacji, oprócz samej płytki bazowej autor stworzył jeszcze dodatkowe moduły rozszerzające: klawiaturę dotykową (z funkcjonalnością typowej klawiatury USB), płytkę gry wideo (pong oraz snake, z wyjściem TV i możliwością podłączenia klawiatury komputerowej PS/2), „ramkę” do obrazków (odczytywanie obrazków z karty SD i wyświetlanie ich na podłączonym telewizorze), płytkę z wyświetlaczem LCD i diodami LED oraz serwer sieci Web (z możliwością odczytu fizycznych parametrów: temperatury, pozycji potencjometru oraz stanu przycisku, z możliwością sterowania wyświetlaczem i diodami LED przez internet).

  WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F
  WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

  Do budowy urządzenia autora zainspirował projekt serwera sieci Web znaleziony w serwisie Hackaday. Wiedzy na temat platformy sprzętowej dostarczyła książka o programowaniu „w locie” procesorów PIC24 w języku C. Pierwsze próby z procesorem z rodziny PIC24F z użyciem płytki stykowej były udane, ale w miarę dalszej nauki autor postanowił zaprojektować własną płytkę rozwojową. Wszelkie materiały zostały udostępnione przez autora na stronie projektu.

  Płytka bazowa bazuje na wcześniej wzmiankowanym rozwiązaniu z serwisu Hackaday. Platforma WEBSD to pierwszy poważny projekt autora, wykorzystujący procesory PIC24F programowane w języku C. Samo zaprojektowanie płytki było proste, ze względu na funkcję PPS oferowaną przez tę rodzinę – pozwala ona na przypisanie wyjść wewnętrznych struktur procesora do niemal dowolnego wyprowadzenia fizycznego. Jedyną wadą zastosowanego procesora jest mała liczba wyprowadzeń. Zasilanie płytki zrealizowane jest na standardowym stabilizatorze 7805. Autor zrezygnował z zasilania przez port USB ze względu na duży pobór układu ENC28J60. Aby umożliwić umiejscowienie złącz na jednej stronie płytki i zachować jej małe wymiary, autor wykorzystał druk dwustronny i elementy montowane powierzchniowo – jedynie, ze względu na brak dostępu do wersji SMD, zastosowano układ ENC28J60 w obudowie DIP.

  Wybór procesora był prosty, autorowi zależało na wykorzystaniu układu z rodziny PIC24F wyposażonej w port USB i zastosował kość PIC24FJXXGB02 w obudowie SOIC. Wybrany procesor ma największą dostępną pamięć programu w całej rodzinie.

  Złącze programowania ICSP jest zgodne ze standardem stosowanym w programatorach PICKIT2 i stanowi dodatkowo fizycznie wyprowadzony port szeregowy RS232.

  WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

  Pierwszą z serii płytek rozszerzeń jest płytka „TempLedPotButton”, czyli wyposażona w czujnik temperatury LM35 (10mV/°C), diodę LED, potencjometr pracujący jako dzielnik rezystorowy i przycisk.

  WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

  Następną płytką jest płytka klawiatury dotykowej z czterema przyciskami, umożliwiająca wykorzystanie funkcji CTMU procesora i proste wykrywanie dotknięcia klawisza z użyciem źródła prądowego.

  WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

  Kolejną płytką rozszerzeń jest płytka wyposażona w wyświetlacz LCD i diody LED. Konwersja poziomów napięć (5V/3,3V) i sterowanie wyświetlaczem/diodami została stworzona w oparciu o układy 74HCT595.

  WEBSD - platforma rozwojowa dla procesorów z rodziny PIC24F

  Ostatnią z zaprojektowanych przez autora płytek rozszerzeń jest płytka wyposażona w złączę klawiatury PS/2 (z dzielnikiem napięć na rezystorach, aby dostosować ich poziomy) i prosty przetwornik D/A na rezystorach, służący do generowania obrazu telewizyjnego.

  Autor ma nadzieję rozwijać dalej projekt, dlatego ceni wszystkie krytyczne komentarze. Zezwala także na dowolne używanie zaprojektowanych rozwiązań i kodów, poza celami komercyjnymi. Jak wspomniano wcześniej – wszelkie materiały oraz szczegółowy opis działania poszczególnych płytek rozszerzeń i sposobu programowania procesora dostępne są na stronie projektu.


  Fajne! Ranking DIY
 • Mitronik