Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie uzwojeń wtórnych transformatora

adamesce 02 Sty 2013 10:17 1788 4
  • #1 02 Sty 2013 10:17
    adamesce
    Poziom 13  

Witam. Mam transformator TS40/81 który ma 4 uzwojenia wtórne.
    na koncówkach 6-4 i 4-2 jest 13,1V i 1,5A na każdym a na 5-3 i 3-1 3,15V oraz 0,3A. Chce zrobić zasilacz regulowany 0-12V i 3A.

Mialem kilka schematów dzięki Waszej pomocy ale zastanawia mnie teraz czy mogę połączyć uzwojenie wczesniej niż za diodami.

Pomysły byly takie aby z wyjscia 6 i 2 wyjsc diodą i potem połaczyć sygnały na BD282, C1 i R1 a 4 minus na C1.

A mnie zastanawia czy można połaczyć 6 i 2 przed prostowaniem i puścić na mostek. Chodzi tylko o to że być może za jakiś czas zastosuje inny trafo z jednym uzwojeniem ale wiekszej mocy (prad takze 3A) i wtedy wystarczylo by podmienic trafo bez modyfikacji w ukladzie. Schemat który tu dostałem to wzasadzie całość z kitu J20.

0 4
  • Pomocny post
    #2 02 Sty 2013 11:28
    wieswas
    Poziom 33  

Nie. Nie można połączyć tych dwóch uzwojeń wtórnych równolegle.
    Prawdopodobnie są one uzwojeniami szeregowymi z wyprowadzeniem na styku "4".
    Czyli między "6" i "2" masz 27V. Zrobisz więc czyste zwarcie.
    Jeżeli nawet byłyby to uzwojenia szeregowe nawijane przeciwnie, czyli między "6" i "2" było napięcie różnicowe równe zero (w co wątpię), to i tak dla różnych obciążeń płynąłby prąd wyrównawczy powodujący dodatkowe straty mocy w uzwojeniu.
    Zmierz więc napięcie 6-2. Jeżeli nie ma zera to niemożliwe, jeżeli jest zero to nie zalecane.

0
  • #3 02 Sty 2013 11:33
    adamesce
    Poziom 13  

Czyli najbezpieczniej bedzie nie kombinowac i za styki 6 i 2 dac po diodzie i z tych diod dopiero polaczyc sygnal na + C1, R1 i BD282. A ze styku 4 na - C1. Wtedy ten uklad bedzie pracowal prawidlowo?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2013 11:42
    Fredy
    Poziom 27  

adamesce napisał:
    Czyli najbezpieczniej bedzie nie kombinowac i za styki 6 i 2 dac po diodzie i z tych diod dopiero polaczyc sygnal na + C1, R1 i BD282. A ze styku 4 na - C1. Wtedy ten uklad bedzie pracowal prawidlowo?

tak, układ będzie działał prawidłowo na prostowniku na dwóch diodach, a masa ze środkowego odczepu.

1
  • #5 02 Sty 2013 11:47
    adamesce
    Poziom 13  

To dzieki ogromne. Chcialem pojsc na latwizne i myslalem ze tak tez mozna polaczyc. Chodzilo mi o to aby przy ewentualnej zmianie trafo na mocniejszy nie zmieniac mostka, a tak to bede musial ewentualnie caly mostek robic wczesniej osobno. Dzieki ogromne. Dzis zabieram sie za trawienie.

0