Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchnia gazowa Amica przebicie?

Wojtek_92 02 Jan 2013 13:12 14934 36
Testo
 • #1
  Wojtek_92
  Level 17  
  Witam!
  Mam dosyć dziwny problem z kuchenką gazową Amica, otóż po niedawnej wymianie przewodów elektrycznych między wylewką kranu i metalową płytą INOX kuchenki na mierniku pokazuje mi prawie 100V prądu zmiennego dokładnie jakieś 97,4V.
  Jeżeli piekarnik elektryczny jest włączony i zmywa się naczynia to też w czasie używania wody czasami kopie prąd. Równie często zdarza się, że gdy zapalam górne światło to w tym samym momencie można usłyszeć iskrę zapalarki na kuchence ( samo się aktywuje).
  Sprawdziłem gniazdko gdzie podłączona jest kuchenka, wszystko jest dobrze, niestety nie znam się na tyle żeby sprawdzać w rozetkach czy w skrzynce z bezpiecznikami.
  Proszę o pomoc.
 • Testo
 • Helpful post
  #2
  11111olo
  Level 42  
  Gniazdo ma uziemienie ochronne?
 • #3
  Wojtek_92
  Level 17  
  Tak, jest uziemione, wtyczka od kuchenki oczywiście również z uziemieniem. Jest to to gniazdko zespolone równolegle z drugim( dwa gniazdka obok siebie)
 • #4
  11111olo
  Level 42  
  Problem jest w błędnym podłączeniu lub po prostu gdzieś po drodze przewód jest uszkodzony.
 • #5
  Wojtek_92
  Level 17  
  Możliwe że coś z przewodem, kuchenka wytwarza spore ciepło, może gdzieś izolacja się stopiła, spróbuję odsunąć kuchenkę i posprawdzać z tyłu
  Nadmienię jeszcze że kiedyś do rury za kranem było podłączane uziemienie jak to kiedyś robiono, możliwe że nadal jest to podłączone
 • #6
  11111olo
  Level 42  
  Jak masz około 100V to możliwe że inne urządzenie jest podłączone do tego gniazdka czy to osobna linia od licznika do kuchenki?

  Koniecznie sprawdź czy od rury jest odłączony przewód bo może dojść do nieszczęścia.
 • #7
  Wojtek_92
  Level 17  
  Póki co sprawdziłem kabel za kuchenką, wygląda w porządku, wchodzi do takiej czarnej kostki 2x4 wystającej na zewnątrz, ni jak nie idzie tego otworzyć.
  Z tym kablem przyłączonym do rury może być problem bo hydraulik ze mnie żaden, odkręcę baterię to może coś będzie później przeciekać i następny kłopot będzie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  [quote="11111olo"]Jak masz około 100V to możliwe że inne urządzenie jest podłączone do tego gniazdka czy to osobna linia od licznika do kuchenki?

  Kuchenka jest w innym obwodzie na pewno, bo kable były w wakacje wymieniane, już tylko w jednym pokoju zostały mi stare kable a poza tym jest wszystko wymienione. Niestety mieszkam w bloku z lat 60 i nie jestem pierwszym lokatorem, Bóg jeden wie co tu jest naplątane z tymi kablami :(
 • Helpful post
  #8
  11111olo
  Level 42  
  Jak ciągnąłeś kable od licznika to chyba wiesz co robiłeś?

  Pytanie tylko czy uziemienie jest prawidłowe.
 • Testo
 • #9
  Wojtek_92
  Level 17  
  Ja kułem i ciągnąłem kable a elektryk podłączał w rozetkach i przy liczniku :).
  Mogę ewentualnie wstawić zdjęcia jak jest podłączone wszystko przy bezpiecznikach i ewentualnie to zespolone gniazdko czy zdjęcie rozetki.
  Na dzisiaj załatwiłem tyle że jutro rano przychodzi hydraulik żeby mi główny zawór od wody wymienić. Tak to już jest w starym budownictwie> chce się jedną rzecz naprawić, powstaje duży problem bo po drodze trzeba jeszcze inne sprawy uporządkować. Hydraulik dlatego że zawór od wody ani drgnie a żeby odłączyć ten kabel za baterią muszę ją najpierw odkręcić a uprzednio zakręcić w ogóle wodę.
 • #10
  11111olo
  Level 42  
  Heh. To masz problem. Możesz na próbę odkręcić przewód żółto-zielony, podłączyć kuchenkę i sprawdzić czy "kopie" - oczywiście jakąś próbówką itp.
 • Helpful post
  #11
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  11111olo wrote:
  Heh. To masz problem. Możesz na próbę odkręcić przewód żółto-zielony, podłączyć kuchenkę i sprawdzić czy "kopie" - oczywiście jakąś próbówką itp.

  Jeśli nie masz pojęcia o elektryce (a z Twoich postów wynika ze nie masz), to wezwij elektryka aby zrobił pomiary Twojej instalacji i nie sprawdzaj jakąś probówką, bo one ( probówki) dobre są dla chemika.
  Pomiary zakończone protokołem dadzą odpowiedź na pytanie co jest przyczyną.
  Czy wymiana instalacji elektrycznej była zakończona pomiarami i masz protokół z tych pomiarów?
 • #12
  Wojtek_92
  Level 17  
  Pierwsze słyszę o jakichś pomiarach. Elektryk był ze spółdzielni podłączył wszystko wziął kasę i poszedł. Był problem przy jednym gniazdku potem więc go zawołałem bo wywalało różnicówkę. Przyszedł rozłożył ręce odłączył mi uziemienie od tego gniazdka i poszedł.
  Bardzo proszę coś więcej napisać mi na temat tych pomiarów, bo chciałbym być w końcu pewien czy z instalacją jest wszystko ok, dobrze by było mieć jakiś papierek na to.
 • Helpful post
  #13
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Po wykonaniu nowej,modernizacji starej instalacji elektrycznej powinny być wykonane pomiary, które mają potwierdzić że można ją bezpiecznie użytkować.
  Twoja instalacja nie jest bezpieczna skoro zadziałał wyłącznik różnicowo-prądowy i należałoby znależć przyczynę ( po to są pomiary ) a nie odłączać przewód ochronny.Ty nie musisz wiedzieć jakie pomiary to elektryk powinien wiedzieć jakie pomiary ma wykonać ( zwłaszcza że wziął pieniądze, zresztą gdyby nie wziął też powinien je wykonać jeśli jest profesjonalistą ) a Tobie zostawić protokół z pomiarów.
  Jeszcze raz powtarzam Twoja instalacja nie jest sprawna i użytkowanie jej nie jest bezpieczne.
 • #14
  Wojtek_92
  Level 17  
  Czy takie pomiary można wykonać jeśli jeszcze w jednym pomieszczeniu są niewymienione przewody? Będzie to przeszkodą do sporządzenia tego protokołu?
 • Helpful post
  #15
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Można wykonać pod warunkiem, że osoba wykonująca pomiary wie co chce i jak zbadać.
  Podajesz bardzo mało informacji przede wszystkim jakie przewody zastosowałeś, czy rozdzielałeś obwody to są podstawowe wiadomości jakich powinneś udzielić a i tak trzeba być na miejscu i dokładnie obejrzeć szczególnie łączenia zarówno w puszkach jak też rozdzielni bo tu prawdopodobnie jest przyczyna.
 • #16
  Wojtek_92
  Level 17  
  Od skrzynki do pomieszczeń są puszczone 3x2,5mm, kuchnia łazienka mają oddzielne zasilania, przedpokój i jeden pokój są pod jednym zasilaniem i jedno pomieszczenie pod starymi aluminiowymi kablami.
  Zrobię zdjęcia ze skrzynki z bezpiecznikami, wkrótce tutaj zamieszczę.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Kuchnia gazowa Amica przebicie? Kuchnia gazowa Amica przebicie? Kuchnia gazowa Amica przebicie?

  W międzyczasie rozmawiałem przez telefon z wujkiem- technikiem elektrykiem- kazał mi sprawdzić za pomocą miernika napięcie między bolcem uziemiającym i prawym otworem gniazdka a potem lewym otworem. Wyszło w pierwszym przypadku 88V w drugim 145V. Powiedział że tak być nie może że jest coś źle podłączone zapewne w puszce i zapewne coś z neutralnym niebieskim przewodem.
 • Helpful post
  #17
  nares
  Home appliances specialist
  Ta instalacja jest spaprana i nie nadaje się do eksploatacji, a wręcz stanowi zagrożenie dla użytkowników - wezwij elektryka z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami.
 • Helpful post
  #18
  movzx
  Level 39  
  nares wrote:
  Ta instalacja jest spaprana i nie nadaje się do eksploatacji, a wręcz stanowi zagrożenie dla użytkowników - wezwij elektryka z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami.
  Dodam tylko że na pierwszy rzut oka widać co najmniej 4 kardynalne błędy w wykonaniu samej rozdzielnicy.
  I jestem niemal 100% pewien że w samej instalacji będzie jeszcze co najmniej jeden.
  Jeśli tą instalację robił elektryk, to odradzam dalsze korzystanie z jego "usług".
  A jeśli zrobiłeś sam, to jest to znak że jednak elektryk jest tu bardzo potrzebny - w tej dziedzinie nie ma miejsca na eksperymenty, bo takie zdobywanie wiedzy może się odbyć dosłownie "po trupach".
 • #19
  Wojtek_92
  Level 17  
  Robił to syn elektryka bo on sam nie miał czasu. Sam doszedłem do wniosku że nie ma co już więcej z takich usług korzystać i zamówiłem na jutro elektryka z zewnątrz na sprawdzenie wszystkiego i pomiary.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Zapytam jeszcze w czym tkwią te 4 błędy?
 • Helpful post
  #20
  11111olo
  Level 42  
  Bezpieczniki są na 20A gdzie dopuszczalne są tylko na 16A. Mostki porobione cienkim przewodem. Kolory użyte niezgodnie z ogólnymi zasadami co może prowadzić do pomyłek.

  Nie wiem o jakie inne błędy może jeszcze chodzić.

  Może to że nie ma osłony ;)
 • Helpful post
  #21
  movzx
  Level 39  
  O proszę, 11111olo wymienił 2 dodatkowe błędy - cienkie przewody i wartości bezpieczników.
  (Gniazda wtyczkowe jednofazowe takie jak stosowane są w Polsce mają prąd znamionowy 16A, więc nie można ich zabezpieczać bezpiecznikami większymi od tej wartości.)

  1. Co do kolorów - zastosowanie żółto-zielonego jako przewodu roboczego jest niedopuszczalne.
  2. Rozdzielenie PE i N jest zrobione ZA wyłącznikiem różnicowoprądowym - tak naprawdę nie wiem co to jest za układ... przed RCD jest TN-C, zaraz za nim również, ale dalej już TN-S. Cud techniki...
  3. Punkt rozdziału PE i N jest nieuziemiony (błąd 2a), mamy więc w efekcie niedopuszczalne zastosowanie wyłącznika w przewodzie ochronnym (błąd 2b) - w sumie to ma już drugorzędne znaczenie z powodu (2).
  4. Pomieszanie przewodów miedzianych i aluminiowych, łączonych wręcz pod jeden zacisk - grozi to upaleniem się przewodu i nawet pożarem.

  5. A to czego jestem niemal pewien - problem podłączenia gniazd w aluminiowej instalacji dwuprzewodowej (TN-C) kiedy na zasilaniu mamy TN-S.
  Ja osobiście prawidłowe podłączenie takiej konstrukcji uważam za niewykonalne, więc remont zaczynałem od wymiany najdalszych elementów instalacji (od gniazd do rozdzielni) a potem dopiero wymiana zasilania. Wtedy nie ma wątpliwości.

  Część osób się ze mną w tej kwestii nie zgadza, były długaśne dyskusje w dziale elektrycznym, więc myślę że jeśli chcesz to tam będziesz mógł poszukać, ewentualnie zapytaj elektryka.
 • #22
  nares
  Home appliances specialist
  movzx wrote:
  tak naprawdę nie wiem co to jest za układ...

  No właśnie - śmiać się czy płakać. Samo zastosowanie RCD w tym układzie, "no kurde, nawet się fizjologom nie śniło" ;)
 • #23
  Wojtek_92
  Level 17  
  Pomieszczenie gdzie są jeszcze aluminiowe kable będzie remontowane w wakacje, znajduje się ono dokładnie za rozdzielnią więc z puszczeniem zasilania do rozdzielni nie będzie problemu. W innych kwestiach się nie znam, dzisiaj przychodzi inny elektryk, niech się już on nad tym głowi.
 • #24
  nares
  Home appliances specialist
  Wojtek_92 wrote:
  dzisiaj przychodzi inny elektryk, niech się już on nad tym głowi.

  Wrzuć później foto.
 • #25
  krzysiek775
  Level 16  
  Na pierwszym zdjęciu, listwa po prawej, jeden z niebieskich przewodów - czarna żyła, a poniżej przygrzana izolacja. Z resztą jeśli popatrzeć na te przewody mocowane po dwa pod jedną śrubę, to wyglądają jakby temperatura była im nie obca.
 • #26
  Wojtek_92
  Level 17  
  Jak pójdzie, odkręcę obudowę i zrobię zdjęcia. Te przygrzane kabelki były wcześniej połączone z aluminiowymi i dlatego. Instalacja była wymieniana stopniowo. Teraz się już nic nie grzeje.
 • #27
  Wojtek_92
  Level 17  
  Elektryk zakończył pracę. Na początku wstawiam zdjęcia z rozdzielni po zmianach, potem skomentuję:
  Kuchnia gazowa Amica przebicie? Kuchnia gazowa Amica przebicie? Kuchnia gazowa Amica przebicie?

  Po pierwsze został wymieniony bezpiecznik różnicowoprądowy ponieważ poprzedni miał uszkodzenie mechaniczne i nie za każdym razem odcinał obwód. Kilka kabelków zostało przelokowanych, kto się zna to dojdzie co i jak bo ja się nie znam.
  Elektryk po zorientowaniu się w sytuacji powiedział: "Gdyby Pan mi nie powiedział, że to robił elektryk to powiedziałbym że robiła to osoba która z elektryką nie ma nic wspólnego"
  W puszkach zaszło też kilka zmian. Okazało się że uziemienia były w części przypadków niepodłączone w puszkach i pomieszne z innymi kablami tak że przy żadnym gniazdku w domu mimo że przewody były trójżyłowe nie było uziemienia.
  Teraz wszędzie jest ok, jest posprawdzane, i co najważniejsze temat został rozwiązany bo już nie ma przebicia na kuchence.
  Dziękuję wszystkim za porady, niektóre osoby w szczególności zostaną przez mnie wyróżnione poprzez "pomógł".
  Pozdrawiam.

  PS. Ta impreza wyniosła mnie 250zł.
 • #28
  movzx
  Level 39  
  Wojtek_92 wrote:
  PS. Ta impreza wyniosła mnie 250zł.
  Nadal jest trochę "radosnej twórczości" w tej instalacji, ale powiedzmy że jest mniej niebezpieczna.
  Jedyne co bardzo gryzie w oczy to wciąż ten nieszczęsny żółto-zielony jako przewód fazowy :?

  PS. Nie został wymieniony "bezpiecznik różnicowoprądowy" bo coś takiego nie istnieje :)
  Notabene nie masz w tej rozdzielni głównego zabezpieczenia, a przydałoby się.
 • #29
  Wojtek_92
  Level 17  
  Coś wymienił bo był bezpiecznik Fael a teraz jest Moeler. Elektryk zasugerował zrobienie większej rozdzielni i dodanie przynajmniej 2 nadprądowych bezpieczników co zrobię modernizując ostatnie pomieszczenie ze starymi przewodami.
  Kabelki są jakie są bo było za daleko do piwnicy gdzie mam zapasy kabli. Z tego co zrozumiałem powzmacniał mostki czy coś takiego. A odnośnie że niby za duże bezpieczniki to powiedział że ma to niewielki znaczenie a nawet że dobrze jak większe bo pod 1 są 3 fazy i 16A by pewnie wyskakiwał. Ważne że uziemienia czy tam zerowania działają jak należy i nie ma przebicia na kuchence.
  Jakie to niby główne zabezpieczenie?
 • #30
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Wojtek_92 wrote:
  Elektryk zakończył pracę. Na początku wstawiam zdjęcia z rozdzielni po zmianach, potem skomentuję:
  Kuchnia gazowa Amica przebicie? Kuchnia gazowa Amica przebicie? Kuchnia gazowa Amica przebicie?
  Elektryk po zorientowaniu się w sytuacji powiedział: "Gdyby Pan mi nie powiedział, że to robił elektryk to powiedziałbym że robiła to osoba która z elektryką nie ma nic wspólnego
  PS. Ta impreza wyniosła mnie 250zł.

  Przyganiał kocioł garnkowi, bo to co zostawił kolejny fachowiec w rozdzielni nie świadczy o nim najlepiej.Rozdzielnia dalej wygląda jakby ktoś nogą upychał przewody i łączył z zamkniętymi oczami ( moze bał się spojrzeć) estetyka śmietnika to tyle co można powiedzieć o kolejnym fachowcu.