Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KOSPEL EKCO.LN2 - 21 - Koszty utrzymania?

aragorn02 02 Sty 2013 16:35 8130 20
  • #1 02 Sty 2013 16:35
    aragorn02
    Poziom 6  

Witam!

Mam pytanie dot. pieca, który mam zainstalowany w moim domu w którym jeszcze nie mieszkam (jest w trakcie wykończenia), mianowicie mam zainstalowany piec Elektryczny kocioł centralnego ogrzewania KOSPEL EKCO.LN2 - 21 kW. Zacząłem nim ogrzewać chałupę programem ustawionym przez pana serwisanta (24 godziny 17 stopni w domu), temperatura w porządku cieplutko wszystko gra tylko co mnie nie pokoi dostaje bardzo duże rachunki (tj. listopad ponad 800 zł i teraz za grudzień ok. 1000 zł - gdzie piec nie był włączony cały miesiąc). I moje pytanie skąd takie rachunki? Czy może to być spowodowane tym że piec ma 21 kW a ja mam zainstalowane tylko 10 kW jak na razie (jest wykupione już ok. 20 ale trzeba czekać). Czy może tym że jest to stosunkowo nowy budynek i czy pobiera więcej prądu aby ogrzać wychłodzone mury? Czy mogą być jakieś inne powody, jakieś złe ustawienia pieca, bądź coś z tymi kW? Proszę o odpowiedź i pomoc.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

• #2 02 Sty 2013 17:07
    pablowp1
    Poziom 22  

Problem jest złożony. Trzeba powiedzieć jedno na wstępie, ze ogrzewanie prądem nie należy do tanich rozwiązań. Kolejna sprawa to wygrzewanie wilgoci, która pozostała w domu po prowadzonych pracach budowlanych, następna kwestia to izolacja termiczna budynku, nie pisałeś jaka jest i czy w ogóle jest. Trzeba też ci wiedzieć, ze jeżeli dom jest zamieszkały to wytwarza się w nim wiecej ciepła przez sprzęt elektryczny z jakiego korzysta się nacodzień(lodówka,pralka, żelazko, kuchenka, oświetlenie. Złe ustawienie kotła stawiałbym na ostatnim miejscu jako przyczynę wysokich kosztów ogrzewania.

• #3 02 Sty 2013 17:20
    bartekfigura
    Poziom 26  

Koszty ogrzewania domu zamieszkałego od pustostanu mogą się różnić. Ludzie przebywający w budynku też wytwarzają ciepło. Tak naprawdę to będzie można coś powiedzieć jak budynek zostanie zamieszkany i jak do końca wygrzeje się wilgoć technologiczna. Myślę, że jak decydowałeś się na piec elektryczny to dość dobrze ociepliłeś budynek bo to jest ważne przy ogrzewaniu elektrycznym, jak i przy każdym innym. Polecam też zmianę taryfy na G12w lub G12 wtedy będziesz miał od 22 do 6 i od 14 do 16 o wiele tańszą energię i w tych godzinach można ustawiać większą temperaturę. Mury zakumulują ciepło i temperatura nie powinna szybko spadać, a rachunki powinny być o wiele mniejsze.

• #4 02 Sty 2013 17:29
    aragorn02
    Poziom 6  

Dom jest w pełni ocieplony, budowany z suporexu 24cm i ocieplony steropianem 15cm, na poddaszu wełna 15cm przekładana wełną 10cm, okna 3-szybowe, właściwie to można mieszkać (brakuje tylko części mebli) więc myślę że to nie w tym problem. Owszem przygotowywałem się na pierwsze droższe miesiące właśnie z powodu wychłodzonego budynku ale nie spodziewałem się że to aż taka różnica i czy po prostu jest to możliwe aby z powodu pierwszych miesiąców grzewczych koszty były aż tak duże? Jestem na taryfie weekendowej. Może w czasie gdy dom nie jest zamieszkały warto zmniejszyć temperaturę (teraz jest 17 stopni) na programatorze i to zmniejszy koszta? I czy można mniej więcej określić ile trwa takie ogrzanie budynku ze stanu budowlanego do mieszkalnego?

• #5 02 Sty 2013 17:36
    Zbych034
    Poziom 35  

Zmniejszysz temperaturę spadną rachunki ale wydłuży się czas odparowania wilgoci.

• #6 02 Sty 2013 17:40
    pablowp1
    Poziom 22  

No więc wiele sie juz wyjaśniło. Ocieplenie jest. Wygrzewanie budynku trwa najczęściej pierwszy sezon grzewczy. Tak więc grzej wtedy kiedy masz tani prąd.

• #7 02 Sty 2013 17:57
    aragorn02
    Poziom 6  

Może rzeczywiście skupienie ogrzewania na tańszej strefie przyniosło by jakąś oszczędność nie zniżając przy tym ogólnej temperatury i tego całego procesu wygrzewania murów. Czy na przykład rozkład: strefa tańsza (32 grosze) bez zmian na 17 stopni a strefa droższa (71 groszy) na 12-13 stopni mógłby w jakimś stopniu zmenijszyć rachunek?

• #8 02 Sty 2013 18:01
    pablowp1
    Poziom 22  

Jest to jakieś rozwiązanie ale na ile cię zadowoli? Czy dłużej wygrzewać na niższych temperaturach będzie taniej? Chyba nie.

• #9 02 Sty 2013 18:08
    aragorn02
    Poziom 6  

Spróbuje pokombinować z tymi ustawieniami i może nie odbiję się to jakoś za bardzo na długości wygrzewania domu i temperatura nie będzie jakoś gwałtownie spadać a jak nie to trudno trzeba będzie przeboleć ten sezon i byle do lata :) Dziękuje za pomoc i jeśli ktoś ma jeszcze jakieś teorie to proszę o wpisy.

• #10 02 Sty 2013 19:47
    bartekfigura
    Poziom 26  

Tylko zastanawiam się jak to wyjdzie ekonomiczne w ogólnym rozrachunku. Teraz jest wilgoć technologiczna mury nie rozgrzane i nikt nie mieszka i już są dość wysokie koszty. Ciekawe na ile realnie zmniejszają się koszty po zamieszkaniu . Bo wtedy przecież podniesiesz pewnie temperaturę na 20 stopni.

• #11 02 Sty 2013 20:06
    aragorn02
    Poziom 6  

Podniosę na pewno. Mam nadzieję że to przez te niedogrzanie murów piec tak ciągnie, chociaż teraz przeglądam wiele dyskusji na temat taryfy na której jestem (Energa G12w) i ceny znacznie się różnią na moją niekorzyść. Jutro muszę się skontaktować i dokładnie zapytać skąd cena ponad 70 groszy przy droższej strefie gdzie na stronie Energi jest podane ok. 45 groszy i tańsza strefa ponad 30 groszy do 22-25 na stronie. Może jest ktoś z Was na tej taryfie i mógłby powiedzieć ile płaci za kW w danej strefie.

• #12 02 Sty 2013 20:44
    bartekfigura
    Poziom 26  

Na stronach energii jest stawka podstawowa. Po doliczeniu opłat stałych przesyłowych itp właśnie tak wychodzi. Mam G12w w Tauronie i te tak place. Najlepszy sposób na obliczenie stawki za KW to podzielenie kwoty na rachunku przez liczbę KW.

• #13 26 Sty 2014 18:06
    bogdan188
    Poziom 1  

Może masz taryfę budowlana????

• #14 08 Lut 2014 16:23
    mazemi12
    Poziom 9  

Witj. Mam pytnko jak ci sie sprawuje kociol kospela ? Jakie masz teraz oplaty bo mysle o przejsciu na grzanie elektryczne tym piecem, nie mam gazu a kominy sa kiepskie. Mi wystarczyl by piec 8 lub 12 KW. Obecne koszta roczne z tytułu c.o jakie ponosze to ok 9000 zł. Mysle ze energia elektryczna z tym piecem bedzie mniej. Czekam na odpowiedz.

• #15 08 Lut 2014 16:38
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

mazemi12
    Czym ogrzewasz dotychczas( 9000 zł), jaka powierzchnia, jak ocieplona?.
    pozdrawiam

• #16 11 Lut 2014 12:18
    email78
    Poziom 2  

Witaj irus.m . Ogrzewanie mam na wegiel choć mam horrendalne stawki. Dlatego mysle o zmianie i odcieciu sie od obecnego ogrzewania z przyczyn ekonomicznych i niezaleznosci, gdyz u mnie sezon zaczeto ok. 20.10.13r a temperatura zew. byla juz dawno niska.
    Mam niespełna 60m2 stare budownictwo i wysokosc 3m. Muru maja ok 40-50 cm, nieocieplone, okna juz mam PCV. Poprawiłem wentylacje. Obecnie jest układ grawitacyjny choc niektóre pomieszczenia sa odciete i nie działa prawidłowo obieg, gdyż woda stoi w grzejnikach a nie krąży. Wiem ze elektryczne nie jest tanie , lecz myślęze mi wyjdzie taniej niz obecnie a o to mi chodzi, poza tym bedzie łatwiej uzyskac zgode na elektryke niz na co kolwiek innego. Moze kiedys doinwestuje w solara jako wspomaganie c.o + c.u.w. Bojler c.uw mam 100 litrów. Czekam na szybkie odpowiedzi. Moze ktos z okolic ma taki piec abym mógł podgladnac jak to funkcjonuje.

• #17 11 Lut 2014 14:56
    irus.m

email78
    Rozumiem, że masz ogrzewanie z centralnej kotłowni?
    Jeżeli tak, to wspólnota/spółdzielnia nie pozwoli Ci się chyba wypisać.
    Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, to z tego co piszesz, potrzebujesz moim zdaniem 70-100W/m².
    W załączniku podsyłam koszty uzyskania 1kW ciepła w/g znanego producenta urządzeń grzewczych. Inni podają zbliżone wartości.
    Wybór sposobu ogrzewania wpłynie zasadniczo na koszty inwestycji, koszty eksploatacyjne i przeszkody/formalności administracyjne.
    pozdrawiam

pozdrawiam

• #18 11 Lut 2014 21:04
    email78
    Poziom 2  

Witaj. Troche to u mnie jest zlozone, z odcieciem moze nie bede mial problemow. Chcem poprostu placic mniej. Na moje lokum licze nawet 120 - 140w/m2. Ile to moze wyjsc rocznie kwh? Jesli zmiescil bym sie w 10000 kwh to moze do zniesienia by tocbylo zalezy ile na 1 taryfie a ile na 2 taryfie prodowej. Dlatego szukam uzytkownikow, moze dodatkowy bojler moze z 100- 200 litrow do podtrzymania obiegu wody bu zmniejszyl pobor energi elektrycznej. Dzieki chociaz za takie info.

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Gaz mam ale z butli o ziemnym moge pomarzyc gdyz przylacze do budynku w moim przypadku to koszt ok. 50000 pln. Do paliw stalych nie bardzo mam warunki bo kominy nie dostosowane i w kiepskim stanie, brak miejsca na kotlownie i sklad opalu. Zostaje elektryka niestety. Dlatego szukam opcji tanszej a nie najtanszej.

• #19 16 Lut 2014 22:35
    irus.m

Zamontuj sobie powietrzną pompę ciepła.
    Przy ogrzewaniu LPG lub olejem, gdzie koszty są porównywalne spłaci się w parę lat.
    pozdrawiam

• #20 17 Lut 2014 08:07
    email78
    Poziom 2  

Witaj. Budynek nie jest moja wlasnoscie wiec az takich nakladow nie bede ponosil. Szukam informacji o kosztach eksploatacyjnych przy piecu elektrycznym Kospel 8 lub 12Kw. Elektryczne ogrzewanie jest jedynym wyjsciem w moim przypadku. O lokum napisalem z konta kolegi mazemi12. Patrz wyzej.

• #21 27 Lut 2014 19:52
    email78
    Poziom 2  

Witam Czyżby nikt tutaj już nie zaglądał ? Czekam nadal na jakieś informacje, podpowiedzi. Może ktoś zna instaaltora który montował taki piec i mógłby dać namiar na użytkowników.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME