Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa płytki-wyjaśnienie schematu i oznaczeń.

wiechu666 02 Jan 2013 17:35 1209 4
    wiechu666
    Level 9  
    Witam. Chcę zbudować efekt pod gitarę. W elektryce i elektronice jestem kompletnie zielony. Chciałbym abyście mi pomogli z rozczytaniem całego schematu. Chodzi mi o schemat na samym dole. Pytania:
    1. Co oznaczają znaki na nim? (zygzaki, równoległe kreski itp.?)
    2. Jakich części potrzebuje jeszcze do budowy oprócz tych z listy? (no i oprócz gniazd)
    3. Jak to wszystko lutować? załóżmy: jeśli mam kondensator, to z której strony ma być plus itd.

Proszę o pomoc i z góry dzięki :D
  • Helpful post
    Raphaw
    Level 20  
    Prościej po symbolach: R - rezystor (bądź potencjometr jeśli ze strzałką pośrodku), C - kondensator. U góry po lewej masz schemat montażowy na którym masz zaznaczone plusy przy kondensatorach z polaryzacją: C1 i C6. Nie pomyl ułożenia diod i układu scalonego.
    wiechu666
    Level 9  
    A oprócz C1 i C6 jakieś części mają tą zależność? Czy nie będzie źle jeśli inną część np. IC1 przylutuje odwrotnie?
  • Helpful post
    Raphaw
    Level 20  
    Raphaw wrote:
    Nie pomyl ułożenia diod i układu scalonego.

Więc D1, D2, IC1. Kondensatory C1,C6 powinny być elektrolityczne bądź tantalowe. Pozostałe ceramiczne.
    Pozdrawiam.
    [edycja] Poprawne ułożenie IC1 rozpoznasz po wcięciu przy jednym z krótszych boków/bądź kropce przy jednym pinie. Poprawne ułożenie diod po paskach przy jednej z nóżek. Wszystko jest widoczne na schemacie montażowym.
    wiechu666
    Level 9  
    Dzięki za pomoc :D