Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Audi / A3 / 1.9TDI - Radio przestalo dzialac po podmianie

wajrak 02 Jan 2013 20:14 12465 11
    wajrak
    Level 11  
    Witam

Przegladalem forum i nie znalazlem tematu ktory by mi pomogl wiec doszedlem do wniosku, ze zaloze wlasny bo byc moze ktos spotkal sie z takim problemem.

Autko to audi a3, 2001 rocznik 1,9T diesel.

Na swieta dostalem w prezencie radio wiec zrobilem szybka podmianke ale niestety nowe radyjko nie dzialalo. Zero rekacji i wygladalo jak by nie dostawalo napiecia. Niewiele myslac podmienilem radio na stare (fabryczne) i ku mojemu zdziwieniu taki sam objaw... Pierwsze co mi do glowy przyszlo to to, ze albo bezpiecznik padl albo to, ze wysadzilem dwa radia w powietrze, w zwiazku z czym podszedlem do problemu z miernikiem sprawdzajac bezpieczniki (doslownie kazdy jeden w skrzynce plus bezpieczniki w obu radiach) oraz napiecia na kablach w kostce ktora podpinalem do radia. Wszystko wyszlo pozytywnie, bezpieczniki nie sa spalone a napiecia na kostce sa takie jakie byc powinny. Ostatnia deska ratunku bylo podpiecie radia (to juz bedzie 3 radio testowane w tym aucie) od passata z 2001 roku i ku mojemu zdziwieniu na radiu miga dioda ale radio nadal nie dziala.

Jezeli ktos ma jakis pomysl i jest w stanie mnie naprowadzic na przyczyne tego dziwnego zachowania bede wdzieczny i z mila checia wysle piwo ;)

Myslalem, ze moze w trakcie montazu pociagnalem jakis kabelek albo zrobilem gdzies zwarcie ale wydaje mi sie, ze ta teoria odpadla po pomiarach napiecia. Zostaja mi juz chyba tylko trzy opcje, pociagnac zasilanie np z gniazda zapalniczki i zobaczyc czy bedzie dzialalo (chociaz wydaje mi sie to bezcelowe, skoro na kostce jest napiecie). Wybebeszyc deske rozdzielcza i sprawdzac kable (tak samo glupie rozwiazanie). Jechac do elektryka.

Dodam tez, ze te 3 radia sprawdzilem dzisiaj w passku znajomego i kazde jedno dziala.

Przepraszam jezeli zbytnio skomplikowalem sprawe, badz podalem zbyt malo szczegolow, nie jestem elektrykiem ale nie rozumiem jak moglo radio przestac dzialac po prostej podmianie.

Zgodnie z regulaminem jako poczatkujacy temat zamieszczam w dziale "proste pytania".

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    wajrak
    Level 11  
    KJaniczak wrote:
    Witam.
    Jak sprawdzałeś te napięcia to miałeś +12V w dwóch stykach na kostce mierzone względem masy? Utrzymuje, że to kostka ISO.

Dodano po 2 [minuty]:

w tym temacie masz rozpiske
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic814393.html

Dziekuje za szybka odpowiedz, tutaj zdjecie opisu kostki z etykiety radia:
    Jest to kostka isowa standard audi/vw
    Na etykiecie jest BOSE od ktorego kabla brakuje, jak pisalem kostka ma tylko 4 kable, zgaduje ze bose to wersja dodatkowa dla lepszego naglsonienia.

Co do pomiarow to rozlozenie kabli wyglada inaczej niz na zdjeciu z linka ktory podales. Na zalaczonym przezemnie zdjeciu lecac od lewej strony od gory:
    12v, pozniej gnd masa
    Ub - pamiec? 1.3V K-BUS i to mnie zastanawia... nie mam tutaj zadnego napiecia ani nie wiem co to robi a google nie sa zbyt pomocne.

Pozdrawiam
    wajrak
    Level 11  
    KJaniczak wrote:
    http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/isooem.htm

kolejna rozpiska ;) Twoje kostka to przedostatnia, według tej rozpiski musisz mieć na styku, który jest nad k-bus napięcie ze stacyjki.

Zamieść dodane przez ciebie zdjęcie według regulaminu bo moderatorzy się zdenerwują ;)

Juz sie poprawilem, nie widzialem przyklejonego tematu o postowaniu zdjec. Dzisiaj juz troche za ciemno i za pozno na walke z radyjkiem, jeszcze raz dzieki za naprowadzenie na cel i pomoc! Ale dodam jeszcze jedno pytanie, moge zasymulowac napiecie ze stacyjki? Zanim rozbiore polowe deski?

I jeszcze jendo, jak napisales na k-bus, masz na mysli B 4 ? (A3 = KBUS, B4 jest nad). Przepraszam jezeli zadaje glupie pytanie ale w zyciu bym nie pomyslal zeby osobna kostka miala cos wspolnego z caloscia...
    KJaniczak
    Level 25  
    sorry, mętlik się trochę zrobił, masz racje tylko jedna kostka jest potrzebna do zasilania. K-Bus i DWA GND to zaciski do kontrolera, przy okazji sprawdź czy nie są kabelki przerwane. Narysowałem Ci gdzie musisz zmierzyć napięcie, jeśli nie ma to wina w bezpieczniku.

wajrak
    Level 11  
    KJaniczak wrote:
    sorry, mętlik się trochę zrobił, masz racje tylko jedna kostka jest potrzebna do zasilania. K-Bus i DWA GND to zaciski do kontrolera, przy okazji sprawdź czy nie są kabelki przerwane. Narysowałem Ci gdzie musisz zmierzyć napięcie, jeśli nie ma to wina w bezpieczniku.

No i widzisz, wlasnie sie dogadalismy ;)
    Mam 12V na tych kablach. Wlasnie dlatego nie rozumiem o co chodzi, jest napiecie radia niema... Jezeli cos to pomoze moge jutro podeslac zdjecia odczytow z danych kabli. Ale zaznaczam ze siedze w it od dobrych 10 lat, okazyjnie w elektronice ale ten przypadek kladzie mnie na lopatki. Jest napiecie a nic nie dziala. Jezeli uwazasz ze fotki pomoga z checia udostepnie. Zrozumial bym jak by jedno radio nie dzialalo ale 3 sprawdzone to juz lekkie przegiecie. Dodam ze mam prawko od 11 lat i przerobilem xx radyjek i naprawde nie mam juz sily.
    KJaniczak
    Level 25  
    przypomniało mi się jeszcze, że kiedyś jak podpinałem radio to rozumu uczyła mnie antena. Jak nie była podpięta to nie drgnęło ;) ale to był jakiś wynalazek i dawno to było.
    wajrak
    Level 11  
    KJaniczak wrote:
    przypomniało mi się jeszcze, że kiedyś jak podpinałem radio to rozumu uczyła mnie antena. Jak nie była podpięta to nie drgnęło ;) ale to był jakiś wynalazek i dawno to było.

A to tez pamietam audi 80... cygarko nasze.
    Tak czy siak jutro dam znac co wyszlo z pomiarow i ogledzin. Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz!
    nrsone
    Level 1  
    Przepraszam za odświeżenie kotleta ale mam ten sam problem, szukałem wszędzie jakichś odpowiedzi ale każdy ma inny problem, u mnie to tak wygląda. Miałem fabryczne radio chorus Audi a3 2001, wyciągnąłem i chcę zamienić na niefabryczne Pionner MVH-150Ui. kupiłem specjalne kostki ISO na allegro pasują ok ale radio w ogóle się nie włącza ( sprawdzałem w innym aucie działa )

W kostce pierwszej mam 3 kable.

Masa ( brązowy )
    +12V ( czerwony)
    K-bus napięcie 3V a po przekręceniu klucza 12V

Po stronie radia mam kilka różnych kabli:
    czerwony +12v ignition swich
    zółty 12v battery constant
    niebieski power antenna ( przy nim jest drugi który łączy się do modułu tylnich głośników aby je uruchomić)
    oraz Czarny GND ( masa)

no i oczywiście mam wzmacniacz antenowy z oddzielnym kablem niebieskim.

Ktoś pomoże ? Dzięki

KJaniczak
    Level 25  
    nrsone wrote:
    Przepraszam za odświeżenie kotleta ale mam ten sam problem, szukałem wszędzie jakichś odpowiedzi ale każdy ma inny problem

To nie jest ten sam problem i ten post w koszu powinien być. Musisz połączyć te kable kolorami czyli czerwony z czerwonym, czarny z brązowym(GND) itp.
    sehio
    Level 10  
    wajrak Witam, mam ten sam problem, podłączyłem radio sony które miałem w grande punto do audicy a3 i nie działa, a puncie wszystko ok, w audi ta sama kosta i nie ruszy, ktoś mnie oświeci ?