Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ciepła - co sądzicie o takiej konstrukcji odbiornika ciepła?

piotrek101092 02 Sty 2013 21:05 1764 3
  • #1 02 Sty 2013 21:05
    piotrek101092
    Poziom 10  

Witajcie :)
    W głowie znów mam pełno sprzecznych myśli, więc chciałbym się dowiedzieć co Wy myślicie o takim rozwiązaniu.
    Powiedzmy, że mam rurkę miedzianą o średnicy zewnętrznej 15mm, jej długość to 50 do 70 cm i nagrzewa się ona do temperatury ok. 152°C.
    I teraz najważniejsze pytanie: czy oplatając oplatując wokół rurki miedzianej o Φ15mm rurkę miedzianą o średnicy zewnętrznej 6mm (taka spirala wokół rurki Φ15mm) uzyskam w miarę sprawne odprowadzanie ciepła? Przez rurkę o mniejszej średnicy płynie olej lub płyn chłodniczy.

Rysunek:
    Wymiana ciepła - co sądzicie o takiej konstrukcji odbiornika ciepła?

Czy olej i woda podobnie przewodzą ciepło?

0 3
  • #2 02 Sty 2013 21:36
    sphinx-s4
    Poziom 14  

Jak dla mnie to nie wiem jak dużo chcesz odprowadzić tego ciepła i dużo zależy jaki przepływ będziesz miał przez tą cienką rurkę i przede wszystkim jak mocno schłodzisz ciecz chłodnicą. I jeszcze jedna sprawa tą rurką grubszą masz puszczona ciecz, powietrze czy co? Jeśli np. ciecz to tez chłodzenie będzie zależne o prędkości przepływu cieczy.

0
  • #3 02 Sty 2013 21:59
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wymiana ciepła będzie zła, ponieważ powierzchnia kontaktu obydwu rurek jest niewielka, co wynika i z geometrii i z samego procesu nawijania rury na rurę (będzie wiele miejsc całkowicie bez kontaktu). A dlaczego nie chcesz zbudować układu "rura w rurze", czyli typowej chłodnicy prostej?
    Przewodnictwo cieplne wody czy oleju nie ma tutaj nic do rzeczy.

0
  • #4 03 Sty 2013 17:55
    piotrek101092
    Poziom 10  

Prostą rurką przepływa sprężone powietrze.
    Myślałem o konstrukcji którą kolega proponuje tj. rurka w rurce. Ale zawsze jest jakieś "ale". :) Najlepiej byłoby kupić kawałek rurki miedzianej o większej średnicy np. 22mm. Końce zalutować tak aby było szczelnie i po końcach np. prostopadle do rurki wywiercić otwory i przylutować króćce czy coś podobnego.
    Tylko kogoś z palnikiem bym musiał znaleźć. Chyba, że palnikiem na propan-butan da radę zlutować?

0