Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GM-035A czyli gotowy miernik na ICL7106 - czy można przerobić zakres?

02 Sty 2013 22:41 1803 2
 • Poziom 8  
  Witam,

  Montuje zasilacz 0-30[V], 0-5[A] i równolegle kombinuje nad miernikami do niego. W domu znalazłem tajemnicze pudełko podpisane GM-035A, które okazało się kryć gotowy do montażu miernik.

  Miernik ten zbudowany jest na ICL7106, 3½ cyfrowym wyświetlaczu i szeregu elementów, które zgodnie z PDFem znalezionym w sieci pozwalają na pomiar napięcia do 200[mV] z dokładnością do 100[µV] (informacje z różnych stron, niestety nie jest to zbyt popularne urządzenie).

  Urządzenie posiada tylko 8 wyprowadzeń z czego 3 odpowiedzialne są za zakres, 2 za zasilanie i 2 za napięcie pomiarowe (szczegóły w PDFie).

  Czy istnieje szansa przerobienia powyższego układu, aby jego zakres obejmował 30[V] i posiadał w tym zakresie dokładność 0.1[V]? Może wymiana którychś oporników...(?) Najbardziej optymalny scenariusz to skorzystanie z tej samej płytki, jednak jest tu tylko dostęp do 5 oporników, jednego potencjometru, 2 tranzystorów i jeszcze jakiegoś kondensatora (szczegóły w załączniku). Druga opcja to rozmontowanie układu, wylutowanie elementów, zakup nowego wyświetlacza i trawienie płytki - nie ukrywam że jestem tym mniej zainteresowany.

  Posiadam 3 takowe mierniki z czego jeden jest uszkodzony* (oderwany wyświetlacz), dzięki czemu jestem na podstawie tego ostatniego poznać elementy układu spod wyświetlacza.

  Jeżeli ktoś miałby pomysł, co można zmienić, będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Jeśli będzie trzeba, sprawdze wybrany (dowolny) element dokładniej - tymczasem pozostawiam zdjęcia płytki.

  W załącznikach:
  - PDF z GM-035A
  - 4 zdjęcia układu (jedno poglądowe miernika)

  Uwaga: Sprawne mierniki, posiadające wyświetlacz LCD, mają zakryte elementy pomiędzy pinami ICL7106 (ogranicza to możliwości bezinwazyjnej przeróbki).

  *) Czy widoczne na 3-cim zdjęciu gumki-konektory do wyświetlacza można jakoś przykleić i tym samym naprawić zepsuty miernik?

  GM-035A czyli gotowy miernik na ICL7106 - czy można przerobić zakres? GM-035A czyli gotowy miernik na ICL7106 - czy można przerobić zakres? GM-035A czyli gotowy miernik na ICL7106 - czy można przerobić zakres? GM-035A czyli gotowy miernik na ICL7106 - czy można przerobić zakres?
 • Osprzęt kablowy
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 8  
  kizek, Dzięki wielkie! Z tym pdf-em powinienem już sobie poradzić ;)

  Zamykam.
  Dar.El