Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odczyt licznika a podanie zaniżonej wartości

twardypt91 03 Jan 2013 00:57 6369 13
 • #1
  twardypt91
  Level 20  
  Zaznaczam od razu, że nie chodzi tu o próbę kradzieży energii elektrycznej.  Co pół roku mam robiony odczyt licznika energii elektrycznej (styczeń i lipiec). I na podstawie tego odczytu wyliczana jest comiesięczna "rata" za zużywaną energię. Łatwo się domyśleć, że jeżeli w okresie zimowym zużywane jest więcej energii na ogrzewanie to raty po odczycie w styczniu będą znacznie większe, niż raty po odczycie w lipcu. I tak do tej pory było. I teraz o co chodzi. Gdyby tak podczas odczytu w zimie podać nieco zaniżoną wartość (np podczas spodziewanej wizyty pracownika ZE wychodzę i na drzwiach zostawiam karteczkę ze stanem licznika). Co dzięki temu zyskuję: przez cały rok raty za energię na wyrównanym poziomie. Bo to, co zostało "odjęte" podczas odczytu zimowego będzie uwzględnione podczas odczytu w lecie. Po prostu chodzi o "przesunięcie" tej ilości zużytej energii z okresu dużego jej poboru (zima), na okres małego poboru (lato).

  Czy takie coś jest zgodne z prawem? Jak by nie patrzeć za zużytą energię i tak zapłacę.
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To zależy już tylko od tego, jak sprawę potraktuje Twój dostawca energii. Może przyjąć Twoją karteczkę i wystawić fakturę na wartość podaną, a może Ciebie skontrolować. Jego wybór.
  Mam podobną sytuację z licznikiem wody w domu, gdzie bywam rzadko. I jeszcze rzadziej spotykam się z inkasentem. Ale od dawna się z nim dogadałem i rachunki wystawia mi jeden raz w roku.
  Częściej, to szkoda papieru, bo zużycie mam niewielkie.
 • #3
  bartekfigura
  Level 29  
  Istnieje jeszcze Droga oficjalna. Można nieodpłatnie zmienić tę prognozę. Jedź do ZE lub zadzwoń i powiedz że nie zgadzasz się z ich prognozą i prosisz o zmianę.
 • #4
  mczapski
  Level 39  
  Ładnie. A czy koledzy zechcą zdradzić o jakich to wielkościach zużycia i kwotach mowa? Ja zwrócę uwagę na pewną prawidłowość. Otóż tak się składa, że energia elektryczna lubi drożeć czasem dwa razy w roku. Ja w ramach eksperymentu robiłem całkiem odwrotnie, czyli nadpłacałem (zwiększałem zużycie) po niższej cenie. Ale to raczej dla zabawy z racji, że oszczędności sięgały kilku PLN.
 • #5
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mczapski wrote:
  Ładnie. A czy koledzy zechcą zdradzić o jakich to wielkościach zużycia i kwotach mowa?


  Dlatego właśnie napisałem, że zużycie mam niewielkie. Bo skoro nikt stale nie mieszka, to i niczego nie zużywa.
 • #6
  macha
  Level 19  
  Witam.

  bartekfigura wrote:
  Istnieje jeszcze Droga oficjalna. Można nieodpłatnie zmienić tę prognozę. Jedź do ZE lub zadzwoń i powiedz że nie zgadzasz się z ich prognozą i prosisz o zmianę.


  Nie koniecznie. Ja chciałem zmienić prognozę po remoncie, bo część instalacji przełożyłem z jednego licznika na drugi i nie zmieniono mi prognozy. W ZE i telefonicznie nic nie załatwisz ("pracownicy biura obsługi nie mają takiej możliwości" usłyszałem od pracowników) musisz pisać do nich, a oni to dopiero potem rozpatrzą. Prognozy są u nich generowane automatycznie według ostatnich odczytów (zawsze większe niż poprzednie). Miałem przypadek, że przy nadpłacie bo zużycie się zmniejszyło naliczono mi prawie 100% większą prognozę. Oczywiście nie przyjąłem tych papierów i kazałem im zmienić prognozy. Nadpłaty nie przepadają, ale procenty na koncie są dla ZE, a nie dla ciebie.

  PS.
  Istnieje jeszcze możliwość rozliczenia co miesiąc przez internet.
 • #7
  twardypt91
  Level 20  
  Jeżeli chodzi o samą kartkę na drzwiach to nie ma problemu - w mojej okolicy to częsty zwyczaj i sam tak robiłem. Napiszę o ile chciałem obniżyć te wskazania licznika: około 50 jednostek z taryfy normalnej i 100 jednostek z taryfy do grzania.
 • #8
  bartekfigura
  Level 29  
  Ja jak kończyłem remont i zgłaszałem instalację do odbioru, to przy podpisywaniu umowy kompleksowej pracownica w ZE Tauron pytała się jaki wybieram sposób rozliczeń. Ja zdziwiony, że przecież teraz macie półroczne z prognozami, a ta pani poinformowała mnie, że są trzy okresy rozliczeniowe co miesiąc, co dwa miesiące oraz półroczna prognozowana. Różnią się opłatą abonamentową o kilka złotych. Więc wybrałem sposób jaki był w sumie od zawsze, czyli odczyt fizyczny co dwa miesiące i mam spokój płacę za to co zużyłem i nie zawracam sobie głowy prognozami. A o zmianę warunków umowy kompleksowej możesz się ubiegać.
 • #9
  twardypt91
  Level 20  
  Opłaci mi się tak w ogóle zaniżyć odczyt o podaną liczbę jednostek?
 • #10
  =Grzegorz=
  Level 23  
  Owszem teraz możesz mieć nawet miesięczny cykl rozliczeniowy ALE: opłata stała w skrajnych przypadkach zmienia się chyba z 50gr na 5zł, czasami układ pomiarowy jest w środku i trzeba go udostępniać czytaczowi.

  Co do zaniżania to jak najbardziej można, w cyklu co 6 miesięcy, raz odbiorca może podać stan, byle nie był niższy od poprzedniego :)
 • #11
  zbich70
  Level 43  
  macha wrote:
  Istnieje jeszcze możliwość rozliczenia co miesiąc przez internet.

  PGE chyba jeszcze nie wprowadziła tej usługi.
  odczyt licznika a podanie zaniżonej wartości
  Link
 • #12
  bartekfigura
  Level 29  
  A nie prościej będzie Ci zmienić umowę kompleksową i zaznaczyć 2 miesięczny lub miesięczny system rozliczania? Nie narażając się na nieprzyjemności ze strony ZE jak odkryją, że tak kombinujesz, albo jakaś uprzejma sąsiadka ich o tym powiadomi:). Bo w sumie nie wiem jak oni do czegoś takiego podchodzą, niby i tak zapłacisz ale wiesz każdy ZE to inna bajka i różnie mogą to potraktować.
 • #13
  twardypt91
  Level 20  
  Powiedzmy, że chwilowo nie mam możliwości zamiany warunków umowy. Chodzi o Enion.

  I jeszcze raz się zapytam: 50/100 jednostek mniej na taryfie nie będzie za bardzo podejrzane? Możliwość kontroli wątpliwa - w razie czego mam mocną wymówkę.
 • #14
  macha
  Level 19  
  zbich70 wrote:
  macha wrote:
  Istnieje jeszcze możliwość rozliczenia co miesiąc przez internet.

  PGE chyba jeszcze nie wprowadziła tej usługi.
  odczyt licznika a podanie zaniżonej wartości
  Link


  ENERGA już ma rozliczenia przez internet, ale trzeba pilnować terminów rozliczeń, bo wrócą do rozliczeń prognozowanych (podobno na rok), poza tym u nas wymieniają liczniki na nowe z możliwością odczytu drogą radiową.