Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry lepszego multimetru

oskar777 03 Sty 2013 01:48 3867 23
  • #1 03 Sty 2013 01:48
    oskar777

Poziom 25  

Witam Was.
    Chciałem zakupić sobie lepszy multimetr, ogólnie założenie jest takie by był dokładny. Była by to podstawa do reszty co mam, na razie jest to zbiór 3 chińskich mierników za 15 zł, przy czym każdy mierzy nie zawsze tak jak trzeba.
    Lepsze mierniki powiedzmy w cenie 400-650zł mają poza dobrą dokładnością kilka opcji dodatkowych. Miernika używać będę amatorsko dlatego muszę się upewnić czy pewne opcje mi się przydadzą lub mogą się przydać. Może być tak, że pewne rozwiązania mogę zastosować tam gdzie wcześniej nie dawałem z powodu swojej niewiedzy. Wracając do sedna przedstawię to co znalazłem w miernikach a czego do końca nie jestem pewien do czego służy lub do czego mogę wykorzystać.
    (opisy biorę z brymenów, ale inne mają podobne nazewnictwo)
    ================
    TrueRMS - teorię znam, ale do czego mogę wykorzystać amatorsko
    RELATIVE ZERO - pomiar różnicowy względem mierzonej wartości
    CREST: rejestracja wartości szczytowych MAX, MIN impulsów
    To poniżej wydaje mi się, że może się przydać przy wzmacniaczach operacyjnych
    Lo-Z - pomiary napięcia o niskiej impedancji wejścia
    Hi-Z - pomiary napięcia o wysokiej impedancji wejścia

Szukałem tego w google ale nic nie znalazłem, wydaje mi się, że jest to pomiar składowej stałej z nałożoną składową zmienną ale nie jestem pewien czy dobrze myślę.
    Napięcie DCV+ACV
    Prąd DCA+ACA

Będę wdzięczny za podpowiedzi gdzie dane opcje mogę zastosować.

Pozdrawiam

0 23
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 03 Sty 2013 10:57
    adamantan
    Poziom 16  

TrueRMS - miernik mierzy rzeczywistą wartość skuteczną przebiegu o dowolnym kształcie (czyli to co powinien mierzyć). Bez TrueRMS tani miernik chiński mierzy wartość średnią, którą następnie skaluje na odpowiadającą mu wartość skuteczną ALE TYLKO DLA PRZEBIEGU CZYSTO SINUSOIDALNEGO. Oznacza to, że jak będziesz się jako amator bawił innymi przebiegami, to bez oscyloskopu to, co ci wskaże miernik bez TrueRMS na niewiele ci się zda. Tak w uproszczeniu. Moim zdaniem jak już to pisałem w innym temacie, miernik powyżej 200zł bez TrueRMS to jak kupno porsche z silnikiem "malucha". Tak więc ta funkcja przyda się.
    ALE jak będziesz mierzył tylko napięcia stałe, jednokierunkowe to miernik bez TrueRMS ci starczy.

RELATIVE ZERO - to tak jak przycisk "tara" na wadze. Przyda ci się aby wyeliminować rezystancję przewodów przy dokładnym pomiarze oporu, szczątkową pojemność wejść miernika przy w miarę dokładnych pomiarach pojemności (zwykle przy rozwartych i odsuniętych od siebie przewodach miernik coś tam pokazuje np. 0,2 nF a ty chcesz w miarę dokładnie zmierzyć pojemność 10nF). Przyda ci się również przy względnych pomiarach napięć i prądów.

CREST: o ile dobrze zrozumiałem to funkcja ta (w moim mierniku inaczej się nazywa) pozwala nie tylko mierzyć wartość minimalną i minimalną impulsów ale również przebiegów. Np. sprawdzasz jakie są odchylenia amplitudy (min, max) napięcia sieci czy innych przebiegów.

Nie bardzo kumam o co chodzi z:

DC + AC dobrze rozszyfrowałeś.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Sty 2013 10:58
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ja bym wybrał fluke 77 lub 87, używany.

0
  • Katalog Megger
  • #4 03 Sty 2013 16:09
    oskar777

Poziom 25  

Dziękuje za odpowiedź, relative zero na prawdę się przyda bo chce mierzyć małe rezystancje. Fluke odpada cena tych mierników to nieporozumienie nawet używanych. Rozumiem jakość ale bez przesady na YT widziałem nawet filmiki z porównaniem lepszych brymenów z fluke i brymeny miały takie same odczyty w swojej klasie co fluke. Będę chciał wziąć BM257 / BM817 a jak uda mi się dozbierać to wezmę BM829.

Pozdrawiam

0
  • #5 03 Sty 2013 18:18
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

oskar777, różnica pomiędzy Fluke, a chińczykami jest taka, że mam fluke sprzed 10lat i starsze które nadal działają i mierzą poprawnie, czego nie można powiedzieć o chińczykach, które, albo się rozpadły, albo błąd pomiaru sięga czasem 10%. Stąd cena używki, jak nowego chińczyka.

0
  • #7 03 Sty 2013 19:35
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Miałem naprawdę wiele mierników, teraz ręczne kupuję wyłącznie Fluke, nic innego z dalekiego wschodu.

0
  • #8 03 Sty 2013 20:28
    adamantan
    Poziom 16  

Fluke to klasa, jakość i wytrzymałość. Dodatkowo o ile się orientuję to na obecne produkty jest wieczna gwarancja producenta. Jak bym miał pod ręką kilka tysiaków to bez wahania kupuje multimetr Fluke. W chwili obecnej czekam na sędziwego, używanego FLUKE 8840A, wyłowionego na znanym portalu aukcyjnym. Ze względów finansowych to będzie moje pierwsze doświadczenie z przyrządami FLUKE. Obecnie hobbystycznie pracuję z SANWA PC5000a i złego słowa na razie ("tfu, tfu") nie mogę powiedzieć.

0
  • #9 03 Sty 2013 21:14
    oskar777

Poziom 25  

No jak ja bym miał kilka tys to też bym wziął, takich na "luzie" do wydania. Myślałem też o Sanwa ma dobre parametry jest solidnie zbudowany ale wyświetlacz to tragedia, jak na sprzęt tej klasy brak podświetlenia i kiepski kąt widzenia dyskwalifikują go od razu. Tym bardziej, że nie jest używany w ciepłym domku z daleka od wszelkich zagrożeń.

0
  • #10 03 Sty 2013 21:41
    adamantan
    Poziom 16  

Rady radami ale każdy i tak musi sobie kupić "na miarę". Co mu odpowiada a co nie. Mi to akurat w Sanwie nie przeszkadza, ale zdaję sobie sprawę, że jak ktoś pracuje w słabo oświetlonym miejscu to może to być poważny problem.

0
  • #11 03 Sty 2013 22:37
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

Używam kilkanaście mierników i w tym od 2 lat BM-857a - i mieszane uczucia.
    Ostatnio parę razy odmówił współpracy w terenie (InError na wyświetlaczu i tyle)
    Pierwszy pomiar - za wolny.

UT201 - od 5 lat - 1 awaria - w ten czas wart zakupu i godny polecenia. (cena/jakość)
    APPA 207 - też ma kilka swoich wad.

Chyba czas na Fluke ;)

0
  • #12 03 Sty 2013 23:17
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Szukaj Fluke 77 i 87 czasem da się kupić za niewielkie pieniądze.

0
  • #13 04 Sty 2013 09:45
    Sady

A jak się ma FLUKE 289 do wyżej wymienionych dobrych mierników?

Temat o Fluke 289 na elektrodzie: Tu

0
  • #14 04 Sty 2013 10:19
    ^ToM^
    Poziom 33  

oskar777 napisał:
    Brymen jest koreański, a co do chińczyków się zgodzę, dlatego trzymam się z daleka od unitów

No raczej się nie zgodzę - popatrz do załącznika.

0
  • #15 04 Sty 2013 11:11
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Sady, ale 289 to bardzo zaawansowany multimetr, a tu raczej poszukiwania prostego, ale działającego miernika. Myślę, ze Fluke 87 byłby aż nadto.

0
  • #16 04 Sty 2013 18:04
    Sady

^ToM^ - a co wnosi ten screen z portalu ogłoszeń?

Załączam real foto Brymen'a:

Parametry lepszego multimetru

0
  • #17 04 Sty 2013 23:48
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Sady, printed czy made, przecież i tak wszystko jest robi9one w Chinach :) Tylko jedne urządzenia są pod jakimś rygorem wytwarzane, a inne tylko za ryż.

0
  • #18 05 Sty 2013 12:38
    oskar777

Poziom 25  

Trochę odbiegło wszystko od tematu
    wiecie coś na temat
    i dla np pomiaru:
    =================
    Napięcie DCV+ACV
    Współczynnik szczytu:
    CF<6:1 w połowie skali
    CF<3:1 na całej skali
    =================
    o co chodzi z tymi współczynnikami

0
  • Pomocny post
    #19 05 Sty 2013 14:28
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Lo-Z jest po to aby w przewodzie wieloparowym zmierzyć napięcie, eliminując napięcie przesłuchów.
    Hi-Z jest po to aby zmierzyć małe napięcie nie obciążając obwodu mierzonego - woltomierz pobiera prąd.
    Napięcie DCV+ACV - mierzysz sumę napięcia AC i DC w obwodzie.
    Współczynnik szczytu to stosunek średnie wartości do maksymalnej wartości sygnału.

1
  • #20 17 Lut 2013 03:26
    772160
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 17 Lut 2013 10:50
    oskar777

Poziom 25  

Na razie kupiłem brymena BM829 i jestem bardzo zadowolony. Jeśli ktoś będzie chciał to wyślę na forum zdjęcia i jakieś przykładowe pomiary. Na razie sprawdzałem rezystory 0.1% i kondensator 0.1% i mierzy bardzo ładnie, z napięciem nie wiem musiałbym dorwać jakieś stabilne napięcie odniesienia. Zawiodłem się tylko na pomiarze pola elektrycznego, jak kabel się przyłoży to jest ok, ale wystarczy 0.5 cm ściany i już nie radzi sobie.

0
  • #22 04 Lut 2014 22:48
    gervee
    Specjalista Automatyk

Jakie masz spostrzeżenia po dłuższym okresie używania miernika? Też noszę się z zamiarem zakupu tego modelu no chyba, że pojawiło się coś ciekawszego (musi mieć pomiar temp.).

0
  • #23 04 Lut 2014 23:49
    oskar777

Poziom 25  

po dłuższym używaniu chociaż niezbyt intensywnym poza tymi wadami co przedstawiłem, ekran mógłby mieć lepsze kąty podświetlenie jest dla mnie za krótkie a czasem potrzebuje. Zaletą są zabezpieczenia z dwa razy omomierz pod 230 podłączyłem z przemęczenia i miernik miał to gdzieś. Zaleta, że jest solidnie wykonany.

0
  • #24 12 Lut 2014 01:02
    gervee
    Specjalista Automatyk

Kupiłem ten miernik i w porównaniu z wcześniejszymi modelami jest całkiem ok. Solidnie wykonany, szybko działa ... jest ok. zwłaszcza, że cena < 600 zł. Co prawda "starszy brat" tego miernika czyli BM869 jest tym co by mnie w zupełności zadowoliło no ale przy cenie > 900 zł to BM829 okazał się rozsądnym kompromisem.
    W porównaniu z APPA 305 czy innym brymenem z serii 8xx jestem zadowolony. Trzeba będzie kupić tylko trochę inne sondy pomiarowe bo krokodylki, które mam na te sondy nie wchodzą.

0