Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regeneracja nietypowego głośnika, prawdopodobnie tesla

kokodin 03 Sty 2013 09:42 1749 3
  • #1 03 Sty 2013 09:42
    kokodin
    Poziom 21  

Witam
    Otrzymałem od znajomego dwa kosze po głośnikach, niestety okazały się bardzo nietypowe i ciężko mi znaleźć części. Z wyglądu bardzo podobne do arn 100-60/8 niestety magnes i średnica szczeliny cewki są różne. Na osłonach magnetycznych opisane są tylko 19144; 001.84; 9-87. Google nie wyszukuje nic w tym rodzaju. Największym problemem jest resor dolny. Udało mi się dostać odpowiedni z rozmiaru zewnętrznego i wysokości, niestety z otworem o 6 mm szerszym, oraz resory o odpowiednim otworze, ale mniejsze od zewnątrz i płaskie a w tym potworze potrzebny jest resor z uniesionym kołnierzem. Myślałem o połączeniu dwóch resorów ale nie wiem czy lepiej dokleić pierścień w części środkowej i uzupełnić duży otwór, czy może dokleić mniejszy resor do kołnierza większego. Ewentualnie nakleić pierścień papierowy ma cewkę aby uzupełnić lukę na sztywno.
    W każdym razie kosz jest identyczny jak w arn 100-60/8 , wymiary zewnętrzne też, nabiegunnik górny jest tej samej grubości, niestety magnes już niższy i grubszy a nabiegunnik dolny wydaje się mieć o 1 mm szerszy rdzeń i cewki muszą być odpowiednio szersze. (nie rozbierałem czeskich, dane czerpię z notek katalogowych)
    Membrany mam z pozostałości, kopułki też, cewki nie problem, ale z resorem jest problem.
    Po wstępnych testach na dorabianych chałupniczo częściach, głośnik gra. Co więcej wykres pasma przenoszenia wydaje się zbliżony do tego z notki arn 100-60/8 (testowałem przez nagranie dźwięku testowego 22hz-22khz niestety tylko na oko)
    Prosił bym o sugestie jak dosztukować ten resor ewentualnie jakieś wskazówki ogólne, zależy mi na tym aby je zrobić, bo membrany mi w końcu zniszczeją.

0 3
  • #3 04 Sty 2013 10:36
    kokodin
    Poziom 21  

Dzięki za chęci, ale z podanego tematu wynika dokładnie coś odwrotnego niż to o co mi chodzi. Oryginalnych części nie można dostać, z powodu nietypowych wymiarów oraz nieznanego modelu resor dolny ma 75mm zewnętrznie i 4 wysokości, ale otwór wewnętrzny 20mm, co za tym idzie, na allegro, stx, umifonie i audioserwisie takich resorów niema. Niema nawet zbliżonych. i trzeba albo z dwóch zrobić jeden, albo zapchać lukę do cewki.

0
  • #4 04 Sty 2013 10:39
    marecki53
    Poziom 13  

Cześć.
    Dobrze zrozumiałem.Głośnik jest nietypowy.Ten adres,który podałem to po to,abyś u niego zasięgnął porady co z tym głośnikiem robić.Skoro on zajmuje się naprawą,być może spotkał się z takim problemem.
    Zapytaj go,może coś podpowie.
    Pozdrawiam.

0