Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie nowego piekarnika - czy wystarczy mocy?

03 Sty 2013 10:55 3171 20
 • Poziom 9  
  Obywatele!
  Chcę podłączyć do instalacji piekarnik elektryczny 3,5 kW (moc przyłączeniowa).
  Dotychczasowy piekarnik miał moc 1,85 kW.
  Umowę z ZE mam na 5kW, wszystkie wtyczki w kuchni są podpięte pod jeden bezpiecznik 16A. Główny bezpiecznik to 25A.
  W kuchni oprócz piekarnika są jeszcze: lodówka, zmywarka, mikrofala i czajnik.
  Rozumiem, że mogę nie używać w jednym czasie piekarnika i czajnika/zmywarki/mikrofalówki. Ale czy pociągnie z lodówką?

  Proszę o radę, czy spokojnie kupić piekarnik i nie będzie źle, czy też trzeba będzie zmienić instalację i dodać trochę mocy z ZE.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 19  
  Oj Będzie trudno zważywszy ze np. za ścianą będzie działał komputer TV etc. etc.
 • Poziom 20  
  Wystarczy, uwierz mi kolego. podaj jakiej grubośći masz kable w instalacji ale naprawdę jak na normalne użytkowanie nic się nie powinno stać. w końcu nie będzie to działać 24na dobę.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Moderator
  zygfryd.W napisał:
  Wystarczy, uwierz mi kolego. podaj jakiej grubośći masz kable w instalacji ale naprawdę jak na normalne użytkowanie nic się nie powinno stać. w końcu nie będzie to działać 24na dobę.


  A teraz proszę podać podstawy takiego twierdzenia.

 • Poziom 13  
  Rozumiem że i piekarnik podłączony będzie przez tą 16-tkę, jeśli tak to raczej na pewno będzie ci go wywalało przy uruchamianiu piekarnika, a na pewno nie ma mowy o wspólnej pracy z czajnikiem. Kable jak 2.5 to wytrzymają.
 • Poziom 27  
  Przede wszystkim elektryk powinien to zobaczyć, czy przekroje przewodów są odpowiednie. A tak poza tym to każde urządzenie o mocy znamionowej powyżej 2 KW powinno być zasilane z osobnego obwodu. W tej konfiguracji działało by to na granicy możliwości. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Najlepiej będzie poprowadzić wydzieloną instalację tylko do piekarnika zabezpieczonego B 16A.
 • Poziom 9  
  No właśnie, z podaniem grubości kabli jest problem. Nie wiem, będę musiał sprawdzić w domu. Instalacja była wymieniana ok 2003 roku, ale ta informacja chyba niewiele wnosi...

  Rozumiem, że zasadnicza kwestia jest sporna i po zamontowaniu takiego piekarnika mogą być problemy, bo faktycznie poza kuchnią jest też komputer, telewizor itp.
 • Poziom 10  
  Najlepszym rozwiązaniem było by abyś zrobił sobie gniazdko siłowe nowe piekarniki zazwyczaj sa na siłe. Jak kładziemy instalacje w nowych domak to wielu sobie życzy żeby mu podpiąc siłe w kuchni mniej obciąża główną sieć.
 • Poziom 9  
  bardzo dziękuję wszyskim za odpowiedzi.
  ten piekarnik ma być na 230V. i teraz jest pytanie, czy jest sens robić osobny obwód na piekanik (16A), jeśli moc z ZE to 5kW? czy trzeba jeszcze "dodać" kilka Kw, czy też wystarczy sam kolejny bezpiecznik?
 • Moderator
  makaron lubelski napisał:
  hm, no właśnie z podaniem grubości kabli jest problem. nie wiem. będę musiał sprawdzić w domu. instalacja była wymianiana ok 2003 roku ale ta informacja chyba niewiele wnosi...


  Wnosi bardzo wiele. Otóż instalacja została wykonana wbrew wszelkim zasadom przyzwoitości, nie mówiąc nawet o normach, przez laików, nie mających żadnego pojęcia o wykonawstwie instalacji.
  Pozostaje Ci poszukać kogoś mądrzejszego, kto to wszystko obejrzy i poradzi jak możesz wydostać się z tego bagna.
 • Poziom 9  
  no tak w tym sensie niestety wnosi. dobrze, dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi i ruszam na poszukiwania...
 • Poziom 20  
  retrofood napisał:


  A teraz proszę podać podstawy takiego twierdzenia.


  Doświadczenie kolego, zapytałem jeszcze o grubość przewodów w instalacji jedyna opcja że nie da rady jest taka gdy przewód będzie za cienki, w większości przypadków jest jeszcze zapas mocy. A bezpiecznik to najmniejszy problem o ile instalacja podoła.

  Moderowany przez retrofood:

  Moje doświadczenie nie pozwala mi przejść obojętnie wobec takich niebezpiecznych rad. Ostrzeżenie nr 2. Pkt 3.1.11 regulaminu.

 • Poziom 27  
  Kolego Zygfryd. W a pomyślałeś o bezpieczeństwie użytkownika? Przecież prąd to nie zabawa. Ochrona to podstawa. Instalacje elektryczne to złożona sprawa i to, że żarówka świeci nie oznacza jeszcze, że wszystko jest w porządku.
 • Poziom 10  
  Najlepiej abyś zrobił osobny obwód do piekarnika. Masz pewność ze instalacja nie spowoduje pożaru lub innych szkód.
 • Poziom 13  
  maćko21 napisał:
  Najlepiej abyś zrobił osobny obwód do piekarnika. Masz pewność ze instalacja nie spowoduje pożaru lub innych szkód.


  Czemu piszesz bzdury ?? kolego macko21 to nie takie proste jak ci się wydaje. Nawet po wykonaniu osobnego obwodu nie masz nigdy pewności.... dopiero pomiary i odpowiednia ich interpretacja dają gwarancje bezpieczeństwa. (pomijam głupotę potencjalnego użytkownika, bo na to żadna instalacja nie jest odporna w 100%) :)
 • Poziom 10  
  Ja mówię tylko jakie by było najlepsze wyjście. no nie wiem jak jest w starszych domach ale jak montowaliśmy instalacje to od rozdzielni ciągneliśmy przewód siłowy do kuchni żeby było mniejsze obciążenie. I wydaje mi sie że żadne przerabianie instalacji nie gwarantuje bezpieczeństwa. Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  3,5 kW daje już prawie 16A ( zakładając cos fi =1). W takim wypadku już nawet lodówka może spowodować zadziałanie zabezpieczenia. Wskazane jest wykonanie osobnego obwodu (chociaż nie obligatoryjne - nie zawsze trzeba zakładać, że urządzenia będą pracować jednocześnie - czasem szkoda miedzi). Jednak przy zachowaniu ostrożności będzie się dało korzystać z kuchenki do czasu wykonania tego obwodu. U mnie w domu również korzysta się ze zmywarki, czajnika, mikrofalówki oraz innych urządzeń, a jeszcze nie zanotowałem zadziałania zabezpieczenia (obwód zabezpieczony L16)
 • Poziom 35  
  3,5 kW to jest moc maksymalna, nie zawsze działający piekarnik będzie ją pobierał.
 • Moderator
  kosmos99 napisał:
  3,5 kW to jest moc maksymalna, nie zawsze działający piekarnik będzie ją pobierał.


  Wytłumacz mi od kiedy robi się takie założenia przy projektowaniu instalacji elektrycznej.
 • Poziom 35  
  Nie jest to założenie, tylko odpowiedź na szczegółowe obliczanie mocy przez poprzedników.
 • Poziom 13  
  kolu$ napisał:
  U mnie w domu również korzysta się ze zmywarki, czajnika, mikrofalówki oraz innych urządzeń, a jeszcze nie zanotowałem zadziałania zabezpieczenia (obwód zabezpieczony L16)


  A Kolega kiedy robił pomiary ? skąd masz pewność że zabezpieczanie jest sprawne i spełnia swoje zadanie ?

  Takie porady to....