Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte HD 7850 OC 2G + XFX Core Pro 550W: jaka płyta + processor + pamięć?

03 Sty 2013 12:46 3639 36
  • Poziom 8  
    Witam,

Jaką byście polecili płytę, procesor + chłodzenie, pamięci do zestawu z tytułu, czyli HD 7850 OC 2G + XFX Core Pro 550W? Chodzi mi o 2 wersje cenowe: (1) minimalną sensowną nie blokującą możliwości karty (2) średnią, nie blokującą wymiany karty na lepszą np. gtx 660, czy też np. HD 7870/7950.

Nie wykluczam możliwości OC, profil użytkowania zestawu to gry typu wiedźmin 2, nfs, skyrim.

Pozdrawiam,

---------- poniżej wybrana w wyniku sugestii konfiguracja -------

(1) minimalna

CPU:
    MOBO:
    RAM:

(2) średnia

CPU: Intel Core i5 2500K 3.3 GHz - 800zł
    MOBO: ASRock p67 pro 3 - 300zł
    RAM:
  • Poziom 24  
    Podaj budżet jaki na to masz?
    Do tej karty graficznej wystarczy Phenom 965BE + płyta na chipsecie 970/990 (ja posiadam asrock 970 extreme 3 i nieźle kręci). Do tego np. Crucial Ballistix 4/8GB.

Do HD 7950 to już tylko Intel.
    Karta dobrze by współpracowała przy core i5, lecz nie wiem czy Ci na to budżet pozwoli.
  • Poziom 16  
    Phenom II X4/Core i3 do Radeona 7850
    Core i5/Phenom II X6 do 7950.
    Do gier unikaj FXów, bo tam akurat się nie spisują.

Co do pamięci w obu przypadkach weź jakiś dual (2x2GB/2x4GB), najlepiej z 1600MHz. Nawet zwykły Kingston się sprawdzi, ale nie zaszkodzi polować na Patriota, OCZ czy Cruciala.
  • Poziom 8  
    Rzecz w tym, że nie mam określonego budżetu. Chodzi mi o rozwiązania rozsądne. Jeżeli okaże się, że lokalnie wyszło za dużo to najwyżej rozłożę zakup w czasie.

Hm, ciekawe co piszesz a propos hd 7950 i intela. W zasadzie zawsze miałem tylko intele;) .. i nvidie. Dlatego właśnie rozważam drugą alternatywną konfiguracje by w razie czego upgrade'ować z czasem tylko kartę graficzną.
  • Poziom 16  
    i5 będzie dobrze współpracował z HD 7950 bo oba podzespoły są wydajne. i5 nawet będzie miał zapas mocy i pozwoli się to karcie rozwinąć - na tym polega ta dobra współpraca.
    Gdy bierzesz pod uwagę upgrade samej karty to idź w i5, do gier najlepiej i5 2500k, a ile możesz to wyłóż na kartę.
  • Poziom 8  
    Ok, dodałem w pierwszym poście do konfiguracji (2) i5 2500K - wydaje się to dobry wybór z możliwością kręcenia. Czy jakąś konkretną płytę byście do tego procka polecili.

Czy do opcji minimalnej lepiej i3 czy Phenom II X4? Czy Phenom 965BE to mniej więcej to samo co Phenom II X4?
  • Poziom 43  
    i3 raz lepszy raz słabszy od x4
    965 to phen II x4

i5-2500k tanio i dobrze p67 pro 3 asrocka
  • Poziom 8  
    fiend_ napisał:
    p67 pro 3 asrocka

Hmm, nie pamiętam szczegółów, ale wydaje mi się, że HD7xxx miały jakieś problemy z mobo asrocka - coś z brakiem sygnału na monitor na pci-e 3.0 - nie jestem pewny. Czy powyższa płyta to sprawdzony wybór i nie będzie miała problemów z moją kartą?
  • Poziom 43  
    Nie wiem o czym mówisz, p67 mają pci-e 2.0 i masa kompów na i5 i p67 pro 3 śmiga z radeonami 7xxx i gtx 6xx
  • Poziom 43  
    Dziwna sprawa, ale p67 raczej nie ma problemu, o Z77 i problemach w Polsce na razie nie słyszałem.
  • Poziom 8  
    A jak się do p67 ma MSI Z77A-G43?
  • Poziom 43  
    nie obsługuje zintegrowanego gpu, nie ma opcji cachingu ssd i nie ma wsparcia dla pci-e 3.0 (slotów nie kart rzecz jasna)
    pro 3 do oc będzie lepszy niż g43 msi z uwagi na sekcję zasilania.
  • Poziom 8  
    Jeżeli chodzi o pamięci to rozumiem, że powinny to być DDR3, dual channel, 1600MHz, najlepiej firmowe typu Patriot, OCZ czy Crucial, ale mogłyby też być Kingstony? Czy wyższe częstotliwości też mogą być, np. 1866MHz, nie wiem co oznacza w specyfikacji płyty oznaczenie OC przy 1866 i 2133. Jeżeli tak to warto? Znalazłem np. takie PATRIOT DDR3 8GB DUAL 1866MHZ VIPER III BLACK CL9 za 170zł.

A jaki zestaw proponowalibyście jako minimalny? Na allegro widzę całe zestawy z i3 za 700-800zł. Np. taki z i3-3220:
    http://allegro.pl/i3-3220-2x3-3ghz-msi-h61m-p20-4gb-karta-gw-fv-i2920387635.html

Czy też jakiś używany zestaw na starszych i5/i7 np:
    http://allegro.pl/plyta-foxconn-x58-sli-i7-920-4gb-wentylator-i2898353257.html
    http://allegro.pl/plyta-ecs-q57h-am-i5-655k-4gb-wentylator-i2900463779.html
    http://allegro.pl/i5-2320-3-0-ghz-asus-p8b75-v-lga-1155-usb-3-0-gw-i2929862308.html

Pozdrawiam,
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze pytanie poboczne: znacie jakiś fajny opis czy porównanie chipsetów płyt głównych, tak by sobie poczytać czym się różni P66 od Z77 czy też B75?
  • Poziom 43  
    ark intel...
  • Poziom 8  
    @up Hmm, bardziej mi chodziło o jakieś omówienie niż suche parametry techniczne.

A co z tymi pamięciami, o które pytałem? Zna ktoś odpowiedzi na moje pytania? Z góry dziękuję.
  • Poziom 43  
    Wszystko masz:
    http://ark.intel.com/compare/64024,52810,64030
    Angielski chyba rozumiesz
    Najbardziej podstawowy fakt to możliwość OC na Z77 i P67, B75 nie ma takiej opcji.
    DDR3 1333MHz bo ostatnio podrożały a 1600 i tak żadnego sensownego przyrostu wydajności nie da
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź. Tak, takie porównania widziałem. Co do angielskiego nie mam problemów ;) a co ciekawe można tam też przełączyć język na polski ;) Natomiast to co piszesz o OC: z jakiego parametru na tej stronie można to wywnioskować?

Re pamięci: rozumiem, że nie warto. Natomiast chciałem jeszcze zrozumieć dlaczego w specyfikacji płyty przy wyższych częstotliwościach pamięci jest symbol OC? Co to oznacza?

Pozdrawiam,
  • Poziom 43  
    Że bez podkręcenia szyny czy tam podniesienia mnożników płyta ustawi taktowanie na standardowe jeśli masz moduły obsługiwane po OC
    Czemu o OC w chipsetach nie ma nie wiem ale jest to fakt że na b75 nie podkręcisz jak i h61, h77 itp
  • Poziom 8  
    fiend_ napisał:
    DDR3 1333MHz bo ostatnio podrożały a 1600 i tak żadnego sensownego przyrostu wydajności nie da

No dobrze, to dlaczego w przypadku OC kart graficznych podnosi się m.in. taktowanie pamięci i podobno ma to znaczenie?
  • Poziom 43  
    Jest większa przepustowość która przydaje się dla karty- szybsze wczytywanie tekstur itd.
    W przypadku pamięci przepustowość a raczej różnicę można zauważyć tylko przy pracy na wielkich projektach 3d, przerzucaniu ogromnych plików itd, system ci nie przyspiesza, gry szybciej nie chodzą (1-3fps...) itd. itp.
  • Poziom 8  
    Chciałbym jeszcze zapytać o płytę MSI P67A-GD55 B3. Czy jest ona lepsza czy gorsza od Asrock P67 Pro 3?
  • Poziom 43  
    Słabsza sekcja zasilania
  • Poziom 8  
    Ale co to właściwie znaczy?
  • Poziom 43  
    Potencjalnie słabsze OC i żywotność płyty po podkręceniu procesora
  • Poziom 8  
    A co o tym decyduje i jak to przeczytać z parametrów płyty? Czy msi ma słabsze kondensatory niż asrock?
  • Poziom 43  
    Mniej faz zasilania, kondensatory teraz chyba wszystkie robią typu solid
  • Poziom 8  
    A co oznaczają nazwy Pro3, extreme3, extreme4, gen3, gen4 itp?
  • Poziom 43  
    Różne modele, pro 3 bazowy jeśli chodzi o p67 asrocka jednak wystarczająco dobry