Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BENQ W600 - Nie odpala nowej lampy.

zet29 03 Jan 2013 14:03 7854 8
    zet29
    Level 12  
    Witam
    Może ktoś z szanownych forumowiczów miał taki lub podobny przypadek ze swoim projektorkiem?
    Problem polega na tym że została wymieniona lampa - OSRAM P-VIP 180-230 na nową a projektor dalej nie odpala.
    Po włączeniu słychać dźwięk uruchomienia z głośniczka, włączają się wentylatory, lampa odpali lecz tylko na 1 sek.
    Po chwili zapala się zielona dioda TEMP i pomarańczowa dioda LAMP, po około minucie przełącza się w stan czuwania, gasną diody TEMP i LAMP a zaświeca się dioda POWER.
    Po ponownym włączeniu znów próbuje się zapalić lampa lecz zaraz gaśnie po około 1-2sek i zapalają się ponownie diody.
    Cy może to być wina nie wyzerowanego licznika?
    MULTITECHAM
    Level 13  
    Witam
    Jest to błąd systemowy.
    Benq zawsze się da uruchomić jeśli jest sprawny i ma sprawną lampę, więc na pewno nie jest to wina licznika.
    Może to być czujnik temperatury lub wentylator lub w najgorszym przypadku płyta (cpu jest robiony na kulach BGA)
    zet29
    Level 12  
    Dziękuję za podpowiedź.
    W takim razie sprawdzę czujniki ponieważ wentylatory kręcą dobrze.
    Zastanawiam się także nad przetwornicą zasilającą lampę, czy pracuje prawidłowo.
    Projektor ma niecałe dwa lata, tak szybko zrobiły by się przerwy pod CPU ?
    MULTITECHAM
    Level 13  
    Balast i sterowanie pewnie będzie sprawne bo jak sam napisałeś lampa się zapala na 1 sek , ale można sprawdzić czy to wina zasilacza, moim zdaniem może nie być styku pomiędzy płytą a DMD ,brak zasilania (uszkodzony bezpiecznik) lub padła płyta co przytrafiło mi się w benq w100 i objaw był identyczny, sprawdź czy koło kolorów ci w ogóle rusza.

SPRAWDZANIE BALASTU (każdy można tak sprawdzić)
    Wyciągnij balast tak żeby można było zewrzeć transoptory oraz żeby balast miał połączenie z płytą (kabelek 5pin) oraz zasilanie , podłącz projektor do sieci (nie włączaj) zrób zwarcie na balaście ,nie pomyl transoptorów nie zwieramy tam gdzie kropki bo tam przychodzi zasilanie , zwierasz po drugiej stronie , jeden transoptor załącza tryb eco a drugi włącza balast , zwarcie zrób tu gdzie ci narysowałem (czerwona) i lampa powinna się zaświecić i będzie świeciła cały czas dopóki zwarty będzie ten transoptor.(proponuję polutować kabelki i zrobić włącznik)
    Jak chcesz oszukać projektor żeby działał bez lampy to zwarcie zrób na (zielona).

transoptory powinny wygladać u ciebie tak:

jak masz wątpliwości to zrób zdjęcie twojego balastu to napisze co zewrzeć.

Jak zrobisz zwarcie i lampa będzie cały czas świeciła (trzymaj około 30sek) to znaczy że balast i lampa jest ok , a problem leży gdzie indziej .
    Daj znać jak ci poszło i uważaj przy zwieraniu żeby nie uszkodzić balastu.
    zet29
    Level 12  
    MULTITECHAM dziękuję za podpowiedź.

Zrobiłem zworkę tak jak radziłeś czyli w miejscu zaznaczonym na czerwono, lecz balast się nie włączył ponieważ nie miał napięcia stałego z zasilacza .
    Jest dopiero podawane po włączeniu projektora.
    Więc włączyłem projektor z rozłączoną zworką i gdy lampa się zapaliła wtedy włączyłem zworkę przełącznikiem.
    Po tym zabiegu wywaliło bezpiecznik na wejściu 230V z sieci, a balast od tej pory ma zwarcie na wejściu zasilania prądu stałego.

Wyjąłem więc balast i założyłem zieloną zworkę aby projektor się uruchomił lecz objaw jest dalej taki sam jak na początku.
    Projektor włączy się na chwilę (koło kolorów kręci się) w obiektywie pojawia się na chwilę napis powitalny BENQ, słychać dzwięk powitalny z głośnika, po czym się wyłącza i zaświecają się diody TEMP na zielono i LAMP na pomarańczowo.

Między czasie dowiedziałem się że projektor był już wcześniej w jakimś serwisie,
    po dokładnym obejrzeniu płyty głównej zauważyłem że były lutowane elementy widoczne na zdjęciu.

Czy ta część płyty może być odpowiedzialna za włączanie się projektora?
    MULTITECHAM
    Level 13  
    Witam
    Faktycznie zapomniałem że nie ma zasilania 230v bez włączenia projektora ,jako tester lamp używam projektora ,trzeba zrobić zwarcie na odpowiednim transoptorze żeby uruchomić zasilacz.

A balast uruchamiam tak

Całe ustrojstwo którego tu nie widać służy do pomiarów jasności lampy po centrowaniu.

Jeżeli wywaliło ci bezpiecznik to zrobiłeś gdzieś zwarcie nie koniecznie na transoptorze mogło ci się gdzieś do masy zwarcie zrobić ,jeśli zrobiłeś zwarcie tylko na zworce to nie ma możliwości żeby wywaliło ci bezpiecznik .
    Jeśli balast ma zasilanie to zwarcie transoptora "włącznik balastu" uruchomi lampę

Zwierałeś "eco" dlatego balast się nie włączył.
    Źle ci zaznaczyłem zworki ale to nie ma znaczenia obojętnie czy zwierał byś "eco" czy "włącznik" to i tak nie ma opcji żeby ci wywaliło zasilanie , gdzieś zrobiłeś zwarcie.
    Powiem ci tak jeśli masz zwarcie na wejściu balastu to uszkodził się jeden z tranzystorów albo dioda , nie dostaniesz takich wiec zostaje przelutowanie z innego balastu albo wymiana balastu .

Ale biorąc pod uwagę fakt że płyta była już grzebana to nie ma sensu się ładować w ten temat, a dlaczego projektor zgłasza błąd to już wiesz.
    Tak więc najprawdopodobniej projektor nadaję się na części .
    A gdzie kupiłeś AL....?
    zet29
    Level 12  
    Nie mam pojęcia gdzie ponieważ to znajomego projektor i to on kupował w jakimś sklepie internetowym.

Na 100% nigdzie nie miałem zwarcia, ponieważ projektor się włączył, zapaliła się lampa i zgasła. Dopiero po włączeniu zworki dolutowanym przełącznikiem wywaliło bezpiecznik i poleciał balast.
    Wydaje mi się że spowodowały to włączone dwie funkcje na raz czyli balast dostał informację z płyty głównej że ma się włączyć a ja dodatkowo mu włączyłem ECO.

Faktycznie poleciał tranzystor i dioda na radiatorze, lecz po wylutowaniu dalej zwarcie w miejscu diody, coś jeszcze poleciało.
    Projektor zostaje przeznaczony na części.
    MULTITECHAM
    Level 13  
    Wydaje mi się że spowodowały to włączone dwie funkcje na raz czyli balast dostał informację z płyty głównej że ma się włączyć a ja dodatkowo mu włączyłem ECO.
    -NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI.

Zwierając transoptor nie robisz nic innego niż on sam więc to nie jego zwarcie spowodowało spalenie balastu.
    Taki sam efekt otrzymasz jeśli zrobisz zwarcie na wyjściu balastu tam gdzie podłączasz lampę, natychmiast leci dioda oraz tranzystor(y) .
    zet29
    Level 12  
    Projektor poszedł na części więc zamykam temat, dziękuję za podpowiedzi.