Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trilux TAP 2101T - z tunerem DVB-T brak kolorów przez AV

Maciej Raniś 03 Sty 2013 15:51 3885 19
  • #1 03 Sty 2013 15:51
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Witam, ojciec posiada powyższy telewizor, na podzespołach Philipsa, podobno nie do zajechania, więc szkoda go wymieniać w związku z cyfryzacją. Dlatego też przed rokiem kupiłem mu tuner WIWA HD 80, całość połączyłem przewodem EURO od magnetowidu i wszystko działało bardzo dobrze aż do teraz. Przed tygodniem obraz AV z tunera stał się czarno-biały. Obraz z analogu jaki i telegazeta są kolorowe. Podpinając tuner tym samym przewodem do innego telewizora, kolory są. Podpinając inne urządzenie (magnetowid) tym samym przewodem do telewizora, kolory są. Zmiana systemu wizji w tunerze na SECAM, jak i zmiana wyjścia wideo z RGB na SVCB nie pomagają (telewizor nie reagował na zmianę wyjścia wideo nawet wtedy, gdy kolory jeszcze były). Rozebrałem tył telewizora i na pierwszy rzut oka nie było widać żadnego wyrwania ani podobnego uszkodzenia gniazda EURO, wszystkie piny są na miejscu. Mam też inny przewód EURO, grubszy, być może ma więcej żył. Po połączeniu przy jego pomocy obraz AV jest kolorowy, jednak nakłada się on na obraz analogowy oraz teletekst nawet po wyłączeniu AV w telewizorze, co objawia się wielkimi przekłamaniami oraz utratą synchronizacji obrazu. Obraz z tunera znajduje się wówczas też na zwykle czarnych elementach OSD. Sytuacja taka nie odpowiada domownikom. Dodam jeszcze, że na tym drugim przewodzie telewizor reaguje na zmiany ustawień tunera podane powyżej utratą koloru przez obraz. Proszę o pomoc w wyjściu z tej sytuacji, co mogło ulec awarii? Jakieś ustawienia TV zostały pomieszane? Chciałbym powrotu do sytuacji sprzed awarii, gdyż sygnał analogowy jest nadal wykorzystywany i nakładające się obrazy są nieakceptowalne. Serwis pewnie też niewiele pomoże, bo podepną inne urządzenie, jak ja i wszystko będzie dla nich w porządku. Czekam na jakąś pomoc, pozdrawiam.

0 19
  • #2 03 Sty 2013 16:17
    mirex
    Poziom 43  

Maciej Raniś napisał:
    Serwis pewnie też niewiele pomoże, bo podepną inne urządzenie, jak ja i wszystko będzie dla nich w porządku.

Jasne! Serwis jest głupi. On nie załatwi sprawy, choć tysiące porównywalnych awarii przerobił, a ty z pomocą tutejszych fachowców na pewno sobie poradzisz! Choć nie masz pojęcia ani o elektronice, ani o budowie telewizora.

0
  • #3 03 Sty 2013 16:52
    Fikszyn
    Poziom 18  

Oblutuj dokładnie gniazda SCART w telewizorze .Jeśli to nie pomoże to masz powalony klucz ,taki mały układ scalony do którego dochodzą ścieżki od euro-scarta. Nie mam serwisówki więc może któryś z kolegów podpowie na forum. Grubym kablem euro można podać sygnał RGB i AV a ,,cienki" tylko AV(podejrzewam to w Twoim wypadku). Układ scalony <klucz> (multiplex-er)jest sterowany przez złącze SCART lub ręcznie przez sterowanie pilotem (wej. AV,AV2...,RGB)w zależności ile masz wyjść w tym TV.Oczywiście przyczyn takiej usterki może być więcej jak to w analogach bywa.Ale jak Ciebie elektronika interesuje zacznij od tego co napisałem.
    I z ciągnij serwisówki twojego TV i znajdź rozpiskę przewodów euro-złącza w necie.
    Powodzenia.

Dodano po 6 [minuty]:

mirex bez aluzji ,niech się zainteresuje elektroniką .Zapomniałeś ile zepsułeś zanim się nauczyłeś.
    PS. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

0
  • #4 03 Sty 2013 17:35
    lamer.
    Poziom 33  

Fikszyn napisał:
    Jeśli to nie pomoże to masz powalony klucz ,taki mały układ scalony do którego dochodzą ścieżki od euro-scarta. Nie mam serwisówki więc

Więc może najpierw poszukaj i sam popatrz.

0
  • #5 03 Sty 2013 18:32
    mirex
    Poziom 43  

Fikszyn napisał:
    Ale jak Ciebie elektronika interesuje zacznij od tego co napisałem.

A skąd w ogóle takie domniemanie?
    Jego interesuje całkiem co innego.
    Fikszyn napisał:
    mirex bez aluzji ,niech się zainteresuje elektroniką .Zapomniałeś ile zepsułeś zanim się nauczyłeś.

Czego zepsułem? Skąd wiesz? Byłeś przy tym?
    Może nie mam po prostu takich zwyczajów, że zabieram się za coś, czego kompletnie nie pojmuję.
    Ty też chyba nie powinieneś pisać, bo po prostu nie potrafisz. Więc po co to robisz i dręczysz przy okazji ludzi oglądaniem Twojej "twórczości"? :)
    Na wszelki wypadek, bo potem mogłoby okazać się, że kłamię. :)
    Fikszyn napisał:

Oblutuj dokładnie gniazda SCART w telewizorze .Jeśli to nie pomoże to masz powalony klucz ,taki mały układ scalony do którego dochodzą ścieżki od euro-scarta. Nie mam serwisówki więc może któryś z kolegów podpowie na forum. Grubym kablem euro można podać sygnał RGB i AV a ,,cienki" tylko AV(podejrzewam to w Twoim wypadku). Układ scalony <klucz> (multiplex-er)jest sterowany przez złącze SCART lub ręcznie przez sterowanie pilotem (wej. AV,AV2...,RGB)w zależności ile masz wyjść w tym TV.Oczywiście przyczyn takiej usterki może być więcej jak to w analogach bywa.Ale jak Ciebie elektronika interesuje zacznij od tego co napisałem.
    I z ciągnij serwisówki twojego TV i znajdź rozpiskę przewodów euro-złącza w necie.
    Powodzenia.

Dodano po 6 [minuty]:

PS. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Tobie również szczęśliwego Nowego Roku.

0
  • #6 04 Sty 2013 13:08
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Witam ponownie, przejrzałem schemat tego telewizora i kolega Fikszyn raczej nie ma racji, pewnie odbiornik jest starszy, niż kolega myślał i wiele rzeczy jest w nim wykonanych jeszcze na elementach dyskretnych. Co zaś do innych wypowiedzi, to "miło mi", że zostałem tak oceniony. Czy jednak nikogo nie zastanawia fakt, że pierwszym przewodem z innego źródła (magnetowidu) obraz jest kolorowy na Triluxie? Gdyby był uszkodzony telewizor, to czy obraz nie byłby czarno-biały zawsze? Właśnie dla tego wstrzymujemy się z oddaniem go do serwisu, bo coś nam tu pachnie głupią błahostką, tylko nikt nie wie, jaką, a wiele już sprawdziłem. W każdym razie dziękuję za wszystkie wypowiedzi i liczę jeszcze na jakieś wskazówki, pozdrawiam ;)

0
  • #7 04 Sty 2013 14:00
    Remeknapr
    Poziom 33  

Jeśli telewizor poprawnie współpracuje z magnetowidem to spróbuj podłączyć tuner DVBT przewodem EURO do magnetowidu i wtedy sprawdź jaki jest obraz.

0
  • #8 04 Sty 2013 14:28
    lamer.
    Poziom 33  

Spróbuj sobie przełączać tymi rozdzielczościami.
    Trilux TAP 2101T - z tunerem DVB-T brak kolorów przez AV

Miałem podobny przypadek, typu dekodera nie pamiętam, pracował ze starym Philipsem.
    Też przez euro nie było koloru. Zmiana rozdzielczości na wyższą i kolor się pojawił, a niby dotyczy to tylko HDMI.

0
  • #9 04 Sty 2013 14:55
    Fikszyn
    Poziom 18  

Tak jest przyznaje się do błędnej analizy ,masz racje Lamer to powinno poskutkować,zmylił mnie ten miksujący się sygnał .Leciwe pudełko.

0
  • Pomocny post
    #10 04 Sty 2013 15:11
    mirex
    Poziom 43  

Maciej Raniś napisał:
    Czy jednak nikogo nie zastanawia fakt, że pierwszym przewodem z innego źródła (magnetowidu) obraz jest kolorowy na Triluxie? Gdyby był uszkodzony telewizor, to czy obraz nie byłby czarno-biały zawsze?

Pogrubienie moje.
    Nie. Niekoniecznie. Drobna usterka TV plus różne sygnały wejściowe (jakość, poziomy) z różnych źródeł i pojawia się problem z zaskokiem koloru. Nic nowego dla serwisu. Bywa również, że sygnał z wejścia zewnętrznego daje obraz kolorowy, a z własnego tunera odbiera cz-b, choć jakość sygnału jest b. dobra.

Możesz sobie kombinować, jak lamer. sugeruje, ale jeśli piszesz, że jest tak:
    Cytat:
    Mam też inny przewód EURO, grubszy, być może ma więcej żył. Po połączeniu przy jego pomocy obraz AV jest kolorowy, jednak nakłada się on na obraz analogowy oraz teletekst nawet po wyłączeniu AV w telewizorze, co objawia się wielkimi przekłamaniami oraz utratą synchronizacji obrazu.

to te kombinacje nie naprawią powyższego zjawiska, no bo dlaczego zmiana rozdzielczości w dekoderze miałaby wpłynąć na kluczowanie źródeł. Choć może się zdarzyć, że kolor powróci, ale tylko wtedy będzie dobrze, gdy kabel będzie niepełny (tylko A/V), a przełączanie wewnętrzne.
    Telewizor nadal jednak jest niepełnosprawny. ;)

0
  • #11 04 Sty 2013 15:14
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Przeczytajcie uważnie mój pierwszy post. Na tym samym przewodzie kolory są z magnetowidu, a z tunera nie ma. Zmiana rozdzielczości nie pomaga, ogólnie zmiana jakichkolwiek ustawień WIWY 80 nie pomaga, chyba że ma ona jakieś sekretne menu o którym nie wiem. Telewizor raczej żadnych ustawień nie posiada.

0
  • #12 04 Sty 2013 15:17
    mirex
    Poziom 43  

Przeczytaj dokładnie co powyżej napisałem.

0
  • #13 04 Sty 2013 15:32
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Zacząłem pisać odpowiedź, zanim Twój post się ukazał. Rozumiem. Naprawa pewnie będzie się wiązała z wymianą elementów, które po 20 latach utraciły swoje parametry znamionowe? A by je zlokalizować, to pewnie trzeba będzie pomierzyć / wylutować ćwierć płytki? Ja się tego na pewno nie podejmę, bo choć przewlekane lutuję całkiem sprawnie, to za duże ryzyko że coś schrzanię, a ojciec na prawdę lubi ten telewizor ;) Jeżeli nikt więcej nie podrzuci jakiegoś rozwiązującego problem pomysłu, to pewnie po weekendzie TV poleci pozwiedzać sąsiednie miasto. Dzięki za odzew, pozdrowienia ;)

0
  • #14 04 Sty 2013 15:50
    lamer.
    Poziom 33  

mirex napisał:
    to te kombinacje nie naprawią powyższego zjawiska, no bo dlaczego zmiana rozdzielczości w dekoderze miałaby wpłynąć na kluczowanie źródeł.

Mirku ja tylko piszę co miałem w moim przypadku. Ja nie wiem co w sygnale AV zmienia zmiana rozdzielczości, może wyłącza chrominancję (piszę tu o moim przypadku). Sam zanim do tego doszedłem zmieniałem przewody, a pomogła zmiana rozdzielczości i to jest fakt.
    Maciej Raniś napisał:
    Mam też inny przewód EURO, grubszy, być może ma więcej żył. Po połączeniu przy jego pomocy obraz AV jest kolorowy, jednak nakłada się on na obraz analogowy oraz teletekst nawet po wyłączeniu AV

A to to w ogóle są jakieś cuda, co ma do tego teletekst?

0
  • #15 04 Sty 2013 16:06
    mirex
    Poziom 43  

Dlatego napisałem właśnie, że może się - przez przypadek - zdarzyć, że kolor zaskoczy po zmianie rozdzielczości w dekoderze.
    Skoro sygnał z magnetowidu mu jakoś pasuje, to i ten z dekodera, po zmianie, może podpasuje. Może odrobinę inna chrominancja, odrobinę inny poziom impulsów wygaszania i synchro wystarczy. Też nigdy nie sprawdzałem jak wygląda przebieg wyjściowy CVBS po zmianie rozdzielczości, pomijając już fakt, jak to wygląda w różnych produktach. ;)

Ale TV i tak jest niesprawny.

--------------
    To ostatnie, to pisanie na skróty. :) Miesza się to z TV, z tym z wejścia zewnętrznego. A skoro przy okazji włączono TXT, no to równolegle go widać. :)

0
  • #16 04 Sty 2013 16:41
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Może troszkę niejasno się wyraziłem, podłączając gruby przewód wygląda to tak: Włączając AV obraz jest normalny, kolorowy, stabilny, z tym że jest nawet na czarnych elementach OSD jak jakieś obwódki głośności i innych napisów, przez co są one mniej czytelne. Wyłączając AV mam na sobie 2 obrazy pływające niestabilnie. Włączając teletekst również jest pływający misz-masz, tak jakby obraz AV zawsze przedkładał się przed pozostałe. Podłączając cienki przewód jedyną usterką jest brak kolorów z AV, pozostałe tryby działają bez zarzutów. Może pomoże jeszcze gdy dodam, że TV posiada też S-VIDEO i 2 czincze audio.

0
  • #17 04 Sty 2013 17:38
    mirex
    Poziom 43  

Maciej Raniś napisał:
    Może pomoże jeszcze gdy dodam, że TV posiada też S-VIDEO i 2 czincze audio.

Ale w czym ma pomóc i komu?
    Dla mnie TV jest uszkodzony i tyle. Myślę, że możliwe jest, że jeśli pod S-VHS coś podłączysz, to trzeci obraz będziesz widział. ;)
    No a skoro - według mnie - nie masz najmniejszych szans na samodzielną, definitywną diagnozę i naprawę, to szkoda czasu na ciągnięcie tego tematu. Gdyby wczoraj TV trafił do serwisu, to dzisiaj najprawdopodobniej były już w pełni sprawny.
    Ale to nie mój TV, ani mój interes, to rób sobie, co chcesz.

0
  • #18 04 Sty 2013 17:58
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Cytat:
    Ale w czym ma pomóc i komu?

Kolega wyżej jakby nie do końca zrozumiał, co ma do tego teletekst itp, więc mu wyjaśniłem. Twoje stanowisko w sprawie już znam, dostałeś podziękowanie za pomoc ;)

0
  • #19 13 Sie 2013 01:18
    taki86
    Poziom 10  

Witam,
    Szukałem sposobu na automatyczne przełączanie tv w tryb AV po włączeniu urządzenia na EURO złączu (jak w TAP 2131), ale coś (późno) dopowiem.
    Z tego co pamiętam, mój 2101T pozostaje od nowości całkowicie bezawaryjny (niestety 2131 z 1996r. dosięgały burze, a po latach kineskop zaczął rozlewać kolory od lewej krawędzi w prawo) i działa przez grube EURO-EURO złącze następująco:
    A. ze stacjonarną nagrywarką DVD
    - na kanale 0 - obraz kolorowy dla 576i, obraz czarno-biały dla 576p (zmiany wymagają ponownego włączenia nagrywarki i tv)
    - w trybie AV - obraz kolorowy dla 576i oraz 576p
    - na kanale 1-xx - obraz biegnący/pływający/nakładający się na obraz analogowy (i analogową telegazetę)
    B. z dekoderem DVB-T manta z wyjściem RGB w formacie PAL (oraz w NTSC)
    - na kanale 0 - obraz kolorowy dla 576i oraz 576p oraz innych (nawet po ponownym włączenia dekodera i tv)
    - w trybie AV - obraz kolorowy zawsze
    - na kanale 1-xx - obraz biegnący
    - zmiana RGB na CVBS (Color Video Blanking and Sync) - obraz czarno-biały

W każdym wypadku sygnał EURO złącza powoduje zanik czarnych obwódek OSD (np. wokół poziomu głośności).
    Ponadto instrukcja obsługi mówi:
    - Przyciskiem "0" uaktywniamy wejście sygnałów z gniazda S-VHS
    - Przycisk AV Uaktywnia WE/WY Audio/Video oraz WE RGB w celu monitorowania lub nagrywania
    - Gniazdo EURO (sygnały AV oraz RGB) ... - odtwarzanie sygnałów AV, nagrywanie sygnałów AV, odtwarzanie sygnałów RGB. - uaktywnianie sygnałów z gniazda - przycisk (13) AV
    Sygnał / Blanking / Numer końcówki gniazda EURO / 16
    - poziom "0" - brak połączenia na odbiór sygnałów R,G,B (0V-0,4V)
    - poziom "1" - przełączanie na odbiór sygnałów R,G,B (1V-3V)

Urządzenie A ma 2V/5,3V natomiast B ma 0V/3-4,5V mierzone względem metalowej osłony złącza, więc albo mam ukrytą usterkę/wadę fabryczną albo "W przypadku niestandardowego sygnału BLANKING podawanego przez komputer ... prosimy o kontakt z punktami serwisowymi odbiornika TRILUX, które zaoferują Państwu dopasowanie sygnału BLANKING z komputera do standardu wymaganego na wejściu gniazda EURO"

Podsumowując wg mnie tv NIE JEST uszkodzony ani nieprawny, a tym bardziej niepełnosprawny. Miksowanie się obrazów oraz czarno-biały obraz wynika ze specyfiki tego modelu.

instrukcja wymienia, że należy zapewnić odpowiednią kombinację i poziom sygnałów gniazda S-VHS (Luminancja-Y 3, Chrominancja-CH 4) oraz EURO złącza (Luminancja/Video 20, R 15, G 11, B 7, Blanking 16), przy czym przełączanie na kanał 0 lub w tryb AV, a także ustawienie opcji sygnału tunera zgodnie z wymaganiami telewizora mają kluczowe znaczenie.
    Mam nadzieję, że telewizor przetrwał te rozważania i będzie dzielnie kontynuował wzorową służbę :)

0
  • #20 13 Sie 2013 15:49
    Maciej Raniś
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedź, nadmienię tylko, że wcześniej, około 8-5 lat temu, za czasów magnetowidu, jak i teraz, przez ponad rok z WIWĄ 80, kolory były na "cienkim" przewodzie, jednocześnie obraz NIE NAKŁADAŁ się na OSD i obraz analogowy był stabilny. Teraz magnetowid nadal daje kolorowy obraz przez "cienki", a WIWA nie. Z racji wyłączenia analogu tuner został podłączony grubszym przewodem EURO i kolor jest przez RGB, użytkownicy z bólem serca przyzwyczaili się do obrazu na OSD. Domyślam się, że przyczyną utraty kolorów z WIWY jest niezgodność parametrów sygnału z tymi podanymi przez kolegę wyżej. Tylko czy w takim razie tuner ulega jakiemuś zużyciu, skoro stało się to po ponad roku użytkowania? Telewizor służy dzielnie, aczkolwiek ostatnimi czasy kilka razy zawinął się chwilowo obraz (jakiś zimny lut na odchyleniu?), oraz słychać brum sieciowy przy większej głośności, czyli raczej sypie się zasilacz. Ojciec mówi, że już naprawiał go nie będzie, tylko jak coś strzeli, to sobie kupi coś innego (oby tylko później nie żałował ;p) Pozdrawiam ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów