Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xsara I 1.9 2000r - Nie działa dmuchawa nawiewu

Rolandos 03 Jan 2013 18:39 3396 9
 • #1
  Rolandos
  Level 19  
  Witam szanownych kolegów i koleżanki. Problem jak temacie: nie działa dmuchawa nawiewu. Auto trafiło do mnie już po wymianie "opornicy", przed wymianą działała na max obrotach, po wymianie zero odezwu. Co zostało sprawdzone: Panel sterujący sprawny-wychodzi napięcie od 0,5 V do 5 V w zależności od położenia potencjometru na panelu. Zero strat po drodze na wejściu do elektroniki klimy też do 5V. Problem pojawia się za elektroniką. Na wyjściu sterującym mam napięcie szczątkowe w okolicach 0,3 v bez względu na położenie potencjometru na panelu sterującym. Wszystkie pozostałe zasterowania, takie jak klapy powietrza czy sprężarka klimy działają. Podając prąd na sterowanie dmuchawy przez "dekadę" uzyskuję płynną regulację w zależności od ustawionej na dekadzie oporności, także myślę, że sama "opornica" jest ok. Mam jeszcze jeden sterownik Valeo o identycznych nr ale efekt jest dokładnie taki sam. Nie wiem.. może są jakieś dodatkowe warunki do spełnienia jeśli chodzi o uruchomienie wentylatora? Jeśli macie jakieś sugestie... za wszystkie będę wdzięczny. Pozdrawiam
 • #3
  Rolandos
  Level 19  
  To nie ma BSI
 • #4
  żałosna udręka
  Level 34  
  Obstawałbym przy błędach. W tym samochodzie jest identyczna sytuacja ze świecami żarowymi. Po uszkodzeniu jednej sterownik je wyłącza i nie informuje kontrolkami na desce o błędzie. Dopiero po skasowaniu uruchamia ponownie.
 • #5
  Rolandos
  Level 19  
  błędy wykasowane i bez zmian :(
 • Helpful post
  #6
  żałosna udręka
  Level 34  
  Może mylę roczniki albo model, ale dmuchwę przy pomocy "Lexia" można włączyć teoretycznie w trzech miejscach. W panelu, w BSI (wiem że nie ma), i bezpośrednio. Jeśli masz Lexię to powinno Ci coś wyjść, przynajmniej teoretycznie.
 • #7
  Rolandos
  Level 19  
  Na dzisiaj daję sobie już spokój. Wracam do tematu w poniedziałek. Tymczasem dziękuję za pomoc.
 • #9
  Rolandos
  Level 19  
  jasne :P to podstawa, ale to cenna uwaga:)
 • #10
  Rolandos
  Level 19  
  Koledzy i koleżanki wiem, że późno ale opiszę finał naprawy. Okazało się że problem leżał po stronie opornicy miałem dwa zamienniki i na żadnym nie było poprawy. Po zamontowaniu oryginału i to używanego dmuchawa zaczęła pracować.
  Pozdrawiam

  Zamykamy