Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rama ciężarówki RC w skali 1:10.

Alfred_92 03 Jan 2013 19:39 3807 8
 • #1
  Alfred_92
  Level 33  
  Witam, powiedzcie proszę z czego najtaniej mogę wykonać ramę do modelu ciężarówki w skali 1:10 mniej więcej takiej ( http://rc-trial.ayz.pl/phpBB/viewtopic.php?t=...start=0&sid=8fd96f7183e9ef8ebbeac2ed17741dea). Chodzi mi o to żeby było jak najtaniej oraz żeby można było łatwo taką ramę wykonać. Wiem że buduje się takie ramy na ogół z aluminium ale aluminium bez TIG-a ciężko będzie pospawać. Myślałem nad konstrukcją stalową. Czy stal nada się, jeżeli nie to dlaczego?
 • #2
  Madrik
  moderator of Robotics
  Nada się, ale chodzi o ciężar. Będzie potrzebny mocniejszy i tym samym droższy napęd.
  Jeżeli wykorzystasz cienką stal, to z kolei rama będzie podatna na odkształcenia. Będzie też trudniejsza w obróbce i poza tym, w tej skali i przy cienkiej stali, bez MIGa lub TIGa też będzie ciężko to pospawać. Może się okazać za delikatne do smarkania elektrodą.

  Można ramę zrobić ze styropianu. potem dokładnie obłożyć laminatem szklanym i masz dość mocną i lekką ramę. Styropian można zostawić w środku lub po zrobieniu otworów, wypłukać nitrem, ale robi się z niego mało apetyczna maź.

  Do ramy długości ok 1m, nie wyjdą wysokie koszty. tkaninę szklaną i epidian można kupić małym hurtem, np w sklepach żeglarskich i cena wyjdzie podobna co za profile metalowe + spawanie i obróbka.
  Tylko nie stosuj żywic poliestrowych. Kurczą się i odkształcają formę. Tylko epoksydowe.
 • #3
  Alfred_92
  Level 33  
  A czy dało by się polutować taką stalową ramę przy pomocy jakiejś dużej lutownicy i cyny takiej jaką stosowało się do lutowania rynien? Będzie to mój pierwszy projekt z dziedziny modelarstwa i zastanawiam się czy aby kwestia napędu 6x6 nie będzie dla początkującego za dużym wyzwaniem w kwestii wykonania (no i na pewno ceny). Rozważam jeszcze budowę jakiegoś autka terenowego typu Honker czy Navara ponieważ odchodzi tam kwestia tak skomplikowanego przeniesienia napędu. Czy budowa takiej terenówki będzie lepszym pomysłem na pierwszy projekt?
 • #4
  Madrik
  moderator of Robotics
  Stal można lutować, ale nie lutownicą. Jeżeli już to stosuje się lutowanie twarde, palnikiem gazowym (acetylenowym), na mosiądz, brąz lub miedź, w obecności topnika.
  Spawanie jest prostsze.

  Nie wiem co umiesz i na czym się znasz. Jeżeli masz wątpliwości, zaprojektuj najpierw całą konstrukcję w jakimś programie CAD. Jak rozwiążesz problemy wirtualnie, przejdź do czynów.
 • #5
  slaff
  Level 15  
  Madrik wrote:
  Stal można lutować, ale nie lutownicą. Jeżeli już to stosuje się lutowanie twarde, palnikiem gazowym (acetylenowym), na mosiądz, brąz lub miedź, w obecności topnika.  Stal również można lutować lutem miękkim, ale trzeba użyć kwasu, prawie każdy się do tego nadaje, ja używałem z akumulatora, jak już nic nie miałem pod ręką to kwasek cytrynowy :)

  Lutownicą polutujesz jeśli będzie miała dostatecznie dużą moc a profile będą odpowiednio cienkie.
  Jak upierasz się przy stali to kup ocynkowaną, ją polutujesz bez problemu.

  powodzenia
 • #6
  Alfred_92
  Level 33  
  Stal będzie najtańszym rozwiązaniem (tak mi się wydaje).
 • #7
  Madrik
  moderator of Robotics
  Na miękko lutuje się wyłącznie elementy nie konstrukcyjne. Np. rynny, które wiszą na hakach. Luty takie pełnią wówczas rolę uszczelnienia.
  Wytrzymałość konstrukcji stalowej, lutowanej na miękko jest bardzo niska.
 • #8
  Alfred_92
  Level 33  
  Panowie, zastanawiam się czy taka rama skręcona małymi śrubami zda egzamin (zachowa sztywność)? Bo wydaje mi się że nie powinno być przeciwskazań
 • Helpful post
  #9
  slaff
  Level 15  
  Madrik wrote:
  Na miękko lutuje się wyłącznie elementy nie konstrukcyjne. Np. rynny, które wiszą na hakach. Luty takie pełnią wówczas rolę uszczelnienia.
  Wytrzymałość konstrukcji stalowej, lutowanej na miękko jest bardzo niska.  Przecież to jest zabawka. W modelach z powodzeniem stosuje się na mocno obciążone części tworzywa sztuczne i klejenie, mało który klej może dorównać wytrzymałości lutowaniu miękkiemu. Cyna służy tylko jako spoiwo. Nie chodzi o lutowanie doczołowe gdzie musiała by przenosić 100% obciążenia, tylko jako spoiwo przy łączeniu na zakładkę.


  Alfred_92 wrote:
  Stal będzie najtańszym rozwiązaniem (tak mi się wydaje).


  Jako surowiec to na pewno ale kwestia tego skąd ją weźmiesz, jak ze złomu to ok ale w hurtowni nie kupisz tak małej ilości.

  Alfred_92 wrote:
  Panowie, zastanawiam się czy taka rama skręcona małymi śrubami zda egzamin (zachowa sztywność)? Bo wydaje mi się że nie powinno być przeciwskazań


  Śruby, nity, klejenie, spawanie, lutowanie, zgrzewanie każda z tych metod się nadaje wszystko zależy od projektu, jak sobie tą konstrukcję wyobrażasz. Jak chcesz mieć dobrą sztywność konstrukcji staraj się jak najwięcej elementów kształtować poprzez gięcie, jak klatka bezpieczeństwa w rajdowych samochodach.

  Moja propozycja to kup profile aluminiowe, 15-20zł/kg, łącz poprzez jednoczesne skręcanie i klejenie lub, ale to jeżeli posiadasz palnik na propan, poprzez lutowanie. Na allegro możesz kupić drut do lutowania aluminium, połączenie wychodzi jak przy lutowaniu miedzi cyną, nie zapełnia luk jak podczas spawania więc elementy powinny do siebie przylegać.
  Potwierdzam skuteczność, kilka lat temu do aluminiowej ramy rowerowej, przylutowałem w ten sposób mocowanie do zacisku hamulca tarczowego, duże obciążenia i nic nie odpadło.
  Nitowania nitami zrywalnymi, nie proponuję bo przy tych gabarytach będzie to zbyt ordynarne.

  Jeśli będziesz robił z aluminium, to zwróć uwagę żeby było to surowe alu a nie anodowane, bo dojdzie dodatkowa praca ze zdzieraniem anody w miejscach łączenia klejem, lutowania. W przypadku skręcania anoda w niczym nie przeszkadza.