Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego

lajkonik_2005 03 Jan 2013 19:40 19902 29
Testo
 • #1
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego

  Bardzo proszę o pommoc w temacie. Posiadam piekarnik elektryczny Mastercook Wrozamet typu 3727. Niestety nie działają grzałki. Oto opis sytuacyjny: Przy włączonym na temperaturę pokrętle prawym (zakres od 50-250 stopni) nie ma żadnej reakcji. Nie zapala się kontrolka nad pokrętłem. Przy włączeniu lewego pokrętła czyli ustawieniu odpowiedniego programu wszystko działa w zasadzie normalnie. Termoobieg działa, słychac wentylator nawiewu. Nie zapala się lampka nad pokrętłem, natomiast włacza się kontrolka na pokrętłem ustawu temperatury. Światło w piekarniku świeci się, nie grzeją grzałki przy żadnym z programów. Bardzo prosze o ratunek w opisanej sprawie. Byłbym wdzięczny za jakiś schemat choćby uproszczony abym wiedział o czym pisze i co mam ewentualnie wymienić.

  Pozdrawiam
  Krzysztof
 • Testo
 • #2
  kwantor
  Level 38  
  Wyłączyć z prądu odkręcić obudowę i zmierzyć rezystancję grzałek.
  Elektryk sprawdził by obecność napięcia na zasilaniu tych grzałek.
  Potem wymienić jeśli uszkodzone.
  Od tego należy zacząć te niesamowite naprawy.
  Zakładam, że nie jest ustawiony jakiś program czasowy, czy nieustawiony zegar itp, który nie pozwala załączyć funkcji.
  Właśnie nie widzę na wyświetlaczu zegara, ale nie znam modelu pieca, więc może go tam nie ma.
 • #3
  nabuchonodoz
  Level 10  
  A czy wyświetlacz w ogóle działa?
 • #4
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Wyświetlacz działa bez zarzutu. Ustawiam bieżącą godzinę bez problemu, Zimny piekarnik sygnalizuje potrzebe wyłączenia po nastawieniu czasu pracy. Sytuacje jakie opisałem w pierwszym poście nie dotyczą pracy piekarnika po nastawieniu na program czasowy.
  Po rozebraniu obudowy sprawdziłem jedynie jakość kabli i wsuwek czy coś przypadkiem nie rozłaczyło się, czy tez przepaliło bo piekarnik ma już swoje lata, ale wszystko jest ok. Bez miernika to chyba nie uda mi się zmierzyć rezystancji grzałek..musze poszukac jak do tego zabrac się. chyba ze jakaś mała podpowiedź ?
 • #5
  kwantor
  Level 38  
  Jasne- bateria 4,5 V i zaróweczka 2,5V w obwód grzałki i świecenie/ nie świecenie da ci to co miernik.
 • #6
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Postaram się stanąc na wysokości zadania choc będąc laikiem w elektryce mogę nie natrafić na obwód ;-), skoro nie ma innego sposobu. Mam jeszcze "probówke" z żarówką to mogę ją wykorzystać, Tylko jeszcze nie wiem, czy piekarnik powinien być włączony na jakiś program przy pomiarze, czy sprawdzać przy nastawie pokręteł w pozycjach ZERO.
 • Testo
 • #7
  kwantor
  Level 38  
  Pisałeś, ze masz ten piec lata, więc wiesz co ma być ustawione, aby grzał- wtedy pomiar próbówką , ale taką na żarówkę 230V, a nie neonówką.
  Pomiar na zciskach grzałki pod napięciem- osoba uprawniona- czyli elektryk.
  Rękawice, okulary i buty gumowe+ mata izolacyjna pod nogi + osoba która udzieli pomocy.
  Ten żart ma przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. :!:
 • #8
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Jutro zabiore się po pracy do sprawdzania i napisze co zaobserwowałem, Jesli jest jeszcze jakiś inny pomysł na rozwiązanie problemu "zimnych grzałek" prosze podpowiadać, będe mieć jutro wszystko rozgrzebane na stole.
  czy mozliwe jest aby padły wszystkie grzałki na raz? Z jakiej przyczyny?
 • #9
  kwantor
  Level 38  
  Trzeba to sprawdzić, co by nie było, potem drogę zasilania tych grzałek.
  Czyli od zasilania, poprzez termostat, może jakiś przekaźnik, pokrętło wyboru grzałki.
 • #10
  zhudomel
  Home appliances specialist
  lajkonik_2005 wrote:
  Sytuacje jakie opisałem w pierwszym poście nie dotyczą pracy piekarnika po nastawieniu na program czasowy.
  Może trochę jaśniej; mamy rozumieć, że jak ustawisz program czasowy, to wszystko działa?
 • #11
  wioletta92
  Level 18  
  Pod tylną pokrywą powinien być termik. Sprawdź go.
 • #12
  lajkonik_2005
  Level 8  
  zhudomel wrote:
  Może trochę jaśniej; mamy rozumieć, że jak ustawisz program czasowy, to wszystko działa?  Miałem na uwadze wyłącznie fakt, że wyświetlacz jest sprawny tzn, można ustawić bieżącą godzinę oraz czas pracy. Można więc stwierdzić, że zegar działa normalnie i nie jest powodem że nie grzeją grzałki. Na forum czytałem o zależnościach pomiędzy zegarem a pracą piekarnika więc chciałem dokładnie przedstawić jak to u mnie wygląda.
  Z instrukcji jaką znalazłem wynika, że w piekarniku są cztery grzałki: rurkowa dolna, górna i opiekacza oraz kołowa termowentylatora. Tym bardziej dziwi fakt, że nagle padły wszystkie.
 • #13
  zhudomel
  Home appliances specialist
  lajkonik_2005 wrote:
  Można więc stwierdzić, że zegar działa normalnie i nie jest powodem że nie grzeją grzałki.
  Nie można tego stwierdzić, dopóki się go nie sprawdzi. Dla formalności: grzanie działa, gdy jest ustawiona godzina, temperatura i wybrana któraś z funkcji.
 • #14
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Niestety przy tych spełnionych warunkach,tj. ustwionej godzinie, ustawionej temperaturze i wybraniu funkcji grzałka lub grzałki nie działają.
 • #15
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Co oprócz godziny pokazuje wyświetlacz?
 • #17
  nabuchonodoz
  Level 10  
  Jaki przełącznik znajduje się zaraz przed grzałkami. Czy nie jest to przełącznik grzałek? Może on jest winny.
 • #18
  lajkonik_2005
  Level 8  
  zhudomel wrote:
  Co oprócz godziny pokazuje wyświetlacz?


  Zegar po włączeniu do sieci mruga i wskazuje godzinę i minuty wyzerowane oraz mruga AUTO. Po ustawieniu czasu wskazuje godzine i minuty oraz świeci się symbol pracy ręcznej lub ciągłej. Tak jak na zdjęciu. Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego

  Dodano po 10 [minuty]:

  [quote="kwantor"]Elektryk sprawdził by obecność napięcia na zasilaniu tych grzałek.

  Sprawdziłem próbówką z żarówką, każdą grzałkę i ani raz zarówka nie zaświeciła się. Wnioskuję, że brak napięcia w każdej z nich pomimo ustawienia pokrętła na różne funkcje. Jak dla mnie to wyglada, że coś ewidentnie "blokuje" dopływ napięcia do grzałek.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Zamieszczam zdjęcia instalacji piekarnika gdyż terminologia na forum nie jest dla mnie zrozumiała do końca. Nie mając schematu z opisem nie mam jak zlokalizować elementów instalacji o których Panowie piszecie. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko łatwiej.
  Jedno ze zdjęć przedstawia stan pracy wyswietlacza na jednym z programów.

  Uwaga : czy wentylator chłodzący powinien pracować na każdym programie ?

  Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego
 • #19
  kwantor
  Level 38  
  Doprowadź wyświetlacz do stanu, aby nie było tego "gara z dymkiem", mają być same cyfry i dwukropek.
  Sprawdź jeśli potrafisz stan przekaźników: aktywne/ nieaktywne i czy poszczególne zestyki w funkcji zal/wył, spełniają warunki do przepływu prądu.
  Także wszelkie termostaty bezpieczniki bimetaliczne (kliksony).
  Jest całkiem możliwe, że nie potrafisz dać z tym rady sam, to że to nie jest szczytem komplikacji, nie znaczy że będzie łatwe dla laika.

  Grzałki są sprawne.
 • #20
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Sprawdzam powoli wg wskazówek. Na razie bez rezultatu. Jutro mam wolny dzień wiec posiedzę wiecej. Na moj gust wygląda to tak jakby gdzieś brakowało napięcia...coś nie kontaktowało i co więcej ...upatruje przyczyn w programatorze. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł proszę o radę...moze coś spiąć na krótko aby sprawdzić....
 • #21
  kwantor
  Level 38  
  Co z tym ustawieniem przyciskami, pisałem, aby wyjść z tego trybu "garnek z parą" jakiś program czasowy.
  Uzyskaj na wyświetlaczu czas z jedną kropką po środku.
  W trakcie trybu programowego, mógł wylecieć zadany czas i przekaźnik rozłącza obwód grzałek.
 • #22
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Na razie bez rezultatu z usunięciem na zegarze "Gara z parą". W sumie to dziwna sprawa, że nie sposób tego pozbyć się a już wydaje się na wszelkie sposoby próbowałem, Poszukam jeszcze na forum jakiś innych instrukcji dla podobnego modelu, być moze tam będzie coś napisane.
 • #23
  kwantor
  Level 38  
  Naciśnij symbol gara, i odczytaj czas wyswietlony, jeśli inny od zera- ustaw na wyświetlaczu 0.00 i naciśnij symbol ręki.
  Popróbuj na każdej funkcji- timer, stop wszystko ma być 0.00.

  Coś podobnego jest w amice i o to tutaj idzie- masz zaprogramowany czas http://partner.amica.com.pl/pliki/instrukcje/Instrukcja%20obslugi%20programatora%20Te.pdfwłączenia i do tej chwili piekarnik jest wyłączony.
  Wyzeruj program.
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  kwantor
  Level 38  
  skryn wrote:
  Następną taką poradę odpowiednio wynagrodzę...

  W takim razie bardzo dziękuję za ostrzeżenie przed ostrzeżeniem :|
  Od tego miejsca już nie bredzę, aby zaszkodzić komuś, więc proszę mnie nie karać- tylko wyjaśnię do końca, że działałem z chęci pomocy komuś i ten ktoś ma sytuacje anormalną, nikt nie wyklucza uszkodzenia programatora, sklejenia PK ect. zaś ja mam bardzo podobny programator i u mnie garnek znika w trybie manualnym. :| Ja nie znam jego programatora, ale i on go nie zna do końca :)
  Wprowadzanie wartości u mnie jest zrealizowane enkoderem (pokrętłem), co dla mnie nie było wystarczającym dowodem, że zegar ma inny algorytm działania i faktycznie po aktywacji (gara z parą) załącza się napis AUTO i słychać klik PK który rozłącza zasilanie do momentu zaprogramowanego czasu- teraz wiem od kolegi że tak ma być w tym modelu, ok. Ale piekarnik nie działa. Więc w ciszy z ciekawością poczekam, na finał naprawy. Zbędne "wypociny i moje śmieci" proszę usunąć.Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego Mastercook Wrozamet typ 3727 - Nie działają grzałki piekarnika elektrycznego

  Pozdrawiam.

  Jeszcze do autora- na trzecim zdjęciu w prawym górnym rogu (słabo widać)- czy to są bezpieczniki topikowe?
 • #26
  User removed account
  Level 1  
 • #27
  kwantor
  Level 38  
  Tak, (marny monitor) dopiero na laptopie zobaczyłem dokładnie, zapewne typu "masowe" i są elementem zasilacza. Zresztą nie ważne, skoro nie są elementem problemu.
 • #28
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Co do wyswietlacza to symbol "gara z parą" jest nie do usuniecia. W moim przekonaniu jego obecność świadczy o tym, że obsługa piekarnika jest manulana. Próbowałem naprawde na wszystkie sposoby i stwierdzam, że ten typ po prostu tak ma.

  NIe wiem jeszcze czy piekarnik posiada gdzies typowe bezpieczniki...moze jakis jest przepalony...nie doszukałem się niestety gdzie mogą być. Początkowo sądziłem że są nimi ..rezystory co wyjaśnił mi Kolega na forum w poprzednim poście.
 • Helpful post
  #29
  zhudomel
  Home appliances specialist
  lajkonik_2005 wrote:
  czy piekarnik posiada gdzies typowe bezpieczniki
  Nie. Z tyłu zegara są dwa przekaźniki, do których podłączone są dwa szare przewody. Na próbę połącz je ze sobą i sprawdź, czy piekarnik będzie działał. Jeżeli tak, to znaczy, że uszkodzony zegar.
 • #30
  lajkonik_2005
  Level 8  
  Wydaje się , że mogłem znaleźć przyczynę niesprawności. Rozebrałem cały panel z programatorem. Przy kolejnym sprawdzaniu napięcia, wsuwek przewodów (połączeń) programatora okazało się, że jeden z przewodów czasem nie przewodzi. To czerwony przewód, pod lampką gałki od temperatury. Działał tam jako chyba mostek. Wszystko zależało od kąta zagięcia kabla. Po wypięciu go okazało się, że jest w środku przepalony !!! a z zewnątrz ilolacja jest prawie nie naruszona, Jedynie minimalny ślad , plama czarna na izolacji świadcząca o tym jakby wewnątrz było jakieś chwilowe zwarcie, przepalenie. Zwarłem na krótko innym przewodem i wszystko zaczeło funkcjonowac normalnie...Musze teraz to złozyć "do kupy" i wstawić nowy przewód i zrobić próbę generalną ze zmontowanym panelem....sprawdzę jeszcze pozostałe kilka przewodów...niebawem napisze co i jak

  Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

  Z radością stwierdzam, ze usterka została usunięta i piekarnik działa po zmontowaniu bez zastrzeżeń. Przynajmniej na razie. Przewód został wymieniony, wsuwki na wszelki wypadek też. Sprawdziłem 100% przewodów. Dzięki Waszej wspólnej pomocy krok po kroku doszedłem do źródła usterki. W sumie juz liczyłem się z wezwaniem specjalisty. Faktem jest, że nie spodziewałem się takigo rodzaju uszkodzenia. I być moze to "coś" to efekt jakiegoś innego niewłaściwego działania instalacji. Okaze się zapewne w swoim czasie. Jeszcze raz dziekuje wszelkie porady, wskazówki i przekazaną fachową wiedzę. Pozdrawiam serdecznie.