Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PAFAL 16EC3rn/1 - możliwości licznika

03 Sty 2013 22:48 9240 5
  • Poziom 2  
    Witam,

podobnie jak autor tematu (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2330686.html) wynajmuję część domku oraz posiadam licznik PAFAL 16EC3rn/1.

W związku z tym iż wynajmowana część domu to około 1/3 powierzchni domu, uzgodniłem z lokatorami podział kosztów zużycia energii elektrycznej proporcjonalnie do zamieszkiwanej powierzchni a więc również 1 do 3. W ostatnim czasie jednak rachunki za energię wzrosły znacząco. Zastanawiam się czy nie nastąpiło to za sprawą nadmiernego zużycia energii przez lokatorów.

Mój licznik wyświetla następujące na informacje (ich znaczenie „rozszyfrowałem” na podstawie informacji znalezionych na forum)

0.9.1 – aktualna godzina

15.8.0 – aktualny stan sumaryczny licznika

0.2.2 – rodzaj taryfy

0.9.2 – aktualna data

Na forum znalazłem informacje, że liczniki tego typu zapisują wiele więcej informacji takich jak zużycie energii na poszczególnych fazach, historię poboru energii w poprzednich okresach rozliczeniowych (odnośnie okresów rozliczeniowych, jak są one definiowane czy jeden miesiąc od 1 do 31 to okres rozliczeniowy ?) maksymalny pobór energii w danym okresie, energie pobraną nielegalnie itp.

Czy mój licznik zapisuje też powyższe informacje i czy ja jako użytkownik mogę je w jakiś sposób wyświetlić na wyświetlaczu licznika ? oraz
    czy licznik tego typu posiada opcję zdalnego odczytu ?

Pozdrawiam
    Jacek
  • Poziom 22  
    Licznik nie posiada zdalnego odczytu nie rejstruje żadnej kradzieży.Wszystko co można odczytać to pokazują kolejne kody po nacisnięciu tego czarnego guzika możesz go do woli naciskać ,nie da się nic popsuć a po krótkim czasie wróci do pozycji wyjściowej.
  • Poziom 2  
    naciskając czarny guzik wyświetlają się tylko cztery kody (podałem je w pierwszym poście), które również są wyświetlane samoczynnie w kilkusekundowych odstępach czasu.

A czy pracownik ZE lub inkasent może odczytać inne zapisane informacje (o ile takie w ogóle są zapamiętywane w tego typu licznikach) ?
  • Poziom 22  
    Oczywiście że pracownik ZE może odczytać znacznie więcej, np odpowiednim oprogramowaniem.

Nieco więcej sam możesz odczytać naciskając dłużej w pozycji "pionowej" przycisk, licznik powinien przełączyć się na tzw LCD2 w którym masz np wskaźnik mocy niezależnie od zaprogramowanej taryfy taryfy (zakładam że masz G11).

Powrót do LCD1 następuje po ponownym przytrzymaniu dłużej przycisku.
  • Poziom 2  
    zgadza się mam taryfę G11.

Próbowałem dłużej przytrzymać czarny przycisk ale licznik nie przeszedł do trybu LCD2. Przycisk jest w pozycji strzałką do góry. Nie mogę go przestawić w inne położenie ponieważ jest na nim plomba.

A jakie informacje jest w stanie odczytać pracownik ZE ? ( czy jest szansa żeby się ze mną nimi podzielił. Najbardziej zależy mi na informacji jak sumaryczny pobór energii rozkłada się na poszczególne fazy).

Chciałbym mieć konkretne argumenty najlepiej w formie ilości pobieranej energii na poszczególnych fazach zanim rozpocznę renegocjacje podziału kosztów za energię z lokatorami.
  • Moderator
    jacek_80 napisał:

A jakie informacje jest w stanie odczytać pracownik ZE ? ( czy jest szansa żeby się ze mną nimi podzielił. Najbardziej zależy mi na informacji jak sumaryczny pobór energii rozkłada się na poszczególne fazy).

Takie tematy były już poruszane. Istnieje opcja "szukaj". Trochę własnego wysiłku.