Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak czytać tabelkę z wymiarami formatek

Granat :) 04 Sty 2013 00:05 3078 9
  • #1 04 Sty 2013 00:05
    Granat :)
    Poziom 34  

Witam,

Postanowiłem opisać standard, według którego opisane są formatki do moich konstrukcji obudów głośnikowych. Zauważyłem, że nie wszystko jest jasne i niektórym sprawia to trudność.
    To się głównie tyczy oznaczeń kątów i długości formatek. Przyjrzyjmy się tabelce dla tuby TH15s:
    Formatka płyty na której będzie zamontowany głośnik może być problematyczna w rozszyfrowaniu.
    Na początek podana jest długość formatki, następnie jej szerokość (wewnętrzna szerokość obudowy). Później jest ilość i kąty. No właśnie... i co tutaj widzimy? Kąt lewy 28°, kąt prawy -33°. To nie żaden błąd w zapisie. Ten ujemny kąt oznacza, że należy go odmierzyć od drugiej strony.
    Podany kąt oznacza kąt pochylenia tarczy cięcia. Jeżeli podany kąt jest ujemny, oznacza to, że formatkę należy odwrócić 'do góry nogami' i dopiero rozpocząć cięcie.
    Długość formatki jest podawana wobec najbardziej oddalonych od siebie punktów. Najlepiej ilustruje to rysunek poniżej:
    Dalej mamy pole opis, w którym pokrótce opisane jest czym dany element jest i gdzie ma zastosowanie. Kolejne pole kod, ma ułatwić rozpoznanie pociętych już i opisanych kodem formatek. Tu akurat to pole jest puste. Nie ma jednak żadnej filozofii. Można sobie oznaczyć dowolnie. Ja zwykle oznaczam literami A, B, C itd. Ostatnie pole to powierzchnia formatki w mm², bez uwzględnienia kątów.

Podświetlenie elementu kolorem zielonym oznacza, że z tej formatki, po odpowiednim przecięciu jej na dwie identyczne części, uzyskujemy 2 elementy potrzebne do budowy kolumny. Wymiary nie uwzględniają grubości tarczy cięcia.
    Podświetlenie kolorem czerwonym oznacza, że z prostokątnej formatki należy wyciąć odpowiedni kształt, według podanych w innym pliku wymiarów.

To chyba tyle. Gdyby coś było niejasne, proszę pytać :)
    Pozdrawiam.

• #2 04 Sty 2013 20:21
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Coś jest chyba nie tak.
    Proszę zwrócić uwagę na wymiary z pliku i wymiary z rysunku 3D.
    Fotka powinna coś wyjaśnić.
    Jeśli pobierzemy wymiary z rysunku 3D nijak ma to się do wymiarów z tabeli.
    Może jestem tępy ale zwykle rysunki techczniczne odczytywałem poprawnie.

• #4 23 Sty 2013 20:26
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Jak się okazuje w tabeli jest jednak błąd.
    Przód lub góra muszą być dłuższe o 18mm czyli grubość płyty.
    Broń boże nie krytykuję autora projektu bo tylko ten który nic nie robi, się nie pomyli jednak niech to będzie przestrogą dla osób chcących wykonać te obudowy na podstawie wymiarów z tabeli.
    Jednocześnie proszę autora o zwiększenie długości przedniej płyty w tabeli (z 285 na 303 wtedy będzie jak na rysunku).
    Powyższe moje posty proszę traktować jako nieaktualne bowiem sugerowałem się właśnie wymiarami z tabeli a nie z rysunku i dlatego automatycznie nic mi nie pasowało.

• #8 06 Lip 2015 17:36
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam. Odkopuję temat, ale mam kilka pytań:
    1. Formatka 460x96 jest prostopadle przykręcona zaraz nad głośnikiem? (Oczywiście odpowiednio docięta)
    2. Gdzie znajdują się dwie ostatnie pozycje z tabeli podanej na początku tematu?
    3. Czy wzmocnienia u wylotu th mogę zrobić w innym kształcie niż dwie skośnie zamocowane płyty?
    4. Na projekcie znalazłem także małe wzmocnienie na pierszej pionowej ściance wewnętrznej. Jaki jest jej wymiar?
    Pozdrawiam

• #9 06 Lip 2015 18:39
    Granat :)
    Poziom 34  

1. Tej formatki w ogóle nie ma na projekcie, zastąpiliśmy ją tym małym elementem przy froncie (który na dobrą sprawę nie jest konieczny). Jego wymiary 101 x 84.
    2. Tych elementów również nie ma. Zastąpiliśmy je dwoma 'trójkątami' 308 x 300 i poprzeczką 116 x 450.
    3. Wzmocnienia u wylotu trzeba zrobić takie jak napisałem powyżej.
    4. patrz 1^

• #10 06 Lip 2015 23:18
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Dzięki za odpowiedź. Od jutra działam intesywnie.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME