Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS vk191d - Nie uruchamia się

04 Sty 2013 10:23 3276 6
  • Poziom 23  
    Witam kolegów. Monitor Asus vk191d nie włącza się. Był w kilku serwisach i jest bardzo zdewastowany. Dostałem go za symboliczną kwotę i chciałbym go naprawić. Zasilacz jest sprawny. Wygląda że uszkodzony jest wsad pamięci tak jak to miało kilka osób z elektrody. Zrobiłem na szybko programator z kilku rezystorów. Zawartość wsadu odczytuje jednak nie mogę go ponownie zaprogramować (odczytana różni się nieznacznie od oryginału). Czy ktoś może mi doradzić jak sie odblokowuje tą pamięć SST25VF010? Uzywam programu do odczytu ze strony:
    http://www.elvikom.pl/forum/download/file.php?id=387
    Programator to:
    ASUS vk191d - Nie uruchamia się
    Chciałbym ominąć zakup nowej pamięci.
  • Poziom 23  
    Udało się wgrać nowy wsad. Wsad był od z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2295460.html

Niestety chyba potrzebuje innego wsadu bo monitor ożył i zaczął wyświetla napis ASUS ale obrazu z kompa nadal brak.

:( Po wgraniu następnego wsadu z elektrody jest identycznie. Wylutowałem ponownie pamięć i porównałem plik wgrany i plik oryginalny który wgrywałem i różnią się. Programuje programatorem tym ze schematu wyżej. Program do wgrywania wsadu to SPI_TT_v1.035.
    Czy dobrze myślę że pamięć jest uszkodzona ? Skoro już kilku osobom ten programator zadziałał i wsad również to wina będzie albo mojego main board monitora albo samej pamięci. Co sadzicie? Czy mogę tą pamięc zastąpić układem MX 25L1005MC ?
  • Poziom 15  
    Czy układ po zaprogramowaniu i przed wlutowaniem w monitor przechodzi weryfikacje ??
    Jeśli tak to nie wiem co jest dokładnie przyczyną kasowania, naprawiłem dwa monitory w ten sposób, ale niestety w jednym po około 6 mies dwa razy powróciła usterka.
    Przeczytałem w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2346380.html
    że problem może dotyczyć zasilania. Na razie nie chce mi się wgrywać trzeci raz wsadu, następnym razem przed wgraniem sprawdzę zasilacz.

W twoim temacie jest LG, popraw to bo chyba chodzi o asusa.
  • Poziom 23  
    romti napisał:
    Czy układ po zaprogramowaniu i przed wlutowaniem w monitor przechodzi weryfikacje ??
    Jeśli tak to nie wiem co jest dokładnie przyczyną kasowania, naprawiłem dwa monitory w ten sposób, ale niestety w jednym po około 6 mies dwa razy powróciła usterka.
    Przeczytałem w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2346380.html
    że problem może dotyczyć zasilania. Na razie nie chce mi się wgrywać trzeci raz wsadu, następnym razem przed wgraniem sprawdzę zasilacz.

W twoim temacie jest LG, popraw to bo chyba chodzi o asusa.

Układ po zaprogramowniu pokazywał inną zawartość niż ta którą wgrałem. Weryfikację przechodził. Poprawiłem Tytuł.

Dzięki Lisek za pomoc. Wreszcie zadziałał. Wsad na którym wstał monitor to:
  • Poziom 15  
    _prusak_ napisał:
    Układ po zaprogramowniu pokazywał inną zawartość niż ta którą wgrałem. Weryfikację przechodził

Dziwne, czyli skoro inna zawartość bezpośrednio po wgraniu to powinien nie przejść weryfikacji.
    Naprawiłem w ten sposób dwa asusy (191D oraz 191S), ale w ostatnim dwa razy usterka powróciła, jestem przed trzecim programowaniem układu.
    Pomierzyłem kondensatory i napięcia asus vk191S:
    zasilacz daje 5,02v
    stabilizator U2 1,815v
    stabilizator U1 3,09v na jego wejściu jest 4,2v
    Czy napięcie U1 nie jest za niskie?

Pamiętam że w poprzednim monitorze brakowało elementów koło układu 25VF010, nie pamiętam których dokładnie, ale monitor działa do tej pory.
    Są one połączone z pinami 25VF010:
    Teraz mam tak:
    pin 8 R46 10k
    pin 7 c29
    pin 6 R48 22ohm
    pin 5 R45 22ohm
    pin 7 i 8 to zasilanie z U1 napięciem 3,09v

Wgrałem wsad i niestety nie pomogło.
    Wygląda jak by się resetował, po tym jak logo asus się wyświetli.
    Dzieje się tak kilka razy i potem już czarny ekran a dioda świeci jaśniej.
  • Poziom 23  
    Powodem uszkodzenia wsadu koledzy na forum zakładają że jest to słaba filtracja napięcia zasilania. U mnie było podobnie jak u kolegi po wgraniu kilku wsadów z forum. Zadziałał dopiero ten który podałem. Może romti zapisz układ SST wsadem który ja wgrałem. Na tym wsadzie z bazy elektrody mi monitor nie wstał. Objaw jak u Ciebie czyli logo ASUS i brak reakcji na klawiaturę monitora. Dioda świeciła na niebiesko cały czas. U mnie coś z tą weryfikacją było nie tak. Skoro wgrałem wsad do kostki i zadziałał zaś po zgraniu wsadu z niej, zawartość wgrana i porównana z oryginałem wgrywanym jest inna to coś nie tak chyba u mnie było przy odczycie.