Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Booster oparty o TS9 do dopalania kanału przesterowanego wzmacniacza lampowego

painlust 04 Sty 2013 13:28 23877 7
  • Booster oparty o TS9 do dopalania kanału przesterowanego wzmacniacza lampowego

Może najpierw drogą wstępu krótka historia i sens powstania tego efektu. Kumpel do niedawna grał na wzmacniaczu mojej konstrukcji (Boomerang - do znalezienia w dziale DIY), który posiada 2 czyste kanały. Aby zapewnić sobie przester, używał kostki Boss DS2, czyli Turbo Distortiona. Zachciało mu się czegoś nowego, więc zainwestował w sprzęt kupując z drugiej ręki wzmacniacz Engl Fireball 100 i porządną paczkę 4x12" Randalla na Celestionach V30. Na inaugurację odpalenia tego zestawu zostałem zaproszony. Przyszedł też inny kumpel zajmujący się inżynierią dźwięku, a w przeszłości całkiem dobry gitarzysta. Właściciel nowego sprzętu posiada gitarę LTD VIPER na pickupach aktywnych EMG81+EMG85. Wydaje się, że zastaw złożony z tych elementów powinien urywać tyłek i nie wymagać żadnych dodatkowych bajerów, aby grać metal, co można usłyszeć oglądając filmiki na YouTube. Kumpel od inżynierii dźwięku jednak stwierdził, że dopalenie go boosterem ożywiłoby trochę brzmienie. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, to niech obejrzy ten filmik:

Link

Jest tam pokazane brzmienie wzmacniacza bez boostera i z Maxonem OD808 w roli boostera, czyli elementu zwiększającego amplitudę sygnału z gitary, który powoduje dodatkowe przesterowanie pierwszego lampowego stopnia we wzmacniaczu czego żadna gitara sama w sobie nie potrafi. Może i bez boostera brzmienie wzmacniacza jest OK, ale jak słychać z boosterem, w dodatku takim posiadającym korekcję brzmienia jest według mnie lepsze, co oczywiście jest względne. Najlepszymi boosterami oprócz urządzeń specjalnie do tego przystosowanych są wszelkiej maści overdrivery i distortiony. Trzeba tylko gałkę drive zmniejszyć do minimum oraz gałkę volume rozkręcić na max. Duża większość gitarzystów używa w ten sposób Tubescreamerów TS9 i TS808 firmy Ibanez oraz OD1 Bossa oraz wszelkiej maści klonów tych urządzeń. Kumpel nie może wykorzystać swojego DS2 jako boostera, bo ma uszkodzony potencjometr dist i zamiast niego ma na stałe wlutowany rezystor zapewniający maksymalne przesterowanie. Padło więc na klon jakiegoś Tubescreamera. I tu zaczyna się historia przedstawianego boostera. PCB to projekt wprost z tonepada. Można sobie ściągnąć i wykonać. Ja swoje PCB otrzymałem kiedyś od kolegi, który wykonał kilka sztuk. Płytkę obsadziłem już sam elementami jakiś czas temu, a potem przeleżała w szpargałach czekając na lepsze czasy, aż lepsze czasy nadeszły. Wyciągnąłem więc wspomniane PCB. Uzupełniłem o tranzystory na wejściu i wyjściu układu. Nie są to oryginały z projektu, ale zwykłe BC550/BC547 (jeden taki a jeden taki, bo takie znalazłem w szpargałach i tak robią za buforki, więc wszystko jedno byle npn). Jako opampa wsadziłem TL072, bo 4558 akurat nie miałem. W szpargałach znalazła się obudowa z czasów, gdy eksperymentowałem z boosterem Jacksona, więc opisy sugerują takowy sprzęt w środku. Robić nowego coverartu nie zamierzam, bo opisy na gałki są akurat. Jeśli chcemy TS9 wykorzystywać tylko jako booster, można nie montować gałek volume i drive zastępując pierwsze rezystorem 100k, a drugi zworą. W moim przypadku zrobiłem zworę na drive, bo na resztę gałek były otwory w obudowie. Załączaniem LED steruje oddzielny układ na BF245 jak w innych moich kostkach. Booster działa, co sprawdziłem na kanale przesterowanym preampu Marshalla JMP1, ale nie nagrałem tego. Filmik nagram z docelowym wzmacniaczem i docelową gitarą, jak tylko będę miał taką okazję. Na koniec zdjęcie środka:

Fajne!
  • #2 04 Sty 2013 21:15
    1996arek
    Poziom 20  

Fajny projekt. Mam pytanie. Czy części których użyłeś są nowe? Ile kosztowała budowa? Gdzie można kupić taką obudowę?

• #3 04 Sty 2013 21:28
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Płytkę w 90% obsadziłem kilka lat temu, ale przygladajac się zdjęciom to rezystory i diody jak widze są z odzysku. Kondensatory raczej nowe. BF245, TL072 i BC550 nowe, a BC547 z odzysku. Nie pytaj mnie który z nich jest na wejściu a który na wyjściu bo nie wiem, nie przykładałem do tego wagi. Obudowy takiej nigdzie nie kupisz, ja mialem za darmo.

• #5 05 Sty 2013 13:27
    painlust

Połowicznie tak. Dokręciłem blachę z coverartem do puszki będącej obudową gniazd starego systemu telekomunikacyjnego. Takie puszki otrzymałem za darmo jak złomowano system w firmie w której pracowałem. Nigdy wcześniej i nigdy potem takich puszek nie widziałem.

• #6 06 Sty 2013 14:55
    bisz
    Poziom 18  

Dziwi mnie użycie TL072. Porównywałem w swoim TSie te dwa wzmacniacze, czyli TL072 i RC4558 i ten pierwszy wypada brzmieniowo fatalnie. Przesterowany dodaje kupę wysokich i niepotrzebnych harmonicznych i brzmi okrutnie sucho, a przynajamniej u mnie tak brzmiał. Spróbuj dla porównania zastosować oryginał, ciekaw jestem różnicy u Ciebie.

• #7 06 Sty 2013 15:22
    painlust

Wstawiłem taki, bo taki miałem. Mam zamiar wstawić 4558 jak tylko skończą się remanenty w klepach elektronicznych u mnie w mieście. Znalazłem jeszcze TL062. Też się go sprawdzi. Tutaj TS nie działa jako overdrive i nie daje przesterowania, choć na oscyloskopie widać że jedna połówka już zaczyna być przesterowywana. Nie sprawdzałem z żadnym innym opampem. I tak muszę wymienić jeszcze BF245 bo przepuszcza i dioda się do końca nie wygasza.

• #8 05 Kwi 2013 10:31
    painlust

Nie poradziłem sobie w brakiem całkowitego wygaszania diody. BF245B w porównaniu do BF245 (bez B) nie domyka się. Dlatego też zmieniłem przełącznik na trzysekcyjny, gdzie dioda może być obsługiwana przez trzecią sekcję. Zmianie też uległa funkcja jednej z gałek. Volume (tu opisana jako Master) zmieniła się w gain/drive. Okazało się, że boost układu jest słyszalny właściwie tylko przy maksymalnym rozkręceniu gałki Volume/Master. Kumpel poprosił mnie o zrobienie lekkiego przesterowania co doda kilku dodatkowych harmonicznych. Nie wiem czy to coś daje bo jeszcze nie jest układ przetestowany. Zobaczy się na próbie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME