Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ scalony dający kolejne sygnały

04 Sty 2013 20:34 2382 7
  • Poziom 14  
    Witam. Jestem początkujący w temacie elektroniki, układów scalonych itp. Jednak od pewnego czasu interesuje mnie ta tematyka. Mój problem polega na stworzeniu układu logicznego który wykonywałby następującą czynność: Załóżmy ze mamy 1 wejście i 3 wyjścia. za każdym razem gdy pojawia się sygnał na wejściu pojawia się on też na wyjściu w zadanej kolejności. Np: daję sygnał na wejście i pojawia się on na wyjściu nr1, potem jest brak sygnału na wejściu i brak na wyjściach, następnie znów daje sygnał i pojawia się on na wyjściu nr 2. I analogicznie w trzecim wyjściu. Nie umiem odszukać ani tez cokolwiek stworzyć, jaki układ (złożony z jakich bramek) spełniał by te założenia. Tu powstaje jeszcze jedno pytanie: Czy znacie może jakieś strony z opisem prostych układów scalonych i ich wykorzystaniem, strony które przeglądałem są po angielsku niestety. Dziękuje za wszelkie odpowiedzi i sugestie.
  • Poziom 18  
    Manierka napisał:
    Witam. Jestem początkujący w temacie elektroniki, układów scalonych itp. Jednak od pewnego czasu interesuje mnie ta tematyka. Mój problem polega na stworzeniu układu logicznego który wykonywałby następującą czynność: Załóżmy ze mamy 1 wejście i 3 wyjścia. za każdym razem gdy pojawia się sygnał na wejściu pojawia się on też na wyjściu w zadanej kolejności. Np: daję sygnał na wejście i pojawia się on na wyjściu nr1, potem jest brak sygnału na wejściu i brak na wyjściach, następnie znów daje sygnał i pojawia się on na wyjściu nr 2. I analogicznie w trzecim wyjściu. Nie umiem odszukać ani tez cokolwiek stworzyć, jaki układ (złożony z jakich bramek) spełniał by te założenia. Tu powstaje jeszcze jedno pytanie: Czy znacie może jakieś strony z opisem prostych układów scalonych i ich wykorzystaniem, strony które przeglądałem są po angielsku niestety. Dziękuje za wszelkie odpowiedzi i sugestie.

A może jakiś mały mikro kontroler? Czy jednak to nie wchodzi w grę?
  • Poziom 30  
    Może jakiś demultiplekser połączony z licznikiem modulo 3 (gdzie licznik zliczał by kolejne sygnały i wskazywał na które wyjście ma podawać sygnał demultiplekser).
    Manierka napisał:
    daję sygnał na wejście

Co masz na myśli pod pojęciem "sygnał", coś konkretnego? analogowy/cyfrowy?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    To jest dokładnie układ dekodera w odbiorniku modelarskiej aparatury zdalnego sterowania. Może po prostu poszukasz jakiegoś gotowego schematu.
  • Poziom 14  
    Myślałem o bardziej prostych rozwiązaniach niż mikro kontroler, ale nie wykluczam tez go. Demultiplekser jest również ciekawą opcją. Sygnał ma dawać czujnik halla, czyli jest to sygnał analogowy (poprawcie mnie jeśli się mylę) należało by więc zamienić ten sygnał na cyfrowy? Dziękuje za odpowiedzi i schemat, są bardzo pomocne.
    Czy nie wie ktoś, czy w programie atanua jest mozliwość graficznego przedstawienia układów scalonych, w sensie bramek w nich zawartych lub funkcji które mogą spełnić i jak włączyć ewentualną opcję?
  • Poziom 14  
    Witam ponownie. obmyśliłem już formę układu. Mianowicie miałby on zadanie sterować zapłonem w silniku syreny. Sa tam 3 cylindry, fazy pracy są przesunięte o 120*. Wszystko miałoby się odbywać w ten sposób: Czujnik magnetorezystancyjny pozyskany z fiata 126p/cc dawał by sygnał na układ. w jednym obrocie wału dał by 3 syganły (3 magnesy na tarczy wału) Sygnał jest analogowy więc potrzebny będzie generator sygnału prostokątnego (cyfrowego) myślałem tu nad zastosowaniem ne 555 lub jakiegoś jego odpowiednika. nastepnie sygnał kierowany byłby na płytkę z układem 4017 ale z resetem na odpowiednim wyjsciu (tak zeby po 3 sygnale się resetował) i od nowa podawał kolejne sygnały na odpowiedni "cylinder". To opis elementu sterującego. element "wykonawczy" to wygrzebany z internetu układ zbudowany na 3 tranzystorach które odbierają kolejno sygnały i sterują cewkami. Elektronik że mnie żaden więc proszę o opinie na temat mojego pomysłu, za wszelkie sugestie z góry dziękuje. Wszystko dosyć skąpo opisane ale nawet po wertowaniu róznych stron z opisem działania tego wszystkiego mało moge sobie powiedzieć o tym.
  • Użytkownik usunął konto