Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym się różnią te programatory?

04 Sty 2013 20:55 6987 32
  • Poziom 11  
    Witam, są na allegro różne programatory po wpisaniu hasła USB w kategorii programatory. Moje pytanie brzmi, czym się różnią programatory na USB te za 98zł od tych za 22,90zł? Będą działały na 32 bitowym Windowsie 7?
  • Poziom 30  
    O ile mają być to programatory do AVR'ów i korzystasz z AVRStudio to najważniejszą różnicą dla ciebie będzie obsługiwanie danego programatora przez AVRStudio lub też nie (wtedy musisz używać osobnego programu do samego wgrywania pliku hex (programowania), np AVRDude).
    Drugą rzeczą to upewnij się że tany programator działa pod Twoim systemem (aczkolwiek mi się wydaje, że akurat z tym większych problemów nie powinno być).
  • Poziom 42  
    azeros napisał:
    Witam, są na allegro różne programatory po wpisaniu hasła USB w kategorii programatory. Moje pytanie brzmi, czym się różnią programatory na USB te za 98zł od tych za 22,90zł? Będą działały na 32 bitowym Windowsie 7?

Praktycznie wszystkie USB będą działać z Win7 ;) tak jak kolega pisze - jest ich jednak sporo i warto najpierw przed zakupem troszkę poczytać tu i tam jaki wybrać - żeby nie wkopać się a potem nie żałować. I nie chodzi tylko o cenę ale o konkretny typ. Ja mogę śmiało polecić USBASP. I nie koniecznie zwracać uwagę na zgodność z AVR Studio bo spokojnie większa ilość działa dzięki programowi AVRDUDE z wieloma innymi środowiskami czy programami. W tym także z porządnym środowiskiem ECLIPSE, które też jest godne uwagi.
  • Poziom 11  
    Dzięki wielkie, w takim razie biorę ten USB AVR ISP II FT STK500v2 za 46zł, podobno dobry :) Jeszcze pytanko mam pewnie głupie, ale na wtyku jest oznaczenie NC, a na innych stronach jest LED. Na uC nie widzę takiego oznaczenia, do czego to podłączyć?
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Są dwie różnice. Pierwsza tak jak kolega pawel-jwe wspomniał to zgodność z Atmel Studio/AVR Studio. Tu warto wchodzić w klony lub oryginały AVRISPMkII (te bez MkII w nazwie nie są zgodne z Atmel Studio, ale działają w AVR Studio). Oprócz tego, że programowanie masz bezpośrednio z Atmel Studio, to masz tam też np. zakładki do zmiany fusebitów poprzez wybory z list, a nie bawienie się w manualne ustawianie/kasowanie poszczególnych fusów. Oszczędza to sporo nerwów i kłopotów.
    W przeciwnym przypadku czeka cię mozolne liczenie fusebitów, lub korzystanie z nakładek na AVRDude (darmowych lub płatnych). Programatory kompatybilne z Atmel.AVR studio umożliwiają też programowanie z plików produkcyjnych w formacie elf. Jest to wygodne, bo w jednym pliku masz wszystko - zawartość pamięci FLASH, EEPROM i fusebity.
    Te droższe programwatory (klony AVRISP) mają zazwyczaj też konwerter poziomów - układ umożliwiający pracę z programowanymi mikrokontrolerami od 1,8-5,5 V. Te tanie programują tylko układy zasilane 5V i z oporami przy pewnym szczęściu 3,3 V. Zwykle te tanie też bazują na programowej implementacji USB, sporadycznie mogą być z tym kłopoty.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    azeros napisał:
    Dzięki wielkie, w takim razie biorę ten USB AVR ISP II FT STK500v2 za 46zł, podobno dobry :) Jeszcze pytanko mam pewnie głupie, ale na wtyku jest oznaczenie NC, a na innych stronach jest LED. Na uC nie widzę takiego oznaczenia, do czego to podłączyć?

Wyjściem LED się nie przejmuj to zbędny bajer. Tak STK500v2 też jest ok - ale jeśli ten to szczególnie firmy AndTech mogę polecić.

Jeśli chodzi o wtyczkę to najczęściej jest standard KANDA - rzuć sobie okiem tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/06/isp-kanda-koniec-problemow.html
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Jak pisze NC (no connect) to znaczy nie łączyć :)
    Ten programator, któy wybrałeś jest ok, jednak poszukaj też AVRISPMkII i jeśli możeszy wydać trochę więcej to rozważ jego zakup.
  • Poziom 14  
    Czy ktoś początkujący jak ja powinien brać ten AVRISPMkII, czy najtańszy USBasp byle by AVR Studio obsługiwał?
    Czy może warto kupić Multitool SFARu? Cena/możliwości wydaje sie ze to najlepsza opcja.
  • Poziom 42  
    0 napisał:
    Czy ktoś początkujący jak ja powinien brać ten AVRISPMkII, czy najtańszy USBasp byle by AVR Studio obsługiwał?
    Czy może warto kupić Multitool SFARu? Cena/możliwości wydaje sie ze to najlepsza opcja.

A weź sobie rzuć okiem proszę na to:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/avr-jak-zaczac.html

myślę że po tym materiale video - będziesz w stanie sam sobie odpowiedzieć na takie pytania, polecam.
    0 napisał:

AVR Studio już nie jest rozwijany, teraz jest Atmel Studio. MkII jest lepszy z powodów, które wymieniłem we wcześniejszych postach. Jeśli czujesz, że twoja przygoda z mikrokontrolerami szybko się skończy, bierz to co najtańsze, albo kup po prostu procesor z firmowym bootloaderem i wtedy programator nie jest potrzebny. Jeśli myślisz, że cię to wciągnie to programator jest jednym z najważniejszych narzędzi. A na dobrych narzędziach nie warto oszczędzać.
  • Moderator na urlopie...
    Ja mogę polecić wykonanie lub zakup z And-Tech programatora AVRISPmkII - jest lepszy od USB-ASP i STK500v2, obsługuje więcej procesorów bez żadnych przeróbek i kłopotliwych zmian firmware (ISP, TPI - do Attiny10 i tej mikrorodzinki, PDI - ATXmega). Najnowszy firmware (powinien wkrótce pojawić się na ich stronie - jkbc mogę posyłać do testów na PW) umożliwia zmianę trybu współpracy między AVRStudio/AtmelStudio a AVRDude/BASCOM za pomocą odpowiedniego założenia 2 zworek podczas włączania do komputera. Same aktualizacje firmware odbywają się bez konieczności posiadania innego programatora - robimy to za pomocą USB i specjalnego programu.
    Jedyny problem z tym modelem (jak i wersją do samodzielnego wykonania) to pewne kłopoty translatora napięć przy ATTiny2313 z podłączonym obciążeniem do linii programatora.
  • Poziom 39  
    Ja ze swojej strony mogę polecić USB-ASP. Zrobiony na najnowszym wsadzie, sklecony w godzinę z piłowaniem obudowy i płytki. Dlaczego? Bo przy życiu trzymał mnie film Pana Mirka który to dzielnie pokonywał system i instalował programator. Kiedyś czytałem najpierw o obsłudze w 64bit i niektórzy mieli problemy. Tak więc warto samemu zrobić i nie przepłacać!
    Istotnie, nawet 90zł za programator, który instaluje się "od strzału" bez konieczności jakiegoś hokus pokus, który współpracuje z Atmel Studio i programuje procki od 1,8V, w dodatku wszystkie rodziny AVR to straszne przepłacanie. Znacznie lepiej jest studiować dokumentację AVRDude, jojczyć, że fusebity zablokowały procka i wydać np. 50zł dodatkowo na na nakładki graficzne, żeby mieć to co Atmel Studio oferuje od razu:)
  • Poziom 23  
    Nie wiem w jakiej cenie chodzi teraz AVR Dragon, ale... kupujesz taki programator i masz problem z głowy programujesz wszystkie procki, szeregowo, równolegle, jak chcesz. Wszystko z poziomu AVR Studio. Zgodzę się z kolegą tmf, że jest to bardzo wygodne i nie trzeba stosować żadnego dodatkowego softu.
  • Poziom 42  
    lukashb napisał:
    Ja ze swojej strony mogę polecić USB-ASP. ...... Tak więc warto samemu zrobić i nie przepłacać!

Dokładnie - schematy są, i jak tylko ktoś lubi pomajsterkować to warto go zrobić, żeby zacząć - zamiast wydawać kupę kasy na coś co będzie działało z opasłym AVR Studio ;) .... USBASP działa ślicznie i bez żadnych tam dziwnych kłopotów (jak to niektórzy piszą) pod Eclipse, które nawiasem mówiąc jest znacznie lepsze jeśli chodzi o edytor kodu niż AVRS6. A z tym programatorkiem to można wszystkie popularne procki AVR sobie programować. Pewnie kolega lukashb poświadczy, że jak się samemu go zrobi to może z 10zł wyjdzie jak nie mniej ....

A jak ktoś miałby jakieś problemy ze złożeniem to proszę śmiało pisać ja zawsze chętnie pomogę - żaden kłopot to dla mnie.
  • Poziom 38  
    megao napisał:
    Nie wiem w jakiej cenie chodzi teraz AVR Dragon, ale...

...ale lepiej będzie zainwestować w oryginalny AVR ISP MKII. Co prawda nie ma on możliwości debugowania i programowania równoległego, ale przez 3 lata posiadania AVR Dragona tylko raz musiałem skorzystać z programowania równoległego.

tmf napisał:
    A na dobrych narzędziach nie warto oszczędzać.

Święta racja.
    ZbeeGin: masz rację, jeśli chodzi o samo programowanie to AVRISPMkII jest wygodniejszy niż Dragon, ale Dragon ma JTAG i możliwość debugowania (także po debugWire i PDI). A to moim zdaniem jest warte prawie każdych pieniędzy.
    Tak BTW, to na elektrodzie panuje jakaś zmowa w temacie debugowania, szczególnie debugowania w układzie. Być może wynika to z tego, że używane przez niektóre osoby Eclipse po prostu nie ma takich możliwości lub ma je w postaci szczątkowej (mowa o AVR). Niemniej w AVR/Atmel Studio jest to naprawdę super wygodne narzędzie umożliwiające zaoszczędzenie godzin na poszukiwaniu głupich błędów.
  • Moderator na urlopie...
    Dokładnie, debugowanie czasem znacząco przyspiesza proces projektowania - przy małych aplikacjach może nie ma to znaczenia (miganie diodką/uart wystarczy), ale już przy nieco większym projekcie na prawdę można sporo czasu zaoszczędzić, dlatego też korzystam z AVR/Atmel Studio, a nie eclipse i innych samoróbek.
  • Poziom 38  
    tmf napisał:
    ale Dragon ma JTAG i możliwość debugowania (także po debugWire i PDI).

Co do PDI w AVR Dragon to akurat mam swoje negatywne zdanie na ten temat. JTAG i dW owszem, działa, korzystałem. Niestety teraz Dragon nieco poszedł w odstawkę bo mam do dyspozycji JTAGICE3.

tmf napisał:
    Tak BTW, to na elektrodzie panuje jakaś zmowa w temacie debugowania, szczególnie debugowania w układzie.

Jeśli chodzi o układy oparte o AVR to nie ma się czemu dziwić skoro większość "projektów" elektrodowych opiera się na ATMega8. I żadnego interfejsu do debugowania nie uświadczysz. Skończy się hegemonia tego staruszka - naprawdę nudne to już jest - to pojawią się możliwości debugowania.
    Masz JTAGICE3? Jakie wrażenia? Zastanawiam się nad kupnem, tym bardziej, że cena bardzo atrakcyjna. PDI w Dragonie istonie trochę ssie, nie działa na niektórych XMEGA, ale z drugiej strony boli mnie to mało, bo one mają JTAG.
    Co do tego M8 to niestety prawda, ale jest też druga strona - są osoby, które autorytatywnie twierdzą, że tylko lamerzy debugują, prawdziwi hardcorowcy to robią z drutu usbasp, czy inny tego typu złom i liczą chyba na szczęście :) No i część daje się na tego typu argumentację nabrać.
  • Poziom 38  
    tmf napisał:
    Masz JTAGICE3? Jakie wrażenia? Zastanawiam się nad kupnem, tym bardziej, że cena bardzo atrakcyjna.

Obecnie już dość znacząco spadła.
    Wrażenia? Ogólnie wygląda jak tania chińska zabawka - wizualnie ICE II mi się bardziej podobał. Obudowa cała plastikowa, tylko na zdjęciach może się wydawać, że to aluminium - bo pokryta błyszczącym lakierem. Szkoda, że ATMEL nie wpadł na pomysł by niebieską wstawkę podświetlić :D Byłby niezły wiejski "tjuning". Nie wróżę też długiego żywota tym dość sztywnym przewodom zakończonym przez miniIDC. Ale jakby co to można zarobić nowe.
    Co do funkcjonalności, to wydaje się szybszy. Debuguje się nieco sprawniej, ale nie korzystałem jak dotychczas ze wszystkich "ficzerów". Nie było okazji, bo mam go od niedawna.
  • Poziom 11  
    Wybrałem sobie w sklepie electropark taki oto zestawik:

programator

atmega32

miernik UNI-T

mógłby mi ktoś jeszcze pomóc w wyborze tranzystorów, i rezystorów? No i wiadomo, jakieś przyciski, diody, płytka stykowa, ale tutaj chyba nie ma wielkiej filozofii w wyborze :)
  • Poziom 42  
    No i bardzo fajny programatorek wybrałeś USBASP ;)

azeros napisał:

mógłby mi ktoś jeszcze pomóc w wyborze tranzystorów, i rezystorów? No i wiadomo, jakieś przyciski, diody, płytka stykowa, ale tutaj chyba nie ma wielkiej filozofii w wyborze :)

podałem ci wyżej link, w którym właśnie jest mowa i o USBASP jaki sobie kupiłeś a także o tym jakie elementy na start sobie kupić ;) ale coś nie chce ci się obejrzeć tego ? ;)

http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/avr-jak-zaczac.html
  • Poziom 11  
    Oglądałem już jakiś czas temu, chciałem wrócić jak już będę miał elementy żeby robić wszystko na bieżąco, bo człowiek uczy się na praktyce ;)
  • Poziom 11  
    Czym się różnią te programatory?

Taki sobie zestaw złożyłem, mógłby ktoś (mirek? ;) ) sprawdzić czy niczego nie brakuje, albo czy czegoś nie wziąłem niepotrzebnie, lub za dużo, bo mam troszkę ograniczony budżet.
    Jeśli chętny do pomocy okazałby się mirek, za co mu bardzo dziękuję, to w electroparku nie ma przetwornicy, dlatego wziąłem stabilizator 7805 :)
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Na początek 7805 Ci wystarczy, potem dopiero przekonasz się że przetwornice są lepsze.

Zestaw wydaje się ok, brakuje tylko mikro przycisków - tzw. micro Switch.

Mogą być potrzebne.

Masz cynę, kalafonię itp.?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Dokładnie to co pisze kolega wyżej mógłbym powiedzieć - łącznie z tym 7805 który spokojnie też można sobie wziąć i mieć pod ręką bo na początek pewnie nie będziesz i tak tworzył układów które pobierają dużo prądu więc nawet się aż tak nie nagrzeje. Za to później, gdy już nabierzesz trochę wprawy to będziesz sam mógł ocenić czy warto iść w przetworniczkę czy też nie.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    O, mój ulubiony sklep internetowy widzę.

Na początek proponuję zrezygnować z kupowania poszczególnych wartości i kupić od razu zestaw, są tam dostępne zestawy przewlekanych rezystorów (podkategoria "Zestawy R"). Ten 440 sztuk powinien wystarczyć, ale im więcej wartości, tym wygodniej.

Co do USBasp, wersja z przełączanymi napięciami jest trochę droższa, ale może się dość szybko przydać, gdy natrafisz na układy peryferyjne o maksymalnym napięciu 3,3 V.

Mikrokontroler zamieniłbym na ATmega168, ma kilka zalet w stosunku do ATmega16, przede wszystkim dopuszczalne napięcie zasilania dla ATmega16 jest wyłącznie około 5 V.

Na koniec do zestawu dorzuciłbym po kilka tranzystorów 2N3906 i 2N3904, albo dowolną inną kombinację NPN/PNP o tym samym prądzie.